Aktualności Forum Graffiti Publicystyka Teleport
[#1] Demo e255
Witam.
Wyjaśnijcie mi proszę jak jest zrobione to rozpadanie się napisu 3D ?
Coś tam musi być chyba policzone wcześniej, bo trudno mi sobie wyobrazić że
moto 68000 liczy to na żywo!
2. co to jest "polygon splatters"? pollygonage? metablobs?

http://www.pouet.net/prod.php?which=67956

Ogólnie świetne demo!!
pozdr
[wyróżniony] [#2] Re: Demo e255

@Mikrobi, post #1

Ad 1. Rozpadanie napisu zrobione jest tak, że ruchy i obroty poszczególnych kawałków są wyliczone per klatka na podstawie symulacji (np. blender fracture). Na żywo A500 nie byłaby w stanie tego przeliczyć, ba - nawet 060/80 by nie podołała. Nie zmienia to faktu, że wyświetlenie tylu ścianek na a500 to niesamowity wyczyn.
[#3] Re: Demo e255

@codi, post #2

Tak samo pomyślałem!
Zdrowy ze mnie materiał na scenowca .
Opylało się oglądanie precli przez ostatnie 20lat.
Swoją drogą to konfiguracja sprzętu jest tu mocno nietypowa.....
pozdr

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2016 01:02:51 przez Mikrobi
[#4] Re: Demo e255

@Mikrobi, post #1

Coś tam musi być chyba policzone wcześniej

Jak prawie wszystko w produkcjach demoscenowych. szeroki uśmiech Tylko w produkcjach interaktywnych (np. grach) można mieć jakąś tam pewność, że to co widzimy jest liczone. Scena to w 90% kombinacje, uproszczenia i oszustwa. No ale na tym to polega i w tym cały urok. szeroki uśmiech
[#5] Re: Demo e255

@codi, post #2

Na żywo A500 nie byłaby w stanie tego przeliczyć

Z tego co słyszałem to hasło autorów "Zrobiliśmy demo na A500" jest nieprawdziwe. Demo nie tylko nie działa na A500 jaką my najczęściej kojarzymy (czyli 1MB RAM) ale nawet na gołej A1200 nie chce ruszyć. To taka A500emu. Czyli takie dzisiejsze "retro".

nawet 060/80 by nie podołała.

Takie proste jak w tym demie to 060 już mogłaby spróbówac policzyć.

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2016 09:56:14 przez MDW
[#6] Re: Demo e255

@MDW, post #5

nawet na gołej A1200 nie chce ruszyć
Na A1200 z 68020@28 i 64 MB fast mi poszło, ale są niedoróbki, a jeden efekt sypie się całkowicie.
[#7] Re: Demo e255

@Krashan, post #6

A jak udało Ci się to uruchomić, bo mi nie poszło wcale??

ok, ruszyło po uruchomieniu bez s-s..

tak w ogóle to puściłem sobie teraz równolegle demo na AMIDZE i na Youtube i zauważyłem że na końcu dema w czasie napisów końcowych "znaki" zawarte w tekście różnią się między sobą jeżeli chodzi o wersję z AMI i YT, czy to po prostu inna wersja tego demo czy też znaki te są generowane losowo?

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2016 11:02:51 przez nostrum666
[#8] Re: Demo e255

@MDW, post #4

Nie nazwałbym tego kombinacjami, ani oszustwami, ale po prostu optymalizacją. Żaden komputer nie obsłuży Ci algorytmów naiwnych o koszcie wykładniczym w rozsądnym czasie. Na tym polegają komputery i informatyka - na wymyślaniu efektywnych algorytmów.

Przykładowo "sztuczki" typu przechowywanie w tablicy częściowych wyników i nieliczenie wszystkiego od nowa nazwałbym "sprytem", a nie "oszustwem".

Dotyczy to zarówno sceny, gier jak i programów w równym stopniu. I nie zmieniło się to wraz z wprowadzeniem nowych procesorów, czy technologii.

W przypadku dem na A500 nie sądzę, by coś było liczone wcześniej (być wręcz animacją) jeśli mieści się na dyskietce o pojemności 880 kB.
[#9] Re: Demo e255

@Hexmage960, post #8

Mógłbym się ewentualnie zastanowić nad określeniem "oszustwa". Ale określenie "kombinacje" jest jak najbardziej na miejscu. Większość z tych scen działa tak jak działa tylko pod warunkiem, że kamera jest ustawiona właśnie tak jak jest. Gdyby ją podłączyć pod mysz to wyszłyby wszystkie kombinacje. A przeliczone efekty trudno nazwać łamaniem możliwości sprzętu. Przy odpowiedniej ilości RAMu przeliczyć można wszystko i potem tylko wyświetlić nie tylko na A500 ale i C64, Atari XL/XE albo nawet ZX Spectrum. Dawniej na coś takiego w czasie demo-compo krzyczało się "A-ni-ni-ma-cja! A-ni-ma-cja!". szeroki uśmiech
[#10] Re: Demo e255

@codi, post #2

68000/7MHz wyposażona w 1MB RAM ma moc obliczeniową, która potrafi odzwierciedlić rzeczywistość. Osoby, przedmioty, pomieszczenia, ich cechy i parametry. Jak? Chociażby w postaci gier tekstowych.
[#11] Re: Demo e255

@nostrum666, post #7

@Krashan i @Nostrum666: czy to demo umieszczacie w jakimś konkretnym katalogu? Bo w dokumentacji piszą, że ma być jakaś ścieżka DH0 itp.
[#12] Re: Demo e255

@MDW, post #9

Mógłbym się ewentualnie zastanowić nad określeniem "oszustwa".


Może lepiej "iluzja"
.
[#13] Re: Demo e255

@PopoCop, post #11

ma być jakaś ścieżka DH0 itp.

Zahardocodowane DH0?! Nie wierzę. To powinno być nie tylko karalne ale wręcz ścigane z urzędu. Widzę, że scenowy "styl" pisania się nie zmienił od czasów NDOSów. szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2016 11:35:08 przez MDW
[#14] Re: Demo e255

@PopoCop, post #11

Rozpakowałem zipa, wszedłem do katalogu gdzie jest "demo.exe" i kliknąłem spod Magellana. To wszystko... Nawet się nie bawiłem w odpalanie bez sekwencji startowej (możliwe, że gdybym to zrobił, mniej rzeczy by się sypało).
[#15] Re: Demo e255

@PopoCop, post #11

Ja też ściągnąłem, rozpakowałem i uruchamiam po prostu z katalogu gdzie jest, z tym że jak pisałem nie uruchamiało mi się z poziomu WB (posiadam ClassicWB FULL), więc uruchomiłem z poziomu CLI po uruchomieniu bez s-s i to wszystko.
[#16] Re: Demo e255

@Krashan, post #14

Czyli żadnego DH0 nie ma. Ufff, odzyskuję wiarę w scenowy styl kodowania. szeroki uśmiech
[#17] Re: Demo e255

@MDW, post #16

Dziala na a600 z furia, oprocz kilku artefaktow wszystko ladne i plynniutkie, czasami wydaje sie az za szybkie, wieczorem moze na a500 z savyna uda mi sie to ogarnac.
[#18] Re: Demo e255

@Fest3r, post #17

to w koncu jakie wymagania ma to demo odnosnie cpu, zeby wygladalo tak jak na filmiku z yt podklinkowanym na pouet?
[#19] Re: Demo e255

@agrajek, post #18

Pojęcia nie mam, ale w read_me autorzy piszą tylko "This version of the demo runs on a A500/OSC, with 1MB of Chip RAM and 1.5MB of Slow RAM. The final version will run on 512KB Chip & 1MB Slow RAM, from floppy disks."
[#20] Re: Demo e255

@Fest3r, post #19

Na A500 + Savyna68k 7MHz działa również bez problemu, jest płynnie i ładnie tak jak na youtube.
[#21] Re: Demo e255

@agrajek, post #18

000/7 MHz, 1MB Chip i 1,5 Slow.
Byc moze dlatego nie odpala sie na golej A1200 gdyz wymaga w sumie 2,5 MB ramu

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2016 15:00:59 przez waldiamiga
[#22] Re: Demo e255

@waldiamiga, post #21

Proszę bardziej obeznanych kolegõw o odpowiedź na drugie pytanie !
[#23] Re: Demo e255

@waldiamiga, post #21

Odpaliłem na A2000 + 030 + 8MB Fast. Poszło dobrze do końca tunelu z polygonów, a później czarny obraz. Ale opalałem spod WB, na dodatek z działającą siecią w tle (nie chciało mi się powtarzać bez s-s).
Sprawdziłem też na A1200 + Blizzard 1220/4MB Fast. Poszło do końca bez problemu, z wyjątkiem momentu, gdzie się rozchodzi z centrum "pikseloza" (nie przychodzi mi do głowy, co to za efekt). Na tym etapie miałem zakłócenia w postaci głównie poziomych pasków, ale mimo wszystko doszło do końca. Zastanawia mnie ten końcowy scrolling. Tło idzie w miarę płynnie, ale napisy drgają jakby były z przeplotem. Dziwnie to wygląda.
Poza tym kilka fajnych efektów, ale coś gdzieś jakby czegoś brakuje...
[#24] Re: Demo e255

@Umpal, post #23

Na Amidze 600 2MB Chip + 1.5MB Slow działa bezproblemowo i bardzo płynnie.
[#25] Re: Demo e255

@Umpal, post #24

Potwierdzam- odpaliłem na A600 z 2MB CHIP + rozszerzenie FAST od Architekta i wszytko śmiga jak trzeba.
Rzeczywiście scenki 3D są super płynne i to robi wrażenie ok, racja
Oczywiście jakość niektórych efektów (szczególnie opartych na bitmapach) mogła by być lepsza (od razu przypomina mi się jakość na OCS od Ghostown ok, racja).

Acha- nie ma znaczenie z jakiej partycji/miejsca na dysku odpalamy demo- śmiga z każdej lokalizacji ok, racja

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2016 17:42:22 przez BULI
[#26] Re: Demo e255

@BULI, post #25

Ja właśnie oglądam piąty raz na mojej A500+ ECS 2MB Chip RAM 8MB Fast RAM i gołej 68000 7,14MHz. Piękne demko - od dzisiaj jedno z moich faworytów dla A500.

Jedna rzecz mnie tylko zastanawia. Odpaliłem jednocześnie demko na YT i A500+ aby upewnić się, że jest tak samo tu i tu. Jedna rzecz się nie zgadza. Te napisy w dziwnych znaczkach-literkach są inne w wersji z YT i na mojej Amidze. One są generowane losowo?

Pozdrawiam,

Azz

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2016 11:03:02 przez Azzorek

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2016 11:03:36 przez Azzorek
[#27] Re: Demo e255

@Azzorek, post #26

Piękne demko - od dzisiaj jedno z moich faworytów dla A500.


No właśnie, czy to jest demo na A500? To demo stworzyło niebezpieczną sytuację, jest uznawane za demo na A500 i każda następna produkcja będzie porównywana do niej. Wymagania ma oderwane mocno od A500, w zasadzie jedynie procesor i ilość kolorów została A500. Wg mnie demo OCS powinno śmigać na konfiguracji 512/512 z flopa, który jednak mocno ogranicza przesył danych, a co za tym idzie dynamikę dem.

Takie demo może skutecznie rozdrobnić kategorię OCS, porównał bym to trochę do sytuacji dema na A600 z vampirem. To nie będzie demo na A600 tylko na V600.

Żeby nie było jako współtwórca dem OCS nie mam bólu d...y z tego powodu. Boję się tylko, że kategoria OCS się rozpłynie wymaganiami do dowolnej maszyny z procem 00 i kostką OCS. O ile jestem zwolennikiem kategorii demo Vampir, o tyle chciałbym aby OCS pozostało kategorią koszerną 512/512/flop.
[#28] Re: Demo e255

@codi, post #27

Codi luzik :) . Ja wiem, że te wymagania są trochę podciągnięte. Cieszę się z tego, że na trochę lepsze configi jak A500+ z HD i RAM wychodzą jakieś demka. A "Sushi Boyz" zawsze oglądam na mojej A CDTV bez HD - i to jest piękne .

Pozdrawiam,

Azz
[#29] Re: Demo e255

@Azzorek, post #28

Nie - nie, ja się nie spinam, dlatego post wyżej zaznaczyłem. Aktualnie analizujemy to demo jako źródło inspiracji dla przyszłych produkcji OCS. Tylko bardzo mocno kibicuję OCS jako kategorii nie wymagającej Amigi za pierdyliard złotych i bardzo bym chciał żeby została ona w formie dostępnej dla słabszych Amig bez żadnych dopalaczy.
Taki golas to sporo dodatkowych wyzwań, zarządzania pamięcią, transferem danych z flopa i to jest właśnie to szeroki uśmiech
[#30] Re: Demo e255

@codi, post #27

@Codi: w pełni zgadzam się co do definicji dema OCSowego, widzę też, że wielu koderów ze sporą ostrożnością wypowiada się co do "e255", punktując właśnie duże precalc'i rozłożone na dużym RAMie. Podzielam też trochę obawy o "złamanie compo-konfigu: 512k/512k", ale myślę też, że chęć utrzymania OCSowego standardu pozostanie. A500/OCS ma być zamkniętą platformą do rywalizacji w "zamkniętym ringu", tak jak na C64.

Co do Vampira, jakiś czas temu czytałem wypowiedzi Britelite'a i Slummy'ego, że raczej nie są zainteresowani tworzeniem na to, skoro jest AGA/060. Może z czasem zmienią zdanie, ale to chyba osłabiło by dodatkowo kompoty Amigi high-end, więc pewnie poza pojedyńczymi prodkami eksperymentalnymi wiele w kategorii "V600" prawdopodobnie (*) nie powstanie.

No ale czas pokaże.

Demko "e255" bardzo fajne, powrót (na długo?) tych trzech grup to nielada sensacja, ale wątpliwości w sprawie konfigu trochę ciążą na całości.
Na stronie SCENA.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem