Aktualności Forum Graffiti Publicystyka Teleport
  kategoria: Party
[#31] Re: Revision 2018 - sofa sceners

@jimiche, post #30

Niemcy robią fajne podsumowania roku na demoscenie.
Dwa lata temu: http://www.4players.de/4sceners.php/dispbericht/-/82231/0/index.html

Rok temu: http://www.bitfellas.org/e107_plugins/content/content.php?content.2907

Najnowsze: http://www.bitfellas.org/e107_plugins/content/content.php?content.2982

Czyli "najbestowniejsze" produkcje ich zdaniem: (downloady i linki do youtube oczywiście są).

Jak ktoś szprecha to sobie o aktualnych trendach w ponad 20 kategoriach poczyta.
Tym razem produkcji ze Spectruma nie ma, Segi nie ma, jedno jest z ST i GameBoya, dwa z C64 i z C+4, i trzy z CPC, w tym "Best Oldskool Demo" YEAH!! A że już o nich w tym wątku pisałem, to nie będę się powtarzał.



Peace out. :)
[#32] Re: Revision 2018 - sofa sceners

@ZbyniuR, post #31

Czasami przed opublikowaniem posta warto zajrzeć na stronę główną PPA.
[#33] Re: Revision 2018 - sofa sceners

@Jazzcat, post #32

Czasami przed opublikowaniem posta warto zajrzeć na stronę główną PPA

... i nie promować nachalnie amstrada, bo demo na c+4 też zacne (jak się wie jakie ten sprzęt ma ograniczenia).

peace
[#34] Re: Revision 2018 - sofa sceners

@retronav, post #33

No no, bo ci policzę w co którym swoim poście wspominasz o C+4, i zobaczymy kto tu jest bardziej nachalny.

A ograniczenia ma podobne do CPC. Komp z tego samego roku, ale więcej kolorów i ROMu niż CPC. Proc o podobnej mocy (biorąc pod uwagę ile taktów rozkazy potrzebują). I zero dopałek. Mnie tam się demka i obrazki z C+4 bardziej podobają niż z C64.
[#35] Re: Revision 2018 - sofa sceners

@ZbyniuR, post #34

a ja widzisz choć bym się chciał podlizać to grafika na Amstradzie ni jak mi się nie podoba ;)
pewnie dla tego że nie mam nostalgii do tego sprzętu. nikt w okolicy nie miał więc nie mam wspomnień.
ale pozdrawiam i no offence
peace
bo tak naprawdę od kilku lat chyba wszyscy zaczynamy być multi-platformowo-retro-fanami.

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2019 19:59:33 przez retronav
[#36] Re: Revision 2018 - sofa sceners

@retronav, post #35

Ja się nie podlizuję, zwyczajnie czasem zazdroszczę palety w C+4 lub w XE. Ale gdybym miał się przesiąść to cholera by mnie brała, że brak użytecznych komend, lub że trzeba liczyć ile kolorów można użyć w tym obszarze. Albo umarłbym z tęsknoty za szybką stacją, szybkim Basiciem, drugim kursorem i prawdziwym Hiresem w RGB. Ale gapienie się na plakat i czytanie osiągów w takim Porsche silnych emocji nie wywoła, bo trzeba się od czasu do czasu przejechać by mieć pożywkę dla marzeń.
Dlatego nie dziwi mnie twój chłodny stosunek.
[#37] Re: Revision 2018 - sofa sceners

@ZbyniuR, post #36

To jest demko na specjalnie zrobione REU dla C+4. Oczywiście technicznie best 8bit ever zawsze będzie MSX2+, ale graficznie szczęka opada.



ps. z amstradowych brak CRCT3, mogli to dac zamiast izometrycznego
[#38] Re: Revision 2018 - sofa sceners

@michal_zukowski, post #37

To jakaś kosmiczna bzdura. Demo z C+4?????????????????
.
[#39] Re: Revision 2018 - sofa sceners

@rePeter, post #38

Nom, tzn raczej animacja, ale sam engine wprowadzania danych do Teda zasługuje na uwagę.
[#40] Re: Revision 2018 - sofa sceners

@michal_zukowski, post #39

tak jak piszecie - to jest filmik odtwarzany na dodatek specjalnym hardwarem (hdd jeśli się nie mylę i jakiś interfejs do c+4)
na stronie plus4world piszą tak:

Wild compo entry, requires special hardware. The animation runs at ~30 FPS in PAL-60 mode (60 Hz!)

paleta kolorów i tryb MFLI w c+4 robią tutaj dobrą robotę.
[#41] Re: Revision 2018 - sofa sceners

@michal_zukowski, post #37

Wyjeb@%$ mi kory! Mam sentyment do +4, gdyż to był mój pierwszy sprzęcior od C= (zaraz po ZX Spectrum a przed C=64)
[#42] Re: Revision 2018 - sofa sceners

@waldiamiga, post #41

Pod tamtym filmikiem w komentarzu jest że ten 5 min filmik składa się z ponad 9 tys klatek które razem zajmują ponad 300MB, co daje transfer ponad 1MB na sekundę, jakiego próżno szukać w 8bitowcach. Współczesny mikrosterownik wczytuje te dane do szybkiej pamięci w rozszerzeniu, a procek kompa nie bierze udziału w transferze danych, a tylko przełącza sobie bloki pamięci spod których ma wyświetlać klatkę. Choć nie wiem, może nawet to robi ten mikrosterownik.

Przeliczając te dane wychodzi że pojedyncza klatka to 34,4KB, hmmm sporo, czy to sam FLI z interlacem czy jest w tym dźwięk? A może dźwięk jest z innego źródła, bo wydaje mi się że brzmi to za czysto jak na procka który i tak jest zajęty przełączaniem palet ileś tam setek razy na sekundę.

To może dla porównania popatrzmy co potrafi technologia z lat 80ych czyli C+4 ze stacją dysków bez ekstra współczesnych dodatków. Zwróćcie uwagę na prędkość ładowania pojedynczego obrazka w takim trybie. Oraz ilość takich pięknych obrazków mieszczących się na dyskietce.
https://www.youtube.com/watch?v=kpJ4NE2Blr8

A skoro mając kaskę można pchać współczesne wynalazki do starej budki i się tym jarać, to jarajcie się tym:
https://www.youtube.com/watch?v=wZ63qkDDhLk
[#43] Re: Revision 2018 - sofa sceners

@ZbyniuR, post #42

Taaa
Dreamtime fo bardzo fajne slideshowy. Konwerter do nich jest naprawdę mega - wiem bo używam do innych, swoich zadań.
BTW Polecam moje kolekcje graficzne - zwłaszcze te konwertowane z Amigi ;)
http://plus4world.powweb.com/members/carrion

Nowa w opracowaniu:
http://retronavigator.com/post/180137164663/st-amiga-c-4

Mój pierwszy komputer to był C116.
Temat rozkręcenia świadomości (i popularności) o tej platformie wziąłem sobie do serca jako zadanie na kolejne lata. Uwielbiam na nim pixlować a efekty są zarąbiste - najlepsze ze wszystkich 8 bitowców IMO
[#44] Re: Revision 2018 - sofa sceners

@retronav, post #43

Opinię możesz mieć, mamy wolność wyznania. Ale Michał by się z tobą nie zgodził, a ja mu przytaknę. MSX2 w 1985 roku miał 512x212 w 256 kolorach z palety 512. A jeden z kolorów jest w nim przezroczysty nawet bez zewnętrznego genloka. Wersja MSX2+ z 1987 miała paletę 65 tys kolorów, i 16bitów na piksel w 256x212.

Czyli 4 razy mniejszy piksel i 2 razy większa paleta niż FLI na C+4, już w tej starszej generacji MSX2. Takie są fakty.

SONY sprzedawała takie kompy razem z dwukieszeniowym magnetowidem BetaMAX do montażu Video, zanim w Amidze usłyszeli o genlokach, tosterach czy Casablankach. Ilość filmów, reklam, kreskówek i programów na żywo w których z tego korzystano nikt nie zliczy. I mało który z tego forum zdaje sobie sprawę że jego dzieciństwo było kolorowane na 8bitowym MSX-ie.
Zamiast tego liczą na palcach w ilu produkcjach brała udział Amiga.

C+4 miał lepszą paletę niż wiele popularniejszych kompów. Ale że najlepszą? Oki, nie będę represjonował nieszkodliwej mniejszości wyznaniowej.
Na stronie SCENA.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem