Aktualności Forum Graffiti Publicystyka Teleport
  kategoria: Muzyka
[#1] Ciężki gitarowy riff z Dema (???)
Od rana przez ścianę słyszę jak sąsiadka, która niedawno się sprowadziła męczy jeden utwór rockowy. Brzmienie gitary przypomina mi gitarowy riff z jakiegoś klasycznego demka na Amigę, ale za cholerę nie mogę sobie go skojarzyć.

W głowie dźwięczy mi tylko sam fragment muzyki z tego dema, z tym riffem. Bodaj 5 nut się na niego składa, potem jest pauza i za chwile znowu to samo.

Nie mam 100% pewności, że to z dema a nie z gry i nie mam pewności czy to nie jakiś sampel wykonany w demie na C-64.

Jedno czego jestem pewien, że powinniście to znać.
Czekam na propozycję, bo jak jutro znowu sąsiadka zacznie, to chcę w odpowiedzi puścić jej muzykę z tym riffem
[#2] Re: Ciężki gitarowy riff z Dema (???)

@Duracel, post #1

nagraj telefonem jak to u niej gra i wrzuć tu linka do nagrania.
Będzie łatwiej :)
[#3] Re: Ciężki gitarowy riff z Dema (???)

@michalmarek77, post #2

Przez ścianę kiepsko się nagra. Śpiewać też nie będę :>
Nutowo to będzie nisko, chyba: re-sol re-sol-la
[#4] Re: Ciężki gitarowy riff z Dema (???)

@Duracel, post #3

[#5] Re: Ciężki gitarowy riff z Dema (???)

@slay, post #4

A jesli z gry, to moze to: https://www.youtube.com/watch?v=8snBo8Jitjw
[#6] Re: Ciężki gitarowy riff z Dema (???)

@slay, post #4

Tempo wolniejsze trochę niż w 19:40 i wybrzmiewanie nut dłuższe.
To było takie na gitarze tut....... tut....... tu...du..tu..du..tuuuuu...

...i raczej składające się z samplowanej całej sekwencji, a nie nutowo odgrywanego przez Amigę sampla.

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2015 13:19:54 przez Duracel
[#7] Re: Ciężki gitarowy riff z Dema (???)

@Duracel, post #6

Deep Purple - Smoke on the water
[#8] Re: Ciężki gitarowy riff z Dema (???)

@Duracel, post #6

[#9] Re: Ciężki gitarowy riff z Dema (???)

@il_capitano, post #7

To by było zbyt oczywiste :)

Czuję, że ciężko będzie.
Jak trafię na to (o ile trafię) to wrzucę na wątek.

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2015 13:45:54 przez Duracel
[#10] Re: Ciężki gitarowy riff z Dema (???)

@Duracel, post #9

Jedyne co mi przychodzi na myśl to linkGrind by Dekadence & Accession ... Było jeszcze jedno demko z metalowym rifem które by pasowało - ale muszę odpalić amige i poszukać w domu bo nie przypomnę sobie...
[#11] Re: Ciężki gitarowy riff z Dema (???)

@sunater, post #10

Tempo za szybkie. To którego szukamy o wiele wolniejsze. W tym którego szukamy jest długa pauza między riffami.

Tyle się już osłuchałem dzisiaj takiej muzyki, że jeszcze bardziej mi się oddaliło. Najgorsze, że mimo iż sam dźwięk mam w głowie, to kompletnie nie mogę go skojarzyć z żadnym obrazem. Być może jakiś teksturowany obiekt był na ekranie w momencie tego riffa, ale głowy nie dam.

Heh, to byłby fajny wątek na quiz... gdyby ktoś wiedział jaka jest odpowiedź :)
[#12] Re: Ciężki gitarowy riff z Dema (???)

@Duracel, post #11

Enforcing The Law by Powerline? :)

Przynajmniej będzie wątek z demami z gitarową nutą ;)
[#13] Re: Ciężki gitarowy riff z Dema (???)

@baderman, post #12

Przeglądałem to demo 20 minut temu :)
Faktycznie jest fragment po środku trochę pasujący do opisu, bo jest pauza i powtarzający się riff, ale to nie to. No i ogólnie tempo tu za duże jest.
[#14] Re: Ciężki gitarowy riff z Dema (???)

@Duracel, post #1

Ehhh... słabo z pamięcią, ale jest

Od 0:40 i 4:20 jest ten fragment najbardziej przypominający to czego sąsiadka słucha w kółko :)


Ostatnia aktualizacja: 06.11.2015 20:12:01 przez Duracel
[#15] Re: Ciężki gitarowy riff z Dema (???)

@Duracel, post #14

Fragment muzyki, który zalinkowałeś to sampling z utworu "Nerve Centre" z doskonałej płyty "The City" Vangelisa.

Pogratulować sąsiadki, która ma taki gust (jeśli to faktycznie to)

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2015 20:15:04 przez slay
[#16] Re: Ciężki gitarowy riff z Dema (???)

@slay, post #15

No faktycznie, do głowy mi nie przyszło że to może być Vangelisa. Sam mam dwie płyty, a Chariots Of Fire to jeden z moich ulubionych, klasycznych motywów.

Sąsiadka słucha jednak czegoś nowego i u niej tempo jest o wiele żywsze, ale brzmienie gitary bardzo podobne.

Z tego co zauważyłem, to ma dosyć szerokie spektrum upodobań i jak ja słucha od Trance, przez Rock po Klasykę.

Ściany mamy wyjątkowo cienkie. Któregoś ranka musiałem dzieci do drugiego pokoju przenieść, bo ostro się gimnastykowała ze swoim facetem i ciężko mi byłoby dzieciom tłumaczyć co tam się dzieje :)

Dało to też wiele do myślenia tym bardziej jak samemu zrobiło się dwoje dzieci w tych murach, i potem przed blokiem po takiej nocy mówi się sąsiadce "dzień dobry"
[#17] Re: Ciężki gitarowy riff z Dema (???)

@slay, post #15

Własnie sprawdziłem... heh... mam tę płytę :)
[#18] Re: Ciężki gitarowy riff z Dema (???)

@slay, post #15

z doskonałej płyty "The City" Vangelisa


Wchodzisz na PPA i proszę, taki przysmak pod wieczór, mniam. Jak to mówią "ju mejk maj dej". "Direct" i "The City" to najlepsze czasy mojego amigowania. Zaraz sobie zapodam z płytki.
Dzięki :)
.
[#19] Re: Ciężki gitarowy riff z Dema (???)

@Duracel, post #1

Proponuję pójść innym tropem. "Klasyczne amigowe demo" - więc pewnie coś bardzo znanego i na A500. Niewielu muzyków robiło wtedy gitarowe rzeczy. Pierwsze ksywy, które mi przychodzą na myśl to Moby i Walkman, a konkretnie dema Substance i The Hunt for 7th October. Ale to tak oczywiste, że pewnie sprawdziłeś je na samym początku.
[#20] Re: Ciężki gitarowy riff z Dema (???)

@Jazzcat, post #19

Już zidentyfikowane. Patrz wypowiedzi wyżej :)
Ale dzięki za chęci :)
[#21] Re: Ciężki gitarowy riff z Dema (???)

@Duracel, post #6

Po tym "zapisie rytmicznym" stawial bym na Megadeth - Symphony of Destruction ale czy to bylo swiadomie czy nie w jakims demie uzyte... jakos sobie nie przypominam.
https://www.youtube.com/watch?v=67bTpVQfB6U
[#22] Re: Ciężki gitarowy riff z Dema (???)

@RadziN, post #21

Dzisiaj słuchałem Megadeth, z resztą mojej ulubionej płyty - Youthanasia :)
Sam kiedyś wykorzystałem kilka sampli z tej płyty w swoich modułach.
[#23] Re: Ciężki gitarowy riff z Dema (???)

@Duracel, post #22

Youthanasia też moja ulubiona :)
[#24] Re: Ciężki gitarowy riff z Dema (???)

@Duracel, post #22

Może zrobiłbyś jakiś kawałek na konkurs?

PS. Vangelis fajnie zaimitował gitarę. Pewnie użył na klawiszu sampla gitary, ustawił przester i modulował kółkiem Pich Bendera oraz dodał trochę kaczki.
Tak czy inaczej gitarka wyszła "kwaśna" i jest przeciwieństwem tej przytulnej, znanej np. z późniejszych płyt Pink Floyd.
Kiedyś Mike Oldfield użył podobnego, kwaśnego brzmienia jak Vangelis i zastanawiam się dlaczego to zrobił, ponieważ nie lubię gdy prawdziwa gitara tak brzmi. Może wystarczyło obciąć nieco wysokich tonów...?
[#25] Re: Ciężki gitarowy riff z Dema (???)

@Andrzej Drozd, post #24

Andrzej, jakiś czas temu odpaliłem sobie Protrackera na Amidze i Fastrackera na PC. Coś tam się pobawiłem, ale jednak przez te 20 lat chyba zbyt wiele zapomniałem z tego programu. Jakbym miał teraz coś sensownego zrobić, to bardziej bym się skupiał nad technicznymi sprawami co wprowadzałoby mnie w irytację zamiast w stan weny ;) Musiałbym posiedzieć parę godzin i przypomnieć sobie wszystko i musiałoby mi się bardzo tego chcieć. To nie te czasy, że człowiek mógł sobie ze dwa dni siedzieć w domu przy Amidze wstając tylko na "jeść" i na "siku"

Oczywiście ciągnie mnie, choć bardziej do Fastrackera na PC ze względu na lepszą jakość sampli i dostępność choćby 6 ścieżek (a tyle uważam za optymalną ilość), ale to se chyba ne wrati niestety :/

Są rzeczy których bardziej żałuję w swoim życiu niż zaprzestanie zabawy trackerami ;) ale to z pewnością też do nich należy. No ale tylko raz jest się nastolatkiem czy dwudziestoparolatkiem, raz się żyje i pewnych decyzji nie da się odmienić :)

Chciałem, żebyście dodali kategorię ogólnotrackerową, to dałbym coś do konkursu z moich dawnych "męczarni" z Fastrackera, no ale padł argument, że to nie to samo, bo portal Amigowy. Dla mnie Fastracker na PC wyrósł z trackerów amigowych, więc to praktycznie to samo amigowe brzmienie. Fastracker był tym czego oczekiwałem na Amidze 1200 jak pewnie wielu innych, czekając na jej premierę. Jak wiemy Commodore się szczypało i olało jakiś progres w tej sprawie, więc po jakimś czasie kupiłem tego PieCa i tam zacząłem się bawić.

Zostawiłem robienie muzy i na Fastrackerze, bo trochę rozpadł się "docelowy target" mojej "twórczości" a na profesjonalne zacięcie (mimo liźnięcia szkoły muzycznej) brakowało mi wiedzy, sprzętu i odwagi ;). Znajomi z okolicy się pożenili, powyprowadzali, a stacjonarna społeczność CB-Radia rozleciała, bo CB wyszło z mody przez komórki, czaty, gadu-gadu :) Bez dramatyzowania, ale tak wyszło.

Poza tym, po głębszym zastanowieniu, nawet gdybyś wprowadził do konkursu kategorię trackerową bez ograniczeń, to pomijając patologię tworzenia kategorii specjalnie dla mnie, podejrzewam, że sam ze sobą bym startował więc faktycznie bez sensu

Niech Ci co ciągle mają zapał i wszystkie komendy Protrackera w jednym palcu, startują w tym zacnym konkursie i tworzą coś nowego :)

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2015 06:47:05 przez Duracel
[#26] Re: Ciężki gitarowy riff z Dema (???)

@Andrzej Drozd, post #24

zastanawiam się dlaczego to zrobił, ponieważ nie lubię gdy prawdziwa gitara tak brzmi


Może Vangelis nie miał o tym pojęcia,
uprzedzałeś go, że nie lubisz jak tak robi?
.
[#27] Re: Ciężki gitarowy riff z Dema (???)

@Duracel, post #25

Jeżeli chcesz, to możesz podesłać "Fastrackera" do kategorii MP3. Kwestia dodania amigowego sampla to bułka z masłem i po zgraniu modułu do wave, bez problemu dołożę do niego "ami-akcent". Co o tym myślisz?
[#28] Re: Ciężki gitarowy riff z Dema (???)

@rePeter, post #26

Ty, a wiesz, kurcze...nie uprzedziłem go...szeroki uśmiech
[#29] Re: Ciężki gitarowy riff z Dema (???)

@Andrzej Drozd, post #27

Bez sensu. Brzmienie większości utworów stworzonych na trackerach ma swoje specyficzne brzmienie. Moim zdaniem - półprofesjonalne. Jest to zarazem zaleta i wada ponieważ zachowuje swoje amigowe brzmienie nawet jeżeli jest stworzone na trackerze PC, ale taka muzyka jest też właśnie tym brzmieniem niejako naznaczona. Oczywiście są wyjątki, ale piszę o ogólnym odbiorze. Może to jest moje subiektywne odczucie, ale właśnie dlatego nie widzę sensu aby tracker miał konkurować w kategorii mp3, ponieważ jest wiele programów na PC które mają bardziej komercyjne brzmienie.

Nie ma sensu. Wczoraj byłem na starych śmieciach i siedziałem z kolegami z mojej kochanej paczki z którą przeżyłem najfajniejsze historie... my się zmieniamy i wszystko się zmienia. Czasami choćby się bardzo chciało, to pewne rzeczy następują, pewne przemijają i nic na to nie możemy poradzić. Jest to przygnębiające, takie ludzkie... ale tak po prostu jest i nie pozostaje nic jak się z tym pogodzić.

Muzykiem trochę byłem, ale już nie będę. Miło jednak, że tak o mnie "walczysz" ;))))
[#30] Re: Ciężki gitarowy riff z Dema (???)

@Duracel, post #1

jak jutro znowu sąsiadka zacznie, to chcę w odpowiedzi puścić jej muzykę z tym riffem


I co było coś następnego dnia wieczorem? Zapoznaliście się trochę?
Na stronie SCENA.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem