Aktualności Forum Graffiti Publicystyka Teleport
zamieścił: mailman, nadesłał: argasek
Jakub "Argasek" Argasiński zaprasza na wykład otwarty, który poprowadzi 15. grudnia 2016 roku w sali konferencyjnej Instytutu Kultury UJ w Krakowie, zatytułowany "100% FRIENDSHIP", czyli Polska Demoscena Amigowa. Autor wykładu będzie opowiadać o fakowaniu wotek, rulezowaniu i klata kompo, czym zajmowała się Federacja Zwalczania Lamerstwa oraz co należało zrobić, aby stać się członkami grup Kraciaste Koszule bądź Stage Diving Club oraz po prostu o wzlocie, latach świetności, upadku i współczesnym powrocie cyfrowej twórczości na komputery Amiga 500, 1200 i PPC. Wstęp wolny. Jeśli posiadasz konto na FB, daj znać, że się wybierasz!
zamieścił: Jazzcat
Po 6 latach przerwy wraca magazyn Versus grupy Nukleus. Numer #7 ukaże się na platformy OCS, OS4 i Android i będzie zawierać między innymi amigowe chartsy. Data wydania nie jest jeszcze znana, ale swoje propozycje do scenowej listy przebojów można zgłaszać już teraz online.
zamieścił: slay
Znany demoscenowy muzyk - Frequent - członek grupy Ephidrena - wydał właśnie swój mini album o wpadającym w ucho tytule "Fjernorienteringsreferanse". Materiał można posłuchać i / lub zakupić na stronie http://frequent.bandcamp.com/.
 głosów: 3  tagi: Frequent, ephidrena, muzyka
dodaj komentarz
zamieścił: grxmrx, nadesłał: MarX
W sobotę światło dzienne ujrzał wywiad z Duddie zarejestrowany podczas tegorocznej edycji RetroKomp w Gdańsku. Duddie opowiada w nim o początkach swojej fascynacji komputerami, przygodzie z Amigą i grupą Quartet, a także o tym jak powstawał emulator Playstation oraz jak żyje mu się w tak odległym kraju jak Chiny. Materiał dostępny jest na kanale youtube RetroKomp.
zamieścił: slay
W listopadzie postanowiliśmy przypomnieć kilku polskich scenowców, związanych z Amigą, których nie ma już wśród nas. W naszym scenowym requiem opisaliśmy krótko ich dokonania i zilustrowaliśmy je linkami do produkcji, które tworzyli.
zamieścił: slay
Pojawił się drugi numer diskmaga Irregular Review grupy Spaceballs zawierającego recenzje produkcji, jakie wyszły po ukazaniu się numeru pierwszego. Tym razem są akcenty polskie. Po pierwsze – zrecenzowane zostały gry biorące udział w gamedev compo na tegorocznym RetroKompie. Po drugie – ścieżkę dźwiękową do numeru skomponował Jazzcat.
zamieścił: mailman, nadesłał: MarX
Na nadchodzącym XVII Festiwalu Fantastyki "Falkon" w Lublinie miłośnicy retrokomputerów będą mieli swoją silną reprezentację. Impreza odbędzie się w dniach 4-6.11.2016 na terenie kompleksu wystawienniczo-konferencyjnego "Targi Lublin". Stoisko retrokomputerowe dostępne będzie dla zwiedzających już od sobotniego przedpołudnia. Stoły uginać się będą od Amig, Atarynek i Commodorków. Będzie możliwość pogrania w klasyczne tytuły oraz wzięcia udziału w turniejach z nagrodami (sobota - "Micro Hexagon" na C64, niedziela - "Slam Tilt" na Amidze). Poza tym nasz forumowy kolega (Leander) wygłosi prelekcję pt. "64 kilobajty frajdy, czyli o radości machania dżojstikiem w 8- i 16-bitowych czasach" (sobota - 10:00). Zaś DJ Mario (również znany tu i ówdzie), zakręci sześcianami w czasie rzeczywistym podczas pokazu produkcji demoscenowych na big screenie (sobota - 15:00/16:00). Spotkanie trwa do 21:00 w sobotę, następnie staruje o 9:00 w niedzielę.
zamieścił: mailman
W dwudziestym odcinku AmiWigilii poruszany jest temat demosceny. Gościem Krzysztofa Radzikowskiego ponownie jest Grzegorz "Fei" Juraszek - prowadzący wideopodcast "Demontaż", organizator scenowego party Riverwash. Opowiada on jak było i jak jest, jak funkcjonuje scena teraz, które party warto odwiedzić. Rozmawiamy też o koderach, grafikach, muzykach, co scena sądzi na temat komercji i czy jako zdolny scenowiec można znaleźć pracę w korpo-świecie.
zamieścił: mailman, nadesłał: MarX
Cichy opublikował w serwisie YouTube zapis wywiadu z grupą Quartet zarejestrowany podczas tegorocznej edycji RetroKomp w Gdańsku. Dla przypomnienia, Quartet to pionierzy komputerowej demosceny w Polsce. To oni jako pierwsi łamali zabezpieczenia gier na C64, stworzyli pierwsze demo i magazyn dyskowy na Amigę. Współtworzyli pierwsze, papierowe periodyki o Amidze ("64 PLUS 4 & AMIGA", "Kebab").
zamieścił: slay, nadesłał: Exolon
Znany amigowy grafik - Lazur - postanowił wrócić pamięcią do swej barwnej demoscenowej przeszłości i nagrać o tym filmik. Na swoim kanale dostępnym w serwisie Youtube umieścił na razie dwa odcinki z cyklu "Pixel Art, Demoscena, Lazur i inne luźne tematy. ". Odcinek pierwszy jest faktycznie dość luźny, ale w odcinku drugim mamy już kilka ciekawych konkretów dotyczących slideshow'u "Wild". Jeśli chcecie więc wiedzieć dlaczego Lazur - rysując smoki - otwierał szeroko usta, musicie to obejrzeć.
zamieścił: slay, nadesłał: Prowler
Po bardzo pozytywnym przyjęciu pierwszego tomu "The Masters of Pixel Art" Prowler rozpoczął pracę nad tomem drugim tegoż wydawnictwa. Tym razem album skupia się na platformach 8 - bitowych i scenie C64 oraz (w nieco mniejszym stopniu) artystach tworzących na platformy Amstrad CPC, ZX Spectrum, Atari XL-XE, Commodore Plus/4 i MSX. Wśród ponad 40 grafików znajdziemy ponownie grupę naszych rodaków (między innymi Carrion, Odyn1ec, Ooz, Piesiu czy Skurwy).

Dla wspierających akcję Prowler przygotował ciekawe bonusy (np. zestaw plakatów ze scenowymi grafikami). Więcej informacji znaleźć można na zainicjowanej właśnie kampanii na Kickstarterze.

Jednocześnie informujemy, że w części scenowej PPA można już przeczytać recenzję pierwszego tomu "The Masters of Pixel Art". Artykuł pierwotnie ukazał się w drugim numerze magazynu Retrokomp.

Tom pierwszy albumu wciąż można nabyć na stronie nicepixel.se.
zamieścił: slay, nadesłał: Jok
Zgodnie z naszą świecką tradycją, redaktor Jok zebrał i krótko omówił amigowe grafiki z kolejego party, które odbyło się w tym roku. Tym razem padło na GERP - wyrastające na jedną z najważniejszych amiscenowych imprez w Europie. Opisy grafik znajdziecie, w stale aktualizowanym wątku na forum, a dokładnie w tym oto miejscu.

Warto dodać, że wszystkie dotychczas opisane konkursy graficzne przez Joka znaleźć można, wraz z odnośnikami do odpowiednich postów, na początku wątku "Scenowe piksele".
 głosów: 4  tagi: gerp, pixel, scena, grafika, compo
dodaj komentarz
zamieścił: mailman, nadesłał: Kokos
Zupełnie niespodziewanie pojawił się trzeci odcinek podcastu RetroBite. Bardzo szybko i sprawnie udało się zorganizować wywiad z bardzo specjalnym gościem. Nagranie poprzedza bardzo ważne wydarzenie - Riverwash - multiplatformowe demoparty organizowane przez polską demoscenę. To obecnie największa tego typu impreza w kraju, przeznaczona dla scenowców wszystkich platform sprzętowych. O demach, demoscenie i demoparty rozmawiam z Jakubem Argasińskim aka Argaskiem jednym ze współorganizatorów imprezy. Tradycyjnie pojawiają się przerwy muzyczne, w których prezentowana jest twórczość Jakuba. Jest to pięć kompozycji: "Echoes", "Touchpoint", "Give me a break", "Out-there" oraz "Fantast".
 głosów: 5  tagi: Retrobite, podcast
dodaj komentarz
zamieścił: slay
Kilka dni temu pojawił się kolejny (tym razem niemiecki) film dokumentalny o demoscenie. "The demoscene - Digital Infinities" to projekt przygotowany przez Gravitation Art, w którym autorzy starają się w 90 minutach przybliżyć zjawisko demosceny. Całość podana jest w przystępny i atrakcyjny sposób.

Film (dostępny w tej chwili tylko w języku niemieckim) można obejrzeć w całości w serwisie YouTube. Czekamy na wersję z angielskimi napisami.

Jako ciekawostkę możemy też zdradzić, że w przygotowaniu jest również krótki polski dokument o demoscenie, który światło dzienne ujrzy już "za dwa tygodnie".
zamieścił: mailman, nadesłał: argasek
89 produkcji na stare i nowe platformy (Amiga, ZX Spectrum, Commodore, Atari, PC), 170 uczestników z Polski i z zagranicy, 2 koncerty, 2 prelekcje, jam session, demoscenowe karaoke, hektolitry piwa i wspaniali uczestnicy - tak wyglądał tegoroczny Riverwash w Katowicach. Podczas imprezy przyznano również tytuł Polskiego Demoscenowca Roku, którego zdobył KK/DMA. Oficjalne wyniki party znaleźć można tutaj.
Na stronie SCENA.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem