Aktualności Forum Graffiti Publicystyka Teleport
[#1] Demo Lux aetherna grupy Ephidrena - o co tam chodzi?
Witam.
Obejrzałem i nie mogę dostrzec ewentualnej fabuły/zamysłu.
Pomóżcie proszę z interpretacją bo czuję się jak na ustnej maturze.
Jest niezdrowa muzyka pobudzająca niepokój, są nierealne budowle w nierealnej przestrzeni.
Jest postać i czipsy emulujące pióra=chyba anioł.
Czy jest tu jakiś wspólny pierwiastek?
Pozdr
[#2] Re: Demo Lux aetherna grupy Ephidrena - o co tam chodzi?

@Mikrobi, post #1

Sztuki czasem nie wytlumaczsz racjonalnie ;)
[#3] Re: Demo Lux aetherna grupy Ephidrena - o co tam chodzi?

@Mikrobi, post #1

Post apokaliptyczne klimaty? Tytuł sugeruje światło wiecznie oświecające ten zaginiony świat czyli jest nadzieja w mroku. Anioł niosący życie w swoich łzach zamienionych w pióra?Jakaś roślina zakwitająca na końcu? O czym ja to.... zaraz ... zaraz... jdsfklwwow..,.
[#4] Re: Demo Lux aetherna grupy Ephidrena - o co tam chodzi?

@Stoopi, post #3

Nadal mi się to nie klei...
Po co jest konfrontacja postaci męskiej i żeńskiej?
Czy to coś na końcu to róża? Po co jest?
[#5] Re: Demo Lux aetherna grupy Ephidrena - o co tam chodzi?

@Mikrobi, post #4

Żeby zrozumieć sztukę... czasami musisz "wejść w umysł" autora, ale żeby to zrobić trzeba wziąć to co on
[#6] Re: Demo Lux aetherna grupy Ephidrena - o co tam chodzi?

@Mikrobi, post #1

Szczerze nie znałem tego dema wcześniej, jak zresztą wielu innych z lat 2000-nych. Dla mnie jest genialne. Klimat masakryczny. Poza tym demo które zostawia do myślenia po jego obejrzeniu to już sztuka pełną gębą. Autorzy pewnie czymś się sugerowali przy fabule ale rzeczywiście impreza przy robieniu czegoś takiego musiała być przednia i pewno na drugi dzień sami nie wiedzieli o co chodzi szeroki uśmiech
[#7] Re: Demo Lux aetherna grupy Ephidrena - o co tam chodzi?

@Mikrobi, post #1

Nie sądzę, aby można było to demo rozłożyć na czynniki pierwsze i że jest ono tak przemyślanie, że każdy jeden szczegół ma "coś znaczyć". Najczęściej "dopisywanie ideologii" do dem nie ma dużego sensu.

Nie mniej pod względem artystycznym jest to jedna z ciekawszych scenowych produkcji jakie kiedykolwiek się ukazały. Tytuł może być nawiązaniem do mszy żałobnej Mozarta, której kulisy powstania są zresztą bardzo ciekawe. "Lux aeterna luceat eis" ("Światłość wiekuista niechaj im świeci") pojawia się w jednym z wersów, a i soundtrack dema wydaje się nawiązywać nieco stylistycznie do dzieła Mozarta.

Nie analizował bym tego dema pod względem jakiejś liniowej fabuły / opowieści. Jest to bardziej rodzaj metafory, oddania pewnego nastroju i skłonienia do refleksji. Demo ma raczej pesymistyczny "przekaz", mówiący prawdopodobnie o tym, że wszelkie wysiłki, aby pozostawić coś po sobie są daremne.

Zdaje się to potwierdzać Cheetah, główny grafik "Lux...", który na łamach wydanego niedawno albumu "Masters of Pixel Art" rzuca trochę światła (lux :) na kwestie inspiracji.

Pstryknąłem fotkę strony z jego wypowiedzią, dla zainteresowanych (w albumie jest znacznie więcej takich ciekawych historii):




Ostatnia aktualizacja: 28.04.2016 14:00:13 przez slay
[#8] Re: Demo Lux aetherna grupy Ephidrena - o co tam chodzi?

@Mikrobi, post #1

Już kiedyś piałem, znowu się powtórzę- to świetne demo- niesamowicie klimatyczne ok, racja
Tak, jak piszą koledzy każdy musi (o ile chce) znaleźć własną drogę interpretacyjną
[#9] Re: Demo Lux aetherna grupy Ephidrena - o co tam chodzi?

@BULI, post #8

Hmmm...co ciekawe są dwie wersje tego dema.Jedno kończy się obrazem jakiegoś rozwitającego nasionka a drugie zakończenie to obraz planety.
[#10] Re: Demo Lux aetherna grupy Ephidrena - o co tam chodzi?

@Stoopi, post #9

Demo bardzo postapokaliptyczne i oniryczne zarazem. Piękne.
[#11] Re: Demo Lux aetherna grupy Ephidrena - o co tam chodzi?

@slay, post #7

Wielkie dzięki!
Już mi się coś po trochu układa w głowie...
Teraz się z tym prześpię.
Jak dla mnie najlepszy pokaz daremnego trudu to praca na kuchni...
Co do muzyki to mocno przypomina odyseję kosmiczną 2001 na końcu,gdy Dave
Zamienia się w dziecko
Pozdr

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2016 23:43:46 przez Mikrobi
[#12] Re: Demo Lux aetherna grupy Ephidrena - o co tam chodzi?

@Mikrobi, post #11

A dlaczego po prostu nie zapytasz autorów o co chodzi w demie? Loaderror się pewnie bardzo ucieszy, że są ludzie, dla których ta produkcja jest nadal ważna. Najlepiej chyba zrobić to tutaj.
[#13] Re: Demo Lux aetherna grupy Ephidrena - o co tam chodzi?

@Jazzcat, post #12

Dzięki!
Ogólnie odkąd poznałem scenowców, w latach 90ych to zawsze byli niedostępni i rozmawiali tylko ze sobą,
więc skoro nie ma "friendship rulez" to się nie pcham, bo na nocy z demami usłyszałem
"Odsuń się, my tu będziemy pić wódkę". Ja nie umiem dużo wypić i "puszczać live- fraktali na podłogę"...
Jestem BARDZO mile zdziwiony, że tutaj odpisujecie na moje pytania
Dziękuje i pozdrawiam.
[#14] Re: Demo Lux aetherna grupy Ephidrena - o co tam chodzi?

@Mikrobi, post #13

No i z opisów na Ada wychodzi że tu dużo dobrego kodu jest!
[#15] Re: Demo Lux aetherna grupy Ephidrena - o co tam chodzi?

@Mikrobi, post #13

Cóż za koszmarne wyobrażenie... Następnym razem polecam zagadać do ludzi, którzy nie piją wódki.
[#16] Re: Demo Lux aetherna grupy Ephidrena - o co tam chodzi?

@Fei, post #15

Następnym razem polecam zagadać do ludzi, którzy nie piją wódk
i.

Dokładnie,są jeszcze inne alkohole i używki
[#17] Re: Demo Lux aetherna grupy Ephidrena - o co tam chodzi?

@BULI, post #16

Dzięki !
Zawsze próbuję, bo dema to ciekawy,ale trudny kawał sztuki...
Splot artyzmu i rzemiosła jest czasem bardzo trudny do rozpoznania.
[#18] Re: Demo Lux aetherna grupy Ephidrena - o co tam chodzi?

@Mikrobi, post #13

Ja nie umiem dużo wypić


A kiedy ostatnio próbowałeś? Może już umiesz? szeroki uśmiech
[#19] Re: Demo Lux aetherna grupy Ephidrena - o co tam chodzi?

@DiskDoctor, post #18

Czy to demo wymaga 64MB RAM?
[wyróżniony] [#20] Re: Demo Lux aetherna grupy Ephidrena - o co tam chodzi?

@PopoCop, post #19

Jakie to ma w ogóle wymagania? Nie mogę tego u mnie ruszyć. Ciągle wywala mi GURU...

...z kodu błędu wnioskuję ze wymaga FPU.

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2016 14:12:15 przez nostrum666
[#21] Re: Demo Lux aetherna grupy Ephidrena - o co tam chodzi?

@nostrum666, post #20

Obawiam się ,ze potrzebujesz 68060@80mhz i 64 MB RAM. Mi też nie ruszy na 040
[#22] Re: Demo Lux aetherna grupy Ephidrena - o co tam chodzi?

@Mikrobi, post #21

Kiedyś uruchomiłem to na 040 i demo działało, ale w dziwny sposób, bo nie pokazywało wszystkich efektów. Więc albo wymaga 060, albo 64MB. Albo obu
Na stronie SCENA.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem