Zapraszam na kolejną grę logiczną z elementami zręcznościowymi. Dlaczego logiczną? Ponieważ celem gry jest ułożenie obok siebie czterech lub więcej klocków o tym samym kolorze i zdetonowanie ich, za co otrzymujemy punkty. A dlaczego jest to zręcznościówka? Ponieważ podczas gry musimy zmierzyć się z czasem, odpowiednio manipulować kursorem aby przesunąć klocki w odpowiednie miejsce, unikając przy tym nowych pojawiających się blokow, które gdy za długo zabawią na swoim miejscu, stają się czarnymi przeszkodami. Tutaj nie ma czasu na spokojne myślenie - klawiatura będzie drżała.
Autorem gry jest Jukka Varsaluoma. Wymagania gry to Warp3D, AHI, Lucyplay.library oraz procesor 68040 lub PPC. Gra pracuje na własnym ekranie, a także na ekranie WB, natomiast dodatkowo edytując skrypt za pomocą np. CED-a można ją odpalić w rożnych rozdzielczościach. W przeciwieństwie do innych gier tego autora, które były pod Storm Mesa, nie udało mi się jej odpalić na oknie WB, na kościach AGA.
Sopo Block jest jedną z tych gier, przed którymi z przyjemnością można spędzić czas, aby odprężyć się i zrobić sobie małą przerwę w pracy przy komputerze lub odetchnąć na chwilę od Quaków i innych Hereticów. Sopo Block charakteryzuje się przyjemną i prostą grafiką opartą na enginie 3D. Właśnie dzięki temu i przesuwającemu się ekranowi, gra ta nabiera dynamiki i realizmu. Zasady są proste. Jak już wcześniej wspomniałem należy ułożyć obok siebie minimum cztery klocki tego samego koloru i następnie je zdetonowąć za pomocą spacji. Musimy działać bardzo szybko, ponieważ gdy zapełni się "pasek czasu", nastąpi koniec gry. Za każde zdetonowane klocki otrzymujemy punkty oraz dodatkowy czas. Ciekawym ułatwieniem są pojawiające się co jakiś czas bomby. Dzięki nim możemy zdetonować większą ilość różnych klocków, a także czarne przeszkody które powstały gdy klocki za długo przebywały na swoim miejscu. Grą sterujemy za pomocą klawiszy kursora oraz spacją, którą chwytamy bloki, aby je przesunąć oraz ustawić w określonym miejscu. Do wyboru są trzy stopnie trudności - trzy, cztery lub pięć kolorowych klocków.
Gra posiada status freeware, jednak bardzo miłym gestem ze strony autora jest
prośba o pomoc krajom dotkniętym katastrofą spowodowaną tsunami w
południowo-wschodniej Azji.
Grę można pobrać ze strony autora - tutaj.