Aktualności Forum Graffiti Publicystyka Teleport
  kategoria: Muzyka
[#1] SoundTracker 2.4
Witam tym razem w dziale muzycznym. Postanowiłem odpuścić nieco programowanie i zająć się wkońcu nauką tworzenia muzyki w Amidze. Wybrałem najpierw OctaMED, jednak po krótkim użytkowaniu zmieniłem na SoundTracker w wersji 2.4.

Póki co wszystko idzie ładnie, gładko. Wczytuję sample, tworzę bloki, playlistę z bloków sobie stworzyłem. Zapisałem plik jako .mod, wczytałem go później i działa. Problem wychodzi, gdy chcę ten moduł odtworzyć np. w HippoPlayerze. Podejrzewam, że mam albo coś źle skonfigurowane w Soundtrackerze, albo coś źle wybrałem. Hippoplayer odtwarza mi bez problemu moduły pobrane z internetu bez wyjątku. Tu natomiast zapisałem sobie 2 próbne moduły w Soundtrackerze i obu nie czyta. Dodam, że próbowałem również pod Windowsem odtworzyć je w Winampie i również jest problem. Zapisując plik jako SONG (.sng) plik zajmuje zbyt malutko miejsca, więc rozumiem, że muszę mieć wybraną opcję MOD (.mod).

Czy ktoś jest mi w stanie wytłumaczyć, co trzeba zrobić, żeby odtwarzać moduły zapisane z Soundtrackera w programach typu HippoPlayer?
[#2] Re: SoundTracker 2.4

@tukinem, post #1

Czy ktoś jest mi w stanie wytłumaczyć, co trzeba zrobić, żeby odtwarzać moduły zapisane z Soundtrackera w programach typu HippoPlayer?


Użyć Protrackera?
[#3] Re: SoundTracker 2.4

@tukinem, post #1

SoundTracker - nawet jak zapiszesz utwór z .mod w nazwie to i tak zapisze to w swoim standardzie .STK. Wydaje mi się że Hippo odtwarza utwory z ST, ale muszą w nazwie mieć .stk zamiast .mod.
Jak chcesz tworzyć muzykę to najlepiej ściągnij sobie ProTracker'a.
[#4] Re: SoundTracker 2.4

@AmiClassic, post #3

Próbuję Protrackera teraz, ale przy wczytywaniu sampli strasznie charczy mi dźwięk. Sample to paczka ST-XX z archive.org. Dodam, że z OctaMEDem miałem podobne charczenie.

Co do SoundTrackera, zapisałem plik jako mod z rozszerzeniem .stk, jednak Hippo nie odtwarza dalej. Pisze "unknown file format" :-/

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2022 16:52:33 przez tukinem
[#5] Re: SoundTracker 2.4

@tukinem, post #4

A w jakim formacie masz te sample? Czy to aby nie .wav?

Tu masz na pewno poprawne sample: link

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2022 16:52:49 przez AmiClassic
[#6] Re: SoundTracker 2.4

@AmiClassic, post #5

Tak. Sample są w WAV...
[#7] Re: SoundTracker 2.4

@tukinem, post #6


ProTracker nie obsługuje formatu wav, chyba że jego klon pod Windows'a.
Jaką masz wersję ProTracker'a?
[#8] Re: SoundTracker 2.4

@AmiClassic, post #7

2.3F i 3.15, ale chyba 2.3 łatwiej mi się przyswaja. Dziwne, że w Soundtrackerze wczytuję tego samego moda i działa, a w innych programach nie. Może coś z tymi samplami jest nie tak?
[#9] Re: SoundTracker 2.4

@tukinem, post #8

2.3F to najnowsza czyli dobrze jest
Może ST 2.4 miał jeszcze jakiś inny format wyjściowy? Sprawdziłem i Hippo bez problemu odtwarza moduły .stk, więc nie wiem w czym leży problem Twojego utworu.
[#10] Re: SoundTracker 2.4

@tukinem, post #8

Protracker to wprawdzie następca Soundtrackera, ale został napisany zupełnie od zera i nie jest w pełni kompatybilny ze swoim poprzednikiem. Z jakiego powodu wybrałeś akurat Soundtrackera? To epoka trackera łupanego :)

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2022 17:18:19 przez Jazzcat
1
[#11] Re: SoundTracker 2.4

@AmiClassic, post #9

Przy zapisie jako mod dodałem ".mod" do nazwy pliku. Przy zapisie jako song dodałem ".stk". Ani jedno ani drugie nie działa. Przy wczytywaniu modułu do ProTrackera wyskakują na sekwencerze znaki zapytania w miejscach, gdzie miały być dźwięki (nuty).

Mogę spróbować ProTrackera, ale skąd pobrać właściwą paczkę sampli? Te moje strasznie charczą z plików .wav.
[#12] Re: SoundTracker 2.4

@tukinem, post #11

Przeczytaj raz jeszcze to: link
[#13] Re: SoundTracker 2.4

@AmiClassic, post #12

Nie zauważyłem, że edytowałeś post.

Mam prawie taką samą listę folderów, ale w środku mam pliki .wav i .wav.asd. Te wyglądają na właściwe, bo nie mają rozszerzenia, więc to będą chyba .iff albo .8vsx (czy jakoś tak). Zaraz pobiorę i sprawdzę, czy działają dobrze. Jeśli tak, to spróbuję w ProTrackerze zrobić jakiś moduł i dam znać jak wyszedł.
[#14] Re: SoundTracker 2.4

@tukinem, post #13

Na jakimś forum gość się chwalił, że skonwertował sample z Aminetu na wav, żeby móc ich używać pod Windows'em.
[#15] Re: SoundTracker 2.4

@AmiClassic, post #14

Sprawdziłem teraz.
PT dobrze wczytuje sample. Napisałem jeden pattern, zapisałem jako mod, jednak po wczytaniu nie odtwarza sampla. Zapis dźwięków pamięta, jednak nie wczytał sampla z modułu. Powie mi ktoś jak prawidłowo zapisywać moduły w ProTrackerze, żeby sample się zapisywały w pliku MOD?
[#16] Re: SoundTracker 2.4

@tukinem, post #15

Przez SAVE MODULE
[#17] Re: SoundTracker 2.4

@AmiClassic, post #16

Tam są jakieś opcje:
PACK: ON/ OFF
SAVE: RAW/IFF (ale to chyba dla sampli)

Po wyborze SAVE MODULE wyskakuje mi okienko:
SPEED BUFFER
FAST LARGE
CRUNCH CANCEL

Niby zapisuje, ale w Windows nie odtwarza mi tego modułu.

Zapisuje jako SONG, mimo że wybieram SAVE MODULE :-/

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2022 18:24:52 przez tukinem
[#18] Re: SoundTracker 2.4

@tukinem, post #17

PACK ustaw na OFF i sprawdź.

Jeśli pakujesz, to być może brakuje Ci powerpacker.library w Libs?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2022 18:29:20 przez AmiClassic
[#19] Re: SoundTracker 2.4

@AmiClassic, post #18

Kurcze i tak i tak zapisywało Po prostu wczytywałem plik SONG, a zapomniałem, że po zapisie modułu dodaje "MOD." na początku nazwy pliku, a nie jako rozszerzenie

Na dzisiaj mam dość. Jutro będę próbować od nowa utwór zrobić. Tylko teraz jak tam znaleźć w ProTrackerze playlistę patternów, tak jak to miało miejsce w Sound Trackerze?
[#20] Re: SoundTracker 2.4

@tukinem, post #19

Tylko teraz jak tam znaleźć w ProTrackerze playlistę patternów
POS na głównym ekranie (lewy górny róg)
[#21] Re: SoundTracker 2.4

@AmiClassic, post #20

Dzięki playlista ogarnięta.

Teraz kolejne pytanie. Ustawiłem tempo inne niż domyślne. Po zapisaniu i odczytaniu moda znowu mam domyślne tempo. Jak ustawić na stałe do modułu własne tempo?
[#22] Re: SoundTracker 2.4

@tukinem, post #21

[#23] Re: SoundTracker 2.4

@tukinem, post #21

W ogóle ułatwisz sobie życie gdy będziesz miał pod ręką listę komend i skrótów klawiszowych Protrackera


Lista komend: http://coppershade.org/articles/More!/Topics/Protracker_Effect_Commands/
Skróty klawiszowe: https://cheatography.com/aquellex/cheat-sheets/amiga-protracker-v2-3f/ - popatrz niżej, tam jest jest dwustronicowy PDF do pobrania, ew. wydrukowania.

To samo powinieneś znaleźć w katalogu z Protrackerem (2.3F), tyle że w bardziej skondensowanej formie.



Na Youtube też jestw miarę wyczerpujący kurs Protrackera autorstwa WASPa, po angielsku.

https://www.youtube.com/watch?v=S1yE2qL8UcY&list=PLVoRT-Mqwas9gvmCRtOusCQSKNQNf6lTc


Chociaż moim zdaniem nie warto wszystkiego od razu wkuwać na pamięć, tylko szukać tego co najbardziej potrzebne.
1
[#24] Re: SoundTracker 2.4

@recedent, post #22

Dzięki.
Żeby zmienić tempo na 185 musiałem ustawić FB9. OK

Jest gdzieś po polsku spis komend, których się używa w ProTrackerze? Chodzi mi właśnie np. jak tu ustawianie tempa, zmiana głośności, czy jakieś efekty dźwiękowe.

==> pytanie nieaktualne nie nadążam za Waszymi odpowiedziami

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 16:55:58 przez tukinem

W sumie znalazłem po polsku jest klawiszologia i komendy oraz cała instrukcja na Aminecie.

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 17:05:22 przez tukinem
[#25] Re: SoundTracker 2.4

@tukinem, post #24

Obczaj kurs PT w C&A, tam jest fajnie to wyjaśnione.
[#26] Re: SoundTracker 2.4

@Ralpheeck, post #25

Zacząłem sobie pomału robić jeden kawałek. Pociąłem sample na monofoniczne pliki wav. Wyczytałem, że najlepszy program do późniejszej konwersji na iff 8svx to wav2ami. Pobrałem i przekonwertowałem pliki wav. Sample wyszły nawet ładnie, trochę ciszej grają, ale to nie problem. Głównie dziwi mnie, że aby osiągnąć tą samą tonację co oryginalny sample, trzeba użyć klawisza odpowiadającego nucie F, a nie nominalnie C. Wychodzi na to, że po konwersji z WAV do IFF 8SVX tonacja obniża się o 5 półtonów.

Czy to normalne?
[#27] Re: SoundTracker 2.4

@tukinem, post #26

Nie używałem tego programu o którym piszesz, ale generalnie punktem odniesienia jest tablica częstotliwości poszczególnych nut w Protrackerze. Jakiego byś programu nie zastosował do konwersji sampli to musisz brać pod uwagę docelową częstotliwość do której dźwięk będzie resamplowany. Jeśli bardzo chcesz mieć swoje C na protrackerowym C3 to podajesz częstotliwość 16574 Hz. Ale w niektórych sytuacjach takie konwertowanie nie jest możliwe, gdy np. chcesz uzyskać najwyższe próbkowanie swojego sampla na jakie pozwala Amiga w PAL. Wtedy musisz np. pogodzić się, że dźwięk C będziesz miał pod A-3 w Protrackerze. Przy wpisywaniu nut trochę to utrudnia orientację ale cóż, to właśnie Protracker :)

Z tabelki poniżej powinny Cię interesować częstotliwości PAL, chyba że pracujesz w NTSC. Raczej unikaj nut A#3 i B3, bo DMA Amigi średnio z nimi wyrabia i będą zgrzyty przy odtwarzaniu.

*     	PAL	NTSC
--------------------
- C-1: 	4143	4181
- C#1: 	4389	4430
- D-1: 	4654	4697
- D#1: 	4926	4971
- E-1: 	5231	5279
- F-1: 	5542	5593
- F#1: 	5872	5926
- G-1: 	6222	6279
- G#1: 	6592	6653
- A-1: 	6982	7046
- A#1: 	7389	7457
- B-1: 	7829	7901
--------------------
- C-2: 	8287	8363
- C#2: 	8779	8860
- D-2: 	9309	9395
- D#2: 	9852	9943
- E-2: 	10462	10559
- F-2: 	11084	11186
- F#2: 	11744	11852
- G-2: 	12445	12559
- G#2: 	13185	13306
- A-2: 	13964	14092
- A#2: 	14778	14914
- B-2: 	15694	15838
--------------------
- C-3: 	16574	16726
- C#3: 	17558	17720
- D-3: 	18667	18839
- D#3: 	19704	19886
- E-3: 	20864	21056
- F-3: 	22168	22372
- F#3: 	23489	23705
- G-3: 	24803	25031
- G#3: 	26273	26515
- A-3: 	27928	28185
- A#3: 	29557	29829
- B-3: 	31388	31677
1
[#28] Re: SoundTracker 2.4

@nogorg, post #27

To może inaczej... Wyciąłem z mp3 (stary utworek klubowy) pojedyncze sample perkusji (hihat, stopa, bas, dźwięk głosu i inne). Wszystko po konwersji na 8svx obniżyło mi dźwięk. Czy jest możliwe, że ten wav2ami obniżył dźwięki przez obniżenie częstotliwości dźwięku? Bo chyba zapomniałem faktycznie przy zapisie pliku wav obniżyć częstotliwość z 44.1 kHz...

Aha jeszcze jedno. Nawet po podwyższeniu tonacji do oryginalnej (czyli użycie nuty F w PT) mam wrażenie że sporo ucięło wysokie tony. Dodałem też standardowe sample do utworu i one odgrywane są bardzo czysto, a te co zrobiłem są takie zabrudzone, jakby odtwarzane ze zniszczonej kasety.

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2022 18:14:29 przez tukinem
[#29] Re: SoundTracker 2.4

@tukinem, post #28

To może inaczej... Wyciąłem z mp3 (stary utworek klubowy) pojedyncze sample perkusji (hihat, stopa, bas, dźwięk głosu i inne). Wszystko po konwersji na 8svx obniżyło mi dźwięk. Czy jest możliwe, że ten wav2ami obniżył dźwięki przez obniżenie częstotliwości dźwięku? Bo chyba zapomniałem faktycznie przy zapisie pliku wav obniżyć częstotliwość z 44.1 kHz...


Jeśli chodzi o ten program to może odpowie Ci ktoś kto go używał. Pytanie co masz na myśli "obniżyło mi dźwięk". Gdzie? Gdy odtwarzasz go w Protrackerze? Zgadując na ślepo, jeśli wav2ami dokonał tylko konwersji z 16 bitów do 8 bitów i zapisał jako 8svx to masz dokładnie to co wynika z tabelki. Tzn naciskając klawisze odpowiadające poszczególnym nutom odtwarzasz sample z tymi właśnie częstotliwościami. Więc musi być niżej, skoro najwyższa wartość w niej to jakieś 31 kHz (vs 44 kHz).


Aha jeszcze jedno. Nawet po podwyższeniu tonacji do oryginalnej (czyli użycie nuty F w PT) mam wrażenie że sporo ucięło wysokie tony. Dodałem też standardowe sample do utworu i one odgrywane są bardzo czysto, a te co zrobiłem są takie zabrudzone, jakby odtwarzane ze zniszczonej kasety.


To pierwsze zdanie jest dla mnie niezbyt zrozumiałe, tzn jakie konkretnie czynności tutaj wykonałeś? Podwyższenie tonacji to transpozycja w patternie czy "upsample" na samplu?

Co do jakości po konwersji do 8-bitów to zawsze będzie ona zdegradowana. Natomiast stopień tej degradacji zależy od uprzedniego przygotowania tego sampla do konwersji. Mam na myśli etap gdy dźwięk jeszcze w 16-tu bitach, albo więcej. Gdy sampla masz już skonwertowanego do 8 bitów to najlepiej już z nim nic nie robić. I tak się czasem coś jeszcze poprawia, ale co do zasady to wszystko lepiej robić w 16+ bitach.


Ostatnia aktualizacja: 28.04.2022 18:50:37 przez nogorg
[#30] Re: SoundTracker 2.4

@nogorg, post #29

Mam pobraną paczkę sampli dla ProTrackera linku który tu mi podano w temacie z Aminetu. Tamte sample bardzo ładnie brzmią (hihaty mają wysojie tony). Moje są zmulone (brak wysokich tonów). Jutro wrzucę próbkę utworu który zacząłem robić.

Co do tworzenia sampla to tak:
1. Wgrałem plik do Adobe Audition (edytor sampli w Windows)
2. Przekonwertowałem na monofonię, pociąłem na poszczególne sample i pozapisywałem jako pliki wav ale zapomniałem obniżyć częstotliwość z 44.1 kHz. W sumie nawet nie wiem na jaką ustawić. 22050 czy coś pomiędzy?
3. Pliki wav skonwertowałem pod winuae programikiem wav2ami.

Pytałeś jak podniosłem dźwięk do normalnej tonacji. Tak jak pisałem używam nuty F czyli wgrałem skonwertowany sample, a na sekwencerze zamiast nuty C (klawisz Z) wpisywałem za każdym razem nuty F (klawisz B). Sample basowe grają dobrze bo bas to bas ale wysokie tony mają uciętą górę. Podejrzewam że podczas konwersji z wav na 8svx tak się stało bo same pliki wav grają dobrze. Chyba wszystko przez to że przed zapisaniem plików wav nie obniżyłem częstotliwości 44.1 kHz.
Na stronie SCENA.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem