Aktualności Forum Graffiti Publicystyka Teleport
[#1] ProTracker - czu tu są jacyś trackerowcy?
Witam jestem tu nowy
To jest dział ze sceną modów amigi? Tu są ludzie który robią muzykć na protrackerze?
Znalazłem taką stronę z modułami z gier na Amigi
http://www.nemmelheim.de/cgs_small/index2.php#Hippel
pościągałem trochę, fajny klimat 4- ścieżkowych trackerów, przypominają się stare czasy.
czy tu są właśnie tacy ludzie co robią coś takiego na amigach? Bo ja chciałbym spróbować coś takiego zrobić jak te soundtracki z gier :)
Mam Amigę 500 ale bez netu ,więc teraz jej nie używam, nie mam niestety protrackera na PC
jeśli ktoś ma linka do rom'u to nie zarzuci, będę wdzięczny.
Mam zamiast tego modtrackera na PC ale można w nim zapisywać mody w formacie mod. I zmniejszać do 4 tracków ,zauważyłem że mody na Amigć 500 maja sample rate 8363
Może by się dało to robić na modtrackerze tylko trzeba by zmniejszyś częstotliwość do 8363 i 8 bitów. Może zaraz zrobię mini :.mod testowy: dostosowany do 8 bitowej amigi 500 a wy go ściągniecie i powiecie czy wam działa na Amigach, ok?.
pozdrawiam OK



Ostatnia modyfikacja: 06.07.06 16:09



Ostatnia modyfikacja: 06.07.06 16:10
[#2] Re: ProTracker - czu tu są jacyś trackerowcy?

@lee, post #1

Ja uzywalem Protrackera dopoki w rece nie wpadl mi AHXPlayer (chwala za to Abyss'om), ktory z kolei strasznie mnie kreci, doslownie dzwiek z c64 z tym, ze 4 kanaly, a nie jak w przypadku SID'a 3 kanaly i drumowy :).

[#3] Re: ProTracker - czu tu są jacyś trackerowcy?

@lee, post #1

Fajnie ale jest maly problem. Nie wiem czy sa tu jacys uzytkownicy Amig 500. Swiat idzie do przodu i ten model nie jest uzywany od wieeeelu lat. Czasem jak ktos chce sobie przypomniec baaardzo stare gierki czy dema i nie lubi emulatorow ;) to wyciaga z szafy (jezeli ma) A500. Taki model Amigi jest tym wsrod Amig czy jest PC AT 286 wsrod pecetow. Wiec sam rozumiesz... :)
[#4] Re: ProTracker - czu tu są jacyś trackerowcy?

@MDW, post #3

A wy jakie macie amgi i ilu ścieżkowe trackery?
Zrobiłem testowy .mod

http://s001.wyslijto.pl/index.php?file_id=32464189469936785527

Powinno brzmieć tak jak w test.mp3
Test .mod w winampie mi się dziwnie odtwarza bo każda ścieżka jest jakby w innym głośniku a tak nie zrobiłem w modzie, wszystko powinno być jak by w mono.
Jak zamknąłem projekt w trackerze i jeszcze raz go załadowałem to też się zrobiło tak jak w winapie, ścieżki porozrzucane w panoramie.
Powiedzcie czy na amigowym trackerze to się poprawie odtwarza.

Właściwie od czasów amigi 500 nie czytałem nic o Amigach i nie wiem jakich modeli się teraz używa. Czy dalej się używa trackerów i ile mają ścieżek, czy obsługują vst itp.

znalzałem strone z trackerami ale sa w formacie "lha"
http://se.exotica.org.uk/websites/dreamland/amiga/editors.html
nie wiem czym to otworzyć



Ostatnia modyfikacja: 06.07.06 18:02
[#5] Re: ProTracker - czu tu są jacyś trackerowcy?

@lee, post #4

Ja mam taką Amigę jak w moim podpisie i bynajmniej nie używam jej do tworzenia modów :)

[#6] Re: ProTracker - czu tu są jacyś trackerowcy?

@lee, post #4

A wy jakie macie amgi i ilu ścieżkowe trackery?

Ja mam Amige z procesorem PPC G4 1 GHz, 512 MB DDR (400), kartą Radeon 9250 256 MB AGP, HD 80 GB i karte SounBlaster Livie! PCI, a do tego napęd CDRW/DVD.

A trackery, bawiłem się kiedyś DigiBosterem, on pozwalał bodajrze na stworzenie do 64 scieżek. Pozatym z trackerów i innych, to ja wole sobie posłuchać mp3 i ogg :D :D

[#7] Re: ProTracker - czu tu są jacyś trackerowcy?

@Olo, post #6

co to za format "lha" ?
[#8] Re: ProTracker - czu tu są jacyś trackerowcy?

@lee, post #4

Amiga 500 miała 0.5-1 MB RAM, dzisiejsze mają 256, 512, 1024 MB. Karta graficzna tamtej Amigi miała 512 kB, dzisiaj mają 128 MB. Częstotliwość taktowania zegara w procku tam była 7MHz, teraz jest (w zależności od modelu): 40, 50, 240, 600, 1000. W tamtych czasach praktycznie nie używało się systemu - wkładało się dyskietkę, reboot i się używało. Dzisiaj system jest właśnie tym co trzyma ludzi przy Amidze. Dawniej Amiga miała być łatwym do używania, przyjaznym komputerem. Dzisiaj używać jej mogą tylko ci którzy się na niej znają. Nie ma szans żeby używał jej ktoś nie chcąc się zagłębiać w tajniki jej systemu (choćby na poziomie podstawowym). Kiedyś Amiga była bardzo drogą maszyną. Kosztowała wiele pensji. Dzisiaj nie jest to już tak bardzo droga maszyna, a większość elementów (obudowy, monitory, klawiatury, myszy, dyski, karty graficzne AGP/PCI, dźwiękowe, sieciowe, tunery tv, drukarki, CD/DVD i inne) jest typowa i można je kupić w każdym sklepie. Z czasem Amigi zmieniły procesory z serii MC680x0 na PowerPC 603, 604, a poźniej na G3, G4. Niektóre klony używają x86 do emulacji starych procesorów, a bardziej radykalne klony działają zupełnie natywnie (AROS).

Niektóre dzisiejsze Amigi nie nazywają się "Amiga". To klony, które zdaniem niektórych przeskoczyły oryginał. :) Takie dziwactwa jak Pegasos, Amithlon, UAE, MorphOS, AROS, Draco to w rzeczywistości kontynuacja tego co w pierszej połowie lat osiemdziesiątych powołał do życia team dowodzony przez Jaya Minera. Jednocześnie obok tych klonów firma, która ma prawa do używania nazwy i źródła oryginalnego systemu operacyjnego też nie śpi. Maszyny AmigaONE, microA1 były do niedawna produkowane. System operacyjny się rozwija prężnie jak nigdy wcześniej. Doszedł do wersji 4.0. W środowisku tym zawsze były, są i będą podziały, dyskusje, a czasem i wojenki wewnętrzne. To urok tego środowiska. :)

Amigi są (w niewielkich seriach) produkowane do dzisiaj. Zaprzestano niedawno produkcji oficjalnych Amig (AmigaONE, microA1) ale ciągle jest produkowany klon (Pegasos). Nawet wczoraj w aktualnościach na tej stronie jest informacja, że nowa seria ma dotrzeć lada dzień do polskiego dystrybutora.

Jeżeli chodzi o trackery to chyba najlepszym jaki wyszedł na Amigę był DigiBoosterPro. Kanałów tam teoretycznie można było mieć 128. Jednak wymagało to lepszej maszyny chyba. Dokładając do swojej Amigi kartę dźwiękową ma się dźwięk na typowym dzisiejszym poziomie.

Tak więc widzisz, że dzisiajesza Amiga nawet nie przypomina tego co nazywało się Amigą w 1985 roku. Tak samo jak stare samochody nie przypominają dzisiejszych, jak pierwsze pecety nie przypoinają dzisiejszych, jak stare telewizory nie przypominają dzisiejszych. Normalny postęp. :) Nawet w tych malutkim, dziwym środowisku jest postęp. :) Amiga to nie Commodore 64 czy Atari XL/XE - tutaj sprzęt i system rozwijają się w bardziej normalny sposób. Jednak nie można tego mylić z normalnym komputerem. Żeby używać dzisiejszej Amigi trzeba sporo wyrozumiałości, dużo doświadczenia, wiedzy na temat systemu operacyjnego. To jest hobby. Cudowne hobby. :)

[w tym momencie się popłakałem]
[#9] Re: ProTracker - czu tu są jacyś trackerowcy?

@Olo, post #6

na http://de.aminet.net/pub/aminet/mus/edit/PT362-fix2.lha
jest plik lha a w środu jakieś dziwne pliki bez ikon
czym to można otworzyć, nawet emulator amigi mi tego nie czyta
pozdrawiam
[#10] Re: ProTracker - czu tu są jacyś trackerowcy?

@lee, post #9

LHA to formt kompresji, taki jak ZIP czy RAR. Pod pecetem możesz rozpakować takie archiwum np WinRAR -em :D

[#11] Re: ProTracker - czu tu są jacyś trackerowcy?

@lee, post #7

co to za format "lha" ?

LHA to najpopularniejszy w świecie amigowym archiwizer. Coś jak na windows RAR albo ZIP tylko bezpłatny. :)

PLik taki rozpakujesz na pececie np. przy pomocy WinRar, 7-Zip, albo WinZip (z jakimś doinstalowanym pluginem chyba).

[#12] Re: ProTracker - czu tu są jacyś trackerowcy?

@lee, post #4

Z tego co słyszę to każdy instrument dałeś w innym tracku. Powiedzmy że track 1 i 2 gra w kanale lewym a 3 i 4 w prawym to spróbuj dać tą samą ścieżkę w 1 i 3. Wszystkie Amigi klasyczne mają układ dźwiękowy Paula i jednakowo to zabrzmi w A500, A1200 czy A4000. Lha to archiwizer taki jak np. zip czy rar.
Ps. Olo nie trolluj. ;)

[#13] Re: ProTracker - czu tu są jacyś trackerowcy?

@lee, post #9

bo nie masz komendy w systemie widocznie.... a wiesz, ze to tak
standardowy format, ze bez problemu radza sobie z nim total commander
czy winrar?

[#14] Re: ProTracker - czu tu są jacyś trackerowcy?

@Kaczus, post #13

Ale wcześniej napisałem że to wypakowałem
http://de.aminet.net/pub/aminet/mus/edit/PT362-fix2.lha
i w środku są jakieś pliki bez ikon a plik "protracker362"nie ma rozszerzenia. nawet emulator Amigi mi tego nie odczytuje.

"Z tego co słyszę to każdy instrument dałeś w innym tracku. Powiedzmy że track 1 i 2 gra w kanale lewym a 3 i 4 w prawym to spróbuj dać tą samą ścieżkę w 1 i 3."

Pamiętam że jak robiłem muzykę na Amidze to nie było czegoś takiego ze 1, 1 track to lewy kanał a 2, 4 to prawy, wszytko było pośrodku w panoramie.
a na czym to odtworzyłeś Sylwester ?

ps. znalazłem wreszcie protrackera
http://www.amiga.hu/amigos/ancientoys/utils/Pro%20Tracker%20v2.3.zip
i działa mi na pc ale nie mogę w nim robić operacji dyskowych otwierac i zapisywam modułów bo protracker je widzii tylko na dfo: a jak mam np. modul z gry "lotus 3 "w jakims folderze na c: to już tego nie widzi (inny system)



Ostatnia modyfikacja: 07.07.06 11:01
[#15] Re: ProTracker - czu tu są jacyś trackerowcy?

@lee, post #14

http://s001.wyslijto.pl/?file_id=29476315279917961842
jeśłi to działa na protrackerze, to znaczy że mogę robić amigowe mody nie używając amigi :D



Ostatnia modyfikacja: 07.07.06 14:10
[#16] Re: ProTracker - czu tu są jacyś trackerowcy?

@lee, post #14

Hippoplayerem, żeby było pośrodku to w lewym kanale musi być to samo co w prawym. Może kiedyś słuchałeś przez TV mono?
[#17] Re: ProTracker - czu tu są jacyś trackerowcy?

@Sylwester, post #16

Dokładnie przez tv mono. :) Nawet nie wiedziałem że tak jest dziwnie że 1 i 4 kanał to lewy a 2 i 3 to prawy.
"żeby było pośrodku to w lewym kanale musi być to samo co w prawym."

No tak ale są tylko 4 kanały i jak dam na lewy i prawy kanał to samo, to mi już pójdą 2 kanały. Ostatnio ściągnąłem taki windowsowski player o nazwie "DeliPlayer 2" i tam też mody są rozłożone na prawy i lewy kanał. Jak puszczam to w winampie to też wszystko jest tak bardzo rozłożone w panoramie.
Ten "DeliPlayer 2" ma opcję "join stereo" I wszystko po włączeniu tej opcji jest jak by na mono i jest pośrodku. :)
A ten mój mod :
http://s001.wyslijto.pl/?file_id=29476315279917961842
dobrze się odtwarza u was?. Nie wiem jeszcze dlaczego inne mody są jakby głośniejsze niż mój ale to pewnie chodzi oto jak głośne są sample.



Ostatnia modyfikacja: 07.07.06 19:23
[#18] Re: ProTracker - czu tu są jacyś trackerowcy?

@lee, post #17

Pecetowy XMPlay ma opcję Pan separation gdzie można regulować bazę stereo.
Amiga ma sprzętowo 4 kanały czyli 2 lewe i 2 prawe, za czasów A500 był tracker ośmiościeżkowy Oktalyzer gdzie dodatkowe kanały były miksowane procesorem.
[#19] Re: ProTracker - czu tu są jacyś trackerowcy?

@Sylwester, post #18

Wiem, ja miałem też "digibooster" z 8- ścieżkami które też były miksowane ale pamiętam że dźwięk był przez to gorszej jakości. I nigdy nie używałem więcej niż 4 ścieżek. :)



Ostatnia modyfikacja: 07.07.06 20:35
[#20] Fastracker

@lee, post #19

Koledzy, proponuje wyszukanie Fastrackera na PC. Wszystko dziala jak w starym dobrym Protrackerze, a jedyna roznica to mozliwosci sampli 16bitowych i dowolna liczba ścieżek :)

Po przesiadce na PC to był program dzięki któremu nie umarłem z tęsknoty za robieniem amatorskich melodyjek :)

Ostatni XM zrobiłem chyba w 1997 roku, ale od czasu do czasu sobie słucham. Pamietam tez czasy kiedy mialem CD32 ktora pracowala nonstop 24 godziny na dobe. Robilem jakis modul, nagrywalem go na kasete a potem jeden pstryk i wszystko przepadalo i jedyny slad to zapis na kasecie :)

Do dzisiaj pamietam jak bylem w wojsku w 1995/6 i ktorys z chlopakow szedl na sluzbe na stolowke. Dzwignal mi te kasete z nagranymi modulami z szuflady. Ide na obiad cala jednostka siedzi i smacznie zajada, a moje uszy słyszą moje własne minikompozycje ktore kucharze zapuscili przez kultowego kasetowego grundiga :)

Bardzo przyjemne uczucie. Mimo iż nigdy nie zaistnialem na scenie Amigowej (moj najlepszy kumpel mowi ze przez skromnosc ;) to wspomnienia o tej scenie przyprawiaja o przyjemny dreszczyk i nostalgiczną łezke... i pytanie, dlaczego ten potencjal ludzi kochajacych Amige i cala mistyke tego komputera zostal zaprzepaszczony.

Moze to glupie, ale gdyby dzisiaj jakas firma zajmujaca sie rozrywka multimedialna wykupila prawa do Amigi i wypuscila konsolke przenosna taka jak PSP ze sprzetowa emulacja klasycznej Amigi to bylbym pierwszym ktory stalby po nia w kolejce.

Apropos PSP wiaze szczegolne nadzieje ze PSPUAE na te konsolke, ale jak narazie predkosc emulacji i gryzienie sie dzwieku z obrazem pozostawia wiele do zyczenia.

Na stronie SCENA.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem