Aktualności Forum Graffiti Publicystyka Teleport
  kategoria: Muzyka
[#1] Konwersja sampli 16 do 8bit bez szumów, jest sposób?
Coś mnie trafi niedługo. Normalnie walczę z tym od wczoraj. Próbuję przekonwertować pianino tak, aby nie szumiało w MODzie... niestety.

Sample, przykład

W 16bit jest ok po zmianie częstotliwości do 16,5kHz. Po konwersji do 8bit poprzez zapis lub wrzuceniu do clona ProTrackera dzieją się straszne rzeczy. Próbowałam redukcji szumów w Audacity i OcenAudio, ale to niewiele daje, a bardziej psuje sampla.

Jest jakiś sposób, żeby przekonwertować je z ditheringiem, bo szukam takiego programu, ale nie znalazłam... Help, hilfe, pomocy...

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2021 15:03:22 przez Xandra
[#2] Re: Konwersja sampli 16 do 8bit bez szumów, jest sposób?

@Xandra, post #1

SOX to jest recepta.
http://sox.sourceforge.net/
Poszukaj sobie postu chyba na AmigaWorld jak nim konwertować sample.
Dobra to może ci pomóc

link
Ostatnia aktualizacja: 07.02.2021 15:10:19 przez jimiche

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2021 15:11:33 przez jimiche

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2021 15:23:04 przez jimiche
[#3] Re: Konwersja sampli 16 do 8bit bez szumów, jest sposób?

@Xandra, post #1

Sprawdzić inne metody ditheringu jeśli w programie istnieją, ewentualnie wyłączyć. W dzisiejszych programach dither to i 2bity tych szumów by zredukować kwantyzację. Sprawdza się przy konwersji do 16bit, do 8bit te 2bity szumu to tragedia. Wyłączam dither jak trzepie do 8bit, już wolę kwantyzację.
[#4] Re: Konwersja sampli 16 do 8bit bez szumów, jest sposób?

@jimiche, post #2

Dziękuję, powalczę, ale wolałabym coś z GUI
[#5] Re: Konwersja sampli 16 do 8bit bez szumów, jest sposób?

@Xandra, post #1

Ja robiłem w audacity na oryginale normalizację i kompresję, bądź limiter, by zjechać z dynamiką zwiększając RMS. Sample na Amidze muszą być głośne. Wtedy szumu nie słychać.
[#6] Re: Konwersja sampli 16 do 8bit bez szumów, jest sposób?

@Xandra, post #4

Nie znalazłem niestety Gui ale to co podałem naprawdę działa super.
[#7] Re: Konwersja sampli 16 do 8bit bez szumów, jest sposób?

@jimiche, post #6

[#8] Re: Konwersja sampli 16 do 8bit bez szumów, jest sposób?

@Xandra, post #1

Było tu, tu i w wielu innych wątkach.

Hm, u mnie wyszukiwarka działa ;)
[#9] Re: Konwersja sampli 16 do 8bit bez szumów, jest sposób?

@Xandra, post #1

This is Amigaaaaa! I tu zawsze będzie szumieć. Kwestia tego co ma bardziej.

Ten program którego użyłaś do przykładu ewidentnie słabo to robi. Dla przykładu u mnie z Auditona takie rzeczy wyłażą.

https://vocaroo.com/14JMGg9UFMDB


Tam jest kilka wariantów odtworzonych po kolei:

1. Prosta konwersja do 8 bit 16574 Hz bez ditheringu
2. Konwersja z ditheringiem.
3. Szum który został użyty do powyższego przykładu
4. Konwersja z ditheringiem ale takim podgłaśnianym 'fade in'
5. Szum który został użyty do powyższego przykładu
6. Konwersja po kompresji i limiterze + dithering
7. Szum który został użyty do powyższego przykładu


Ogólnie ponieważ dithering to po prostu szum (chociaż nie musi być biały, można go sobie różnie kształtować equalizerem, z tym że przy częstotliwościach Protrackera to raczej mało daje, ale można próbować) więc stajesz przed wyborem czy wolisz mieć szum kwantyzacji, który brzęczy w pierwszym przykładzie, czy może wolisz aby szumiał tak jak w punkcie drugim. Który słychać bardziej zależy w dużym stopniu od proporcji w jakiej domiksuje się dithering i to kwestia gustu, ewentualnie instrumentu do którego co bardziej komu pasuje.

Druga sprawa to, że z takimi długimi wygaszającymi ogonami zawsze będzie problem przy 8 bitach więc można spróbować coś oszukać, np. podzielić sampla na dwie (albo więcej) części i przed konwersią do 8 bitów ogon zmaksymalizować, skompresować, doładować ile się da, a potem go próbować użyć w trackerze z komendą Cxx odpowiednio przyciszonego zaraz za samplem z fazą atakującą.

No i trzeba zahartować uszy.
[#10] Re: Konwersja sampli 16 do 8bit bez szumów, jest sposób?

@nogorg, post #9

Koledzy Boras i Grogon podali sporo cennych wskazówek, ja tylko dodam, że zawsze warto podpatrzeć jak sobie z danym problemem poradziły "dawne bohatery". Boć na szumiące sample, zwłaszcza w przypadku instrumentów o długim release jak pianino narzekali już Protrackerowcy w czasach bitwy pod Cedynią. No ale w końcu sobie z tym poradzili. Weź sobie np. Distant Call Mr. Mana, zajrzyj mu w patterny i zwróć szczególną uwagę na to, jak zostały przygotowane sample i na zapętlenia.

Po co wyważać otwarte drzwi, skoro można się uczyć na cudzych błędach.
[#11] Re: Konwersja sampli 16 do 8bit bez szumów, jest sposób?

@Jazzcat, post #10

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi, teraz chyba sobie już poradzę OK
[#12] Re: Konwersja sampli 16 do 8bit bez szumów, jest sposób?

@Xandra, post #11

Co stoi na przeszkodzie aby użyć samplera wbudowanego w WinUAE. Jako źródło dźwięku dać MiksStereo. I wtedy możemy sobie odtworzyć "swoje" sample w czym chcemy i samplować od razu na Amidze:) Czy to zły pomysłpomysł
[#13] Re: Konwersja sampli 16 do 8bit bez szumów, jest sposób?

@tWINpIX, post #12

Może nie tyle zły, co świadczący o niezrozumieniu problemu.
[#14] Re: Konwersja sampli 16 do 8bit bez szumów, jest sposób?

@Krashan, post #13

Ale problemem jest szum przy konwersji, pobierz sobie sampel. Tak że jeśli od razu nagramy dźwięk na amidze w 8bit czy tam trochę więcej to nie będzie szumiało.
[#15] Re: Konwersja sampli 16 do 8bit bez szumów, jest sposób?

@tWINpIX, post #14

Szumy są właśnie wynikiem zbyt małej rozdzielczości (8 bitów), a nie sposobu samplowania.

Miałem też ten problem, bo próbowałem coś tam zrobić na ProTrackerze jakiś czas temu i wszystko szumiało po konwersji a jakość szła na łeb. Z nostalgią wspominałem czasy, gdy miałem bogaty zbiór sampli 8-bitowych pod ProTrackera. Aż nie spróbowałem zrobić czegoś, co załamało mnie jeszcze bardziej - otóż postanowiłem powyciągać te sample z moich własnych modułów. I co? I też k... szumią tak samo jak te konwertowane. Basy szumią, leady szumią, wszystko w cholerę zgrzyta, bo częstotliwość za mała itd. Po prostu tak to już jest.

Gdy się dawniej porównywało Amigę z takim Atari XL, to szczena opadała - taka to była jakość. Wówczas ludzie mieli jakieś jamniki (kaseciaki) lub plastikowe pierdziawki albo sprzęt typu "Zodiak / Amator" + badziewne kolumny 30W - i to wszystko razem grało tak, jak potrafiło - czyli przepięknie jak na ówczesne czasy. :) Teraz po prostu macie większe wymagania, słyszycie jakiegoś super VST-ka i myślicie sobie "eee, co za problem, wezmę sobie te piękne skrzypce, zrobię z nich dźwięk mono, przekonwertuję na 22050 i 8 bitów i będą nadal grały przepięknie". A tymczasem okazuje się, że grają jak kobza z przesterem.

I nic na to nie poradzicie.

Jedyna rada - robić tak, jak to się dawniej robiło - "na bogato". Czyli jeden samepelek współgrał z drugim, jeden drugiego "zasłaniał", a trzeci zagłuszał szumy. :)
[#16] Re: Konwersja sampli 16 do 8bit bez szumów, jest sposób?

@XTD, post #15

Z tymi szumami to nie przesadzajmy - ma to swój urok. Dzisiejsze narzędzia pozwalają na muzykę sterylną, wręcz jałową :)
Porównałbym to do fotografii teraz i do grafikofotografii na insta, gdzie wszystko jest tak nienaturalnie spozowane i sztuczne, że aż zaprzecza całkowicie fotografii.
Tymi szumami operować to była sztuka i miało to swój urok.
[#17] Re: Konwersja sampli 16 do 8bit bez szumów, jest sposób?

@Xandra, post #1

"For the first time in Amiga history: Improved sound quality! Actual 14 bit
sound dynamics using a new and revolutionary algorithm. No additional add-ons
required, furthermore, no extra storage usage. Fully compatible with traditional
8-bit Amiga sounds. * Reads and converts Maestro MONO 16-bit samples."
http://aminet.net/package/mus/edit/ProTracker-3.15
[#18] Re: Konwersja sampli 16 do 8bit bez szumów, jest sposób?

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #17

[#19] Re: Konwersja sampli 16 do 8bit bez szumów, jest sposób?

@Jazzcat, post #10

Po co wyważać otwarte drzwi


Bo na około może być wesoło!

Coś mi jeszcze przyszło do głowy. Z tymi kompresorami to czasem można niepotrzebnie przekombinować. Czasem też potrzebnie. Ale tutaj zrobiłem inny eksperyment zmieniając głośność sampelka zwykłą obwiednią, taką prawie liniową (no nie do końca). A potem w Protrackerze sobie zasymulowałem jej przeciwność.

Na filmiku:
pattern 00 - szumiące pianinko
pattern 01 - mniej szumiące pianinko

A na samym końcu filmu porównani na oko jak wygląda sampelek oryginalny i nadmuchany.

[#20] Re: Konwersja sampli 16 do 8bit bez szumów, jest sposób?

@nogorg, post #19

Czy mi się wydaje, czy właśnie zasymulowałeś działanie kompandera?
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Companding
[#21] Re: Konwersja sampli 16 do 8bit bez szumów, jest sposób?

@infboras, post #20

Co do ogólnej zasady to tak.
[#22] Re: Konwersja sampli 16 do 8bit bez szumów, jest sposób?

@nogorg, post #21

Podoba mi się ten patent. Chyba posampluje sobie w weekend keyboarda i zobacze, co z tego wyjdzie. 8bit ma potencjał, tylko trzeba siedzieć na maksymalnym jak tylko się da zakresie.
Na stronie SCENA.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem