Aktualności Forum Graffiti Publicystyka Teleport
[#1] HAM6 vs Dynamic Hires porownanie
Witam

Jestem ciekawy waszej opinii. W linku poniżej znajdziecie dwa obrazki przekonwertowane z RGB24 na dwa Amigowe formaty przy użyciu na dzień dzisiejszy najlepszych metod i jestem ciekawy waszych opinii w szczególności który waszym zdaniem obrazek wygląda lepiej.

link

Kandydat 1 klasyczny HAM6 w rozdzielczości 320x480 mający 963kolorów zajmujący 114kB i kompresujący się do 107kB

Kandydat 2 Dynamic Hires w rozdzielczości 640x480 mający 194kolory zajmujący 153kB i kompresujący się do 125kB

Domyślam się ze oba obrazki mogą wyglądać na trochę malutkie na standardowych PCtowych monitorach dlatego zachęcam do użycia opcji Resize 200% waszych przeglądarkach do porównania.

Kolor vs Rozdzielczosc. Let the Mortal Kombat begin...

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2020 17:20:25 przez Trachu
[#2] Re: HAM6 vs Dynamic Hires porownanie

@Trachu, post #1

Oczywiście, że ten w Dynamic Hires (2) jest lepszejszy - ma więcej szczegółów i jest ostrzejszy.
[#3] Re: HAM6 vs Dynamic Hires porownanie

@Trachu, post #1

Domyślam się ze oba obrazki mogą wyglądać na trochę malutkie na standardowych PCtowych monitorach dlatego zachęcam do użycia opcji Resize 200% waszych przeglądarkach do porównania.


pragnę zauważyć, że przeglądarkowe skalowanie w takich przypadkach jest kiepskim rozwiązaniem. Przynajmniej w przypadku Fx - przykład poniżej (po lewej oryginał, przeskalowany później do 200% w GIMP-ie, a po prawej ten sam oryginał przeskalowany przez frajerfoxa).



Ostatnia aktualizacja: 03.10.2020 17:52:28 przez snajper
[#4] Re: HAM6 vs Dynamic Hires porownanie

@radekcz, post #2

Kurcze skasowli porownawczego linka. tu nowy link

Dynamic hires ma znacznie mniej kolorów...
[#5] Re: HAM6 vs Dynamic Hires porownanie

@Trachu, post #4

Wolę wyższą rozdzielczość.
[#6] Re: HAM6 vs Dynamic Hires porownanie

@nogorg, post #5

Dla mnie HAM6 - mniej czarnych pixeli, kolory żywsze, bardziej barwny obraz.
[#7] Re: HAM6 vs Dynamic Hires porownanie

@Trachu, post #1

Dla mnie HAM6. Zwróciłem uwagę na twarz kobiety, dithering w Dynamic Hiresie demoluje ten szczegół.
[#8] Re: HAM6 vs Dynamic Hires porownanie

@Trachu, post #1

Kurcze.... HAM6, mimo zauważalnie niższej rozdziałki jakoś tak bardziej do mnie przemawia. Taki bardziej amigowy jest.
[#9] Re: HAM6 vs Dynamic Hires porownanie

@Krashan, post #7

W powiększeniu 300%:
w HAM kobieta ma zamknięte oczy lub patrzy w dół i ma mocno schodkowe kontury,
(rozdzielczość daje o sobie znać)
w Hires patrzy wprost i ma gładkie kontury ale dithering faktycznie trochę razi,
prócz tego w Hires lampart obok ma łeb z pyskiem a w HAM impresjonistyczne plamy.

W widoku bez powiększania:
Hires jest zdecydowanie ostrzejszy, nie widać ditheringu,
a Ham jest cieplejszy ale bardziej rozmyty. Dla mnie Hires lepszy.
.
[#10] Re: HAM6 vs Dynamic Hires porownanie

@Trachu, post #1

Pocahontas ma ładniejszą twarz w HAM6, zaś piersi w HIRES. Biorę obie. Przypomina mi Danica McKellar. Ładna i mądra. Ewenement w tych czasach. Zasłynęła rolą w Cudownych latach grając Winnie. Chyba jestem już stary skoro wzięło mnie na takie wspominki.
[#11] Re: HAM6 vs Dynamic Hires porownanie

@cheslavic, post #10

a mi się Danica McKellar nie podoba, bo ma oczy jak:



Emma Watson jest ładniejsza i na pewno mądrzejsza. wub
żeby nie było offtopa, to mi bardziej ten po najechaniu kursorem. Jest ostrzejszy, a nikt nie lubi rozmemłanych obrazków.


P.S. wiecie, że Pocahontas w chwili poznania Johna Smitha miała 11 lat? Miłego oglądania disnejów :thumbs​up:

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2020 22:19:09 przez snajper
[#12] Re: HAM6 vs Dynamic Hires porownanie

@snajper, post #11

O gustach się nie dyskutuje. Mnie Emma Watson zraziła do siebie rolą Hermiony w Harrym Potterze. buuu!

PS. Czy wiesz, że "Król lew" to plagiat anime "Kimba, biały lew" z 1965 r.? Kolejne dzieciństwo zepsute
[#13] Re: HAM6 vs Dynamic Hires porownanie

@Trachu, post #1

Zastanawia mnie dlaczego autor tej grafiki postanowił z niej zrobić "tekstylną" skoro wokół sama natura. Stringi tutaj nie pasują
[#14] Re: HAM6 vs Dynamic Hires porownanie

@rePeter, post #9

Dziękuję wszystkim za odpowiedz.

W obu przypadkach zastosowano ten sam algorytm ditheringu Bayer.
Naturalna cecha HAMu jest jednak wygładzanie a z kolei w Dynamic Hires ograniczona paleta wyostrza stad ten a nie inny finalny efekt.
Chciałem tez zauważyć jak w obu przypadkach efektywnie obecnie można pozbyć się banding`u (przejść tonalnych) tak charakterystycznego przy zmniejszeniu palety z rgb24 na rgb12.
[#15] Re: HAM6 vs Dynamic Hires porownanie

@cheslavic, post #12

O gustach się nie dyskutuje. Mnie Emma Watson zraziła do siebie rolą Hermiony w Harrym Potterze.


mnie nie. Może dlatego, że Harego Plotera to widziałem na obrazku. Pokahontasa zresztą też.

PS. Czy wiesz, że "Król lew" to plagiat anime "Kimba, biały lew" z 1965 r.? Kolejne dzieciństwo zepsute




Kawaii nr 10/98, pozdro.

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2020 10:21:40 przez snajper
[#16] Re: HAM6 vs Dynamic Hires porownanie

@Trachu, post #4

Znów skasowali...
[#17] Re: HAM6 vs Dynamic Hires porownanie

@Trachu, post #14

No właśnie, można jeszcze raz link?
[#18] Re: HAM6 vs Dynamic Hires porownanie

@BULI, post #17

i fajnie jakbysmy mieli jeszcze porownanie z pelnymi 256 kolorow.
[#19] Re: HAM6 vs Dynamic Hires porownanie

@BULI, post #17

Witam

No coz macie tu link

Dodalem tez dla ciekawych opcje Dynamic Hires na 3 bitplanach 202kolory która zajmuje dokladnie tyle samo miejsca w pamieci co HAM6.
[#20] Re: HAM6 vs Dynamic Hires porownanie

@Trachu, post #19

Pooglądałem sobie graficzki, przełączając na przemian 3, czyli oryginał (przeskalowany i z poprawioną proporcją dla wyświetlaczy obrazów pod Win), graficzka w HAM6 i graficzka w DHR wersja lepsza 16 (wersja w 3 bitplanach odstawała już za bardzo).
I widać, że są miejsca gdzie jest super w DHR, czyli np trawa u dołu obrazka, liście drzew, pysk jaszczura OK
Tam gdzie są "dłuższe przejścia tonalne" np ciało kobiety, tłów osła (?) widać niedostatki palety i "efekt drukarski" (dithering).
Przy oglądaniu na przyzwoitym monitorze LCD zdecydował bym się jednak na panią z HAMem, tylko wcześniej przy konwersji z wyżej rozdzielczości powalczył bym bardziej z filtrami.
Ciekaw jestem za to efektu na wyświetlaczu CRT (a i owszem, używam), bo myślę, że może być ciekawie ok, racja
[#21] Re: HAM6 vs Dynamic Hires porownanie

@BULI, post #20

[#22] Re: HAM6 vs Dynamic Hires porownanie

@mrsebe, post #21

jeden szczegół spać mi nie daje. Skąd pokachontas ma stringi?
[#23] Re: HAM6 vs Dynamic Hires porownanie

@Trachu, post #1

Ilość kolorów jest ważniejsza niż rozdzielczość,
czyli lepiej mieć więcej kolorów w niższej
rozdzielczości niż odwrotnie.
[#24] Re: HAM6 vs Dynamic Hires porownanie

@snajper, post #22

Sam zachodzę w głowę. Już bardziej pasowałaby jakaś przepaska biodrowa ze skóry. Choć najlepiej jakby była bez. blushing

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 01:48:18 przez cheslavic
[#25] Re: HAM6 vs Dynamic Hires porownanie

@mrsebe, post #21

Ham6 - inny dithering
Iff

Fajnie OK
Inny dithering i pewne rzeczy wyglądają lepiej, inne niekoniecznie ale w ogólnym rozrachunku moim zdaniem jest lepiej ok, racja
[#26] Re: HAM6 vs Dynamic Hires porownanie

@mmarcin2741, post #23

Ilość kolorów jest ważniejsza niż rozdzielczość,
czyli lepiej mieć więcej kolorów w niższej
rozdzielczości niż odwrotnie.


Szczerze mówiąc gdybym miał wybierać 640x480 w 16 kolorach albo 320x240 w 32 kolorach to zawsze brałbym wyższą rozdzielczość. Przy takim pikselu spokojnie poradzisz sobie ditheringiem, a w lowresie masz dwa razy więcej kolorów i piksele jak krowy.
[#27] Re: HAM6 vs Dynamic Hires porownanie

@recedent, post #26

Tutaj walka jest wyrównana. Przy odpowiedniej rozdzielczości nawet z 4 kolorów (Cyan, Magenta, Yellow, Black) za pomocą techniki ditheringu uzyskasz wszystkie barwy - stosuje się to przy druku.

Jednakże w tym przypadku bardzo liczy się paleta, a efekt ditheringu może wyglądać różnie - i tracisz nim w pewien sposób wyższą rozdzielczość.

Z pierwotnego rysunku mi bardziej podobał się obrazek w większej palecie (tak jak np. Krashanowi).

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 10:25:04 przez Hexmage960
Na stronie SCENA.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem