Aktualności Forum Graffiti Publicystyka Teleport
[#1] Elementarz Amigowy?
Witajcie,

Pewnie się niektórzy zdziwią, jak to przeczytają, że pytam o takie rzeczy, ale chciałbym się dowiedzieć, jakie dema na OCS/ECS, AGA i turbiacze są takie kultowe, takie, którze trzeba obejrzeć i zawierają w sobie jakby taką definicję Amigowości, a za nierozpoznanie ich kara się obwiązaniem kablem od zasilacza Atari i wrzuceniem do komórki na węgiel :D To samo z muzyką - potrzebuję się dowiedzieć, jakie moduły trzeba znać, należy umieć wyplumkać w środku nocy i rozpoznawać z zatkanymi uszami.

O co chodzi? Otóż, znam sprzęt, znam system AmigaOS 1.x-3.x, znam ludzi, wiem jakie party w Polsce były (przy oglądaniu kasety z IOP1 na YT strasznie żałowałem, że nie urodziłem się 20 lat wcześniej ;) ), wiem jaka jest historia Amigi, też w Polsce, ale nie znam prawie w ogóle najlepszych produkcji na nią, w postaci dem, po prostu nie miałem czasu jakoś ich oglądać, a teraz akurat mam. Z modułami jest ta sama sprawa, chociaż trochę lepiej, bo mam ze 3GB takiej zbieraniny na dysku, ale nie odsianej w ogóle pomiędzy pecetowymi, a amigowymi modułami, więc coś tam się osłuchałem, ale słabo.

Więc jeszcze raz powtarzam, proszę o podanie mi listy "must have" tych produkcji, jak i modułów, a ja sobie zgram na dyskietki/CD (OCS/ECS i moduły, do CDTV wsadzę), jak i puszczę w UAE (AGA i rozszerzone, chyba że ktoś zaoferuje A1200 nie zdzierając ze mnie skóry). Nawet jeśli ja już się ze wszystkim zapoznam, to temat będzie dla potomnych (a może wypuścić to w formie artykułu, czy coś, żeby wątek nie spadł?), jak i ja sam też wyedukuję siostrę, a może nawet dziewczynę ;)

P.S: A jakby ktoś to jeszcze zapakował do archiwum, to już w ogóle byłbym w siódmym niebie, ale aż takiego poświęcenia nie wymagam.

Z góry dziękuję za uwagę i zapraszam do wzięcia udziału w dyskusji

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 15:35:59 przez Skrzyp
[#2] Re: Elementarz Amigowy?

@Skrzyp, post #1

I tak każdy będzie podawał swoje ulubione pomysł Jak to zwykle bywa w tego typu tematach pomysł Nie chce Ci się samemu posprawdzać? pomysł Gusta są różneOK
[#3] Re: Elementarz Amigowy?

@Skrzyp, post #1

No to z takich najbardziej oklepanych szlagierów to chociażby State of the Art, które otworzyło przedwczoraj party LoadError. :)

Co jeszcze? Na szybko: Hard Wired, Voyage (strasznie to demo marudzi na UAE, bo tak zarzyna sprzęt, że jak nie uruchomisz na konfiguracji cycle-exact we wszystkim czym się da, to zobaczysz tylko crasha). A w ogóle to masz listę tutaj: http://www.pouet.net/prodlist.php?platform[0]=Amiga+AGA&platform[1]=Amiga+OCS%2FECS&page=1&order=thumbup (sorry, pouet używa nawiasów kwadratowych w linkach), klasyka ma najwięcej thumbów i serduszek ;)

Co do polskiego poletka to klasykami są chociażby PRO S.I.A.K. (ach ta świnia na wokalu!) czy też Technological Death.

EDT: no i oczywiście, najważniejsze. Boing ball pokazywany na targach na A1000. To cholernie sprytne i proste demko pokazało właściwie, na czym pisanie na amidze polega ;)

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 16:27:23 przez teh_KaiN

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 16:34:48 przez teh_KaiN
[#4] Re: Elementarz Amigowy?

@Skrzyp, post #1

nie jestem może jakimś znawca, ale na początek tak z pamięci:
- Enigma / Phenomena - sama muzyczka to miód dla uszu :)
- RSI Megademo

No i oczywiście Desert Dream / Kefrens. To z demek tyle.

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 16:33:04 przez snajper
[#5] Re: Elementarz Amigowy?

@Skrzyp, post #1

https://www.youtube.com/playlist?list=PL7C791DD55914C154

State Of The Art, 9 fingers, Extension Pygmy Project, Extreme Balance i wiele innych.
Tylko dla ludzi którzy w tedy nie widzieli tamtych dem i nie żyli w tamtych czasach, gdzie nie było wszędzie super efektów i wodotrysków jak dzisiaj, to ciężko będzie to zrozumieć. Czasem sam się łapię (grafika, efekty na Amidze może teraz wydają się takie sobie, ale w tamtych czasach rzucały nas na kolana).
[#6] Re: Elementarz Amigowy?

@flops, post #5

Tylko dla ludzi którzy w tedy nie widzieli tamtych dem i nie żyli w tamtych czasach, gdzie nie było wszędzie super efektów i wodotrysków jak dzisiaj, to ciężko będzie to zrozumieć
Myślę że w ten sposób to koder może patrzeć na demo, dla mnie zawsze liczyła się całość. Wiem że DEMO to DEMOnstracja umiejętności, ale jako niekoder nie interesowałem się ile punktów na raz się wyświetla na ekranie itp itd. Jeżeli ciary szły po plecach to demko musiało być dobre - czym mniej ciar - tym słabsze demo.
Sorki za offtop.
[#7] Re: Elementarz Amigowy?

@Radek_Cz, post #6

[#8] Re: Elementarz Amigowy?

@parallax, post #7

Nie wiedzialem, ze ciary ida z nudow. joker
[#9] Re: Elementarz Amigowy?

@F7sus4, post #8

To pokaż takie, po których też idąpomysł
[#10] Re: Elementarz Amigowy?

@snajper, post #4

tia.. RSI Megademo - pierwszy "program" który widziałem na Amidze.. z gier to było Space Ace...
[#11] Re: Elementarz Amigowy?

@parallax, post #9

Po ktorych ida nudy, czy ciary? :P

Generalnie, nie jestem fanem wczesnego, kanciastego 3D, ani "golych" wektorowek. Umiejscawiajac graficznie: Design > Geek-coding.

Propozycje: jeden, dwa, trzy, cztery, piec, czesc!

zombie zombie zombie
[#12] Re: Elementarz Amigowy?

@F7sus4, post #11

Większość to smuty co zapodałeś, a po za tym to ja wymieniłem z przed roku 2000, bo taki był też mój zamiar OK Nawiązywałem do postu nr 6ok, racjaOK
A z nowszych, to niewątpliwie to jest dobre.

E: W demie muza musi być zgrana z obrazemok, racja Jak nie jest, to wieeeeeeele traci OK

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 19:08:28 przez parallax
[#13] Re: Elementarz Amigowy?

@parallax, post #12

Wszystkie wymienione przeze mnie dema (z wyjatkiem Smoke & Mirrors) odpalisz na 68030@50Mhz, takze nie jest to jakis sprzet niedostepny na wysokosci 2000 roku. Zreszta, 68060 tez nie jest.

Brak Starstruck'a wynika z defaultowego zalozenia, ze kazdy Amigowiec zna to demo. A jak nie, to niech splonie...



Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 19:32:17 przez F7sus4
[#14] Re: Elementarz Amigowy?

@F7sus4, post #13

Kompletnie mi o sprzęt nie chodziło OK Przeczytaj tam te posty, to może się domyślisz;)
[#15] Re: Elementarz Amigowy?

@parallax, post #12

Z historii najnowszej to koniecznie Rink a Dink - Redux, które zmiażdżyło oldschool demo compo na Revision 2013!
[#16] Re: Elementarz Amigowy?

@teh_KaiN, post #15

Generalnie nic nowego, ale fajnie wykonane OK Odpalał to ktoś na A500 bez dopałki? pomysł
[#17] Re: Elementarz Amigowy?

@parallax, post #14

Tu nie ma sie "czego domyslac" (kobiety tak lubia mowic, btw) - pytales o dema, ktore mnie nie nudza, to dostales, pan. :)
[#18] Re: Elementarz Amigowy?

@F7sus4, post #17

No dostałem i ok OK
Tylko nie wiem o co Ci z tym chodził pomysł
Wszystkie wymienione przeze mnie dema (z wyjatkiem Smoke & Mirrors) odpalisz na 68030@50Mhz, takze nie jest to jakis sprzet niedostepny na wysokosci 2000 roku. Zreszta, 68060 tez nie jest.


Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 20:27:22 przez parallax
[#19] Re: Elementarz Amigowy?

@parallax, post #16

Ja odpalałem, zero zgrzytu. :) Bardzo solidny kod, szalony progress względem oryginału i bardzo fajne zgranie gfx z sfx
[#20] Re: Elementarz Amigowy?

@teh_KaiN, post #19

Kultowe demka:
World of Commodore "92 (Sanity)
State of The Art 1 i 2 (Spaceballs)
Enigma/Phenomena/
Hardwired



Moduły:
Captain /Image : "Space Debris" oraz "Beyond Music" - obydwa to prawdopodobnie absolutnie najlepsze utwory trackerowe
Jester/Sanity : Stardust Memories ,Elysium, My Glamorous Life
Moby: Knulla Kuk!

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 22:49:00 przez Motyl
[#21] Re: Elementarz Amigowy?

@parallax, post #18

Chodzilo o to, ze:
Generalnie, nie jestem fanem wczesnego, kanciastego 3D, ani "golych" wektorowek

Swego czasu rodzilo to w myslach wielu osob kontrargument, jakoby owa "kanciastosc" miala wynikac z "ograniczen sprzetowych". Wybiegajac na przod chodzi wiec o wskazanie, ze juz na wysokosci gleboko przed 2000 rokiem czynnik ten kompletnie nie mial racji bytu - z powodzeniem szlo skodowac demo, ktore nie wygladalo jak "z kamera wsrod kwadratowych klocow z przekoloryzowanymi, oblesnymi teksturami". Zapierdajaca dech w piersiach produkcje mozna bylo robic i pod 030.

OK

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 22:46:05 przez F7sus4
[#22] Re: Elementarz Amigowy?

@teh_KaiN, post #15

Z nowożytnych polecam - Strząśnij pył - Elude - mój osobisty faworyt z tego tysiąclecia - muza wymiata,
pomysł zajefany - bez kręcenia trybami i obważankami - efekty też super i na dodatek oryginalne.
[#23] Re: Elementarz Amigowy?

@Radek_Cz, post #22

Dam Ci dobrą radę - nie słuchaj rad :)

A tak poważnie to troche Ci zazdroszczę że będziesz te rzeczy odkrywał na nowo. Jakby co, to zapomnij jakie sprzety są teraz, jakie czasy, kup sobie ulubione wino/wódkę/piwo i zarwij jedna nockę.
Proponuje Ci przejchać wszystkie ziny Eurocharts i odpalac rocznikami.
W wakacyjnym numerze C&A z 1993 (#5, #6 i 7), Nie byle kto, ale Marcin "Ninja" Lulkiewicz zrobił chartsy z najlepszymi koderami, demami, muzykami. Czytalem te chartsy chyba z 300 razy :) Polecam, jest podział na polskie i zagraniczne.

P.S
W tych samych numerach jest kurs protrakera napisany przez.... uwaga, uwaga... XTD

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 03:48:37 przez Kagaster
[#24] Re: Elementarz Amigowy?

@Kagaster, post #23

[#25] Re: Elementarz Amigowy?

@slay, post #24

Demko "9 Fingers" by Spaceballs (1993), miałem błędnie opisane na dyskietce jako State of The Art 2 :
Na pewno było mega-kultowe.

http://www.youtube.com/watch?v=PPoYzwib7JQ
[#26] Re: Elementarz Amigowy?

@Kagaster, post #23

A tak poważnie to troche Ci zazdroszczę że będziesz te rzeczy odkrywał na nowo

Dyskutowalem kiedys na ten temat z bliskimi znajomymi, z ktorymi "dorastalismy i starzelismy sie" przy komputerach. Smutna prawda przynosi wniosek, ze lwia czesc naszej sympatii do "wczesnych" produkcji wynika ze wspomnien, sentymentu i znaczenia emocjonalnego. Dla pokolenia wspolczesnego beda to przyslowiowe babki z piasku lub (dla obytych z programowaniem) suchy, intelektualny fakt stworzenia produkcji na maszynie o takiej i takiej mocy obliczeniowej, mozliwosciach graficznych itd. Jest zachwyt, owszem. Innego kalibru.
Na stronie SCENA.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem