Aktualności Forum Graffiti Publicystyka Teleport
  • Scenowe requiem

03.11.2016 00:13, autor artykułu: JazzCat & Slayer
odsłon: 3921, powiększ obrazki, wersja do wydruku,

Dzisiaj przypominamy kilku polskich scenowców, których nie ma już wśród nas.

War

War zginął w wypadku w pierwszej połowie 1990 roku, a więc w czasie, kiedy polska scena dopiero raczkowała, Mimo to jednak miał w nią wkład. W Megademie grupy Pyrrusians pomagał Dr. Piotrowi robić sinus scrolla, a w słynnym Megademie One Katharsis zakodował część Unibobs. (jazz)



Bartman

Bartek Kalinowski odszedł w 1997 roku. Bartman był doskonale zapowiadającym się muzykiem, który udzielał się najpierw w grupie Vacuum, a później Flying Cows. Popularność przyniosły mu melodyjne chipsongi z serii EMC, a także wydany w 1995 roku music disk No More Dreams, gdzie znajduje się mój ulubiony moduł Bartmana - Love Drugs. Klimat wczesnych lat 90. (gdzieś tam pobrzmiewają echa Sealowego "Crazy"), fajne solo na trąbce, Jogeirowe patenty na pseudo-delay. Broni się do dziś. Z tym utworem wiąże się pewna anegdota. Latem 1995 Bartman odwiedził mojego kolegę Zulusa i puszczał mu ten moduł, a Zulus natychmiast zwrócił uwagę na doskonałe, gładkie zapętlenia sampli. Brzmiały jak u Heatbeata. Jak się okazało, Bartman opracował jakaś prostą, szybką metodę tworzenia idealnych loopów, którą zresztą prezentował Zulusowi, ale ten ostatni był już pod wpływem i nic nie zapamiętał… Szkoda… Później pojawił się zacny Mobius Loop Maker (pierwszy oryginalny soft jaki kupiłem) i sprawa przestała mnie interesować. Niestety nikt już nie zapyta o to Bartmana. (jazz)



Profil Bartmana na Kestra Amiga Database
Moduły Bartmana na Amiga Music Preservation

Thorus

Piotr Wałek zmarł w 1998, chorował na nowotwór węzłów chłonnych. Thorus znany jest głównie ze współpracy z Zigiem; wspólnie uczynili z Floppy jedną z najlepszych polskich grup, bo kto dziś nie pamięta dem Embraced albo Untitled? Ale Thorus działał również solo. Zakodował kilka niezłych interek – np. Encore, Jackpot, Short. Na OCS-ie lubił wariacje efektów z linii i punktów i zoomrotatory, a na Adze wszelkiej maści bump mappery. Z Thorusem prowadziliśmy długie rozmowy telefoniczne, bo w latach 1994-1996 byłem członkiem Floppy. (jazz)



Profil Thorusa na Kestra Amiga Database

Budgie

29 maja 2005 roku w wypadku samochodowym zginał – 24 - letni wówczas - Kamil "Budgie" Kaczmarek. Był przede wszystkim grafikiem, ale pisał także teksty, a nawet skomponował kilka modułów. Związany był między innymi z takimi grupami jak Apathy, Absurd, Appendix, Dreamweb, 100% Prophets czy MadWizards. Z tą ostatnią formacją współpracował przy tworzeniu grafiki do kilku dem na procesory PPC (m.in. Another Dream Away czy Till I Feel You). (slay)



Profil autora na Kestra Amiga Database
Profil autora na Demozoo

Mars

Andrzej Marcjasz był członkiem takich grup jak Nah-Kolor, Mystic, Dinx Project, Obsession i The Interceptors. Największą scenową popularność zdobył jako swapper w grupie Mystic. Pisał także teksty do amigowych magów (m. in. Nie Z Tej Beczki, Gedan, czy Brain Degenerator). Z Marsem spotkałem się po raz pierwszy na legendarnym party Intel Outside 1, na ktorym to dzielnie rozprowadzał pośród uczestników najnowszy (a dziś niestety niemal kompletnie zapomniany) slideshow grupy Mystic - Visions of the Art. Odszedł od nas w 2005 roku. (slay)

Profil Marsa na Kestra Amiga Database

Gacuch (Accord)

Marcin Gackowski zmarł w 2012 roku. Na scenie obecny był właściwie od samego początku: jego pierwszy music disk Sigh ukazał się na pierwszym polskim party - Gdynia '91. Jako nadworny muzyk Old Bulls miał okazję pisać soundtracki do najsłynniejszych dem tej grupy jak choćby Damage czy Fugazi. Był niezwykle produktywny. Jego moduły pojawiały się regularnie w magach, chip packach i kolejnych music diskach: Illusion, Orgasm i Bee (już pod szyldem Gel Design). Marcin pisał też o scenie na łamach Amigowca; najczęściej recenzje najnowszych dem i raporty z parties. (jazz)



Moduły Accorda na Amiga Music Preservation
Profil Accorda na Kestra Amiga Database

Vital

Krzysiek "Vital" Silski odszedł od nas w 2012 roku. Miał tylko 23 lata. Był bardzo utalentowanym grafikiem, z wielkim potencjałem. Fascynował go przede wszystkim klasyczny pixel art. Miałem okazję pracować z nim w jednej z firm tworzącej gry na urządzenia przenośne. Niewykluczone, że dziś byłby najlepszym pikselerem nowego pokolenia w Polsce. Ostatnie grafiki Vitala można obejrzeć w - dedykowanej jego pamięci - produkcji The Lost Pixellers vol. 2 grupy Ghostown. (slay)



Profil Vitala na ArtCity

Raider

2 czerwca 2016 roku zginał tragicznie w wypadku samochodowym Grzegorz Frydrych, znany na scenie jako Raider. Pod koniec lat 90-tych był członkiem grupy Moons, dla której zakodował kilka amigowych intr. (slay)



Profil Raidera na Kestra Amiga Database

 głosów: 4   tagi: war, thorus, bartman, budgie, mars, gacuch, vital, raider, katharsis, requiem
komentarzy: 7ostatni: 01.11.2023 18:28
Na stronie SCENA.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem