Komentowana treść: RETROKOMP 1/2016 - zapowiedź
[#1] Re: RETROKOMP 1/2016 - zapowiedź
niestety czarnobiale wydanie nr 1 bardzo mnie zniechecilo. jesli pismo bedzie wychodzilo w kolorze to chetnie powroce do jego zamawiania :)
[#2] Re: RETROKOMP 1/2016 - zapowiedź
Ja to mam inny problem oprócz koloru oczywiście. Przeważnie 2-10% zawartośći mnie interesuje. Chciałbym by było więcej technicznych spraw i więcej ciekawych a zapomnianych gier (także komercyjnych). W obu przypadkach potrzeba dość dużej wiedzy i to może być problem, ogarnąć przynajmniej część segmentu shareware na sprzęt retro a co dopiero wyszukać podobieństwa.
[#3] Re: RETROKOMP 1/2016 - zapowiedź

@juen, post #1

se kup flamastra i pokoloruj. siedzi, pije i chrupki
[#4] Re: RETROKOMP 1/2016 - zapowiedź

@snajper, post #3

to dopiero dow cip
[#5] Re: RETROKOMP 1/2016 - zapowiedź

@asman, post #2

Sens takiego czasopisma ma dla mnie tylko wtedy jak będzie pokazane coś więcej niż do tej pory.
Ja to widzę tak, że jest "komputer wiodący" numeru, przykładowo Amstrad. I artykuły o modelach, i topowych programach i grach. Poza tym - powiedzmy pozostałe 1/2 numeru - inne rzeczy. I jest numer "jakiś", nawet jak nie miałem Amstrada czy Schneidera czy innego wynalazku to mam minikompendium plus inne rzeczy do poczytania. A tak pewnie będzie: znów Amiga i znów Atari. A potem znów stare gry.
[#6] Re: RETROKOMP 1/2016 - zapowiedź

@adam_mierzwa, post #5

Akurat co do gier to raczej nowe gry na stare komputery :) do tego nowy hardware, modyfikacje sprzętu itp...od starych gier jest Pixel i Retro Gamer, jeśli ktoś lubi czytać po raz 20 historię powstania Cannon Fodder... :) w każdym razie, będzie świeżo i ciekawie.

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2015 07:43:19 przez twardy
[#7] Re: RETROKOMP 1/2016 - zapowiedź

@twardy, post #6

o starych mniej znanych tez bym poczytal, ale bardziej w formie krotkich recenzji, nawet pare na strone. sam tego mam mnostwo, ale przy takiej ilosci ciezko wszystko samemu sprawdzac, a nie kazda gra na pierwszy rzut oka jest warta dluzszego grania w ciemno :)

moze sam bym sie pokusil o takie opisy bazujac na swojej kolekcji? hmm
[#8] Re: RETROKOMP 1/2016 - zapowiedź

@adam_mierzwa, post #5

Sens takiego czasopisma ma dla mnie tylko wtedy jak będzie pokazane coś więcej niż do tej pory. Ja to widzę tak, że jest "komputer wiodący" numeru, przykładowo Amstrad. I artykuły o modelach, i topowych programach i grach.

Przegląd modeli danego komputera oraz najlepszych gier na niego ma być "czymś więcej niż do tej pory"? Przecież to schemat wałkowany już setki razy.
[#9] Re: RETROKOMP 1/2016 - zapowiedź

@PopoCop, post #8

Przecież to schemat wałkowany już setki razy.


No właśnie ok, racja

porównanie składu tekstu na Amidze i Atari


Fajny pomysł, jeśli zrobią to ludzie z wiedzą to będzie ciekawie ok, racja OK
[#10] Re: RETROKOMP 1/2016 - zapowiedź

@adam_mierzwa, post #5

Zgadzam się że czasopismo powinno pokazać coś więcęj niż do tej pory.
Faktycznie temat wałkowany wiele razy staję się nudny. Wszystko zależy w jaki sposób zostanie treść podana.

Wszystko zależy jakie stare gry to będą. Mam nadzieję, żę nie będą to pozycje znane, opisywane i lubiane.

Super sprawą byłoby zamieszczenie informacji o nowych grach na zasadzie, że z gazety dowiaduje się pierwszy :). Chociaż w dobie internetu to mało prawdopodobne, ale nigdy nie wiadomo.
[#11] Re: RETROKOMP 1/2016 - zapowiedź

@PopoCop, post #8

Schemat nie jest zły, złe jest pisanie w kółko o tych samych komputerach w ten sam sposób. Artykuł "Jak powstała Amiga" i "top 50 gier na Amigę" nie są dla mnie ciekawe, ale jak wstawisz w to miejsce np. Acorn Archimedes - już tak. Gdzie masz po polsku odnośnie Archimedesa np. porady odnośnie wyboru modelu przy zakupie, czy jakieś sensowne zestawienie co warto na niego mieć? Jakieś konkretne źródła informacji po polsku typu książki czy fora?
Pewnie że nie chodzi mi o jakieś przeklejki z wiki (obrazki z metryczkami modeli) - nie tylko temat ale i sposób podania jest ważny.
[#12] Re: RETROKOMP 1/2016 - zapowiedź

@adam_mierzwa, post #11

pomysł
Taka gazetka pozytywnie odróżniałaby się od tego co już jest na rynku gdyby poruszała tematy:
- jak powstawały kiedyś gry (w czasach przed wszelkiej maści GameMakerami znanymi z PC),
- warsztat dla klasyka (konkretny kurs AMOS i AmiBlitza na przykładzie gry od A do Z),
- dekompilacja disasseblerami,
- jak zrobić demo,
- jak zrobić moduł muzyczny,
- jak zrobić grę na kilka platform (AMIGA, ATARI, 8-bit),
- jak zrobić grę na klasyka, klasyka z RTG, i NG,
- zaprojektuj swoją amigę w FPGA (od czego zacząć),
- jak napisać wirusa na klasyka.
Taka gazetka dzisiaj powinna iść w kierunku poradnika dla majsterkowiczów wszelkiej maści "sprzętowych i programowych".
pomysł
[#13] Re: RETROKOMP 1/2016 - zapowiedź

@KM, post #12

Taka gazeta była by fajna.ok, racjaOK
[#14] Re: RETROKOMP 1/2016 - zapowiedź

@KM, post #12

- jak zrobić demo,


Hm, widać że chyba nie czytałeś numeru zerowego Retrokompa, bo taki temat był tam właśnie poruszony ("Jak napisać własne demo na Amigę?" by Sachy). Proponuję następnym razem zaznajomić się najpierw z gazetą, której zawartość się komentuję.

Co do meritum, pomysł gazety o retro sprzętach jest świetny, a idea "klanów platform" jak w starym Bajtku wyborna. Tak trzymać.
[#15] Re: RETROKOMP 1/2016 - zapowiedź

@slay, post #14

Masz mnie nie czytałem, podałem przykładowe tematy, które chyba są ciekawe - moim zdaniem.
[#16] Re: RETROKOMP 1/2016 - zapowiedź

@KM, post #12

Z tego co napisałeś to można napisać sporo książek :)

Co do pisania dema - to dla tych stron w zasadzie kupiłem numer zerowy.
[#17] Re: RETROKOMP 1/2016 - zapowiedź

@TechNineWonder, post #13

Właśnie teraz przeczytałem "Jak napisać własne demo?" i spoko się zapowiada idea learmig by doing wydaje się być ciekawą ideą kursu.

Z samego artykułu interesująca jest wzmianka o złośliwych koderach


Napisałem na prędkości krótki wiersz:

Złośliwy koderzy
nie chcący uchylić rąbka swej wiedzy
Kodują więc sami niczym źli rycerze
Krzycząc oddejć stąd lamerze
By na Party zbierać gratki a i innych
kłaść na łopatki
Tacy są ci złośliwi koderzy
Ale czy ktoś w nich jeszcze wierzy?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2015 22:19:09 przez TechNineWonder
[#18] Re: RETROKOMP 1/2016 - zapowiedź

@TechNineWonder, post #17

Krzycząc oddejć stąd lamerze


oślepłem.
[#19] Re: RETROKOMP 1/2016 - zapowiedź

@recedent, post #18

No co Sztuka

napisałem przez dwa de aby było bardziej dosadnie.


Dobrze że nie napisałem w StaroPolskim bo mógłbyś jeszcze do tego dostać wysypki
[#20] Re: RETROKOMP 1/2016 - zapowiedź

@TechNineWonder, post #19

oddejć z punktu widzenia nowoczesnosci j.polskiego jest calkiem kul.

Taki makaronizm odd + ejć
[#21] Re: RETROKOMP 1/2016 - zapowiedź

@asman, post #16

Hej Asman - artykuły z tego cyklu adresowane są (tak jak i cały kurs Photona) do osób raczej początkujących, by pomóc im zrobić typowie pierwsze kroki. Ty swój debiut masz już za sobą, więc nie wiem ile naprawdę skorzystasz, choć mam nadzieję przemycać też i ciekawsze czysto praktyczne informacje.

Tytuły: "Jak napisać własne demo" czy "Kącik początkującego kodera" to też trochę puszczone oko do "starych czasów", bo tak nazywały się podobne kursy w Kebabach czy C64+4 i tego typu materiałów można się tam doszukać. Tak więc odpowiednio niecierpliwi a dociekliwi - poradzą sobie na podstawie tych materiałów również i bez moich "mundrości" ;) No, ale cieszę się, że innym byćmoże będę mógł uprościć start :)
[#22] Re: RETROKOMP 1/2016 - zapowiedź

@adam_mierzwa, post #11

Z drugiej strony - ile w Polsce jest Archimedesów (poza muzeami)? Pewnie ilość porównywalna z ilością Meritum w UK ;D
[#23] Re: RETROKOMP 1/2016 - zapowiedź

@hrw, post #22

To zależy czy masz hobby dla siebie tylko, czy może lubisz być częścią stada.
W pierwszym przypadku - jesteś do przodu, masz duży wybór ciekawego sprzętu z niewyśrubowanymi (jeszcze) przez rodzime handlarzyny cenami (np. tak jak to było z konsolą Nintendo Cube - ktoś zauważył modę i od razu okresowo poszło w górę w Polsce)
Ale uwaga jak najbardziej trafna Niemniej poczytałbym.
[#24] Re: RETROKOMP 1/2016 - zapowiedź
Pomysł świetny, ale zdecydowanie powinna być większa ilość stron i kolor oczywiście kosztem ceny.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem