Aktualności Forum Graffiti Publicystyka Teleport
[#211] Re: Kolejne NOWE DEMO NA Amigę 500.

@sachy, post #210

Aż sobie przeczytałem komentarze na pouecie :)

Ja się cieszę z każdej (no prawie) produkcji na ami - co zresztą napisałem. Wiem ile wysiłku wymaga dokończenie nawet crapa.

Z drugiej strony nie odwołuję tego co pisałem - takie same wrażania po kolejnej sesji z "comeback of Red Sector".

Może zmobilizują się i zrobią coś lepszego.
[#212] Re: Kolejne NOWE DEMO NA Amigę 500.

@sachy, post #210

Generalnie odbiór tego interka to sprawa subiektywna. Truizm. Mnie się ono w ogóle nie podoba i uważam, że to gniot. Nie ma znaczenia czy stworzyło jee RSI czy jakaś mniej kultowa grupa. Nie znajduję w nim nic co by mi się podobało. Obejrzałem raz i nigdy więcej tego nie zrobię a jest masa starych produkcji do których wracam co jakiś czas. Tego typu rzeczy widywało się te dwadzieścia parę lat temu, zaprezentowanych fajniej więc jaki sens...? Ano taki jak pisze Sachy, że każdy może robić co chce a scena wszystko przyjmie. Mnie się nie podoba, ale za to REZ z Razora jest zachwycony. Kwestia gustu. Ja jestem bardziej za tym żeby prezentować stare efekty czy nawiązywać do starych produkcji i klimatów w sposób w jaki zrobił to właśnie REZ w swoch interkach na PC. Tak podane są super.

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2015 19:35:49 przez Deftronic/...
[#213] Re: Kolejne NOWE DEMO NA Amigę 500.

@jokov, post #211

@Jok: ja nie neguje Twojego spojrzenia, tylko mam swoje, w którym scena powinna byc dosc "pojemna" i obok produkcji niebotycznych jakosciowo - powinna tez dawac szanse i takim jak ta, bo moze jest to etap w czyims rozwoju i ten ktos za jakis czas stworzy cos, co ugotuje nam mozgi. Skoro scena akceptowala dema grup pisane w AMOSie, w czym gorsze ma byc zakodowane "koszernie w asemblerze" demko stylizowane na "god old dayz"? Bardzo lubie demka REZa, wracam do nich wielokrotnie, zas co do RSi - nie przeszkadza mi design z lat '80ch tylko wydawanie czegokolwiek pod legendarna nazwa; nikt tego nie potraktuje powaznie (chyba ze powroca ludzie z TCC Design i cos wypuszcza) a jednak wszyscy mamy wrazenie ze cos jest nie tak jak byc powinno i "niesmak pozostanie".
[#214] Re: Kolejne NOWE DEMO NA Amigę 500.

@sachy, post #213

True Story, Sachy. Pamiętam jedno z pierwszych demek Ephidreny - Kugalskap. Totalny crap napisany w amosie przez nieznanego wtedy kodera o swojsko brzmiącej ksywce LoadError :). Jak dobrze wiemy, koleś później stworzył kilka produkcji które faktycznie "ugotowały nam mózgi" ;)

Wracając do omawianego demka dla mnie największą jego atrakcję jest nazwa grupy i rok wydania. To sprawiło, ze z przyjemnością je obejrzałem i taktuje jako kolejna scenową ciekawostkę.
[#215] Re: Kolejne NOWE DEMO NA Amigę 500.

@at0m, post #214

Sachy, Atom (i Deftronic też zresztą :) dobrze piszecie.
No pewnie, też dokładnie pamiętam ja wyszło to demko eph. ;) zresztą zobaczcie np. pierwsze dema TBL.
Zgadzam się całkowicie - co do pojemności sceny itd. Wiadomo, żeby był progres musi być "coś" na początku ;) - po prostu w ramach tejże pojemności mam swoją opinię (częściowo ze względu na oczekiwania) na temat konkretnej produkcji. Która zresztą była pretekstem zaledwie do paru przemyśleń na temat ostatnich trendów.

Takie tam, i tak dobrze że mamy o czym dyskutować ;)

ok. wracam do swojego dłubania (signoff)

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2015 10:29:41 przez jokov

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2015 10:30:27 przez jokov
[#216] Re: Kolejne NOWE DEMO NA Amigę 500.

@sachy, post #210

Nie kazda prodka tworzona jest z zamiarem podboju sceny czy siegniecia nowych horyzontow. Scena jest miejscem gdzie kazdy ma mozliwosc bawienia sie jak chce - inaczej crazy/wild grupy powinny byc palone na stosie.


Mi się wydaje, że główny problem polega na tym, że dzisiaj mamy takich produkcji za dużo w stosunku do "normalnych" dem. Wystarczy przejrzeć 20 ostatnich produkcji na OCS – większość z nich to właśnie tego rodzaju epigońskie retro. Gdyby to była sprawa marginalna to wszystko byłoby OK. Tymczasem produkcje Slummy’ego, Britelite’a czy Paradroida pokazują, że z OCS można jeszcze bardzo wiele wydobyć. Że tkwi tam niesamowity potencjał. Tym bardziej dziwi, że ludzi nadal bawią druciaki, glenz vectory i sinus scrolle…

Trochę mi ten retro-revival przypomina odrodzenie italo disco. Ludzie kupują na Ebayu stare syntezatory i miksery, żeby brzmieć dokładnie jak Koto czy Laser Dance. Tylko że to jest nisza. A na scenie OCS - dominujący trend.
[#217] Re: Kolejne NOWE DEMO NA Amigę 500.

@jokov, post #202

heh - nie chcę marudzić, ale szerze mam dość już tego jechania na nostalgii (i 20letnich sourcach ;)
Estetyka stylizowana na 80' zaczyna mi bokiem wychodzić.
nawet najbardziej konserwatywna scena c64 zaczyna się z tego leczyć.
sorry, ale nie mamy już 14 lat i poczucia estetyki zbudowanego na plakatach Sabriny (hello V12;P), fryzurach Europe i okładkach komiksów TM-semic
(taką mam nieśmiałą nadzieję przynajmniej)


Zastanawia mnie w takim razie po co zajmujesz się tematem Sceny i komputerem pokroju Amigi. Skoro taki dojrzały jesteś i wyrosłeś z klimatu nostalgii i retrostylu, to nie bardzo rozumiem po co w ogóle potrzebny Ci taki stary złom jak Amiga na którym nie można praktycznie nic dzisiaj zrobić poza retrograniem i nostalgią.

Co chcesz oglądać na Amidze? Małpowane z PC efekty bazujące na kartach 3D, które aby zobaczyć na Amidze trzeba zjechać rozdzielczością do 40x40 pixli, że wygląda to jak "kupa"? Ani to efektowne ani odkrywcze.

Nie mówię, że to intro mi się podoba, ale jeżeli coś mam oglądać na Amidze to chcę widzieć kreatywność ale bazującą na oldschoolu, bo tylko on gwarantuje estetykę ponieważ Amiga jest dokładnie tym samym komputerem co kiedyś i żadne nowe układy na płycie jej nie wyrosły.
[#218] Re: Kolejne NOWE DEMO NA Amigę 500.

@Duracel, post #217

na układach wyrósł kurz 20 letni szeroki uśmiech to prawie jak upgrade szeroki uśmiech
To tak jak kiedyś słyszałem "hmm, cos to demo nie ma kolorów, musze wytrzeć kurz z monitora"
[#219] Re: Kolejne NOWE DEMO NA Amigę 500.

@Oxyron, post #218

na układach wyrósł kurz 20 letni szeroki uśmiech to prawie jak upgrade szeroki uśmiech
To tak jak kiedyś słyszałem "hmm, cos to demo nie ma kolorów, musze wytrzeć kurz z monitora"


OK
[#220] Re: Kolejne NOWE DEMO NA Amigę 500.

@Jazzcat, post #216

Amiga w latach świetności to:
- Dema OCS/ECS "druciaki, glenz vectory i sinus scrolle"
- gry platformówki 2D

Do tego te kompy były stworzone..
[#221] Re: Kolejne NOWE DEMO NA Amigę 500.

@Duracel, post #217

trochę ton wypowiedzi mi nie pasuje, ale luz
- cóż, przeczytaj to co pisałem ja i reszta w tym wątku i masz wszystkie odpowiedzi / przykłady
tylko dodam - nie mam nic przeciwko retro, chodzi o brak kreatywności i powiedzmy zaangażowania.

Bo jaki jest sens robić przez 30lat (co roku po jednym przykładowo ;P) TAKIE SAME glenze?
- bo to retro tradycja i DO TEGO zostały stworzone amigi ??

to scena jest od tego by ciągle od nowa ustalać granicę tego do czego została stworzona amiga
eot

bawcie się dobrze :) i miłego dnia
[#222] Re: Kolejne NOWE DEMO NA Amigę 500.

@jokov, post #221

na Amidze klasycznej już zostało wszystko zrobione ... i trzeba się z tym pogodzić
to nie rok 1992 ..gdzie sie pokonywało bareiere za barierą ..
teraz czas na ogladanie i podziwianie :)
[#223] Re: Kolejne NOWE DEMO NA Amigę 500.

@Duracel, post #217

Chyba nie skumałeś.

Kiedyś dema na 800XL czy C64 to wyglądały tak - obrazek + scroll + 3 muzyczki do wyboru.

Jeśli dzisiaj się jarasz demami na C64, to raczej nie takimi retro jak napisałem wyżej, tylko jarasz się tymi co zbliżają się efektami do dem z A500, i jakoś nie nazywasz tego "małpowane z Amigi efekty".

I tutaj jakov ma 100%-ową rację - niech poprzeczka idzie wyżej, albo po prostu coś nowego, nie oklepanego.

A do oldschool to nie potrzeba nowych dem, jest wystarczający zapas tego co powstało kiedyś :)
[#224] Re: Kolejne NOWE DEMO NA Amigę 500.

@pabloz, post #222

na Amidze klasycznej już zostało wszystko zrobione ... i trzeba się z tym pogodzić
to nie rok 1992 ..gdzie sie pokonywało bareiere za barierą ..


Na A500 można zrobić jeszcze masę nowych rzeczy, o czym może świadczyć chociażby to demo z przed paru miesięcy:

Spaceballs - Emperor of the North Pole
[#225] Re: Kolejne NOWE DEMO NA Amigę 500.

@jokov, post #221

Bo jaki jest sens robić przez 30lat (co roku po jednym przykładowo ;P) TAKIE SAME glenze?


Moim zdaniem jakis sens jest. Na podobnej zasadzie mozna zapytac gitarzyste - jaki jest sens grac bluesa, skoro "wszystkie juz zostaly zagrane" a na gitarze mozna robic rzeczy takie jak Satriani, Vai, Petrucci (you name it). Ide o zaklad, ze gitarzysta odpowie cos typu "bo sprawia mi to radosc, milo spedzam sobie swoj czas a paru ludzi lubi tego sluchac". Do tego blues to swietna rzecz do nauki opanowania gitary, jak i swietna "platforma" do jam-sessions i improwizacji. Dla mnie tak samo jest z glenzami - ciesze sie ze jest Slummy i zadziwia nas tym co robi, ale i ciesze sie ze ludzie nadal produkuja glenze. Zabronic im albo krytykowac? To jakby zakazac rozgrywek w okregowej lidze pilkarskiej "bo tylko ekstraklasa ma sens - po co amotorzy sie pocicie, zuzywacie tlen i trawniki" :) Niektorzy nie chca wrecz nowosci - szczatkowa (ale nadal w jakiejs formie istniejaca) amigowa crack-scena uwielbia cracktra w starym stylu, muzyczki oparte na instrumentach z ST-01, plazmy/glenze/sinus-scrolle i kazda taka produkcje witaja z radoscia "ze jeszcze komus chcialo sie cos takiego zrobic" albo posiedziec nad kolejnym release'm - czyli ze zabawa w jakiejs formie nadal trwa. Moim zdaniem: grunt, zeby nie wpierac na sile ze A500 nadaje sie wylacznie do glenzow a newskool na A500 to herezja. Uwazam ze jest miejsce na oba style i trendy. Bo poza wszystkim (oldskool/newskool) - jaki w ogole jest sens w zajmowaniu sie komputerem sprzed 30 lat? ;)
[#226] Re: Kolejne NOWE DEMO NA Amigę 500.

@slay, post #224

Świetna produkcja. Mogłaby spokojnie polecieć na jakiejś imprezie techno i nikt by nie skumał, że to leci live z 30 letniego kompa.

Ode mnie przypomnienie grupy, która potrafiła zawsze zrobić "coś z niczego". Dla mnie mistrzowie jeśli chodzi o pomysły i design.

Melon - Trailer

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2015 12:07:41 przez Deftronic/...
[#227] Re: Kolejne NOWE DEMO NA Amigę 500.

@odyseja_lkc, post #223

I tutaj jakov ma 100%-ową rację - niech poprzeczka idzie wyżej, albo po prostu coś nowego, nie oklepanego.


Myślę, że wszyscy się z tym zgadzają i tak było by najlepiej. Niemniej jednak są na scenie ludzie dla których szczytem umiejętności jest zrobienie własnego "glenza". Czy to źle, że tacy ludzie też chcą wypuścić własne demko i pokazać "że też potrafią"? Nie powinno się przed nimi zatrzaskiwać drzwi.
[#228] Re: Kolejne NOWE DEMO NA Amigę 500.

@slay, post #224

ale w tym demie nie ma przełomowych rzeczy !!! to wszystko już było !!!!
piękne demo ...ale amiga już zrobiła wszystko !!!
[#229] Re: Kolejne NOWE DEMO NA Amigę 500.

@pabloz, post #228

ale w tym demie nie ma przełomowych rzeczy !!! to wszystko już było !!!!


Pewnie ja się nie znam, ale demo zawiera kilka rozwiązań i efektów których sobie nie przypominam z dawnych lat. Powtarzanie jak mantry "to wszystko już było" jest w tym kontekście czystą ignorancją i nie zmieni oczywistych faktów.
[#230] Re: Kolejne NOWE DEMO NA Amigę 500.

@slay, post #229

ale ja nie jestem przeciw oldchoolowym demom... do tego amiga sie nadaje najbardziej i mnie osobiscie takie demka/gry podobają się na maxa
Tylko ja wole powtorzone efekty w "nowej" oprawie..(przyjemnie sie oglada ) a nie wymuszone 4-5-6D ii udawanie PC ..streamingów itp ( do czego amiga sie nie nadaje)
amiga to 1987-1993 ...reszta to "niepogodzenie " się z przemijaniem
[#231] Re: Kolejne NOWE DEMO NA Amigę 500.

@pabloz, post #228

ale w tym demie nie ma przełomowych rzeczy !!! to wszystko już było !!!!


Gdzie?
[#232] Re: Kolejne NOWE DEMO NA Amigę 500.

@Jazzcat, post #231

czy :
- zlikwidowano więcej ramek ??
- czy osiągnięto więcej kolorów ??
- czy jest jakiś trick udający np 7 bitplan ??
- jest więcej face-ow w wektorze ?
- czy przekroczono max. liczbę "dotsów " ?
- czy np. podwojono liczbę spriteów, bobsów itp ?
.. itd ..

to są dopiero jakieś osiagnięcia na których bazowała demoscena

A to czy jest ładne kolorowe kółeczko i plazma , raster w nowym stylu ..tak świetne demo ..podoba mi się ale ono nie wnosi nic przełomowego

Ale dalej podkreślam..takie dema mi się podobają
[#233] Re: Kolejne NOWE DEMO NA Amigę 500.

@pabloz, post #232

Ponawiam pytanie, gdzie widziałeś te efekty wcześniej.
[#234] Re: Kolejne NOWE DEMO NA Amigę 500.

@Jazzcat, post #233

..zapewne w spocie reklamowym Bronislawa Komoruskiego.
Smiech


p.s.
Nie od dzis wiadomo, ze amigowcy to fantasci ok, racja
[#235] Re: Kolejne NOWE DEMO NA Amigę 500.

@Jazzcat, post #233

Jazz, daruj sobie polemikę, nie ma sensu.
Idź lepiej pisz moduła z sampli ST-00 na compo, przecież do tego Amiga została stworzona ;)
[#236] Re: Kolejne NOWE DEMO NA Amigę 500.

@pabloz, post #232

to są dopiero jakieś osiagnięcia na których bazowała demoscena


Bzdura! Zdecydowana większość produkcji Melon Design na tym nie bazowała. I co? To nie są może - przynajmniej, niektóre z nich - WYJEBISTE dema/produkcje?

Demoscena to nie TYLKO dema typowo "techniczne" i wyścig na rekordy i nowe efekty. To demo, które dla przykładu podał Jazzcat, to przede wszytkim muzyka. Ona tam jest najważniejsza, efekty są jej dopełnieniem. A grafiki praktycznie nie ma w ogóle. To trochę jak w tej produkcji:

Abyss - Pulstar

I jeszcze w nawiązaniu do tego co wyżej pisał Sachy. Jasne, każdy może tworzyć co mu się podoba na scenie, ale też... każdy ma prawo to ocenić. Uczciwie. Prawdziwa cnota krytyk się nie boi. :) Jeśli ta produkcja RSI to pierwsze dzieło kodera, to plus za chęci. Poza tym nadal mi się to nie podoba. Po prostu. I mam prawo do takiej oceny. Zgadzam się z Jazzcatem, że wydawanych jest teraz sporo produkcji w klimatach wczesnej sceny, mniej lub bardziej udanych. I spoko. Tylko nie widzę powodu dla którego miałbym piać nad nimi z zachwytu skoro mi się w większości nie podobają. Dla mnie są nudne. Wczoraj obejrzałem sobie Megademo6 Kefrensów i są tam cześci, które napisane w 1989 - bodajże - są fajniejsze dla mnie niż to coś od RSI.

Taka dygresja...
Gdyby taki stary koder z Kefrensów- Metalion czy Promax - znalzał się przypadkiem na jakiejś imprezie scenowej i powiedział: "Ej, pokażcie mi co tam ostatnio wyszło fajnego na Ami. Nie wiem, może co RSI ostatnio wypuściło..." i zapodaliby mu tę ostatnią produkcję to chyba by facet pękł ze śmiechu. ;)

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2015 15:28:19 przez Deftronic/...
[#237] Re: Kolejne NOWE DEMO NA Amigę 500.

@Jazzcat, post #233

Jazzcat, bo jak widac jedynym co mozna zrobic to pokazac wiecej kropek na ekranie albo wiecej 'glenzow' czy innych druciakow. Na tym inwencja sie konczy i mozna pakowac walizki
[#238] Re: Kolejne NOWE DEMO NA Amigę 500.

@Deftronic/..., post #236

@Timi/Deftronik: piszesz do mnie jakbym byl orendownikiem tej prodki - a ja podalem ja tutaj wylacznie jako ciekawostke, z racji wykorzystania marki RSi :) Gdyby to byl glenz wydany jako inna grupa - nie chcialo by mi sie pisac posta. Fakt wystapienia RSi uznalem za ciekawy i podzielilem sie tym z potencjalnymi zainteresowanymi w odpowiednim watku - bez intencji rozkrecania dyskusji newskool vs. oldskool.

Prawo do oceny ma kazdy, ale oprocz uwielbienia lub totalnej krytyki jest tez opcja zignorowania faktu istnienia takiej prodki. Niektorzy jednak nie przepuszcza okazji, zeby promowac wlasne podejscie - wtedy tez niech maja chec posluchac kontrargumentow. Inaczej robi sie "fan-bojowanie" a mnie taka zabawa srednio interesuje.

Zwiekszanie liczby dot'ow bylo tylko malym etapem sceny i slusznie przeminelo. Z kolei trend "robmy dema takie jak na PC" - tez dla mnie stracil urok po jakims czasie. Amiga ma swoj klimat, ale tez swoja historie - jesli ktos chce odwolac sie do niej - czemu z tego szydzic? Podoba mi sie aktualna roznorodnosc - jest Slummy (+inni) i sa glenze/sinus scrolle - dla mnie jest ok. A tak w ogole, nie tak dawno Fairlight wydal wlasnie intro z sinus-scrollem, zapowiadajace powrot FLT na A500. I co - Fairlight lamy? :) Szkoda tylko ze jak dotychczas obietnicy nie spelnili (wydali to chyba na Edison 2012 czy 2013).

A propos "starego kodera Kefrensow" - myslisz ze Satriani czy Vay nasmiewaja sie z bluesmanow lub poczatkujacych gitarzystow? Kazdy kiedys zaczynal, kazdy kiedys byl "lama". Tylko mitomani sa zajebisci od urodzenia.
[#239] Re: Kolejne NOWE DEMO NA Amigę 500.

@Deftronic/..., post #236

ok ok :)
[#240] Re: Kolejne NOWE DEMO NA Amigę 500.

@jokov, post #221

Zero agresji ;) po prostu nie rozumiem tego typu logiki. Amiga to Amiga więc tak czy inaczej powinna bazować na tym co znamy. Wyżej tyłka nie podskoczysz, a jak próbują skakać to wychodzi z tego masakra. Sorry, ale ja jak oglądam dema amigowe które próbują dorównać stylowi PC to zbiera mnie na wymioty m.in. z powodu tej pixelowatości i framerate.

Ja lubie oldschool i nie widzę powodu aby się od niego odcinać. Oczywiście wciąż można znaleźć fajne oldschoolowe pozycje które sprawiają przyjemność przy oglądaniu. Wiadomo, że teraz nie chodzi o szokowanie wydajnością a bardziej pomysłem, scenariuszem, designem.
Na stronie SCENA.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem