Aktualności Forum Graffiti Publicystyka Teleport
[#1] Nowe podejscie do trybu HAM6
Witam

Kontynuując temat możliwości graficznych AMIGA 500, dzisiaj chciałbym przedstawić konwerter do trybu HAM6 i nie tylko - HAM_convert

http://mrsebe2.bplaced.net/ham_convert/

Jest to prawdopodobnie najbardziej zaawansowany technicznie konwerter do tego trybu. Jego podstawowa cecha jest psychovisualny model konwersji w oparciu o obliczanie błędów z 3 pixeli. Wynika to z tego ze zmieniając jedna składową rgb jej wartość wpływa również co najmniej na 2 kolejne pixele.
Dodatkowo posiada opcje dokładniejszego doboru podstawowej palety kolorów w oparciu o obliczenia heurystyczne.
Dla potrzeby trybu HAM został opracowany specjalny rodzaj ditheringu który tez wpływa na kompresowalność obrazka.

Dzieki wielu opcjom konwersji można uzyskac kilkadziesiąt roznych efektow końcowych,ale to zachęcam do własnych testow.

Co do zużycia zasobów tryb ham6 zajmuje miejsca w pamięci i obciąża system w identycznym stopniu co 3 bitplanowy dynamic hires ale dużo słabiej się kompresuje. IFF po kompresji zajmują 50% więcej miejsca.
A same obrazki wyglądają tak:



Do rozwoju tego konwertera znacząco się przyczyniłem ale cala chwała należy się autorowi.

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2018 13:28:45 przez Trachu
[#2] Re: Nowe podejscie do trybu HAM6

@Trachu, post #1

Extra :) gdzie mozna pobrac te obrazy w ham6 ?
[#3] Re: Nowe podejscie do trybu HAM6

@mikecios, post #2

[#4] Re: Nowe podejscie do trybu HAM6

@Trachu, post #1

Jest to prawdopodobnie najbardziej zaawansowany technicznie konwerter do tego trybu

Potwierdzam. Jakiś czas temu przetestowałem większość programów amigowych: adpro2, imagefx, imagemaster, hamlab+, artpro, imagestudio, mpimage, netpbm, gbm (pc), digiview, viewtek, dpaint5, brilliance2, photogenics, sview5. Coż, tylko Adpro2 się do czegoś nadaje, Hamlab+ też, ale tylko jeśli użyjemy multipalette. Reszta słabizna albo całkiem do niczego. Potem taki jeden atarowiec bierze obrazki ham z gbm i porównuje do photochrome 15-bit, a potem wypisuje farmazony.
[#5] Re: Nowe podejscie do trybu HAM6

@cholok, post #4

Mimo tego ze wcześniej był bardzo dobry Program ten calkiem niedawno mocno się rozwinal. Ma inny duzo lepszy algorytm konwersji i obecnie dzięki temu ditheringowi tez niejako symuluje rgb15bit.

Zdaje się ze na ostanim Silly Venture wygralo demko z obrazkami w photochrome 15bit wygladajacymi podobnie. Z tym ze photochrome zajmuje caly czas CPU a Amiga jeszcze sporo może zrobić.

link



Ostatnia aktualizacja: 03.02.2018 14:14:46 przez Trachu
[#6] Re: Nowe podejscie do trybu HAM6

@Trachu, post #5

Chodzi o to, że gościu brał obrazki ham wygenerowane jednym z najgorszych algorytmów na pc (GBM) i brał obrazki photochrome w trybie 15 bit, a wiadomo, że na obrazkach nie widać migotania.
[#7] Re: Nowe podejscie do trybu HAM6

@Trachu, post #3

Dziękuje OK
[#8] Re: Nowe podejscie do trybu HAM6

@cholok, post #6

Widzisz każdy z nas ma już pewnie z 40+ lat i wydawaloby się ze już wyroslismy z dziecinnych wojenek atari vs commodore, ale jak widac nie wszystkich to dotyczy
Dalej obserwuje ze wiele rzeczy sprzetowych wydawaloby się oczywistych dla wielu dalej jest nieznanej.

Ja lubie demoscene Atari i uważam ze możemy z niej czerpać wiele inspiracji, OK
[#9] Re: Nowe podejscie do trybu HAM6

@Trachu, post #8

Myślałeś żeby te konwertery rozpowszechniać w formie libek C? Miałem kiedyś pewien pomysł na aplikację, która by z tego skorzystała i w sumie gdyby coś takiego powstało to bym mógł do niego wrócić.

A jak Ci się nie chce to może w jakiś sposób upublicznić algorytm, by inni nie musieli wynajdować koła na nowo a może i nawet mogli zasugerować parę usprawnień?
[#10] Re: Nowe podejscie do trybu HAM6

@Trachu, post #1

W moim odczuciu, te wersje obrazków w Ham6 wyglądają jeszcze lepiej niż wersje z dynamic hires!

Świetna robota Panowie- dzięki OK

Apropos, kto jest autorem tego konwertera?
[#11] Re: Nowe podejscie do trybu HAM6

@BULI, post #10

Koderem jest Sebastian który notabene nigdy Amigi nie miał, a zadanie to traktuje jako okazja do zwiększenia swoich umiejetnosci programistycznych. Ja pozostaje dobrym duchem całego przedsiewziecia.szeroki uśmiech
Autor czyta to forum i udostepnia w programie kontakt do siebie. W razie jakichś pytan i sugestii proszę do niego.

Notabene program oferuje również konwersje do dynamic hires, jednak tutaj dopiero jesteśmy na początku drogi i lepsze efekty uzyskuje inny algorytm.

A wlasnie mam kolekcje naprawdę wysokiej jakości grafik i może jakiś poczatkujacy koder chciałby zrobić ze mnie slideshow. Zapraszam na priv
[#12] Re: Nowe podejscie do trybu HAM6

@Trachu, post #11

@all
Nie wiem jakie algorytmy stosujecie, ale ...
Swego czasu bawiłem się nażędziem które zaprezentowali panowie z kanału YT TheGuruMeditation: https://www.youtube.com/watch?v=_dHV_Lcbxjo&t=1s

Narzędzie wg mnie osiąga całkiem niezłe rezultaty skonwertowałem na własnej zabawy jakies 20-30 grafik z CGTalk (+ jakieś Borisy). Nie mam pod ręką ale wyglądało to na CRT naprawdę fajnie.

Link do narzędzia
Oczywiście najpierw w photoshopie musiałem przeskalować odpowiednio grafikę, ale konwertowałem z 24bitowych grafik.
Polecam kolegom bo może to jest coś co robicie podobnie i warto połączyć siły. Tool jest w Javie (GUI)
[#13] Re: Nowe podejscie do trybu HAM6

@Trachu, post #1

jestem pod prawdziwym wrazeniem jak to dobrze jest przeprocesowane paleta idealna
mam pytanie czy te obrazki sa obciete ze nie widac rampy ??? wogole nie mozna sie skapnac ze to HAM6
[#14] Re: Nowe podejscie do trybu HAM6

@Trachu, post #1

Czy przewidujecie wersje dla HAM8 ?

Widzisz każdy z nas ma już pewnie z 40+ lat i wydawaloby się ze już wyroslismy z dziecinnych wojenek atari vs commodore, ale jak widac nie wszystkich to dotyczy

z faszyzmu komputerowego zaszczepionego w mlodosci ciężko wyrosnąć w robocie do tej pory mowie atarowcom ze ST to byla kupa w porownaniu do Amigi

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2018 14:07:28 przez HOŁDYS
[#15] Re: Nowe podejscie do trybu HAM6

@Trachu, post #3

Wczoraj pobrałem i odpaliłem na Ami, noooo jest efekt WOW :D
[#16] Re: Nowe podejscie do trybu HAM6

@Trachu, post #11

Właśnie- czy jest szansa na Ham8?
[#17] Re: Nowe podejscie do trybu HAM6

@BULI, post #16

Przecież ham8 jest od dawna.
[#18] Re: Nowe podejscie do trybu HAM6

@cholok, post #17

A z twoich doświadczeń, jakoś Ham8 jest OK?
To co polecasz do Ham8 (konwersja)?
[#19] Re: Nowe podejscie do trybu HAM6

@BULI, post #18

Nie testowałem tego, bo ham8 sam w sobie ma spore możliwości, paleta 24-bit, dużo kolorów bazowych. Ham6 to co innego, to już spore wyzwanie.
[#20] Re: Nowe podejscie do trybu HAM6

@HOŁDYS, post #14

Chyba chciałeś napisać wersje dla AGA, żeby wycisnąć więcej niż 18-bit w HAM8?
[#21] Re: Nowe podejscie do trybu HAM6

@cholok, post #19

Problem "z rampą" w Ham8 też istniej lub może istnieć.
Nie zgłębiałem jeszcze tematu dokładnie, więc miałem nadzieję na gotowe rozwiązanie dla leniwych
[#22] Re: Nowe podejscie do trybu HAM6

@BULI, post #16

Ja myślę że w HAM8 takie kombinowanie nie jest potrzebne bo jak ktoś chce uzyskać lepszy efekt odwzorowania konwersji z 24bit to użyje sobie SuperHires zamiast Hiresa i już ma.

A na OCS/ECS trzeba się nakombinować żeby coś wyglądało naprawdę kolorowo w Hiresie (tzn ponad 16kol), albo w Lores-HAM6 miało rzeczywiście płynne przejścia odcieni, no i niewidoczne przejścia od kolorów bazowych.


Przyznam ze chyba nie do końca zrozumiałem ten wątek. Czy pomysł się opiera tylko na bardziej trafnym dobraniu palety kolorów bazowych niż to robiły dotychczasowe konwertery, czy modyfikuje się te bazowe co parę linijek aby lepiej zamaskować przejścia?
[#23] Re: Nowe podejscie do trybu HAM6

@BULI, post #18

Ja mogę polecić nową przeglądarke "v" (jest na stronie z hv hamplayerem), jest szybsza od Visage, a jakościowo ma mniej artefaktów od FastJPEG.
[#24] Re: Nowe podejscie do trybu HAM6

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #23

Szybsza od Visage? - A o ile i na jakim sprzęcie?
[#25] Re: Nowe podejscie do trybu HAM6

@retronav, post #12

Guru meditation przedstawilo wlasnie ten program o którym tu mowa Ham_Convert, za moja namowa jako odtrutke po kiepskiej prezentacji trybu HAM w pierwszej części.

Prezentowala była starsza wersja która jeszcze nie miała specjalnego ditheringu i obrobki trojpixelowej, ale już była optymalizacja podstawowej palety. Szczerze mowiac już rok temu myslalem ze nic więcej się nie da wymyslec ale jednak dalo

Istotnie w przypadku HAM8 konwersja jest dużo latwiejsza ale program to tez potrafi. W HAM8 nie ma potrzeby np. ditheringu z RGB24..... no powiedzmy.
W przypadku HAM6 trzeba najpierw uporac się z redukcja palety do RGB12 a następnie dokonać konwersji na cos co w istocie jest sprzetowa metoda kompresji koloru RGB.
HAM to w istocie sposób kompresji kolorow zabierajcy polowe potrzebnych bitow.

Wybor podstawowej palety jest kluczowy dla przedstawienia detali i zmniejszenia ilości artefaktow. Proszę zauwazyc ze to nie chodzi tylko o dobranie 16 kolorow najczęściej występujących w oryginale, ale to żeby te kolory były wystarczająco rozne tak by nie można ich było zastapic poprzez zwykla zmiane składowych.



Ostatnia aktualizacja: 07.02.2018 23:13:19 przez Trachu
[#26] Re: Nowe podejscie do trybu HAM6

@Trachu, post #25

Istotnie w przypadku HAM8 konwersja jest dużo latwiejsza ale program to tez potrafi.


Ooo czyli jedno narzędzie do HAM6 i HAM8 też- super OK
Na stronie SCENA.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem