Aktualności Forum Graffiti Publicystyka Teleport
[#31] Re: Demo C64...

@HOŁDYS, post #30

Za angielską wikipedią (procesor 65c816 zastosowany w SuperCPU):

Separate program and data bank registers allow program segmentation or 16 MB linear addressing (data only).


Procesor zastosowany w SCPU całkowicie odłącza wewnętrzny 6510/8500 stosowany w C64, jeśli wymagany jest "slow mode" procek przełącza się w tryb kompatybilności z 6502.



Ostatnia modyfikacja: 06.10.2011 13:02:23
[#32] Re: Demo C64...

@zyga64, post #31

Dziekuje za wyczerpujaca rzeczowa odpowiedz , czyli sytuacja jak w karcie turbo w Amidze gdy chcemy miec wiecej niz 8 MB FAST

W65C816S (also 65C816 or 65816) is a 16-bit microprocessor

czyli ten procesor jest 16 bitowy :) jak ten co w Amidze ;-]

In addition to the availability of 16 bit registers, the W65C816S features extended memory addressing to 24-bits, supporting up to 16 megabytes of random access memory, an enhanced instruction set, and a 16 bit stack pointer, as well as several new electrical signals for improved system hardware management.



Ostatnia modyfikacja: 06.10.2011 13:07:45
[#33] Re: Demo C64...

@HOŁDYS, post #32

Hołdys, Koledzy
Nie jestem specem od kodowania, ale napisze tyle ile wiem
6502 widzi na raz tylko 64 kilo
na sotrnie zerowej jest (chyba) kilka adresów, którymi wskazuje się który bank (który blok 64 kilo) procek widzi i cały trik polega na tym że to demko BlueREU tak właśnie z grubsza działa.
Przypomnę że demko działa na REU czyli na rozszerzeniu panięci na nie na Super CPU - to cały czas jest 6502.

Ciekawostka jest taka że przy przełączaniu banku pamięci cały czas musiała być w sposób ciągły odgrywana muzyka. Z tego co wiem co Crossbow (coder ;) ) zgrał kawałek (stream) do bajtów i po prostu przelewał kawałek pamięci do SIDa synchronizując to oczywiście z tym przełączaniem pamięci.
[edit]
jak kiedyś rozmawiałem z Kiero to powiedział że w sumie tak to się też i teraz na małych amigach w demach robi - tzn nie gra się MODów a streamuje dźwięk...

Ciekawostka 2 taka jedna klatka z tej animacji to prawie cała pamięć a wyświetlana jest z wykorzystaniem FLI i spritów więc pojawiały się podobno problemy z rozcyklowywaniem się poszczególnych klatek przy przełączaniu banków.

Ciekawostka 3 na CSDB jest edytor na C64 którym można takie animacje produkować, wydany został oczywiście potem i ma dośćdobrze zrobionądokumentację - niewiele jednak animacji powstało bo trzeba mieć jeszcze co konwertować ;)



Ostatnia modyfikacja: 06.10.2011 16:19:34
[#34] Re: Demo C64...

@carrion, post #33

Dokładnie, to bloki pamięci sa kopiowane z pamięci REU do pamięci C64 i vice versa. Cały myk polega na tym że REU potrafi to robić z prędkością 1MB/s (DMA - bez użycia procesora). Pamięć REU _NIE_ jest widziana w obrębie adresowanym przez 6502.

Rejestry sterujące REU są widoczne w obszarze I/O C64 $DF00-$DF0A.
http://www.zimmers.net/anonftp/pub/cbm/documents/chipdata/programming.reu
[#35] Re: Demo C64...

@zyga64, post #34

zapewne masz rację....
ja tu tylko grafikę robię :D

[#36] Re: Demo C64...

@carrion, post #35

zapewne masz rację....
ja tu tylko grafikę robię


I to na światowym poziomie :)
[#37] Re: Demo C64...

@rzookol, post #25

Raczej zadaj sobie pytanie czy jeśli w polskiej rodzinie urodzi się dziecko w Anglii i potem to dziecko w wieku 19 lat wyemigruje do Zanzibaru to będzie Anglikiem czy Polakiem.


Zależy jak zdecydują rodzice. Zależy jaki ma paszport. A w końcu zależy jakie obywatestwo sam przyjmie w wiekuu 19 lat. Po 2 latach pobytu w UK można bodajże się starać o angielskie obywatelstwo.

Mieszkamy już sporo lat w UK, ale nie staramy się o angielskie obywatlestwo bo czujemy się Polakami, a nie jest nam do niczego potrzebne (nie jest wymagane aby żyć w UK). Angielski paszport może parę rzeczy ułatwić przeciętnemu człowiekowi jeśli idzie o podróże do pewnych krajów (USA, Australia, Nowa Zelandia).

A Tramiel był Polakiem o żydowskich korzeniach czy też inaczej Polskim Żydem.
Potem wyemigrował do USA i przyjał ich obywatelstwo. Jakoś tak to było...
Nadl można powiedzieć o nim, że to Amerykański Żyd, ale ma polskie korzenie (urzodził się w Polsce).

Żona Jay Minera miała (czy też ma, bo nie wiem czy żyje jeszcze) polskie nazwisko (widocznie - polscy przodkowie).


A żeby nie było, że temat się rozjeżdża to powiem że Cariona pamietam od zawsze na C64 tzn. jego grafiki. Swego czasu bywały często prezentowane C&A.

Carion fajnie, że kupiłeś Amigę i mam nadziję, że coś tam od czasu do czasu narysujesz na Ami. Pozdrawiam.



Ostatnia modyfikacja: 10.10.2011 21:50:50
[#38] Re: Demo C64...

@Deftronic/..., post #37

@Deftronic
Dzięki za dobre słowo.
Amigę miałem już w 1992-5 ale nic w tamtym czasie nie wyprodukowałem godnego odnotowania... teraz spróbuję to zmienić.

[#39] Re: Demo C64...

@carrion, post #38

@carrion

Też pamiętam Twoje rzeczy z C&A. Z niecierpliwością czekam na efekty pracy na Amidze

[#40] Re: Demo C64...

@HOŁDYS, post #1

Nie wiem o co ten zachwyt skoro 80% tego dema to elementy prekalkulowane na jakimś PC. C-64 je tylko odtwarza, a nie liczy w czasie rzeczywistym, więc takie demo pozostawia pewien "niesmak"
[#41] Re: Demo C64...

@azazel44, post #40

jak wiekszosc scenek z C64 ... wszystko to tablice z wyliczeniami

[#42] Re: Demo C64...

@azazel44, post #40

Prekalkulowane ? Hmm... to za mało powiedziane ;) Toż to odtwarzarka do filmów :P

A o co w tym wszystkim chodzi ? No... jakoś nikomu się nie wydawało możliwe odtwarzanie filmików na C64 w 320x200 w 16 kolorach.

[#43] Re: Demo C64...

@konrad_0x42, post #42

demo jest pod wzgledem technicznym fenomenalne ..ze dalo sie na maszynie z 1982 r takie cos zrobic !! naklad pracy ludzi nalezy docenic tym bardziej milosc do komcia :) OK w 2011 r



Ostatnia modyfikacja: 11.10.2011 17:07:42
[#44] Re: Demo C64...

@zyga64, post #34

Podobnie działają rozszerzenia pamięci w małym Atari - najbardziej popularne 1MB jest widziane przez CPU poprzez 16 kilobajtowe "okienko". Rozszerzenie to oparte jest o układ MMU użyty w Atari 130XE, które także nie adresowało swojej całej, 128 kilobajtowej pamieci.

BTW. Jedzie ktoś z Panów na Silesia Party? My ruszamy amigową gromadą w piątek.

[#45] Re: Demo C64...

@gorzyga, post #44

podobnie dziala SQL SERVER / ORACLE / DB2 na maszynie 32 bitowej aby zobaczyc i zaadresowac 16 GB RAM gdy Windows widzi tylko 4 GB :)
Ta technologia nazywa sie AWE (Address Windowing Extensions )

[#46] Re: Demo C64...

@HOŁDYS, post #6

Jak na mój gust to ten SuperCPu to nie jest turbo do C64 a zupełnie osobny komputer. Jedyne bebeszki z C64 z jakich korzysta to klawiatura, SID i porty joya.
Na stronie SCENA.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem