Aktualności Forum Graffiti Publicystyka Teleport
  kategoria: Muzyka
[#121] Re: SID vs AY/YM

@Solo Kazuki, post #118

Czasami wystarczy trochę pomyśleć i znajdziesz konkretniejsze wyniki


Ale, że co chciałeś udowodnić? Że potrafisz wyszukiwarką znaleźć ten wątek, w którym się aktualnie wypowiadasz oraz jeszcze jeden, w którym rzuciłeś jakiś jPop ale nie raczyłeś objaśnić co konkretnie on z Sidem ma wspólnego (poza tym, że ponoć ktoś coś wykorzustuje w jakiś bliżej nieokreślony sposób). Bo raczej udowodniłeś, że jesteś pieniaczem - łatwiej by było podać wprost o co Ci chodzi, a tak to nadal niezbyt wiadomo o co się rzucasz.

Wybacz, ale co mają do tego edycje, najczęściej coś dodające coś więcej? Chyba że tobie nigdy się nie przypomniało coś żeby dopisać, to przepraszam. Pozatym często są to korekty kosmetyczne.


Kosmetyczne, to są poprawki interpunkcji lub szyku zdania, a nie pisanie postów od tyłu.

Nie, po prostu wtedy przesłuchasz HVSC i nie będziesz musiał pisać że nie słyszałeś zbyt dużo kawałków w multispeed


Nie wiem w zasadzie jaką wartością dla dyskusji miałoby być przesłuchanie HVSC (całego?). Może Ci się po drodze gdzieś zgubiło ale HVSC to nie jest jedyne miejsce i źródło SIDów, które występują w przyrodzie w wielu miejscach i konfiguracjach, więc usiłowanie biczowania za pomocą HVSC jest raczej słabe.

Po drugie, może powinienem napisać jednoznaczniej, że słuchałem mało multispeedów, ze zwracaniem uwagi na to, czy są one multi czy nie. Bo multi to nie jest jakiś nowy wynalazek, co zapewne taki ekspert od muzyczek komodorowskich jak Ty wie, ale każdemu zdarzają się pomyłki, nawet we wrzuconym wyżej podkaście Bitjama nie wszystkie kawałki są multi (jak się okazuje). Nie sądziłem natomiast, że ktoś może pomyśleć, że naprawdę da się słuchać SIDów z tego rodzaju wykluczeniem, stąd ten skrót w wypowiedzi. Ale cóż, z perfekcjonistą trzeba uważać na każdy przecinek...

Przykład proszę, skoro coś zarzucasz.


Na pewno dasz radę z wyszukiwarką... wystarczy trochę pomyśleć, czy coś takiego...

Przypominam że DJ często mają nawet w nazwie muzycy piszący także własną muzykę. Więc utorzsamianie ich tylko i wyłącznie z miksującymi tylko czyjeś sety jest błędem.

Więc przyznaję że chodziło mi ogólnie o autorów. Ale czy DJ może być autorem swojego podkładu, czy bycie DJ go wyklucza?


Objaśniłem to w poście #111, nie wiem co bym miał tu jeszcze dodać. Nie jest moją winą, że wyrażasz się niejasno i piszesz jedno, masz na myśli coś innego i pretensje masz o to do innych. DJ może być autorem podkładu tak samo jak lekarz może być pilotem. Ale nie mówi się wówczas, że "piloci ubierają się w kitle i obsłuchują ludzi stetoskopami".
[#122] Re: SID vs AY/YM

@grg, post #120

Jeszcze dorzucę linka o SIDowym bugu, który na tym "rozłażeniu się" brzmienia odciska swoje piętno
http://www.ucapps.de/howto_sid_wavetables_1.html

(sorki, już nie mogę wyedytować poprzedniego posta).
[#123] Re: SID vs AY/YM

@Duracel, post #52

Może chodzi Ci o tą wersję (w sumie najbardziej znaną i popularną):

http://www.se2a1.net/soasc/SID/MUSICIANS/T/The_Dungeon_Master/Complications.sid

autor: Hans Axelsson (TDM)/Triad

Demo na Youtube



Ostatnia aktualizacja: 30.09.2012 23:45:14 przez slipec
[#124] Re: SID vs AY/YM

@slipec, post #123

hihi, miałem to na pierwszej dyskietce z protrackerowymi modkami, jaka mi wpadła w ręce, ever
http://www.youtube.com/watch?v=DXDa8EL93hE tańczący kokos
[#125] Re: SID vs AY/YM

@grg, post #121

łatwiej by było podać wprost o co Ci chodzi

Chodzi mi o poziom rozmowy z tobą. Przez twój sposób prowadzenia rozmowy p.t. "ja wiem lepiej, ty się nie znasz", czepianie się rzeczy pomimo wyjaśnienia (tak jak z tym DJ, pomimo że zostało wyjaśnione), oraz nieustanne obraźliwe sugestie odechciało mi się w ogóle cokolwiek szukać, wyjaśniać a tym bardziej udowadniać. Po co mam ryzykować że w czasie wyjaśniania narażę się na szczeniackie pyskówki i szarpaniny słowne ze szkalowanie w tle. Jeżeli chcesz coś się dowiedzieć, szukaj sam (albo proś kogoś innego). W końcu jeżeli takiemu niemyślącemu komuś jak ja udało się to znaleźć, to taki geniusz jak ty znajdzie to bez trudu.

I możesz to nazwać pieniactwem, przewrażliwieniem, albo jak inaczej chcesz. Jak ty to ująłeś "niewiele mnie obchodzi".

A co do DJ i muzyka (kompozytora), to obydwoje są związani z muzyką, często granica między nimi jest zatarta i często jeden bywa drugim (szczególnie ci panowie używający SidStation). Więc twój przykład z lekarzem i pilotem ma się jak pięść do nosa.

Edit: Więc mam nadzieję że już wiesz o co mi chodzi. Dziękuję, było miło. Odezwij się jak trochę utemperujesz swój sposób rozmowy.

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2012 09:26:53 przez Solo Kazuki
[#126] Re: SID vs AY/YM

@Solo Kazuki, post #125

Prawie się popłakałem. Ignore.
[#127] Re: SID vs AY/YM

@Solo Kazuki, post #125

Wiedza na temat profesjonalnego zastosowania mikrokomputerów jest cenna. Podobnie z układami, na których działaniu się opierały, chociaż dla wielu to już nie to samo, co zastosowanie samego komputera, którego są sympatykami. Jeśli posiadasz taką wiedzę, to myślę, że warto ją uporządkować i zarchiwizować według powszechnie stosowanych reguł (nazwa wykonawcy, nazwa, data publikacji utworu, nazwa, data publikacji albumu/singla).

Chętnie też przeczytam kilka przykładów według podanego wyżej schematu, także tutaj.
[#128] Re: SID vs AY/YM

@Solo Kazuki, post #125

Myślę, że przyda się drobne sprostowanie odnośnie użytego tutaj terminu "kompozytor"

Kompozytor (w jęz. łac. compositor) twórca utworu muzycznego. Termin kompozytor odnosi się do twórców używających notacji muzycznej, piszących muzykę poważną lub filmową. W polskich uczelniach muzycznych kształci się studentów na kierunku kompozycja, lecz kompozytor nie musi być absolwentem takich studiów, jednak to oni właśnie dysponują pełnym warsztatem kompozytorskim obejmującym harmonię, kontrapunkt, instrumentację, analizę dzieła muzycznego itp.

Notacja muzyczna (inaczej pismo nutowe, zapis nutowy) symboliczny język, za pomocą którego można zapisać wszystkie cechy dźwięków muzycznych, rytmiki, melodii, harmonii, dynamiki oraz artykulacji.


Jeśli Dj nie używa zapisu nutowego, to można go nazwać twórcą utworu (termin z ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych) lub potocznie - autorem dzieła.

Autor - osoba, która stworzyła, współtworzyła lub zapoczątkowała tworzenie dzieła (w szczególności pisanego). W języku polskim istnieje tendencja do określania twórców (autorów dzieł sztuki lub opracowania naukowego, podmiot aktu twórczego, zakończonego powołaniem do życia dzieła o jednostkowym charakterze, którego nie było wcześniej i któremu w momencie udostępnienia przysługuje walor nowości) form kultury i nauki bardziej specyficznymi dla ich profesji nazwami (malarz, rzeźbiarz w sztuce; kompozytor, piosenkarz w muzyce; reżyser, scenarzysta w teatrze i filmie, wynalazca, konstruktor w naukach technicznych, itd.).

Źródło: Wikipiedia.
[#129] Re: SID vs AY/YM

@advantage, post #127

Chętnie też przeczytam kilka przykładów według podanego wyżej schematu, także tutaj.

Znaczy przykłady czego?

Wybacz, ale po tej "dyskusji" z Grg trochę się pogubiłem ;)
[#130] Re: SID vs AY/YM

@Solo Kazuki, post #129

Tak uzupełniając, jeżeli chodzi o brzmienie podobne do TR-606 (choć nie identyczne, malkontenci się mogą przyczepić) to choćby jest fajna demonstracja perkusji na MidiBox v2.

Tak więc może nie identyczne, ale za perkusje SID może bez problemu robić ;)
[#131] Re: SID vs AY/YM

@advantage, post #127

Sorki, jestem po pracy i nie kontaktuje. Jak chodzi ci o artystów wykorzystujących SidStation to lista jest na wiki. Co do samych przykładów to trochę wbrew pozorom tego jest. Pozatym należy pamiętać że rzadko kiedy SidStation jest samo (zazwyczaj są też inne instrumenty). Postaram się taką listę (z linkami) zrobić, ale nie dzisiaj (za bardzo jestem zmęczony po pracy).
[#132] Re: SID vs AY/YM

@Solo Kazuki, post #129

Nie ma co się śpieszyć, najważniejsze, to dobrze zrobić. Skoro jest tego wiele, najlepiej wyedytować same hiciory (nazwa wykonawcy, nazwa, data publikacji utworu, nazwa, data publikacji albumu/singla). Wiki to przyjmie.
[#133] Re: SID vs AY/YM

@advantage, post #132

Wiesz... pojęcie "hicor" jest bardzo względnym pojęciem. Niektórzy np. uważają za "hicior" kawałek "Koko Koko Euro Spoko", więc jak sam widzisz z tym "hiciorem" różnie bywa

Pozatym części artystów z tej listy nie znam za bardzo kawałków (o niektórych w ogóle się dowiedziałem, że są), więc nie mam jak podać przykładów, bo nie znam.

Pozatym nie wiem czy jest sens pisać np o Do It bo kawałek jest kontrowersyjny (niektórzy zarzucają plagiat) albo Kernkraft 400 gdzie wykorzystany został motyw z Lazy Jones.

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2012 21:28:06 przez Solo Kazuki
[#134] Re: SID vs AY/YM

@Solo Kazuki, post #133

Myślę, że na razie można podać to, co według Ciebie jest godne uwagi. Potem można dla dobra ogółu taką systematycznie uzupełniać.

Jeśłi Kernkraft 400 robiony był na SIDzie, bo chodzi przecież o przykłady kompozycji na tym układzie wykonanych przez muzyków, to jak najbardziej. Twoją już wolą będzie, czy będziesz uwzględniał tylko kompozytorów, czy także artystów profesjonalnych, którzy nie dokonują zapisu nutowego, czy także amatorów.
[#135] Re: SID vs AY/YM

@advantage, post #134

Jeszcze jedno, choć to oczywiste lepiej o tym napisać: na albumie/singlu ma być napisane:

"All compositions on this record has been made by use (...) and SIDStation"
"Composiotion has been made by use (...) and SIDStation"


Nie wystarczy sama informacja, że artysta zwykle używa SIDStation do swoich kompozycji. Musimy mieć pewność, że do utworu, który będziemy podawać został wykorzystany. Jeśli tego nie ma nie mamy pewności - nie piszemy.

Na koniec warto dodać, jeśli to w ogóle możliwe, które dokładnie instrumenty zostały wygenerowane w konkretnym utworze. Skoro artysta może korzystać z kilku urządzeń tego typu możliwe, że utwór, który nam się podoba jest wykonany przy pomocy SIDStation, jednak rola, jaką on pełni może być marginalna (np. perkusja na drugim planie), albo wprost przeciwnie, instrument wiodący w utworze, kosmiczne brzmienie, o które SIDStation nie podejrzewaliśmy.

Nie jest to łatwe i nie wiem, czy w ogóle możliwe, trzeba mieć dojścia do dobrych źródeł albo informacje bezpośrednio od wykonawców (email). Jednak bez takich informacji twierdzenia, że dany album/utwór był nagrany na SIDStation są nadużyciem, mogą być nieprawdziwe, wprowadzać w błąd.
[#136] Re: SID vs AY/YM

@advantage, post #135

To ja w takim razie podziękuję. Na początku zrozumiałem że ty sam jesteś ciekawy, podczas gdy ty chcesz robić jakieś "akcje na wielką skalę". Nie odbierz tego źle, ale nie mam na to ani czasu, ani mi się nie chce w to babrać (nawet chyba sobie nie zdajesz sprawy ile to roboty).
[#137] Re: SID vs AY/YM

@Solo Kazuki, post #136

Chciałem wykorzystać Twój potencjał, serio. :)

Przy okazji wyszła kwestia dotycząca powoływania się na źródła. Podawanie przez autorów, że grają za pomocą określonego instrumentu nie oznacza na pewno, że grają nim każdą płytę, każdy kawałek na płycie czy w każdym singlu. Nie możemy więc przypisywać do niego konkretnych utworów bez takiej wiedzy.

Nie wiemy też, czy cały utwór był grany na instrumencie, czy tylko określony fragment i czy był tam instrumentem wiodącym, czy też jednym z wielu ponieważ nie możemy go odróżnić z całą pewnością.

Tak więc grają? Owszem grywają, tak piszą, ale czy to SID? Nie wiemy.
[#138] Re: SID vs AY/YM

@advantage, post #137

Ech, uparty jesteś, więc odpowiem ci jak najbardziej konkretnie, żebyś zrozumiał przynajmniej trochę na co się porywasz ;)


Przy okazji wyszła kwestia dotycząca powoływania się na źródła. Podawanie przez autorów, że grają za pomocą określonego instrumentu nie oznacza na pewno, że grają nim każdą płytę, każdy kawałek na płycie czy w każdym singlu. Nie możemy więc przypisywać do niego konkretnych utworów bez takiej wiedzy.


Widzisz, kwestia czy powołują się tylko że grają, czy też nie grają na SidStation jest śliska. Czy aby na pewno chcesz weryfikować czy każdy utwór który podają źródła jest grany na 100% na SIDzie? Więc spróbuj np zweryfikować utwory np Machinae Supremacy. Zespół twierdzi że grają Sid Metal, więc chcesz zaczynać dochodzenie czy aby każdy kawałek jest grany na SIDzie?
Poniżej masz trochę przykładów. I dochodź choćby czy aby choćby te wymienione grają na pewno.

Rocket Dragon
Oki Kumas Adventure
Rogue World Asylum
Hero
Action Girl
Dreadnaught
Player One

I jest to najłatwiejsze co mogłem wymyśleć, uwierz. To tryb "Super Ultra Easy" ;)
[#139] Re: SID vs AY/YM

@Solo Kazuki, post #138

Dokładnie,
"kwestia czy powołują się tylko że grają, czy też nie grają na SidStation jest śliska"
Dla tego nie wolno nam pisać na forum czegoś, czego dokładnie nie wiemy.
[#140] Re: SID vs AY/YM

@advantage, post #139

Dla tego nie wolno nam pisać na forum czegoś, czego dokładnie nie wiemy.

Pytam ponownie. Jak chesz się dowiedzieć czy grają na SIDzie, czy tylko tak piszą?
[#141] Re: SID vs AY/YM

@Solo Kazuki, post #138

Gwoli wyjaśnienia, o co mi chodziło

Przeglądając te linki które podałem przyjrzyj się innym utworom tego zespołu? I dalej chcesz się dowiadywać czy grają na SIDzie czy tylko tak twierdzą? Można oczywiście wysłać do nich pytanie, ale chyba nie potraktują go zbyt poważnie.

Swoją drogą jestem ciekaw kiedy wystąpią w Polsce.
[#142] Re: SID vs AY/YM

@Solo Kazuki, post #141

Informacja o zespole na Wiki, akapit Profil artystyczny
Zespół sam zdefiniował swój gatunek jako SID Metal, ponieważ zwykle do tworzenia muzyki używają Elektron SidStation (...)


Akapit Członkowie zespołu:
Robert Stjärnström wokal, gitara (od 2000)
Jonas 'Gibli' Rörling gitara (od 2000)
Andreas 'Gordon' Gerdin keyboard (od 2000)
Niklas 'Nicky' Karvonen perkusja (od 2009)


Nie wiemy na pewno, czy w utworze, który będziemy słychać określone brzmienie to dźwięk pochodzący z keyboardu czy SID. Z dużym pewnym prawdopodobieństwem może być to SIDStation, ale nie na pewno i nie możemy takiej informacji zamieścić np. na Wiki, ani twierdzić, że na pewno na forum.

Mogą odpowiedzieć na Twoje pytanie, a nawet różne pytania. Może udzielą wywiadu. W końcu jesteś ich fanem. Powodzenia!
[#143] Re: SID vs AY/YM

@Solo Kazuki, post #141

Mój wątek na AOL porównujący SIDa i POKEYa był pretekstem do dalszych eksperymentów z POKEYem, miał także charakter informacyjny (zabrano tam trochę wiedzy), miał obalić stereotypy, wyobrażenia określonych możliwości przez pokazanie określonych eksperymentów, w końcu miał oddalić uprzedzenia i wzajemną niechęć.

Fajnie jest posłuchać czyiś typów muzycznych, poczytać o czyiś doświadczeniach związanych ze sceną. Jedno i drugie warte jest kontynuacji w tym wątku lub w innej formie. Złe natomiast jest w moim odczuciu porównanie możliwości sprzętu z przewagą na negację i próby ośmieszania, podnoszenia niechęci. To niczemu nie służy. Wiem, że nie jesteśmy w stanie kontrolować wszystkiego, ale, jako prowadzący wątek, kontroluj to proszę. No i prowadź go dalej pokazując muzykę i jej piękno, która przecież łagodzi obyczaje.
[#144] Re: SID vs AY/YM

@advantage, post #142

Nie wiemy na pewno, czy w utworze, który będziemy słychać określone brzmienie to dźwięk pochodzący z keyboardu czy SID

Nie chcę się czepiać, ale SidStation to syntezator modułowy i można do niego podłączyć klawisze. Ale to tylko tak nawiasem.

Mogą odpowiedzieć na Twoje pytanie, a nawet różne pytania. Może udzielą wywiadu. W końcu jesteś ich fanem. Powodzenia!

Chyba nie zrozumiałeś co ci chciałem przekazać

Jest to astronomiczna robota żeby wszystko sprawdzać na 100%. Według twojego toku rozumowania musiałbyś się dowiadywać czy aby każdy kawałek z osobna który wydali jest rzeczywiście grany na SidStation. A teraz zerknij na listę artystów grających na SidStation i podowiaduj się trochę. Przy niektórych z nich pod względem ilości muzyki Machinae Supremacy wydali "kilka kawałków na krzyż".

Z tego więc powodu stwierdziłem że podziękuję. Mam co robić i mi się nie nudzi ;)
[#145] Re: SID vs AY/YM

@advantage, post #143

No i prowadź go dalej pokazując muzykę i jej piękno, która przecież łagodzi obyczaje.

Ależ to nie znaczy że chodzi o SIDa. Chodzi o szukanie niepodważalnych dowodów na konkretne utwory muzyczne. Zresztą i tak chyba trzeba by było założyć nowy wątek, bo to trochę inny temat.

A tak z ciekawostek, to dosyć interesująco brzmią niektóre remixy na SIDa z gier na Amigę. Nie twierdzę że lepiej, ale zdecydowanie jeszcze bardziej elektronicznie.

Moondance
(z gry Utopia)
Settlers
Lotus 3
Lotus 3
Wings of Death
Wings of Death
Hybris

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2012 20:58:11 przez Solo Kazuki
[#146] Re: SID vs AY/YM

@Solo Kazuki, post #145

Stwierdziłem jednak że warto zrobić osobny temat na temat SIDowych coverów z gier na Amigę.

A co do drobnych złośliwości commodorowców względem atarowców...

Swoją drogą zastanawiam się czemu tak ludzie się biorą za łby w sprawie C= vs JIL do dzisiaj.
W czasach "wojenki" miałem kumpla atarowca. Nasza wojna poza drobnymi złośliwościami wyglądała tak, że przychodziłem do niego ze swoim C=64 (miał willę) i pokazywalismy sobie ciekawe rzeczy nawzajem. A potem ja grałem w gry na Atari, on w gry na Commodore. Stąd co nieco wiem o Atari. Zresztą do dzisiaj czasami działam pod emulatorem XL/XE.
[#147] Re: SID vs AY/YM

@Solo Kazuki, post #146

Jak to mówi Kaz:
"Dobra robota! Keep going!"
[#148] Re: SID vs AY/YM

@advantage, post #147

gdzie jest ten lamus Voyager z Riverwash! niech pampucha w Krakowie pozdrowi!

http://www.youtube.com/watch?v=kV115KnTkZQ
[#149] Re: SID vs AY/YM

@Solo Kazuki, post #146

Swoją drogą zastanawiam się czemu tak ludzie się biorą za łby w sprawie C= vs JIL do dzisiaj.

czego sie nauczy jasio za mlodu to Jan przed smiercia bedzie umial :)
[#150] Re: SID vs AY/YM

@advantage, post #147

W kwestii porządków w kolekcji stwierdziłem że trochę to potrwa. Ale mogę co pewien czas wystawić co ciekawsze moim zdaniem linki do plików, które znajdę w czasie porządkowania. Dlatego stworzyłem nowy wątek. Zainteresowanych zapraszam.
Na stronie SCENA.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem