Aktualności Forum Graffiti Publicystyka Teleport
[#1] SceneXplorer 1 i 2 i Scena PL
Witam wrzuciłem dla kogoś te pozycje ktoś mnie prosił od was ze stronki aby wrzucić więc podaje linka do źródła

[odnośnik usunięty]

W katalogu Amiga Scena

Pozdrawiam

[#2] Re: SceneXplorer 1 i 2 i Scena PL

@RoniWorlds, post #1

Dzięki WIELKIE. Super stuff. Pozdrawiam.

[#3] Re: SceneXplorer 1 i 2 i Scena PL

@eastone, post #2

Tak, tyle że ktoś kiedyś włożył wiele pracy aby uporządkować te pozycje, zebrać na dwóch cd.

Były wydane w formie cd przez firmę "Eureka". Tak więc są nadal objęte prawami autorskimi.... :)

[#4] Re: SceneXplorer 1 i 2 i Scena PL

@aMifan, post #3

Przecież nikt nie każe Tobie tego ściągać.

[#5] Re: SceneXplorer 1 i 2 i Scena PL

@eastone, post #4

Ja na Twoim miejscu bym tak nie cwaniakował.

Ostrzeżenie.

[#6] Re: SceneXplorer 1 i 2 i Scena PL

@mailman, post #5

A niby w którym miejscu złamałem regulamin żeby od razu dostać ostrzeżenie?



Ostatnia modyfikacja: 23.08.2009 22:18:13
[#7] Re: SceneXplorer 1 i 2 i Scena PL

@eastone, post #6

Myślę, że odpowiedzi się nie doczekasz.

[#8] Re: SceneXplorer 1 i 2 i Scena PL

@eastone, post #6

Punkt 14, podpunkt pierwszy. Nielegalne rozpowszechnianie w sieci materiałów objętych prawem autorskim narusza prawo.

[#9] Re: SceneXplorer 1 i 2 i Scena PL

@Grzegorz Kraszewski, post #8

Tyle, że to się ma nijak do tego za co dostał ostrzeżenie, bo ona tylko napisał że nikt tego nikomu nie każe ściągać nie?

Swoja drogą, zastanawiam się, czy twórcy tej składanki mają zgodę wszystkich twórców zamieszczonych na niej dem na rozpowszechnianie takiej składanki. Ciekawe...



Ostatnia modyfikacja: 24.08.2009 13:21:50
[#10] Re: SceneXplorer 1 i 2 i Scena PL

@OSH, post #9

Zauważ jednak, że takie tłumaczenie nie ma w ogóle sensu. Wykroczeniem przeciw regulaminowi było zamieszczenie linka, a nie fakt wykorzystania tego linka przez kogoś. Ekshibicjonistę w parku też zgarną na komisariat, chociaż przecież nikt przechodniom "nie każe patrzeć" .

Czy twórcy składanki mają prawa do zamieszczenia na niej dem? Tego nie wiem, ale nie jest to żadne wytłumaczenie. PPA nie jest prokuraturą, żeby prowadzić śledztwo przeciw autorom składanki, ani sądem, żeby "za karę" zgadzać się na nielegalne jej rozpowszechnianie.

[#11] Re: SceneXplorer 1 i 2 i Scena PL

@OSH, post #9

Wydaję mi się, że cena takich płyt ustalona powinna być w taki sam sposób jak oprogramowania Public Domain. Koszt nośnika + koszt wysyłki + do 20% z tego, jako zapłata za nakład pracy przy skompletowaniu i przygotowaniu softu. Tak przynajmniej kiedyś sprzedawane były dyskietki Freda Fisha.
Jeśli Eureka za mniej więcej taką kasę oferowała kiedyś te CD to myślę, że wszystko jest ok i jakieś tam prawa do tych płytek im się należą.

[#12] Re: SceneXplorer 1 i 2 i Scena PL

@Grzegorz Kraszewski, post #10

Ja nie wiem, ale mam wrażenie, że nie rozumiemy się. To eastone dostał ostrzeżenie, tylko za to, że napisał, że nikt nikomu tego nie każe ściągać. To nie on do diaska zamieścił tego nieszczęsnego linka! Więc za co ostrzeżenie?



Ostatnia modyfikacja: 24.08.2009 14:03:51
[#13] Re: SceneXplorer 1 i 2 i Scena PL

@frywolny_marian, post #11

Działa to niestety trochę inaczej. Większość twórców scenowych nie dodawała w ogóle jakichkolwiek licencji do swoich produkcji, w szczególności, nie zabraniali umieszczania ich na tego rodzaju płatnych składankach. Znam wyjątki, np. w niektórych modułach Extenda jest klauzula tego zabraniająca. Jeżeli założymy, że dema na tych składankach nie zawierają jakichś plików "readme" tego zabraniających, to Eureka miała prawo sobie zażyczyć chociażby 500 zł za płytę i nic nikomu do tego. Prawo Eureki do zdzierstwa, ale moje prawo do tego, żeby sobie te produkcje ściągnać z sieci za darmo i płyty nie kupić. Ba, mógłbym zrobić konkurencyjną składankę i sprzedawać poniżej ceny nośnika - jakbym miał taki kaprys.

Podobnie jest np. z OpenOffice - można kupić za 500 zł z podręcznikiem i wsparciem technicznym, można z gazetą nabyć za 10 zł, a można sobie ściągnąć z netu za darmo. Każdy z tych kanałów dystrybucji jest w pełni legalny i ma swoich odbiorców...

[#14] Re: SceneXplorer 1 i 2 i Scena PL

@OSH, post #12

Więc za co ostrzeżenie?

Za zbędną, niezbyt grzeczną, dyskusję i próbę podważania zasadności decyzji moderatora o usunięciu linka. Decyzji, co do tego myślę, że się zgadzamy, całkowicie słusznej.

[#15] Re: SceneXplorer 1 i 2 i Scena PL

@Grzegorz Kraszewski, post #14

Cóż, moim zdaniem jest to przesada. Zamieszczanie linku to jedno, a tekst eastone wcale niegrzeczny nie był. Na pewno nie zasługiwał na danie mu ostrzeżenia. Dobra, EOT z mojej strony, bo nie wolno mi się denerwować.



Ostatnia modyfikacja: 24.08.2009 14:17:48
[#16] Re: SceneXplorer 1 i 2 i Scena PL

@OSH, post #15

Na zakończenie zatem zauważę, że ostrzeżenie, to najlżejszy kaliber w "arsenale" moderatora, więc nie warto chyba sprawy robić.

[#17] Re: SceneXplorer 1 i 2 i Scena PL

@Grzegorz Kraszewski, post #14

Za zbędną, niezbyt grzeczną, dyskusję i próbę podważania zasadności decyzji moderatora o usunięciu linka.
Za to riposta moderatora była jak najbardziej w porządku.
Natomiast co do legalności składanki Eureki to ściągnięcie nawet darmowej twórczości innych nie powoduje uzyskania praw autorskich do tegoż materiału.
Nie zamierzam więcej zawierać głosu w tej sprawie.
Jeśli kogoś uraziłem to oświadczam, że nie miałem takiego zamiaru.
Pozdrawiam
eastone



Ostatnia modyfikacja: 24.08.2009 16:43:07
[#18] Re: SceneXplorer 1 i 2 i Scena PL

@eastone, post #17

No i jeszcze Ustawę o prawach autorskich i pokrewnych sobie do poduszki poczytaj :)

Ja rozumiem, że każdy z nas jest w pewnym sensie złodziejem, mając nawet mp3 czy divx na kompie nielegalnie, ale żeby jakieś linki do takich materiałów podsyłać?!

[#19] Re: SceneXplorer 1 i 2 i Scena PL

@aMifan, post #18

mp3 nielegalnie?, ktoś by mi musiał udowodnić nielegalne wejscie w posiadanie a to jednak dla mp3 trudno zrobić bo zawsze mogę powiedzieć (co bardzo często jest prawdą), że film czy muzykę mam od kolegi albo od kogoś z rodziny i wtedy mamy dozwolony użytek osobisty. więc nazywanie kogoś złodziejem jest nie na miejscu.

Po to dozwolony użytek osobisty został wprowadzony by dać dostęp do kultury, jest to ważna część prawa i warto o niej pamiętać.

[#20] Re: SceneXplorer 1 i 2 i Scena PL

@eastone, post #17

to ściągnięcie nawet darmowej twórczości innych nie powoduje uzyskania praw autorskich do tegoż materiału

Ściągnięcie demek na pewno nie. Ale już przerobienie wszystkich obrazków na PNG/JPG, przepakowanie modułów, napisanie "Odpalacza" dzięki któremu można wygodnie przeglądać zawartość płyty, wrzucenie fotek autorów, i tym podobne "detale", które czynią z tych płyt coś więcej niż zwykłe backupy moim zdaniem sprawia, że autorzy, którzy włożyli w powstanie tych płyt znacznie więcej pracy, niż zwyczajne ściągnięcie materiału z netu/bbsów, uzyskali prawa autorskie do tych kompilacji.

Na stronie SCENA.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem