Aktualności Forum Graffiti Publicystyka Teleport
  kategoria: Grafika
[#1] Slideshow "5977" - bubel?
W 1997 r. Scoopex wydał slideshow Lazura pt. "5977". Była to amigowa wersja pecetowego pokazu obrazków wydanego kilka miesięcy wcześniej przez Pulse. Pamiętam, że w ówczesnej prasie amigowej był opis "5977" z adnotacją, że obrazki w true color zostały beznadziejnie przekonwertowane do 256 kolorów. Była to prawda, ale że takie obrazki były tylko 2 w całym pokazie, to nie przeszkadzało mi to za bardzo.

Niedawno, po wielu latach, odpaliłem sobie "5977" i obrazki w wysokiej rozdzielczości wydały mi się coś za bardzo pikselowate. Ściągnąłem sobie te grafiki luzem z sieci i wyglądały o wiele lepiej. Wygląda na to, że obrazki oryginalnie w wysokiej rozdzielczości zostały zubożone do niższej (640x256 a może nawet 320x256), ale wyświetlone jako hires-laced. Czyli zredukowano paletę true color, a do tego jeszcze rozdzielczość.
Potwierdzeniem jest wypowiedź Karpowa/Scoopex:
I think something happend way before final executable was even created. I remember that Antibyte sent me pics before he even started coding 5977. I think that I mentioned him that pics looks somewhat strange and blurry because I had seen few pics before and they were way more sharper. One of the pics (a guy in cave during winter) was used in some issue of official eurochart by Depth. If you compare it to the same pic in 5799, you can CLEARLY see the difference. Eurochart version is way more sharper and most likely shown in different screen mode.

Wszedłem na pouet.net, ale tam same zachwyty nad "5977". Nikt nie wspomina, że coś jest nie tak. Na forum PPA też nic nie znalazłem. Czy nikt tego nie zauważył przez ponad 20 lat?
[#2] Re: Slideshow "5977" - bubel?

@PopoCop, post #1

Dziwne wydawało mi się że obrazki są ok. Dziś sam sprawdzę.
[#3] Re: Slideshow "5977" - bubel?

@PopoCop, post #1

Moze magia TV to sprawila.
Wczesniej mogles ogladac na telewizorze a teraz na monitorze.
[#4] Re: Slideshow "5977" - bubel?

@Phibrizzo, post #3

Bardzo możliwe, ale nie zmienia to faktu, że slideshow jest wybrakowany...
Na stronie SCENA.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem