Aktualności Forum Graffiti Publicystyka Teleport
  kategoria: Muzyka
Wątek zamknięty
[#211] Re: Amiga vs Atari - Lotus Music

@as..., post #210

Mp3 spokojnie leci na stock Falconie..! W stereo itd. Robiłem próby tylko z 192kb, ale zobaczę jak przeżucę jak poradzi sobie z 320kb...


Jejka, ale wiadomo - Falcon ma DSP to dziwne nie jest chyba?

W mojej A4000 siedzi karta - DelfinaDSP (ten sam procek sygnałowy co w Falconie bodajże). Obojętnie wtedy czy w kompie jest procesor 030/040 czy 060 - MP3 odtwarza się tak samo, czyli cała robotę odwala DSP z karty. 4MB Ram? Spokojnie wystarczą, bo załaduje się tylko Workbench 3.0 z HD i sterowniki do karty. Nie ma wtedy wodotrysków itp, ale normalnie działa system i odtwarza MP3 bez problemu.

Wiadomym od początku było, że Commodore pokpiło sprawę usuwając DSP z projektu płyty (było przecież w A3000+ w 1991r.). Dali by to zakichane DSP w standardzie i by Atarowcy nie mieli się co rzucać (albo o co rzucać :) ). ;)
[#212] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Amiga vs Atari - Lotus Music
[#213] Re: Amiga vs Atari - Lotus Music

@as..., post #210

Dwa pytania do praktyka:

1. Co można zrobić na rozszerzonej A1200, a nie można na nierozszerzonym F030 ?
2. Co można zrobić na rozszerzonym F030, a nie można na rozszerzonej A1200 ?

Ważne, żeby nie wchodzić w osiągi i rozszerzenia modeli o podobnych parametrach (A3000, A4000 i Atari TT).

Pamiętajmy też, że to czym stał się F030 miało pierwotnie być jedynie rozszerzeniem do Atari 1040 STE. Komputer był moim zdaniem wypuszczony przedwcześnie jako "model przejściowy" i był "modelem niedopracowanym" (akapit Opis). Miały być wypuszczone jego poprawione wersje, podobnie jak miało to miejsce z serią ST (do STF, STFM, STE - F040).

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2012 20:02:00 przez advantage
[#214] Re: Amiga vs Atari - Lotus Music

@advantage, post #213

Falcon nie miał być rozszerzeniem STE tylko następcą. co zresztą można przeczytać w linku który podałeś. Za rozszerzenie można uznać Mega STE który był wersją STE przeznaczoną dla firm i profesjonalistów (ST/STE były w założeniu komputerami domowymi).


Pozdrawiam
[#215] Re: Amiga vs Atari - Lotus Music

@as..., post #210

Tak jak pisałem w poście 205.

Szkoda że Falcon nie do końca umie wykorzystać potencjał swoich układów:
"Aniplayer can decode mp2/mp3 audio but video stutters horribly then"


Wychodzi na to, że jak leci mp3 którym się zajmuje DSP (osobny układ) to wydajność całego sytemu spada?!




OK. Już znalazłem odpowiedź, dlaczego Falcon się dusi:

"Oparto go na architekturze serii ST/E.."

"..lecz pozostała część systemu nie została przeprojektowana i szerokość magistrali miała tylko 16 bitów, co w efekcie sprawiło, że moce użytych procesorów nie mogły być wykorzystane w pełni."


Ostatnia aktualizacja: 08.09.2012 22:26:30 przez BULI
[#216] Re: Amiga vs Atari - Lotus Music

@RadoslawF, post #214

Falcon nie miał być rozszerzeniem STE tylko następcą.
Chodziło mi o sokoła w stadium wróbelka.

adv:
"Pamiętajmy też, że to czym stał się F030 miało pierwotnie być jedynie rozszerzeniem do Atari 1040 STE"

Wiki:
"Komputer w fazie projektowej nosił nazwę Sparrow i był czymś w rodzaju karty rozszerzającej dla Atari 1040 STE nakładanej na procesor korzystającej z architektury ST"

...chyba, że czegoś nie zrozumiałem. Sokół, wróbel... ryś. Można się pogubić.
[#217] Re: Amiga vs Atari - Lotus Music

@advantage, post #216

Wróbelek do produkcji nie wszedł więc myślałem że rozmawiamy o Falconie.


Pozdrawiam
[#218] Re: Amiga vs Atari - Lotus Music

@RadoslawF, post #217

Przecież rozmawiamy o Falconie. W Wiki jak byk stoi, że Falcon ma magistralę 16 bit pochodzącą z ST, czego efektem jest obserwowany spadek wydajności przy wykorzystaniu kilku układów jednocześnie. Większość dobrych rzeczy w Falconie wynika z obecności DSP na płycie.
[#219] Re: Amiga vs Atari - Lotus Music

@as..., post #210

Aviki bez kompresji daje radę, spox. Amiga też daje radę jak pokazuje link Faziora.
Tylko musicie wpierw przekonwertować. Za to mp3 odtwarza lepiej Atari 030 niż Amiga 030.
[#220] Re: Amiga vs Atari - Lotus Music

@atarens, post #55

odpal mnie ten superior ste dzwiek i odejde. czekam... ps tylko zeby to nie byl 4k amiga modul zarzynajacy procesor

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2012 10:48:29 przez fazior
[#221] Re: Amiga vs Atari - Lotus Music

@advantage, post #173

@Solo Kazuki Nawiązując do brzmienia AY, SIDa i POKEYa polecam ten wątek na ppa.pl i ten wątek na AOL. Można się wiele dowiedzieć.

Tak, szczególnie z końcówki wątka... mam wrażenie że albo próbujesz mi w dziwny sposób zasugerować offtopic, albo sam nie czytasz źródeł które podajesz :P

Pozatym doskonale sobie zdaję sprawę jak brzmi AY/YM, jak POKEY a jak SID, ponieważ z komputerami zawierającymi te układy niejako spotykam się do dziś. I nie ma to tyle do sentymentu, co do sposobu działania SIDa w stosunku do AY/YM czy POKEY - po prostu jest inna. Nawet z czysto technicznego punktu widzenia SID ma znacznie większe możliwości generowania fal dźwiękowych.

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2012 13:58:44 przez Solo Kazuki
[#222] Re: Amiga vs Atari - Lotus Music

@Duracel, post #179

Jeżeli chodzi o SIDa i aktualne wydarzenia, to jestem pod wrażeniem twórczości Lukhasha...

Muszę przyznać że nie słyszałem o nich wcześniej. Ale już na wstępie mają duży plus za połączenie AY+SID. OK
[#223] Re: Amiga vs Atari - Lotus Music

@fazior, post #220

pobudka
[#224] Re: Amiga vs Atari - Lotus Music

@Solo Kazuki, post #221

Tak, szczególnie z końcówki wątka... Ale jajo :D [...] Może chociaż drugi link Ci się przyda np. na dyskusję tamże :)

Pozdro.
[#225] Re: Amiga vs Atari - Lotus Music

@advantage, post #224

ostateczny dowód wyższości Atari nad Amigą

http://www.youtube.com/watch?v=dtWs79FB8Go&feature=related
[#226] Re: Amiga vs Atari - Lotus Music

@KingJulian, post #225

ostateczny dowód wyższości Atari nad Amigą

http://www.youtube.com/watch?v=dtWs79FB8Go&feature=related


Dokładnie OK a teraz ściągnij ten atarow ekran z animacją w dół (np do połowy) i pokaż wszystkim jak równie "lepsze" atari jest w kwestii wielozadoniowości
[#227] Re: Amiga vs Atari - Lotus Music

@BULI, post #226

[#228] Re: Amiga vs Atari - Lotus Music

@KingJulian, post #225

Nie, no zabójcze są takie porównania.
To może na Amidze wygenerować boinga w raytrackingu i wtedy porównać?
[#229] Re: Amiga vs Atari - Lotus Music

@Duracel, post #228

Dziękuję za uznanie
Zobacz ile jest nowych rzeczy do amig,i które można kupić dziś a co można kupić do atari.
Sam ten fakt pokazuje, że amiga nadal ma się dobrze.
Miałem kiedyś Atari STE 4 Mb Ram interfejs IDE Paskuda ogólnie fajna maszyna ale szybko mi się znudziło i sprzedałem .
Atari ma jedną zaletę choć kiedyś uważałem, że to wada- jest kompatybilny z pc, można nagrywać dyskietki na pc dla Atari .
Teraz zabójcze  porównanie  numer dwa- od kiedy ceny węgla poszły do góry sprzedałem atari .

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2012 23:32:06 przez Dorian3d
[#230] Re: Amiga vs Atari - Lotus Music

@Dorian3d, post #229

Dorian3d

Zobacz ile jest nowych rzeczy do amig,i które można kupić dziś a co można kupić do atari.
Sam ten fakt pokazuje, że amiga nadal ma się dobrze.


Na pięćsetkę? ;) Tyle rzeczy nowych? Czyli ile?

Bo porównywanie STe z A1200 nie ma sensu a i A600 jest już modelem innej generacji.

Atari STe:
- łatwość rozbudowy pamięci do 4MB
- FDD można wymienić na HxC
- twardy dysk czyli Satan, Ultrasatan lub wspomniany interfejs Paskuda.
- do tego wszystkiego przelotka na myszkę optyczną (klasyczna atarowska myszka mnie odrzuciła).

Amiga 500:
- FDD można wymienić na HxC
- przelotka na myszkę optyczną (choć używam klasycznego kanciaka i jestem z niego zadowolony)
- 2MB Chip pod warunkiem posiadania właściwej wersji płyty głównej

Jakieś podpowiedzi?

Z pewnością pominąłem jakieś wynalazki tworzone przez elektroników dla elektroników ale zakładam użytkownika bez dużych zdolności w tym kierunku.

Z ciekawostek produkcja dla małego Atari:
- stereo
- 1MB RAM
- SIO2SD
- SIO2PC i SIUP (SIO2PC na USB)
- SIDE
- KarinMaxiDrive
- KMK/JZ IDE
- VBXE
- SIC Cart

oraz inne o których z pewnością zapomniałem ;)

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2012 08:10:33 przez conrdd
[#231] Re: Amiga vs Atari - Lotus Music

@Deftronic/..., post #211

Jejka, ale wiadomo - Falcon ma DSP to dziwne nie jest chyba?


Zabrzmiało cokolwiek dziwnie.
- Falcon jest szybszy od Amigi 1200 !
- Jejka, ale przecież ma lepszy procesor to dziwne nie jest ?

Wniosek: Amiga i tak jest lepsza od Falcona, bo gdyby miała szybszy procesor to by była szybsza !
...ale nie ma ?

Dali by to zakichane DSP w standardzie i by Atarowcy nie mieli się co rzucać (albo o co rzucać usmiech ).


Atari dałoby to zakichane 040 na pokładzie jak planowano (ale cięcie kosztów okazało się ważniejsze i zostało 030) i Amigowcy nie mieliby się po co rzucać ;)

Przez chwilę poczułem się jak w szkole średniej na przerwie. Mój kolega używał podobnych argumentów w dyskusjach Amiga1200 kontra Pentium 200.
[#232] Re: Amiga vs Atari - Lotus Music

@conrdd, post #230

Do Amigi było sporo rozszerzeń wkładanych na CPU 68000 a tu rozszerzenia pasują wiec od nastepujacych modeli A1000,A500+,A2000,A1500,ACDTV .. to sa od kart Turbo 00-040 po kontrolery IDE i rozszerzenia pamięci REAL FAST RAM

Nie wiem czemu przekreślasz model A600 .. była to bezpośrednia odpowiedź razem z kompatybilną A500plus na model Amiga Killer Atari STe który nie umywał się do A1000 i wzbudził rozczarowanie wśród Atarowców
[#233] Re: Amiga vs Atari - Lotus Music

@conrdd, post #230

Nie jestem fanatykiem Amigi, a jej fanem, ale nie wydaje mi się aby porównanie wszystkich STe jedynie do A500 było sprawiedliwe.

Moim zdaniem porównania powinny wyglądać następująco:

520 ST vs A500
1040 STfm vs A500+/A600
1040 STe vs A1200
Falcon vs A4000

Mam wrażenie, że zwolennicy Atari starają się wszystko oprócz Falcona porównywać do A500, a przecież poszczególne wersje ST, STF, STFM, STE były swoimi rozwinięciami taki jak rozwinięciami były A500, A500+, A600, A1200.

Falcon to już następna generacja, która w moim przekonaniu nie zdążyła powstać wśród Amig. Brać trzeba pod uwagę pewien unormowany w czasie cykl wychodzenia nowych modeli i przesunięcie w czasie, niejako przetasowanie nowego modeli Amigi z nowym modelem Atari. Dlatego Falcona ewentualnie można porównać z A4000. Co prawda A4000 to wyższy segment, ale wyszedł chyba wcześniej od Falcona.
[#234] Re: Amiga vs Atari - Lotus Music

@Duracel, post #233

1040 STe vs A1200

to tak jakbys porownywał 286 vs 486
nie mozesz porownywac komputera 16 bit vs 32 bit
[#235] Re: Amiga vs Atari - Lotus Music

@Duracel, post #233

Falcon vs A1200. Tylko w ten sposób można porównać. Ten sam rok premiery, ta sama klasa sprzętu. Falcon to bezpośredni konkurent A1200, a nie A4000.
[#236] Re: Amiga vs Atari - Lotus Music

@KingJulian, post #235

zgadza sie - ale falcon oprocz lepszego przetwornika dzwieku i DSP niczym nie zaszkował mnie
to samo można osiągnąć już w A2000 i kartą delphina DSP
Również widziałem ile trzeba się namęczyć żeby pulpit odpalić w 800x600x256 kolorów
W A500+/600 jest to dosłownie 3 kliknięcia
Atari Falcon powinien wstydzić się za system .. po prostu żałosny w porównaniu do Workbencha i powłoki AmigaDOS

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2012 09:11:34 przez hegemon
[#237] Re: Amiga vs Atari - Lotus Music

@hegemon, post #236

800x600x256 kolorów na A500+/600 ? I jaki komfort użytkowania ?

Porównujemy fabryczny seryjny sprzęt, a nie tuningowany. To jakbym miał porównać seryjnego Subaru Impreza do Imprezy WRC.
A więc pozostajemy przy gołym Falconie i nagiej A1200 ;)

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2012 09:37:53 przez KingJulian
[#238] Re: Amiga vs Atari - Lotus Music

@hegemon, post #232

@hegemon

"Nie wiem czemu przekreślasz model A600 .. była to bezpośrednia odpowiedź razem z kompatybilną A500plus na model Amiga Killer Atari STe"

Nie przekreślam Amigi 600 tylko uważam iż porównywać można STe jedynie z Amigą 500 ponieważ przy całych różnicach są one dość archaicznymi konstrukcjami wg współczesnych kryteriów. A A600 to inna bajka: sposób produkcji, złącza IDE i PCMCIA, nowy system. Co z tego że wydajnościowo to wciąż stara A500 - cała reszta to już nowa epoka.

@Duracel

"520 ST vs A500
1040 STfm vs A500+/A600
1040 STe vs A1200
Falcon vs A4000"


Ależ absolutnie się nie zgadzam. Przede wszystkim jakby rozrysować liniowo w jakim celu został zbudowany dany komputer to wygląda to tak:

C64 - Atari ST - Amiga 500 - Atari STe

Atari Falcon i Amiga 1200 to naturalne przejście na system 32 bitowy i ciężko powiedzieć na ile jeden był odpowiedzią na drugiego.

Atari ST powstał jako killer C-64 i odniósł w związku z tym olbrzymi sukces bo był zupełnie nową jakością. Amiga 1000 ze względu na cenę i błędy w systemie nie podważył sukcesu Atari - dopiero kompromisowa Amiga 500 wyparła przeciwnika z podium. Odpowiedzią Atari było STe czyli za mało i za późno - niewielkie usprawnienia nie zachęcały producentów gier do wypuszczania produktów dedykowanych STe.

1040STfm różnił się od 520ST 1MB RAM oraz wbudowanym modulatorem i floppy. To chyba trochę mało by umieszczać go na tej samej półce co Amiga 600 i 500+? Zwłaszcza że typowa konfiguracja A500 to właśnie 1MB RAM (podstawowy zakup właściciela amigi na początku przygody to rozszerzenie pod klapkę). A 520STf? To że stacja nie pęta się luzem na biurku nie jest specjalną modernizacją. Ani dołożenie modulatora bym mógł podłączyć sobie Atari do TV.


No a łączenie komputerów domowych z linią profesjonalną? A4000? To w takim razie gdzie jest w tabelce MegaST, MegaSTe? Gdzie jest TT? Nie mieszajmy dwóch systemów walutowych ;)

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2012 09:49:30 przez conrdd
[#239] Re: Amiga vs Atari - Lotus Music

@conrdd, post #230

Ja się tylko tak zapytam, nie nawiązując do tej konkretnej wypowiedzi, że kolega hipotezę o rzekomej "wyższości sceny Atari nad sceną Amigi" dyskretnie porzucił, tak? To dobrze :).
[#240] Re: Amiga vs Atari - Lotus Music

@grg, post #239

Nie porzucił tylko odpuścił. Adwersarze wiedzą lepiej, przekonać się nie dadzą a dyskusja dla samego odbijania piłeczki gdzie ja mam wyszukiwać i podawać na tacy ścisłe dane w odpowiedzi otrzymując repliki w stylu "co z tego że STe w 2010 i 2011 to i to skoro w samym 91r wyszło 100 dem na A500" nie ma sensu.
Na stronie SCENA.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem