Aktualności Forum Graffiti Publicystyka Teleport
  kategorie: Dema, Grafika, Muzyka
[#1] RSI Demomaker i reszta oprogramowania do stworzenia pierwszego dema.
Ogólnie rzecz ujmując, chodzi o to, że chciałbym spróbować swoich sił w pisaniu muzyki pod demka. Zupełnie hobbystycznie liznąłem trochę wiedzy na ten temat, co zaowocowało ponad dwu letnią nauką gry na pianinie, prywatnie, pod okiem nauczyciela. Była to nauka praktycznie od zera, w słusznym wieku 25 lat, także nie wiążę z tym nic poważniejszego. Jako dzieciak, będąc w przedszkolu, wykazywałem się ponadprzeciętnymi zdolnościami w tym kierunku, Pani przedszkolanka nakazała natychmiast zapisać mnie najpierw na ognisko muzyczne i na nim się skończyło. Powodem przerwania nauki były - jak się dużo później okazało - problemy zdrowotne. Nigdy już nie wróciłem do tego, dlatego postanowiłem chociaż "na starość" pobawić się muzyką.

Nauczyciel był moim rówieśnikiem, miał nowoczesne podejście do nauki, m.in wprowadzał mnie w podstawy obsługi i tworzenia na dzisiejszych DAW'ach, realizowaliśmy nauczone piosenki i zgrywaliśmy do plików. W międzyczasie zrobiłem wiele własnych konceptów, ale nigdy nie powstał z tego ani jeden cały utwór. Porzuciłem swój aktualny projekt i pomyślałem, że robienie muzyki "do słuchania" nie leży w mojej naturze. Jestem wielkim fanem muzyki Demoscenowej od 2004r., i czuje że dany efekt generowany na ekranie idealnie inspirował by mnie do stworzenia pasującego motywu muzycznego.

Ponoć istnieją jakieś "niedokończone" dema czekające na audio (bynajmniej ja się do tej pory nie spotkałem, chyba że jakieś typu "dolby no sound" na PC ;)). Ale największa frajda była by, gdyby to było coś mojego i dlatego zdecydowałem się na użycie RSI Demomaker'a na początek. Jeśli o programowanie chodzi, jestem cienki bolek, praktycznie zerowe doświadczenie, przeczytałem co najwyżej parę książek o BASIC'u. ASM to dla mnie czarna magia, ale to też nie znaczy, że chcę to tak zostawić, zamierzam nadrobić braki w przyszłości, bo leży to w zakresie moich zainteresowań.

Przepatrzyłem sobie wstępnie tego RSI, intefejs bardzo przypadł mi do gustu i teraz pytanie do Was: czego będę potrzebował aby zrobić swoje pierwsze demo z pomocą tego narzędzia ?

Rozumiem, że do grafiki 2D Photoshop to będzie podstawa. O to akurat jestem spokojny, mam go w małym palcu. Druga sprawa: audio będę robił na ProTrackerze 2.3D. I tutaj przydał by się jakiś kurs (chociaż podstawy), najlepiej w języku polskim (wideo lub tekst). Samemu szukałem, znalazłem jedynie na YT w języku angielskim, o ile język znam dosyć dobrze to pewne kwestie są dla mnie nie zrozumiałe i przydało by mi się dokładniejsze wyjaśnienie.

I reszta - tu już zdaję się na Was. Jakie oprogramowanie jeszcze będzie wymagane? Co lepiej robić na PC, a co na realnej Amidze. Jakiś konwerter do grafiki, żeby wyglądała możliwie dobrze po przeniesieniu na AMI ? W czym robić obiekty wektorowe ? W jakich formatach będą pliki wynikowe (który do czego) tak, żeby Demomaker je zobaczył.
Mało chyba w necie na temat tworzenia demek, jakichś poradników itp. Za bardzo nie wiem gdzie i jak tego szukać. Może znacie jakieś magazyny dyskowe, w których są objaśniane dane kwestie ?

Na koniec zaznaczę, żeby nie było niedomówień: mam pełną świadomość czym są Demomakery i jak odbierane są w środowisku scenowym. Dobrym koderem pewnie nigdy nie zostanę (tak jak ktoś tutaj pisał, że musiał bym być Bogiem, żeby ogarniać grafikę, muzykę i kod), a mam szansę pobawić się w to o czym zawsze marzyłem. Nie mam żadnych znajomych koderów, żeby stworzyć jakąkolwiek grupę, a wstępując do jakiejś trzeba mieć umiejętności. Myślę więc, że będzie to dla mnie optymalne rozwiązanie na sam początek.
[#2] Re: RSI Demomaker i reszta oprogramowania do stworzenia pierwszego dema.

@wlodi5, post #1

Jak wrócę po łekendzie i przetrzeźwieję to pomogę, teraz mi na to czas nie pozwala piwo


Ostatnia aktualizacja: 13.06.2015 07:35:41 przez groovebox
[#3] Re: RSI Demomaker i reszta oprogramowania do stworzenia pierwszego dema.

@wlodi5, post #1

Widzę, że niestety nikt sensownie Ci nie odpowiedział, no to kilka losowych myśli ode mnie:

1. RSI Demomaker to obecnie tak wiekowy program, że niewiele osób go dziś używa i go pamięta. Ja bawiłem się nim tak dawno, że również nie za bardzo kojarzę w jakich formatach wczytywał dane, ale może ten opis coś pomoże:

http://www.classicamiga.com/images/stories/jreviews/software/R/manuals/rsi_demo_maker%5Bmanual%5D%5Btext%5D.txt

Z nowszych programów demo-makerowych, to na pewno większe możliwości ma Karate Script:

http://www.pouet.net/prod.php?which=12562 (choć to już na większe Amigi);

Przykład produkcji zrobionej przy użyciu Karate: https://www.youtube.com/watch?v=9Z22WdDM_yI

Ukazało się też miesiąc temu całe środowisko koderskie, ale to już dla bardziej zaawansowanych:

http://www.pouet.net/prod.php?which=65625

2. Co do nauki Protrackera. Godny polecenia wydaje się video tutorial na YT, który prowadzi Wasp/Powerline. Jest już kilkanaście odcinków, począwszy od zupełnych podstaw:

https://www.youtube.com/playlist?list=PLVoRT-Mqwas9gvmCRtOusCQSKNQNf6lTc

3. Grafike możesz tworzyć w Photoshopie, później zrzucicać ją do zadanej ilości kolorów, choć efekt może byc daleki od ideału (szczególnie na OCS). Warto mieć jakiś program do pixelowania / ew. w Twoim wypadku retuszowania tego co wypluje PS (albo amigowy Deluxe/Personal Paint, Brillance, albo pctowy Pro Motion czy Grafx2).
[#4] Re: RSI Demomaker i reszta oprogramowania do stworzenia pierwszego dema.

@slay, post #3

Łał, Hanibal odżył! Jeden z moich ulubionych koderów. Czad!
[#5] Re: RSI Demomaker i reszta oprogramowania do stworzenia pierwszego dema.

@wlodi5, post #1

w Polskim Piśmie Amigowym #10 i #11 jest kurs ProTrackera autorstwa mccnexa. Nie wiem czy tego miało być więcej, czy to wszystko - nie czytałem. siedzi, pije i chrupki Numer 10 można już pobrać w PDF-ie: www.ppa.pl/magazyn/
[#6] Re: RSI Demomaker i reszta oprogramowania do stworzenia pierwszego dema.

@snajper, post #5

Dzięki za pomocne odpowiedzi.

@slay, co do tego kursu na yt, to właśnie ten sam, na który ja się natknąłem. W niektórych momentach jest dla mnie nie zrozumiały do końca. W tej kwestii pomógł Snajper, odnosząc mnie do kursu w Piśmie Amigowym - wielkie dzięki, właśnie o to mi chodziło

Co do przenoszenia grafiki, w sumie zostały mi jeszcze jakieś naleciałości z C64 i zapomniałem, że Amiga odczytuje już w miarę normalne formaty. Cóż, zobaczymy jak to będzie wyglądać.

W sumie została jeszcze jedna kwestia, czyli tworzenie obiektów 3D. W czym najlepiej to robić ? No i nie wiem, czy są też jakieś narzędzia do robienia animacji 2D z wyrenderowanych scen, czy bitmap. No i też coś do rysowania sprajtów, ale tutaj zgaduję, że poradzi z tym sobie Deluxe Paint ?
[#7] Re: RSI Demomaker i reszta oprogramowania do stworzenia pierwszego dema.

@wlodi5, post #6

Przede wszystkim jak to sie mowi, najpierw trzeba nauczyc sie chodzic zanim zacznie sie biegac. Nie rzucaj sie na gleboka woda i poki co daj sobie spokoj ze scenkami w 3D.
Nie znam tego Karate, o ktorym wspomnial slay, ale wydaje sie miec sporo mozliwosci. Nad porzadnymi demami to grupy siedzialy miesiacami wiec licz sily na zamiary:) Fakt, odpadnie kodowanie, ale obslugi i tak trzeba uczyc sie od zera, do tego zrobienie grafiki i muzyki, na przyzwoitym poziomie zajmie jeszcze wiecej czasu.

Do pikselowania Photopshop nadaje sie bardzo srednio. Moim zdaniem sa lepsze programy. Na Amidze PPaint jest znacznie bardziej praktyczny niz Dpaint i bez problemu czyta png. Scenki to Lightwave.
Co do samej produkcji to design jest najwazniejszy. Moim zdaniem efekty w chwili obecnej to sprawa drugorzedna. Po tym co zrobil Mavej, ladnych kilka lat temu z Planet Potion temat jest chyba zamkniety:)
A i najwazniejsze, unikaj koderskich kolorow, tak zwanych
[#8] Re: RSI Demomaker i reszta oprogramowania do stworzenia pierwszego dema.

@wlodi5, post #1

Co do RSI Demomakera.
Grafika, tylko IFF-ILBM i to ograniczony do OCS. Pooglądaj przykłady, aby zrozumieć jak przygotować animowane sprajty, fonty itp. Photoshop się nie nadaje, choć na upartego idzie.
Muzyka, kilka chipowych formatów (jak Future Composer), ale nie Protracker. Maximum Noisetracker 2.0. Można używać PT, ale ograniczyć trzeba listę komend.
Grafika wektorowa, format jest prywatny, ale dołączony jest vectordesigner, więc problemu nie ma.
[#9] Re: RSI Demomaker i reszta oprogramowania do stworzenia pierwszego dema.

@wlodi5, post #1

promile na chwilę obecną jednak wykazują wartość dodatnią. kto się pisze na stworzenie dema z wpisanym logiem ppa w tle?
[#10] Re: RSI Demomaker i reszta oprogramowania do stworzenia pierwszego dema.

@groovebox, post #9

A kodujesz?:)
[#11] Re: RSI Demomaker i reszta oprogramowania do stworzenia pierwszego dema.

@aszu, post #7

Cóż, powoli coś tam zacznę dłubać i zobaczymy. Głównie zależy mi na muzyce, to co będzie działo się na ekranie to dodatek, ale może uda mi się zrobić coś mniej czy bardziej oryginalnego. Porządne demo to to raczej na pewno nie będzie, a raczej kawałek gliny z której będę próbował coś swoimi niewprawionymi rękoma wyrzeźbić.

PS. Co do tego Karate, niestety nie dysponuję na razie niczym innym niż czysta Amiga 500 z 1MB. Tak na marginesie, dema na hi-endowe Amigi średnio mnie interesują. Mimo wielu wspaniałych produkcji, których jestem fanem (szczególnie za sprawą audio), takie dema za bardzo już przypominają mi pecety i DOS'a. Ogólnie przekraczanie możliwości klasycznych Amig za wszelką cenę, za pomocą ówczesnej technologii, granie w Doom'y, Kłaki to nie dla mnie. Szkoda, że na A500 wychodzi już tak nie wiele nowych produkcji.
[#12] Re: RSI Demomaker i reszta oprogramowania do stworzenia pierwszego dema.

@wlodi5, post #11

Szkoda, że na A500 wychodzi już tak nie wiele nowych produkcji.


W samym 2015 roku wyszło ich ok. 50.
[#13] Re: RSI Demomaker i reszta oprogramowania do stworzenia pierwszego dema.

@Jazzcat, post #12

... w porównaniu do AGA oczywiście. Mimo wszystko cieszy te 50 produkcji, przynajmniej nadal jest co oglądać.

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2015 01:08:18 przez wlodi5
[#14] Re: RSI Demomaker i reszta oprogramowania do stworzenia pierwszego dema.

@aszu, post #10

Nie, bo programowanie w AMOSie się nie liczy, ale ze swojej strony oferuję pomysły i muzykę.
[#15] Re: RSI Demomaker i reszta oprogramowania do stworzenia pierwszego dema.

@groovebox, post #14

https://www.youtube.com/watch?v=tWVlyQR89zU

jak nie mozna, jak mozna:) efekty w amosie sklejone z chipem xballa w ciagu 10 minut. zrobic porzadnie, dorzucic troche grafiki, desigu i intero jak sie patrzy:)
[#16] Re: RSI Demomaker i reszta oprogramowania do stworzenia pierwszego dema.

@wlodi5, post #13

Szkoda, że na A500 wychodzi już tak nie wiele nowych produkcji.


w porównaniu do AGA oczywiście


Jest dokładnie na odwrót niż piszesz. Scena A500 przeżywa aktualnie spore odrodzenie - od lat nie ukazało się tyle ciekawych produkcji na OCS ile obecnie. Natomiast scena na duże Amigi (060/AGA) jest w tej chwili w kryzysie. W tym roku nie wyszło jeszcze ani jedno godne uwagi DEMO na Amigę 060 AGA.
[#17] Re: RSI Demomaker i reszta oprogramowania do stworzenia pierwszego dema.

@slay, post #16

Nie mówiąc już o PPC albo NG.
Pytanie z ciekawości. Skoro Hollywood tak prężnie się rozwija, teraz nawet jest support 3D, to nie można by go użyć do tworzenia dem?
[#18] Re: RSI Demomaker i reszta oprogramowania do stworzenia pierwszego dema.

@radzik, post #17

A co do Agi to nie jest tak, jak Radzik twierdzisz, czyli że "dema na 060 już w ogóle nie wychodzą" (cytat z rozmowy z ITU). Po prostu ten rok jest jak dotąd słaby. Ukazało się jedno bardzo dobre intro (Reborn), a poza tym nic godnego uwagi. Wcześniej wychodziło średnio 30 produkcji na Agę rocznie, w tym zawsze kilka rodzynków.

Natomiast Amigi PPC i inne jakoś nigdy się na scenie nie przyjęły. A w tej chwili są scenowo martwe.
[#19] Re: RSI Demomaker i reszta oprogramowania do stworzenia pierwszego dema.

@Jazzcat, post #18

Przed nami wysyp imprez podczas wakacji, w tym między innymi Evoke, Solskogen a zwłaszcza Assembly - na tym ostatnim chyba można spodziewać się solidnych "żniw"
[#20] Re: RSI Demomaker i reszta oprogramowania do stworzenia pierwszego dema.

@slay, post #16

No ja właśnie też tak obserwuję że więcej jakoś dzieje się na OCS/ECS niż na AGA.
I w sumie bardzo mi to pasi. Wygląda to trochę tak jak odrodzenie się sceny C64 kilka (2006-2010) lat temu. Bardzo mnie to cieszy, bo zawsze mowiłem że na OCS powinny powstawać dema. IMO to jest kolejna retro platforma gdzie dema mają swój niesamowity klimat. Nie to co AGA+060.
Zresztą widzę że pojawia się bardzo fajne wsparcie w sieci (demo toolchain, czy tutoriale photona/scoopex) które motywuje do robienia demek na Amigę 500. Ja tam jestem mocno nakręcony. ;)
[#21] Re: RSI Demomaker i reszta oprogramowania do stworzenia pierwszego dema.

@retronav, post #20

Bardzo mnie to cieszy, bo zawsze mowiłem że na OCS powinny powstawać dema. IMO to jest kolejna retro platforma gdzie dema mają swój niesamowity klimat. Nie to co AGA+060.


Zechce kolega rozwinąć tę myśl?
[#22] Re: RSI Demomaker i reszta oprogramowania do stworzenia pierwszego dema.

@Jazzcat, post #21

@jazz
nie bardoz wiem jak wytłumaczyć klimat demek... ale lubię efekty bazujące na sprzętowych trikach (zabawy copperem, bliterem, itp) - pewnie dla tego że wywodzę się ze sceny gdzie właśnie takie efekty się liczą, na sprzęcie o jasno określonych ramach (ograniczeniach)
AGA+060 jak dla mnie próbuje doganiać PCty i ich demka. szacun dla koderów bo wiedzę trzeba mieć kosmiczną, ale gdy demko wymaga 060 + 128Mb Ramu to jak dla mnie czar pryska.
Żeby było jasne - chętnie obejrzę każde demko na Amidze ale jak bym miał robić to chciałbym robić na OCS ze względu na ograniczenia.
[#23] Re: RSI Demomaker i reszta oprogramowania do stworzenia pierwszego dema.

@aszu, post #15

To zapodam stare demko SAF zrobione w amosie (video z emulatora)

Amos Lurez 2

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2015 11:15:53 przez Deftronic/...
[#24] Re: RSI Demomaker i reszta oprogramowania do stworzenia pierwszego dema.

@slay, post #16

Nie wiedziałem, że scena AGA też ma się nie za dobrze. Mnie to oczywiście tylko cieszy, również jestem zwolennikiem pisania dem na sprzęty o stałych, niezmiennych ramach sprzętowych. Może też dlatego bardziej podeszła mi scena Commodore niż Atari.

Cóż, zebrałem od Was garść przydatnych informacji, zanim jednak zabiorę się za cokolwiek pomyślałem, że muszę nadrobić trochę zasoby Amiga OCS/ECS i po prostu pooglądać jeszcze trochę demek na których będę się wzorował. Ostatnimi czasy jestem pod dużym wrażeniem całokształtu twórczości w demie Rink a Dink (wersji REDUX z 2013r.). Jeśli chcielibyście polecić mi jakieś produkcje (only OCS/ECS) jestem otwarty.

Jeszcze jedna sprawa. Ktoś tutaj wspomniał o wakacyjnych żniwach w postaci wielkich parties w tym okresie. A ja mam takie pytanie, jest jakieś miejsce w sieci, gdzie można by znaleźć listę imprez z aktualnymi datami rozpoczęcia ? Coś w rodzaju kalendarzyka demoscenera ;). Polubiłem już większość ważniejszych imprez na FB, ale nie wszystkie są tak zaangażowane w informowanie na bieżąco o nadchodzących wydarzeniach, nie wszystkie nawet mają swoje profile. Ciągle przegapiam masę imprez, a marzy mi się śledzić na żywo wydarzenia za pośrednictwem streamów.
[#25] Re: RSI Demomaker i reszta oprogramowania do stworzenia pierwszego dema.

@retronav, post #22

ale po co sie ładować w jakieś ramy i ograniczenia? To tak jakbym mówił, że muzyka z lat 80 jest najlepsza i żadna inna się nie liczy. Amiga to nie tylko A500 (ECS/OSC) chociaż większa jej część i demka są super i oby ich jak najwięcej. Jednak stworzenie czegoś na wzór PC na ami przy 50-60mhz i 32-64mb to też jest wielkie ograniczenie i kto więcej w tych ramach potrafi pokazać ten lepszy. Liczy się "silnik". Pamiętam jak to było z GTA 4 na PC, gra nie pokazywała za wiele, a była bardzo wymagająca. Były inne gry tworzone w tym samym czasie z dużo lepszą grafiką, które nie wymagały tak mocnego sprzętu, po prostu miały tzw lepszy "silnik". Myślę, że tym sposobem na Ami 060 można pokazać naprawdę dużo.
Z drugiej strony mnie w niektórych tych demkach na 060 drażni jedno, że są robione na PC i to tak bezczelnie, że np muzyczka jest normalnie w *.mp3, itd... albo nakręcone jest coś kamerą, jakość obniżona i już gotowe demko, ja tam wolałbym mieć świadomość, że wszystko jest robione na Ami.

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2015 03:46:21 przez zmiennik
[#26] Re: RSI Demomaker i reszta oprogramowania do stworzenia pierwszego dema.

@wlodi5, post #24

Jeśli chcielibyście polecić mi jakieś produkcje (only OCS/ECS) jestem otwarty.


50 najlepszych dem na Amige OCS wg uzytkownikow pouet.net:
http://www.pouet.net/toplist.php?type=demo&platform=73&days=0&limit=50


A ja mam takie pytanie, jest jakieś miejsce w sieci, gdzie można by znaleźć listę imprez z aktualnymi datami rozpoczęcia


http://www.demoparty.net/


Z drugiej strony mnie w niektórych tych demkach na 060 drażni jedno, że są robione na PC i to tak bezczelnie, że np muzyczka jest normalnie w *.mp3, itd... albo nakręcone jest coś kamerą, jakość obniżona i już gotowe demko, ja tam wolałbym mieć świadomość, że wszystko jest robione na Ami.


Tak, wszyscy wszak wiemy że dema na 060 "robią się same" :)

Gdyby przyjąć owo absurdalne założenie, że amigowe produkcje mają powstawać tylko i wyłącznie na Amidze to wychodziło by może z 5% tego co obecnie, nie byłoby dem takich grup jak The Black Lotus, Elude, Ephidrena, Dekadence czy Skarla, a jakość tego, co by się ukazywało byłaby znacznie gorsza.
[#27] Re: RSI Demomaker i reszta oprogramowania do stworzenia pierwszego dema.

@slay, post #26


Gdyby przyjąć owo absurdalne założenie, że amigowe produkcje mają powstawać tylko i wyłącznie na Amidze to wychodziło by może z 5% tego co obecnie, nie byłoby dem takich grup jak The Black Lotus, Elude, Ephidrena, Dekadence czy Skarla, a jakość tego, co by się ukazywało byłaby znacznie gorsza.


Slay, może źle się wyraziłem, pisałem to późno w nocy, po %, imprezie... Żeby to jakoś inaczej wytłumaczyć porównam to do oglądania dem w postaci "filmu" np na youtube. Włączasz takie demko i masz świadomość, że to jest po prostu film; twoja karta graficzna/muzyczna/procesor/pamięć nie daje z siebie tyle ile by dawała np przy 3dmarku z jakimś dźwiękiem w czystej, nieskompresowanej postaci. Nie chodzi mi o samo robienie dem na PC, bo to jest ok - na Ami ponoć renderowanie zajmuje czasem kilkanaście godzin czy kilka dni, więc można sobie pomóc tu czy tam, nie bądźmy masochistami. Jednak w momencie kiedy wchodzę do katalogu z demem i widzę plik *.mp3 lub oglądam demo, które jest filmem to mam takie subiektywne odczucia porównywalne do oglądania dema na youtube.
[#28] Re: RSI Demomaker i reszta oprogramowania do stworzenia pierwszego dema.

@zmiennik, post #25

Z drugiej strony mnie w niektórych tych demkach na 060 drażni jedno, że są robione na PC i to tak bezczelnie, że np muzyczka jest normalnie w *.mp3


A jak Ci się wydaje, z czego wynika, że dzisiaj w większości dem na 060 są streamy?
[#29] Re: RSI Demomaker i reszta oprogramowania do stworzenia pierwszego dema.

@zmiennik, post #27

Według mnie, jeśli sprzęt ma na tyle mocy przerobowej, żeby zdekodować mp3 to dlaczego by tego nie wykorzystać ? W końcu chodzi o to, żeby wyciskać jak najwięcej z danego sprzętu. Animacje na A500 to też trochę analogiczny zabieg. Myślę, że gdyby scenowcy trzymali się kurczowo pewnych zasad, że wszystko ma być liczone przez sprzęt, w przypadku audio słuchalibyśmy dziś na PC mid'ów jak w demach 4/64kB i ominęła by nas masa wypieszczonych realizacji.
Na stronie SCENA.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem