Aktualności Forum Graffiti Publicystyka Teleport
[#1] Scenowa pamięć
Scena niby posiada(ła) w swojej historii wielu artystów, zasłużonych koderów, grafików, muzyków, ale o większości potem się zapomina gdy tylko przestaną tworzyć. Tak, jakby polska demoscena istaniała zawsze tylko "tu i teraz". Były wprawdzie polskie chartsy, ale one też odnosiły sie do ówczesnej teraźniejszości.

Mam więc małą koncepcję - do przemyślenia. Wielu było znaczących scenowców, którzy przyczynili się do rozwoju demosceny, do jej stworzenia albo którzy byli prekursorami w jakiejś dziedzinie. Może by tak w końcu o nich pamiętać nie tylko przy okazji wspominek, ale jakoś im podziękować, zrobić prezent, wyprodukować jakąś statuetkę i pokazać, że scena jednak pamięta swoją historię i swoich twórców?

Od razu zastrzegam - ja zacząłem temat, więc mojej osoby proszę nie brać pod uwagę przy typowaniu (jeżeli komuś taki pomysł by się urodził).

Moje typy:

1. Animal - przez wiele lat uważany za czołowego polskiego grafika amigowego, plastyk który potrafi rysować z głowy własne prace czym (moim zdaniem) wyprzedzał o lata świetlne większość polskich grafików. Nie było chyba scenowa, który by nie słyszał o Animalu.

2. Musashi - słynny polski koder, który potrafił pokazać, że da się wycisnąć z Amigi coś więcej, niż tylko obracające się sześciany lub efekty skopiowane z zachodnich dem. Tu również nie ma chyba scenowca, który by o Musashim nie słyszał.

3. Mr Root - prekursor, pierwszy wielki muzyk na amigowej scenie i pierwszy, który wygrywał nie tylko na polskich, ale i na zachodnim party. Ze swoim charakterystycznym stylem (który miał swoich zwolenników jak i przeciwników) robił cuda w czasach, gdy inni muzycy byli jeszcze na etapie ST-01.

Pomysł jest prosty - znaleźć 5-10 takich osób, co do których wszyscy będą zgodni, że byli w czymś lepsi, pierwsi, ogólnie znani i bez których scena byłaby gorsza. Nie brać pod uwagę zasług okołoscenowych typu "organizacja party" itp. a wyłącznie twórczośc scenową.

Jeżeli uważacie pomysł za ciekawy - typujcie i rzucajcie propozycje co do sposobu, w jaki podziękujemy tym pewnie wiekowym już panom. :) Chociażby po to, żeby o dzisiejszych twórcach za 15 lat też ktoś pamiętał (jeżeli wówczas ktoś wpadnie na podobny pomysł).

A jeżeli pomysł jest słaby - po prostu napiszcie i po amigowemu zapomnimy o nim na wieki. :)
[#2] Re: Scenowa pamięć

@XTD, post #1

Pomysl dosyc orginalny i ciekawy jednakze bedzie ciezko jednoznacznie wytypowac po jednej osobie w latch 90 zdolnych Amigowcow bylo bardzo duzo w PL
Moj typ XTD ;)

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 00:51:26 przez HOŁDYS
[#3] Re: Scenowa pamięć

@HOŁDYS, post #2

Napisałem - mnie nie typuj, bo ja to zacząłem - nie po to, żeby się typować. :)

A też nigdzie nie napisałem, żeby po jednej osobie wymieniać. Ja wymieniłem po jednej, potem może dopiszę jeszcze kogoś i na koniec zobaczymy co do których typów wszyscy się zgadzają. Można wymienić nawet z 30-tu ludzi, bo czemu nie. Może wówczas ktoś sobie nagle o kimś przypomni.
[#4] Re: Scenowa pamięć

@XTD, post #3

Piękna idea, i tak jak kiedyś mówiłem - niektórym ludziom należy się szacunek jak psu micha.
Aby taka statuetka miała sens, musiałaby mieć jakiś presitiż. ‚Nagroda PPA forget us not”. No ale czy wymienione osoby poza Xtd ogólnie interesują się jeszcze swoją przeszłością? Marzyłem żeby Dareczka wymaglować tutaj takim AMA jak z Tobą, ale wciąż go nie ma ;(
Chłopaki jakby sami wyparli się swojego scenowania i amigi.

Najlepiej byłoby to zrobić w jakiejś jednej z nielicznych polskich produkcji scenowych, dać greetsy dla ludzi z początku sceny.
[#5] Re: Scenowa pamięć

@XTD, post #1

Czy to ten Musashi który brał udział w "złamaniu" Prince of Persia?
[#6] Re: Scenowa pamięć

@XTD, post #1

1. Yoga
2. Sputnik
3. Scorpik

Prosiłeś Extend żeby cię nie nominować to masz :p
[#7] Re: Scenowa pamięć

@jarek72, post #6

Yoga, Scorpik - spoko.
Sputnik? Owszem, pamiętam że to utalentowany koder był, ale czy przełomowy i zasłużony? W necie ciężko nawet znaleźć informacje o produkcjach z jego udziałem - link - raptem wymieniony w dwóch.

Ale spoko, tylko oprócz typów prosiłbym również o opis - dlaczego? Za co? Itd.

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 21:23:47 przez XTD
Na stronie SCENA.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem