Zapewne kiedyś już włączałeś tę grę. Jej celem jest eliminowanie kolejnych przeciwników i zdobywanie jak największej połaci terenu na kolejnych poziomach gry. A jest ich trzydzieści. Co za tym idzie trzydzieści odrębnych batalii. Jak już wspomniałem, celem każdej z nich jest zajęcie odpowiedniej ilości terenu, co przyniesie Ci zwycięstwo. Im wyższy poziom, tym trudniejszy staje się przeciwnik, tym więcej terenu musisz opanować i tym mniej otrzymujesz materiałów (rzecz jasna przeciwnik otrzymuje ich więcej), tak potrzebnych do budowy kolejnych budowli i produkcji. Po ukończeniu każdego etapu otrzymujesz kod, po wpisaniu którego będziesz mógł się zmierzyć z kolejnym przeciwnikiem.
Zawsze, o ile będzie to ważna informacja, zostaniesz powiadomiony o nowym zdarzeniu.
W głównym menu masz kilka ikonek do użycia.
Ikona Start służy do rozpoczęcia rozgrywki.
Następna ikonka po tej ikonie służy do zmiany trybu gry. Możesz wybrać spośród następujących opcji:
Kolejną pozycją jest napis informujący o typie gry oraz notka o rozmiarze mapy.
W kolejnej ikonce możesz klikając na większy glob zwiększyć, a klikając na mniejszy zmniejszyć, pole gry. Strzałka ze znakiem zapytania pozwoli Ci wylosować cyferki, charakteryzujące wykreowany ląd. Ta duża strzałka "przesyła" wylosowane cyfry "na stół" - nowy teren, inny poziom surowców i przeciwnicy. Cyferki można zmieniać samemu. W tym celu klikasz na nich i po prostu wprowadzasz własne. Każda pozycja ma inne znaczenie, lecz nie bawiłem się w rozszyfrowanie ich znaczenia.
Kolejną ikonką są opcje. Dzięki nim możesz ułatwić sobie znacząco grę.
W menu głównym na dole widać cztery "obrazki". W prawie każdym widać jakiegoś facia, u każdego można zauważyć trzy kolorowe paski. Są to trzy kolory a'la Kieślowski (z tym, iż nie nakręcił on zielonego - chyba). Pierwszy pasek odpowiada za ilość zapasów, jakie otrzymasz na początku gry. Drugi to inteligencja przeciwnika. Trzeci pasek odpowiada przypuszczalnie za szybkość przyrostu naturalnego (płodzenie kolejnych mieszkańców, czyli tzw. "ludzików". Ja zawsze gdy gram z komputerem daję cztery osoby, komputerom daję (sobie mniej, i to o wiele) wszystkiego na maxa. Gra staje się przez to o wiele trudniejsza, lecz czyż nie o to chodzi? A co do postaci widocznych na obrazach, to są to symbole przeciwników. Każdy gra podobnie, jednak niektórzy są jakby mądrzejsi, potrafią nieźle dać bobu. Nie powiem którzy, sam do tego musisz dojść. (Podpowiedź: im dalej w las, tym więcej drzew).
A, jeszcze jedno ale. W lewym górnym rogu jest mały kwadracik. Służy on do całkowitego opuszczenia gry (wyjście do DOS).
W opcjach możesz ustalić głośność odgrywanej muzyki, czy muzyka ma być włączona czy nie (Music) czy też włączyć efekty dźwiękowe (Separate Effects) czyli łagodny powiew wiatru, ćwierkanie ptaszków... Opcje "Left Side" i "Right Side" to opcje odpowiednio dla pierwszego i drugiego gracza. Schodząc kolejno w dół, to:
Messages to wieści lub jak kto woli informacje. Ustawiona trójka powoduje, że będziemy informowani o wszystkim. Czyli jeśli geolodzy znajdą węgiel, wybudujesz nowy skład itd., to program nie omieszka Cię o tym powiadomić. Dwójka i jedynka to co raz mniej informacji. Przy jedynce będziesz informowany tylko o najważniejszych rzeczach.
Wybranie tej opcji oraz ustalenie wszystkich parametrów co do ilości przeciwników, ich szybkości rozmnażania się (czerwony pasek), inteligencji (zielony), oraz ilości materiałów w składzie (pasek niebieski), ustalenia ich wyglądu (to też muszę komentować?), oraz wystartowanie gry spowoduje... No właśnie. Od teraz jesteś jako bierny obserwator, nic nie możesz zrobić - to według mnie błąd programistów, powinno mieć się przynajmniej możliwość popsucia im czegoś. Pomyśl sobie, TORNADO! Skasować kilka budynków... To mankament, że nie można niczego zrobić. Przejdźmy jednak do meritum sprawy. Po starcie możesz zaglądać, gdzie Ci się żywnie podoba. Na górnej belce (np. po wywołaniu mapy) możesz sobie ustalić jeden z kolorów. Standardowo jest nim niebieski. Od teraz to jakbyś to ty grał tymi ludzikami - będziesz otrzymywał takie same komunikaty, jak tenże gracz. I możesz się przyglądać. To dobra szkoła gry, niekiedy komputer grał równie dobrze, jak ja! (i ze smutkiem przyznaję, że niekiedy to nawet lepiej).
Zacznijmy od lokalizacji Twego zamku. Jest to ważna decyzja, która ma później duży wpływ na dalszą część gry.
Na początku gry, jeśli nie grasz w misji powyżej dziesiątego poziomu, powinieneś wybrać lokalizację pod zamek. Złe jego umiejscowienie zaważy później na Twoich losach. Dobrą lokalizacją jest teren, w którym będziesz mógł budować dużo dużych budowli. To jednak nie wszystko. Trzeba zadbać także o zaplecze gospodarcze. W tym celu przed postawieniem zamku klikamy w jakimś miejscu, gdzie chcemy postawić zamek i włączamy drugą od lewej pozycję na dolnym menu. Tam jest namalowana główka małego ludzika. To raport geologów. Powiadomią Cię oni, jakie złoża znajdują się w pobliżu wybranej przez Ciebie lokacji.
Oto ich znaczenie:
Trzeba znaleźć takie miejsce, aby w jego pobliżu było dosyć dużo wszystkich elementów. Można także (i powinno się) zbadać obszary obok naszej lokacji. Pomoże to na przyszłość dowiedzieć się, gdzie najszybciej znajdziemy potrzebne nam minerały.
Najlepiej, gdy umiejscowisz się blisko pokładów węgla, rudy oraz kamieni. Lepiej żeby także i złoto było w pobliżu. Złoto jest potrzebne do późniejszego szkolenia armii. Kto ma więcej złota, ten ma silniejszą i lepiej wyszkoloną armię. Ta teoria sprawdza się praktycznie zawsze.
Należy szukać terenu z możliwie najlepszymi "notowaniami" Możesz oszczędzać na ilości złota (gdzieś później je znajdziesz), lecz dużo powinieneś mieć węgla, rudy i kamieni.
Jak już wspomniałem, pod zamek należy sobie wybrać miejsce z dużą ilością dużych budowli (są one ukazane jako "żółte warownie", lub jak kto woli zamki). Dzięki temu będzie można później stworzyć szybki punkt przesyłania i przetwarzania surowców, co będzie miało zasadnicze znaczenie w dalszej grze. Gdy od zamku w dużej odległości zbudujesz jakiś budynek, towar będzie musiał przebyć dłuższą drogę, a co za tym idzie produkcja będzie wolniejsza. Oprócz tego na takiej drodze uwielbiają się tworzyć zatory. Lecz ogólnie rzecz biorąc odpowiednia duża ich koncentracja pozwala budować duże "przetwórnie", a co za tym idzie przyspieszyć produkcję. Nie jest to aż tak bardzo ważne, lecz z pewnością się przydaje. Co jeszcze mógłbym doradzić? Dobrze jest budować swój zamek z dala od przeciwników, w takich miejscach, z których łatwo się będzie później rozprzestrzenić, rozpocząć ekspansję na inne tereny. O co mi chodzi? Jeśli Cię będzie na to stać, a przeciwnik będzie daleko od Ciebie, bądź jest niegroźny, w strategicznych miejscach (skupisko budowli, wiele kopalń) buduj te największe warownie. Uważaj jednak, bo budowa fortecy trwa wyjątkowo długo, a wróg budując stanice może bardzo szybko do Ciebie dotrzeć i zniweczyć Twoje plany, zburzyć Twoje budowle.
Raczej zrezygnuj z posiadania rybaków, nastaw się lepiej na budowę rolników i produkcję chlebków. Z mego doświadczenia (wiele "roboczogodzin" spędzonych przy "osadnikach") wiem, że produkcja chlebków jest najszybsza, a co za tym idzie, najbardziej efektywna. Więcej niż czterech, pięciu rolników na mapie trójce to zbyt dużo - zatory zbożowe, mączne lub chlebowe, jeśli nie zadbasz o ich składowanie. O czym mówię? Zbyt duża nadprodukcja żywności, ot co. Potęga ekonomii tkwi nie w jak największej produkcji, ale w umiejętnym przetwarzaniu towarów, a także w odpowiednim rozmieszczeniu budowli, rozmieszczeniu ich pod kątem przyszłych dostaw, przetwarzania. Jeszcze zobaczysz co znaczy arteria transportowa. I korki transportowe, tego nie unikniesz.
Są cztery rodzaje złóż, jakie występują w grze:
Każda mapa gry charakteryzuje się różnorakim rozłożeniem surowców, a co za tym idzie, także ich ilością. Jednych będzie więcej, innych mniej. To, w jakim miejscu Ty się pojawisz, może później zaważyć na Twoich losach. Może dojść do sytuacji, iż Twój byt zostanie zagrożony, gdyż nie będziesz miał wystarczającej ilości węgla, aby zacząć produkcję armii. To samo tyczy się rudy żelaza. Bez złota da się żyć. Może dojść także do sytuacji, gdy staniesz na krawędzi ryzyka, gdyż zbraknie Ci kamienia. Drewno nie jest aż tak wielkim problemem, gdyż wszędzie można wybudować leśnika i drwala (praktycznie wszędzie).
Staraj się zawsze znaleźć teren pod zamek o jak najlepszym położeniu - taki, w którym będzie dużo miejsca na największe budowle, oraz satysfakcjonujące położenie, dające szybki dostęp do wszelkich potrzebnych Ci później minerałów.
A jeśli mowa o złożach to możliwe są następujące kombinacje:
Bardzo rzadko się zdarza, abyś miał w jednym miejscu Eldorado. W każdym razie szukaj lepszych lokalizacji. Możesz szukać do woli, zawsze przecież możesz wyjść z gry i wejść do niej ponownie. Można się także osiedlić na miejscu komputera (a fe!, to nieładne posunięcie), podpatrując, co on wybrał. W większości przypadków komputer wie, co robi. Gdy uczyłem się grać w tę grę, też tak robiłem...
Podczas gry także można badać złoża, lecz musisz w tym przypadku skorzystać z pomocy geologa.
Zawodów jest kilkanaście. Trochę głupio jednak napisałem - zawody, bo trochę inaczej jest z
żołnierzami. Każdy nowo powstały wojak to knechta, który stopniowo szkoli
się, by w końcu osiągnąć stopień rycerza. Jego szkolenie można
przyspieszyć na dwa sposoby. Zobacz dział Żołnierze.
Każdy z ludzików może przybrać jakiś zawód. Warunkiem stworzenia
nowego ludzika o odpowiednim zawodzie, jest posiadanie przez nas jednego
ludzika oraz narzędzi, odpowiednich dla danego fachu, w jakim
będzie on pracował. Każdy zawód wydaje się być potrzebnym. Ludziki
przyjmują dany zawód raz na zawsze. I biorą sobie potrzebne do tego celu
narzędzia. Czyli jeśli wybudowałeś na przykład kopalnię to jeśli masz w
zamku (lub składzie) wolnych ludzi i kilof, (bo takowy sprzęt jest
potrzebny górnikowi) to wkrótce powinien się gdzieś ukazać górnik idący z
kilofem do nowo powstałej kopalni.
Wolny ludzik przyjmuje zawód raz na zawsze. Przykładowo, masz tylko
dwóch geologów, lecz w zamku masz kilku wolnych ludzi i kilka młotków.
Wzywasz trzech geologów. Przeszukają teren w poszukiwaniu bogactw
mineralnych i wrócą do zamku. Lecz tu mała niespodzianka. Do końca gry
ich ilość (geologów) nie zmniejszy się. Geolog wziął
młotek. Gdy powróci do zamku "nie odda" go. Aby mieć znowu młotek
niestety musisz go sobie wyprodukować. A zatem nie przesadzaj na początku
gry z ilością budowli do budowania i ilością geologów. Zużyjesz młotki i
później będziesz miał rozwinięty system przetopu rudy i dużo węgla a nie
będziesz miał płatnerza, aby Ci produkował uzbrojenie. Wróg rośnie w siłę
a ty nie masz skąd wziąć młotków... Program automatycznie "produkuje" na
początku gry kowala aby gra nie zakończyła się głupio, rzecz jasna wskutek
błędu gracza.
Jeśli kiedykolwiek zbraknie Ci narzędzi, musisz udać się po pomoc do
kowala.
Ludzik -> Tragarz (o ile będzie nań zapotrzebowanie)
Cały ciężar spoczywa na jego barkach. Dosłownie i w
przenośni. Nie potrzebuje żadnych narzędzi oprócz wełnianej koszuli w
kolorze Twojego państwa. To on roznosi wszelkiego rodzaju towary i
surowce. Regionem jego działania jest droga, chodzi od chorągiewki do
chorągiewki. Im jest ona krótsza, tym lepiej. Transport będzie szybszy, a
co za tym idzie wydajniejszy. Należy dbać o to, by drogi były możliwie
najkrótsze, a także starać się ich nie budować na wzniesieniach (chodzi mi
tu o ich stromość) - powinny być w miarę krótkie i płaskie.
Jeśli droga będzie prowadziła pod górkę, tragarz podczas wchodzenia na nią
będzie szedł wolniej. Nie należy (TO WAŻNE!) budować zbyt wielu odnóg od jednej
chorągiewki w miejscu, gdzie spodziewany jest duży przepływ towarów (np.
kilka kopalni), gdyż to znacznie spowalnia transport. Jednocześnie do
chorągiewki może podejść tylko jeden człowieczek, tak więc jeśli jest
trochę towaru do przetransportowania, każdy z gości będzie musiał czekać na
swoją kolejkę. Dobrze jest nie przesadzać z ilością dróg od zamku. Gdy
nagminnie będą się tworzyły korki, należy zmniejszyć ilość dróg przy nim,
starać się dobudować jakąś inną drogę, która pomoże rozładować napięcie. a
jeśli i to nie pomoże, powinieneś gdzieś w okolicy wybudować skład.
Zapomniałbym jeszcze o jednym - długie drogi. Jeśli gość umieszczony na
takim odcinku będzie miał problemy z przenoszeniem towaru (nie będzie
nadążał), z zamku zostanie mu przysłany pomocnik, bądź ich większa ilość.
Po rozładowaniu korka pomocnik powróci do składu. Jaki z tego morał? To
łażenie w obie strony dodatkowego gościa spowolni trochę transport. Od
razu postaw na takich trasach chorągiewkę, chyba że nie masz wolnych
ludzików.
Jeżeli jakiś tragarz będzie coś niósł, a ty w tym czasie skasujesz
drogę, po której on podążał, niesiony przez niego towar przepadnie.
Ludzik + Łódka -> Przewoźnik
Jest "wodnym"
odpowiednikiem tragarza. Potrzebuje łódki. I oczywiście trzeba mu
wyznaczyć trasę. A robisz to w ten sposób, że na obu krańcach jeziora
stawiasz chorągiewkę. Potem łączysz je poprzez wodę. I masz trasę.
Pozostaje jeszcze połączyć chorągiewki na brzegu z drogami na lądzie. Nie
można postawić chorągiewki na trasie wodnej celem zwiększenia szybkości
transportu. Nie można także przeciąć takiej trasy inną. Ten facio
przewozi tylko towary, nie przewozi nigdy ludzików. Zawsze bierze jedną
sztukę towaru (jak zwykły tragarz). Przydaje się ta osóbka, jeżeli w Twoim
pobliżu jest jakieś wielkie jezioro, które Ci przeszkadza. Łódki wykonuje szkutnik.
Ludzik + Łopata -> Kopacz
Wyrównuje poziom terenu. Potrzebuje szpadla. Niekiedy
gdy zdecydujesz się na budowę budowli na jej miejscu nie pojawi się
dobrze znane "pudełeczko", lecz
porzeczny "X". To oznaczenie, że tutejszy teren jest nierówny i należy go
wyrównać. I właśnie tym zajmuje się nasz bohater. Po podłączeniu takiej
budowli do Twej sieci dróg przyjdzie na to miejsce kopacz, pomacha
łopatą i po chwili teren zostanie wyrównany, a on
powróci do zamku. W miejscu znaku X pojawi się znany symbol swą obecnością
obwieszczając, że na tym terenie już można budować. Raz wyrównany teren
nie wymaga kolejnego wyrównywania, jeżeli skasujesz budowlę a w jej
miejsce postawisz jakiś inny, duży budynek, to nie będzie on wymagał
żadnych dodatkowych zabiegów. Dopóki teren nie zostanie wyrównany tragarze
nie przyniosą nań ani drewna, ani kamieni. Nie przyjdzie tam również
budowniczy.
Ludzik + Młotek -> Budowniczy + Deski + Kamień = Budowla
Podstawowa postać w grze. Bez niego ani rusz. Potrzebuje
młotka. Aby powstała jakakolwiek budowla, musisz mieć budowniczego, który
ją wybuduje. Zazwyczaj gdy dojdzie on na miejsce budowy, czeka na
materiały. Jeżeli je otrzyma, zaczyna stukać swym młotkiem w powietrze,
wyczarowując budowlę. Najpierw buduje szkielet, a poźniej pokrywa go
drewnem lub kamieniem, w zależności od rodzaju budowli. Jeżeli nie otrzyma
on materiałów, zaczyna na miejscu budowy łazić w lewo i prawo nic nie
robiąc. Będzie tak "tańczył" do chwili dostarczenia mu potrzebnych
materiałów lub skasowaniu tej budowli, czyli jej
spaleniu. I jeszcze jedno. Jeżeli dojdzie on na miejsce budowy, to nie
można go z niej wygonić. Trzeba albo ją skasować, albo poczekać, aż ją
wybuduje. Na początku gry uważaj z ilością rozpoczynanych budowli,
ponieważ może zabraknąć Ci młotków, które to też są potrzebne do powstania
ludzików, pracujących w innych zawodach (kowal, szkutnik i płatnerz). Nie
jest wskazane także rozpoczynanie jednocześnie dużej ilości budowli.
Program dzieli materiały w ten sposób, że rozdziela je sprawiedliwie, a co
za tym idzie każdy dostanie swoją część. A jeżeli jest ich mało?
Powoduje to rzecz jasna powolne budowanie, gdyż jest więcej budowli do
wybudowania. Ich nadwyżkę można albo skasować, albo też odłączyć od sieci
dróg i podłączyć w późniejszym terminie.
Ilość drewna, jakim będzie dysponował budowniczy możesz ustalić w
specjalnym menu.
Ludzik + Miecz + Tarcza = Knechta -> Gal -> Asteriks -> Centurion -> Rycerz
Rycerz, to najlepszy z dostępnych wojowników. Zostaje nim ludzik po
długim i ciężkim treningu. Kolejno otrzymuje awanse. Od prostego knechty,
poprzez gala, asteriksa i centuriona, aż do tego stopnia. Droga to długa,
ale dysponując złotem w warowniach, możesz ją przyspieszyć. Jak już
wspomniałem, jest to najlepszy wojownik. Gdy wróg będzie już miał wojsko
tego formatu, nie będzie lekko, a jeśli w dodatku będzie dysponował złotem,
to nie będzie wcale łatwo go pokonać. Staraj się mieć tych gości jak
najwięcej oraz posyłać ich do najcięższych bitew. Tam tylko on może
zapewnić wygraną. Jego wygląd, to charakterystyczny pęk piór na hełmie,
który jednocześnie jest lekko owalny. W walce nie podskakuje on już jak ma
to w zwyczaju Knechta, ale walczy odważnie, śmiało rzucając się w wir
walki, zbijając ciosy przeciwnika.
Ludzik + Miecz + Tarcza = Knechta -> Gal -> Asteriks -> Centurion -> Rycerz
Centurion to gorsza odmiana rycerza, ale często zdarza się, iż jest on
w stanie pokonać lepszego od siebie stopniem wojaka. Jeśli broni on
obiektu wojskowego, w którym jest złoto, staje się groźnym przeciwnikiem.
Powstaje on z knechty, poprzez gala i asterixa. Centuriona rozpoznać można
po charakterystycznym, upstrzonym hełmie. Ta jego ozdoba podobna jest do
szczotki (a raczej przypomina husarię). Podczas walki reprezentuje już
jako-taki poziom, raczej nie stosując tańca podskoków i uników, jak to ma w
zwyczaju knechta.
Ludzik + Miecz + Tarcza = Knechta -> Gal -> Asteriks -> Centurion -> Rycerz
Przyznasz, iż to dziwna nazwa. Zapewne masz swoją propozycję, ale ja i
tak pozostanę przy swojej. Dlaczego akurat tak go nazwałem? Ponieważ
wygląd tego rycerzyka przypomina mi postać Asteriksa, bohatera jednego z
komiksów. W walce reprezentuje średni poziom. Dosyć często potrafi
pokonać centuriona, a niekiedy nawet i samego rycerza. Posiadając go,
możesz już powoli wyruszać do ataku.
Ludzik + Miecz + Tarcza = Knechta -> Gal -> Asteriks -> Centurion -> Rycerz
Gal jest słabym wojakiem. Trudno jest mu pokonać asteriksa, nie
wspominając o innym żołnierzach. Powstaje on z knechty i to bardzo
szybko. Bronić się broni, ale niezdarnie. Jednak niekiedy potrafi
zadziwić swoimi umiejętnościami. Lepiej nim nie atakuj. Poczekaj, aż
wyszkoli się co najmniej do poziomu asteriksa.
Ludzik + Miecz + Tarcza = Knechta -> Gal -> Asteriks -> Centurion -> Rycerz
Knechta to najsłabszy żołnierz jaki może powstać. Jednak aby powstał,
wymagany jest jeden wolny ludzik (bez zawodu), tarcza oraz miecz. Po
jakimś czasie powstanie z niego gal i tak dalej. Kolejne jego awanse nie
wymagają żadnych nakładów, tzn. nie potrzebuje on kolejnej porcji broni.
Ta, którą dysponuje w zupełności mu wystarczy.
W walce nie przedstawia on pratycznie żadnej wartości, ale zdarza się,
że pokazuje, na co go stać. Zdarzają się sytuacje, że broniąc stanicy (lub
innego obiektu wojskowego), w której znajduje się złoto, potrafi pokonać
samego rycerza. Najczęściej jednak wynikiem jego walki jest "odpływ w siną
dal". A walczy nader efektownie. Różnorodne uniki, podskoki, zabawnie to
wygląda. Jeśli mowa o jego wyglądzie, to także nie ma się czym pochwalić.
Na głowie nosi hełm, który raczej jest podobny do miski lub garnka, chodzi
też jakiś taki przygarbiony.
Jeśli to możliwe, staraj się, by nie bronił on miejsc o znaczeniu
strategicznym, np. dużego skupiska kopalń lub też innych budynków. Wróg
lubi zaatakować w najmniej spodziewanym momencie.
Ludzik + Siekiera -> Drwal + drzewo do ścięcia -> Drewno -> Tracz -> Deska
Drwal - parszywy zabójca drzewek. Na budowę jego domu idą dwie deski.
On sam potrzebuje siekiery. Dostarcza on pnie, które to
tracz przerabia później na deski. Drwal ścina wszelkie dorosłe drzewa
(zarówno iglaste jak i liściaste), a okorowane pnie niesie do swego domku.
Do drzew może odbywać nawet dosyć daleką drogę. Jak liczyłem, to wyszło,
że potrafi odejść od domu na siedem - osiem pól. To dużo. Można go
posadzić przy granicy, a cwaniak pójdzie kraść drzewa do wroga.
Selekcjonuje drzewa do wycięcia, stosując nieco dziwną technikę. Nie
wycina on drzew rosnących bezpośrednio przy swoim miejscu zamieszkania, w
pewien sposób je losuje. Niekiedy będziesz się denerwował, gdyż będziesz
chciał, aby ściął on jakieś drzewo, które przeszkadza Ci np. w zbudowaniu
nowych budynków, a on pójdzie do bardziej oddalonych drzew. Nie martw się,
kiedyś je i tak zetnie. Tak więc łazi za nimi tu i ówdzie, nie wiadomo
gdzie można się go spodziewać. Jest raczej leniwy, bo nie śpieszy mu się z
wycinką drzew.
Ludzik + Piła -> Tracz -> Deska
Tracz - bardzo ważna osobistość. Potrzebuje piły. Na zbudowanie jego
miejsca pracy zużyjesz trzy deski i dwa kamienie. W swym
tartaku zamienia on pnie ściętych przez drwala drzew na drewno. Wyrabia
się z około trzema drwalami, tzn. nie są oni go w stanie (na full)
zarzucić pniakami. Należy go zbudować jak najbliżej zamku, a zarazem
powinna być to jedna z pierwszych budowli jaką wzniesiesz. Dlaczego przy
zamku? Krótka droga transportu. A to jest ważne w przypadku tracza, gdyż
przerabia on podczas gry wiele drewna, liczonego w dziesiątkach, jeśli nie
setkach, a zatem wielokrotnie będzie tą drogą transportowany surowiec w
postaci drzew i produkt - deski. W obie strony. Poza tym do zamku ze
wszelkich stron przynoszone są towary, więc później musiałyby zeń być
transportowane do tracza, a tak masz go już pod ręką. Efekt łatwo
przewidzieć - szybszy czas transportu, szybsze przetworzenie materiałów.
Ludzik -> Hutnik złota + Węgiel + Ruda złota -> Złoto
Hutnik złota - w nim potęga. Nic nie potrzebuje. Na jego dom
zużyjesz trzy deski i jeden kamień. Sam hutnik nie wymaga żadnych
narzędzi. Po skasowaniu jego domu, może on równie dobrze pracować jako
hutnik rudy żelaza. Można by go równie dobrze nazwać przetapiaczem lub
wytapiaczem. Zajmuje się on przetapianiem rudy złota na złoto. Jedna
sztuka węgla i rudy złota zostaną przetopione na jedną sztukę złota. Złoto
przyspiesza proces szkolenia się wojska, jest jakby takim "katalizatorem".
Ponadto wojsko z atakowanej stanicy, w której jest złoto lepiej się broni.
Szybkim tenże gość nie jest. Hutnika złota najlepiej by było wybudować
obok kopalni złota (wszystkie przetwórnie powinno się tak budować) lub przy
zamku/składzie. Nie trzeba się zbytnio spieszyć z jego budową.
Ludzik -> Hutnik żelaza + Węgiel + Ruda żelaza -> Żelazo
Hutnik żelaza - dzięki niemu masz żelazo. Nie potrzebuje żadnych
narzędzi do swego powstania. Na budowę jego domu zużyjesz trzy
deski i dwa kamienie. Z jednej sztuki węgla i rudy żelaza wytopi Ci jedną
sztabę żelaza. Działa z normalną prędkością. Średnio na jeża. Powinien
być umieszczany jak najbliżej kopalni węgla i rudy żelaza. Między nimi, a
drogą do zamku. Można go także budować obok płatnerza, choć ja osobiście
preferuję tę pierwszą lokalizację. Jest wydajniejsza. Poza tym, daje
jeszcze ten plus, że do zamku zamiast dwóch surowców (węgiel oraz ruda
żelaza) trafia jedynie jeden - żelazo. Sztaby żelaza są później potrzebne
do produkcji uzbrojenia (przez płatnerza) i narzędzi (przez Kowala). Można
go zbudować także w pobliżu zamku. Po skasowaniu tej budowli, może on
równie dobrze pracować jako hutnik złota.
Ludzik + Kilof -> Kamieniarz -> Kamień (pod warunkiem, że znajdziesz "naziemne" złoże kamieni)
Do budowy jego domu trzeba jedynie dwóch desek. On sam potrzebuje kilofa.
Jego chałupę buduje się zawsze obok kamieni leżących na ziemi, bo on nie
wydobywa kamieni z gór. Kamienie te to szare głazy, mniejsze lub
większe. Leżą zazwyczaj w skupiskach. Ich zlikwidowanie daje podwójną
korzyść. Na ich miejscu można coś budować i dostajesz także trochę
kamieni. Tak więc opłaca się go budować, zwiększysz w ten sposób ilość
terenu pod budynki. Niestety kamieniarz ma kłopoty ze wzrokiem i prawie
zawsze zostawi jakiś duży kamień obok swojej chałupy. Należy wówczas
przenieść (ponownie wybudować) jego domek gdzieś w pobliżu. Powinno pomóc,
choć można nie trafić. Ma dosyć duży zasięg. Zazwyczaj używam go na
początku gry. Przeważnie rozpoczynając grę masz małą ilość kamieni, a
gdzieś w pobliżu jest ich kilka sztuk. Można więc łatwo zwiększyć ilość
wolnego terenu oraz kamieni.
Jeśli kiedykolwiek zostanie ogłoszony "Program ratowniczy", staraj
się przy jego pomocy go odwołać.
Ludzik -> Posadzone młode drzewko -> Drwal + drzewo do ścięcia -> Drewno
Leśniczy - ekolog, sadzi drzewka. Nic z narzędzi nie jest mu potrzebne.
Na jego dom trzeba dwóch desek. Gdy dojdzie on do domku
i go zasiedli, można już odciąć drogę od jego chałupy. Nie będzie już mu
więcej potrzebna. Drzewa potrafi sadzić praktycznie wszędzie, niekiedy
troszkę przeszkadzając rolnikowi. Zasięg ma bardzo duży, poza tym potrafi
posadzić drzewka między dróżkami (w specyficznych miejscach), a zatem jeśli
nigdzie nie masz miejsca na sadzenie drzew, możesz to wykorzystać. Nie
może ona sadzić drzewek na drogach, ale za to droga może przebiegać "przez
drzewo". Byłbym zapomniał - fajnie wygląda sadzenie drzewek w jego
wykonaniu (gdzie on trzyma te sadzonki?). Gdy leśnik posadzi drzewko, po
jakimś czasie (kilka minut), drastycznie ono podskoczy, chodzi mi to o jego
wysokość. Będzie to oznaczało, że jest już gotowe do ścięcia.
Aby przyspieszyć sadzenie nowych drzewek, należy na pniu ściętego przez
drwala drzewa postawić i skasować chorągiewkę. Co prawda taki pień i tak
zniknie, ale to trochę potrwa. Buduj gdzieś około dwóch-trzech leśniczych
na dwóch drwali, wyznacz im teren (tzn. tak ich ulokuj), na którym nie
można budować dużych budowli i blisko nich nie ma rolnika. Duże budowle
się przydadzą, a drzewa można sadzić praktycznie wszędzie, oprócz gór i
jezior.
Możesz wykorzystać leśnika do sabotażu - posadź go jak najbliżej
wrogiego rolnika, aby przeszkadzać mu w obsiewaniu.
Ludzik + Kilof -> Górnik + Kopalnia węgla -> Węgiel
Wydobywca węgla to zwykły górnik charakteryzujący się jedynie
tym, iż pracuje w "kopalni węgla". Po jej skasowaniu może być zatrudniony
w każdej innej kopalni. Na zbudowanie jego miejsca pracy zużyjesz pięć
desek.
Ludzik + Kilof -> Górnik + Kopalnia rudy żelaza -> Ruda żelaza + Węgiel -> Hutnik żelaza -> Żelaza
To także górnik. Na zbudowanie jego miejsca pracy zużyjesz pięć
desek. Pracuje tak jak i inni górnicy (w końcu sam nim jest), w pocie czoła,
bardzo efektywnie. Rzecz jasna ten sam górnik może pracować także w innych
kopalniach. W tej jednak będzie wydobywał rudę żelaza, która po
przetopieniu przez Hutnika żelaza znajdzie zastosowanie gdzie indziej.
Ludzik + Kilof -> Górnik + Kopalnia rudy złota -> Ruda złota + Węgiel -> Hutnik złota -> Złoto
Ten górnik zajmuje się wydobywaniem rudy złota, którą hutnik złota
przetopi na złoto. Dzięki jego posiadaniu wojsko zasiedlające stanicę ze
złotem zaciekle się broni podczas ataku wroga. Dzięki temu nawet knechta
ma realną możliwość pokonania rycerza. Na budowę jego kopalni
zużyjesz pięć desek. Ten górnik także jest efektywny w pracy.
Ludzik + Kilof -> Górnik + Kopalnia kamienia -> Kamień
Ten górnik jest pewnym odpowiednikiem kamieniarza. Na budowę tejże
kopalni zużyjesz cztery deski i jedną sztukę
kamienia. Należy się liczyć właśnie z tą jedną sztuką, bo w wypadku
"programu ratowniczego" może zabraknąć właśnie tej jednej, jedynej sztuki.
Ten górnik, jeśli go oczywiście nakarmisz, dostarczy Ci kamieni.
Ludzik + Młotek -> Szkutnik + Deska -> Łódka
Szkutnik buduje łodzie. Na budowę jego chałupki zużyjesz
dwie sztuki desek. On sam potrzebuje młotka. Będzie nim zbijał deski. W
ich wyrobie jest bardzo oszczędny, bo tak mniej więcej (o ile dobrze
pamiętam) z jednej deski potrafi stworzyć jedną łódkę. Jest ona potrzebna
przewoźnikowi, no bo przecież nie wypada, aby przewoził on towary
wpław. Raczej nie trzeba szkutnika budować na małych mapach.
Ludzik + Młotek + Piła -> Kowal + Deska + Kamień -> jedna sztuka jakiegoś Narzędzia
Kowal - wyrabia narzędzia. Na budowę jego domu
potrzeba trzech desek, a także trzech kamieni. On sam potrzebuje piły oraz
młotka. Jeżeli zacznie Ci brakować narzędzi, nie będziesz mógł stworzyć
nowych ludzików o nowych zawodach, którzy do swego powstania wymagają
jakichkolwiek narzędzi, a zatem odpowiednie budynki pozostaną puste.
Mówiąc wprost niemożliwe będzie zasiedlenie np. kopalni, bo nie będziesz
posiadał kilofów. To znak, że trzeba wybudować kowala. Do stworzenia
każdego z narzędzi potrzeba jednej deski i sztaby żelaza. Właściwie to nie
ma żadnego znaczenia gdzie go zbudujesz. Rzecz jasna im dalej od zamku,
tym dłużej będzie trzeba czekać na dostarczenie narzędzi do miejsca
przeznaczenia. Z jednej deski oraz sztaby żelaza stworzy jakieś narzędzie.
To, co ma on wytwarzać możesz sam ustawić w odpowiednim menu. Jeżeli
kiedykolwiek zabraknie Ci narzędzi, to jeszcze nie jest to tragedia.
Program po rozpoczęciu gry automatycznie tworzy kowala, aby zapobiec
nieprzewidzianej sytuacji, kiedy to zabrakło młotków i piły - nie byłoby
możliwości jego powstania. Na pierwszym poziomie gry właściwie nie ma
go po co budować (właściwie to tam tylko kilofów może zabraknąć).
Ludzik + Młotek + Obcęgi -> Płatnerz + Węgiel + Żelazo -> Miecz lub Tarcza
Płatnerz zajmuje się produkcją uzbrojenia. Potrzebuje młotka, oraz
obcęg, a budując jego miejsce pracu będziesz potrzebował
dwóch desek i tyle samo kamieni. Jest efektywnym pracownikiem, pracuje
nader szybko. Z jednej sztuki węgla oraz sztaby żelaza wytworzy miecz lub
tarczę. Produkuje oba te przedmioty na zmianę - raz miecz, a raz tarczę.
Powinien powstać gdzieś na początku gry, a jako lokację należy obrać teren
w bezpośrednim sąsiedztwie zamku lub też na drodze: kopalnie węgla i rudy
-> hutnik żelaza -> płatnerz.
Niekiedy zauważysz, że obok jego chorągiewki leżą tarcze, a brak jest
mieczy. To tragarze tak wybierają towar. Jeśli masz kilku płatnerzy (mapa
większa jak trzy), co jakiś czas powinieneś zmienić priorytety noszonych
towarów w odpowiednim menu, choć nie jest to koniecznością.
Ludzik + Wędka -> Rybak -> Ryba (o ile złowi)
Rybak - to marny dostawca żywności. Potrzebuje wędki i mieszka w chatce
rybaka.
Łowi (niestety z marnym skutkiem) rybki, które od razu, bez żadnego
przetwarzania nadają się do jedzenia. Nie rozpracowałem jego działalności
do końca. Dzieje się coś dziwnego, gdy postawisz dużą ilość rybaków przy
jednym jeziorku. Na początku niczego sobie, łowią te rybki wręcz
wspaniale. Później jednak krzywa wzrostu gwałtownie pnie się ku dołowi i
przestają oni łowić te rybki. Nie wiem, czy ilość ryb w jeziorze jest
ograniczona i trzeba się z tym liczyć, czy też trzeba się liczyć z rozwojem
naturalnym i nie dopuścić do wyginięcia rybek. Może nadmierne odławianie
powoduje w końcu całkowity kres ich istnienia? Jakoś jeszcze tego nie
sprawdziłem. Może mają one pewien stopień przyrostu naturalnego i nie
można go przekroczyć? Nie wiem. Postaraj się to rozpracować. Lecz
wracając do sedna sprawy. Może tego jedzenia nie ma dużo, lecz na początku
gry, gdy prawie nie masz dostatecznej (lub wcale) ilości żywności, jaka jest
ci potrzebna, wtedy to rozwiązanie nie jest wcale takie głupie. Zawsze coś
tam złowi. Mało, ale zawsze coś. Rybaka buduje się obok jeziora.
Ludzik -> Świniarz + Zboże -> Świnki -> Rzeźnik -> Mięso
Świniarz - hoduje świnki. Niczego nie potrzebuje, oprócz domu
zbudowanego z czterech desek i jednego kamienia. Aby hodował on świnki,
musisz mu dostarczyć zboża (a nie mąki). Gdzieś w pobliżu powinieneś
wybudować rzeźnika, choć nie jest to regułą. Świniarz nie jest zbyt
wydajny, świnie hoduje nader powoli, co skłania do przerzucenia się na o
wiele szybszą produkcję chlebków. Poza tym jego dom wymaga pod budowę
większej budowli, co według mnie trochę go dyskryminuje. Aby świniarz
dostawał odpowiednią ilość zboża (bo tym karmi świnie), powinieneś to
ustawić w odpowiednim menu.
Ludzik + Tasak -> Rzeźnik + Świnka -> Mięso
Rzeźnik potrzebuje tasaka. Do budowy
rzeźni potrzeba dwóch desek i jednego kamienia.
Jego pracą jest zabijanie świnek i przetwarzanie ich na mięso.
Jedna świnka to jedno mięsko. Jest w miarę szybki. Wyrabia się spokojnie
z trzema świniarzami.
Ludzik + Kosa -> Rolnik -> Zboże
Rolnik - najlepszy żywiciel. Potrzebuje kosy. Na budowę jego domu
zużyjesz cztery deski i dwa kamienie. Rolnik sieje zboże,
ścina je i tym samym produkuje "kłosy". Jego dom wymaga obecności dużej
budowli. Należy go budować z dala od leśnika i raczej nie w pobliżu gór.
Choć jeśli masz bardzo mało terenu, powinieneś go zbudować gdziekolwiek.
Każde miejsce jest dobre. Pamiętaj jednak, że im więcej terenu on
dostanie, tym więcej zboża będzie produkować. Gdzieś w pobliżu rolnika,
najlepiej w drodze do zamku lub składu najlepiej jest wybudować młyn.
W ten sposób pozbędziesz się późniejszego bezsensownego i czasochłonnego
transportowania surowca (pszenicy?). Jeżeli jeszcze zmieścisz gdzieś w
pobliżu piekarza, to będzie wspaniale, wszystko będzie przetwarzane na
miejscu i rozprowadzany będzie już gotowy towar. Teraz trochę o jego
predyspozycjach. Potrafi siać zboże "za granicą", także wykorzystując
wolne przestrzenie pomiędzy drogami, pod warunkiem, że są one odpowiednio
duże. I jedna uwaga. Ścięte zboże można skasować, podobnie jak ścięte
drzewa. Jednak nie rób tego, jeżeli w pobliżu grasuje leśniczy, bo on w
tym miejscu mógłby zasadzić drzewko i rolnik nie zasadzi tam nic, dopóty
drwal go nie zetnie. Tak więc uważaj.
Zboże produkuje dosyć szybko, zasiewając każdy dostępny skrawek terenu.
Ludzik -> Młynarz + Zboże -> Mąka -> Piekarz -> Chleb
Młynarz - ważna osobistość. Jego dom wymaga trzech desek oraz
kamienia, a on sam niczego nie potrzebuje. Zajmuje się on przeróbką zboża
na mąkę, co zresztą nie powinno być dziwne. Dosyć szybki w pracy. Dwóch
rolników nie jest niekiedy w stanie go zasypać zbożem. Należy go budować
na drodze przepływu zboża do składu bądź też zamku.
Ludzik -> Piekarz + Mąka -> Chleb
Piekarz - Twój żywiciel. Niczego nie potrzebuje. Na budowę jego
chałupy zużyjesz dwie deski i jeden kamień. Piekarz
z dostarczonej mąki wyrabia chleb. Piekarnia dymi, on sam coś gotuje, ale
wcale nie potrzebuje węgla. To nie jest dziwne? Niemal Perpetum
Mobile. Należy go budować przy zamku/składzie a najlepiej obok młynarza
bądź też drodze mąki do składu. Jest bardzo szybki. Potrafi obsłużyć dwa
lub nawet trzy młyny. Ja w zasadzie buduję tylko piekarzy do produkcji
żywności i nie bawię się w produkcję mięsa, bo jest to czasochłonne.
Ludzik + Młotek -> Geolog
Geolog zajmuje się badaniem zasobności terenu w złóża mineralne. Aby postał,
potrzebny jest jeden młotek i rzecz jasna jeden ludzik. Geologa możemy
wezwać w dowolne miejsce na planszy. Wystarczy postawić
chorągiewkę (lub użyć istniejącej), podłączyć ją do naszej drogi
(tak, aby miała kontakt z zamkiem), wcisnąć i przytrzymać prawy klawisz
myszki, a następnie lewy. Następnie należy wcisnąć lewym klawiszem na
symbol główki ludzika. Powinieneś usłyszeć "jop!". Geolog wyruszył.
Jeżeli zaś tak się nie stało, rozwiązań jest kilka:
Ludzik + jakieś Narzędzie -> jakiś Zawód
Wolne ludziki nie posiadają żadnego zawodu. Każdy z nich, w połączeniu
z odpowiednim narzędziem przyjmie później jakiś zawód. Zależy to jednak od
tego, kogo będziemy aktualnie potrzebowali. Ilość wolnych ludzików zależy
od tego, jak szybko się rodzą, a to z kolei zależy od tego, jak sobie
ustawiliśmy to w menu (czerwony pasek).
Kiedyś myslałem, iż szybkość przyrostu naturalnego zależy także od tego,
ilu wolnych ludzików jest w zamku. Ale nie ma to żadnego znaczenia.
Ludzik + Miecz + Tarcza -> Knechta -> Gal -> Asteriks -> Centurion -> Rycerz
Żołnierze to ogólna grupa podziałowa. Generalnie żołnierz jest jeden,
różni się jednak sposobem wyszkolenia, czyli reprezentowanych umiejętności
w walce. Oto one: (od najgorszego, do najlepszego)
Oto możliwe zawody górnika:
Budowle mogą być małe oraz duże.
Małe budowle:
Chata drwala Chata kamieniarza Chata rybaka Chata szkutnika |
Chorągiewka Leśniczówka Młyn Stanica |
Dom hodowcy świń Dom płatnerza Dom rolnika Forteca Huta złota Huta żelaza |
Kuźnia Piekarnia Rzeźnik Skład Tartak Warownia |
Chorągiewkę można postawić na miejsce każdej z budowli. Może nam ona o
czymś przypominać, ale także może spełniać inną funkcję. Jeśli chcesz się
łatwiej połączyć z komputerem, na granicy z nim stawiaj chorągiewki.
Zobacz rozdział tricki.
Gdy prowadzisz drogę, nie musisz łączyć jej z chorągiewką, aby zakończyć
jej budowę. Możesz najechać nią na inną drogę, a gdy program poinformuje,
że taki ruch nie jest możliwy, wciśnij zamiast lewego, prawy klawisz (na
ikonkę, którą prowadzi się drogę.
Skasować możesz tylko tę chorągiewkę, która łączy dwie drogi. Nie
będziesz mógł tego zrobić, jeśli odchodzi od niej więcej jak dwie drogi,
lub tylko jedna. W tym ostatnim przypadku musisz najpierw skasować drogę.
Kasowanie chorągiewki nie jest trudne - zaznaczamy ją i klikamy na menu
kasowania. I po kłopocie.
Do chorągiewki może podejść na raz tylko jeden ludzik. Jeśli więc
zbudujemy duży węzeł transportowy, skupiający się przede wszystkim na
jednej chorągiewce, może dojść do sytuacji, że utworzy się mały korek i
tragarze będą musieli chwilkę poczekać na swoją kolej w podejściu do niej.
Kopalnia węgla -> Węgiel
Węgiel + Hutnik żelaza + Ruda żelaza -> Żelazo
Węgiel + Hutnik złota + Ruda złota -> Złoto
Węgiel + Płatnerz + Żelazo -> Miecz lub Tarcza
Kopalnia węgla jest budynkiem, który na pewno w Twoim
państwie powstanie. Dzięki niej i pracującemu w niej górnikowi możesz
wynieść swe państwo na wyżyny zwycięstwa. Jej powstanie będzie Cię
kosztowało stratę czterech desek.
Kopalnia kamienia -> Kamień -> Budowa
Kamienie są tak samo ważne, jak deski, czy też wojsko. Brak kamieni w
początkowej fazie gry praktycznie oznacza katastrofę, jeśli nie masz
naziemnych zasobów kamieni. Nie raz i nie dwa razy musiałem resztkami
wojsk przebijać się do zasobów wroga, by zyskać trochę kamieni.
Aby zbudować tę kopalnię, będziesz musiał poświęcić
na nią cztery deski i jeden kamień.
Staraj się szybko wybudować kopalnię kamieni, bo nie będzie łatwo,
jeśli bez niej dopadnie Cię "program ratowniczy".
Kopalnia rudy żelaza -> Ruda żelaza
Ruda żelaza + Węgiel + Hutnik żelaza -> Żelazo
W tej kopalni wydobywa się rudę żelaza. Jej budowa
pochłonie pięć desek. Ruda jest przetapiania przez hutnika żelaza
na żelazo. Później to albo płatnerz zrobi
z tego broń, albo kowal narzędzia.
Kopalnia rudy złota -> Ruda złota
Ruda złota + Węgiel + Hutnik złota -> Złoto
Dzięki niemu będziesz wydobywał rudę złota, która po przetopieniu przez
hutnika złota zamieni się w czyste złoto. Niestety nie jest podane, jakiej
jest próby, ile posiada karatów. A szkoda. Na jej budowę zużyjesz
pięć desek.
Rolnik -> Zboże -> Młyn -> Mąka -> Piekarz -> Chleb
Mieszka w nim młynarz, który dostarczone mu zboże
przerabia na mąkę, która jest późnej przerabiane na chlebek. Do jego
budowy potrzebujesz trzech desek oraz jedną sztukę kamienia. Najlepiej
stawiać go albo blisko piekarza, albo (co jest lepszym rozwiązaniem) blisko
rolnika, najlepiej na drodze przesyłowej do zamku.
Skład - drugie zaplecze. Pełni podobną rolę jak zamek. Do budowy
wymaga czterech desek i trzech kamieni, a zatem nie jest to tania budowa.
Ze składu będą wychodziły ludziki tego koloru, jakiego budowniczy go
zbudował (dlatego składu nie powienien budować wróg), pod warunkiem,
że posiadamy odpowiednie narzędzia do stworzenia potrzebnego zawodu.
Pomaga rozładować wszelkie zatory. Jeżeli zaczną się takowe tworzyć
na drogach (najczęstszym ich występowaniem jest sąsiedztwo
kilku kopalń lub górników), powinieneś go wybudować. Będą do niego znoszone
towary i wynoszone w razie potrzeby. Mówiąc wprost działa on jak zamek.
Wykorzystując go można stosować sztuczkę którą odkryłem. Lecz piszę
o tym w trickach. Skład najlepiej budować gdzieś
w pobliżu rolników, kopalni, drwali. Dogodne miejsce na budowę sam
powinieneś znaleźć. Jest jeszcze jeden plus z posiadania składu. W
przypadku utraty zamku skazani jesteśmy właściwie na przegraną (chyba, że
mamy wystarczająco dużo wojska, aby objąć w posiadanie wystarczającą ilość
terenu i zwyciężyć, ale nie jest tak w przypadku
posiadania przez nas składu. Należy liczyć się jednak z tym, że skład nie
jest broniony przez wojsko, ale przez istnienie okolicznych budynków
wojskowych, które obejmują go swoim zasięgiem. A zatem jeśli wybudujesz
skład, postaraj się jak najbliżej postawić porządną warownię lub fortecę.
A oto opcje, dostępnie jedynie w zamku lub składzie.
Zamek, jak i skład posiadają głównie dwie opcje, dotyczące wnoszenia i
wynoszenia surowców oraz gromadzenia lub nie ludzików w różnorodnych
zawodach. Dostać się do nich możemy, klikając na zamek prawym przyciskiem
myszy i trzymając go dołączyć do niej prawy. Pojawi się ilość
przechowywanych w nim surowców. Kliknięcie na zakręconą strzałkę (prawy
dolny róg) przeniesie nas do kolejnego spisu, tym razem ukazane są tu
ludziki o konkretnych zawodach. Bez zawodu także. Kliknięcie na tej
strzałce po raz trzeci przeniesie nas w końcu do tego menu. Patrząc od
góry do dołu:
Stanica - podstawowa siedziba wojska. Zbudujesz ją z jednego kamienia i deski. Mieści do trzech żołnierzy, oprócz tego pomieści także i dwie sztuki złota. Każda z budowli militarnych pozwala zdobyć jednakową połać terenu. Różnią się one między sobą tym, że im jest ona większa (budowla), tym trudniej ją zdobyć. Stanica jest budowana dosyć szybko. Jeżeli jest to możliwe, buduj ją na miejscu dużych budowli. Pozwala to później na jej zburzenie i bezproblemowe postawienie na jej miejscu większej budowli (twierdzy). Wykorzystuj ją na początku gry do szybkiego rozprzestrzenienia się. Później w miarę wzrastania w siłę, buduj lepsze warownie. Nie polegaj jednak na niej za bardzo, bo nawet w wypadku posiadania w niej lepszego wojska można ją utracić. A jeśli broniła ona kilku kopalni...
Warownia - to już lepszy obiekt obrony własnego terytorium. Do jej powstania niezbędnym jest posiadać dwie deski oraz trzy kamienie. Mieści do sześciu żołnierzy oraz czterech sztuk złota, a co za tym idzie zdobyć ją już nie jest tak łatwo. Wymaga obecności dużej budowli. Ja używam jej raczej sporadycznie. Wolę na jej miejscu wybudować Fortecę. Zawsze to bezpieczniej. Jedyny problem w tym, że forteca jest wznoszona w ślimaczym tempie.
Forteca - potężna fortyfikacja obronna. Do jej powstania powinieneś mieć pięć desek oraz cztery kamienie. Zdobyć ją jest bardzo trudno gdy jest zapełniona, gdyż mieści do dwunastu żołnierzy i ośmiu sztuk złota. A co za tym idzie żołnierze w niej przebywający, jeżeli jest ona w pełni wypełniona złotem, sprawiają wrażenie szkolących się szybciej. Buduj ją obok swoich "zagłębi kopalnianych", dużej ilości przetwórni oraz fortów. Zapełniona nawet średnim wojskiem stanowi doskonały przyczółek obronny. Poza tym, nawet wyruszający z niej żołnierze na wojnę pozostawiają w niej (jak nic nie będziesz grzebał w opcjach) tyle wojska, że ciężko jest ją zdobyć. Wypełniona centurionami oraz rycerzami jest nieomal nie do zdobycia (na szczęście komputer rzadko buduje tą budowlę...). Jeżeli zauważysz, że przeciwnik buduje ją blisko granicy, staraj się ją zlikwidować albo poprzez atak na pobliskie stanice wroga lub też budowę własnej stanicy, jeśli swoim zasięgiem zburzy ona budowany przez wroga obiekt. Teraz wytłumaczenie. Pisałem, żeby stanice budować na miejscu dużych budowli. Dlaczego? Ano dlatego, żeby później na jej miejscu wybudować fortecę. Powinieneś ją budować, gdy masz dużo kamieni i wojska. Szybko się jej nie buduje, to fakt, lecz za to wybudowana stanowi doskonałe miejsce obrony.
W grze występują cztery typy kopalni:
Kopalnia kamienia Kopalnia węgla |
Kopalnia rudy złota Kopalnia rudy żelaza |
Atak. Łatwo napisać, trudniej by się powiódł. Atak możemy
przeprowadzić na dwa sposoby: atak, którego celem jest uzyskanie ważnego
strategicznego miejsca na mapie gry w szybkim tempie, nie licząc się z
kosztami, oraz atak z zaskoczenia.
Ten pierwszy będziesz zapewne robić, jeśli zobaczysz u wroga jakieś
ciekawe złoża lub będziesz chciał mu coś rozwalić. Atakujesz wtedy po
prostu wybrany obiekt wojskowy wroga (bo tylko taki można zaatakować) i
kierujesz wojsko do ataku. Nie zapomnij przestawić odpowiedniej opcji w
menu, bo wysłanie słabego wojska na wyszkolonych
przeciwników może mieć opłakane skutki. Szczególnie na początku gry.
Drugi typ ataku, czyli z zaskoczenia, możemy zastosować bardzo rzadko,
ale charakteryzuje się tym, że najczęściej można zdobyć kolejną stanicę
tanim kosztem. Jeśli zobaczysz, że wróg wymienia wojsko, w takim wypadku
spojrzyj na jego stanice - nie są w pełni wypełnione wojskiem. Można to
wykorzystać i zaatakować przeciwnika w jakiś czuły punkt, w którym stoi
kilka budynków. Pamiętaj jednak, że do zamku poszło najgorsze wojsko, a
zostali najlepsi. Można się niekiedy na tym przejechać, bo z atakowanej
stanicy może wyjść lepszy przeciwnik, niż się spodziewaliśmy. Ale ogólnie
nie jest źle, ponieważ przez jakiś okres czasu jego drogi będą zajęte przez
powracające wojsko i nowi wojacy mogą nie zdążyć nadejść z pomocą.
Jeśli chcesz zaatakować wroga, musisz wybrać odpowiednie ku temu
miejsce. Jeśli już spodobała Ci się jakaś stanica (a może forteca?),
najedź na nią kursorem myszki i wciśnij oraz przytrzymaj najpierw prawy, a
później (nie puszczając tego pierwszego) lewy. Pojawi się okienko.
Te cztery symbole, pod którymi jest wyświetlona
odpowiednia liczba, to ilość żołnierzy, jaka może zostać wysłana do ataku.
Obrazki od lewej do prawej przedstawiają ilość żołnierzy ze stanicy nad
granicą, trochę dalej, jeszcze dalej i bardzo daleko. Im dalej żołnierz
przebywa, tym więcej minie czasu, nim dotrze on na miejsce przeznaczenia.
Wybieramy ilość żołnierzy do ataku (plusem i minusem ustalamy ilość). Nie
można wysłać np. jedynie tych z najdalszych stanic. Kolejność jest
odwrotna. Po namyśleniu się co do ich ilości, wciskamy symbol
skrzyżowanych mieczyków i czekamy na efekt. Oby się udało.
W większości przypadków 80-90% jest tak, że jeśli któryś wojak pierwszy
otrzyma cios, to tak, jakby wygrał. Sprawadza się to nawet w wypadku walki
z lepszymi przeciwnikami. Niekiedy jest jednak inaczej. A zresztą, jakie
to ma znaczenie (tylko psychiczne), skoro i tak nie mamy wpływu walkę?
Jeśli wysłałeś wojsko do ataku, licz się z tym, że przez jakiś czas,
dopóki nie dotrą do nich nowi żołnierze, obiekty wojskowe będą gorzej
bronione. Wróg to może wykorzystać. Ty także, jeśli zauważysz podobną
sytuację u któregoś z nieprzyjaciół. Możesz także spróbować zaatakować
nowo zdobytą przez wroga stanicę.
W przypadku zaatakowania przez wroga Twojej stanicy, oraz śmierci
jednego z Twoich obrońców, z zamku zostanie wysłany do tej stanicy jeden
żołnierz. Jak zginie kolejny, zostanie wysłany jeszcze jeden, jak zginie
ostatni, to się wszyscy wrócą, bo wróg zajmie stanicę. Więc jeśli będziesz
miał zablokowane drogi, przybycie odsieczy zostanie spowolnione, jeśli nie
zablokowane, w każdym razie z pewnością przybędzie później. Niekiedy zbyt
późno. Jest to także atut, aby dalej od zamku wybudować skład, pomoc
nadejdzie szybciej.
W zamku lub składzie możesz przechowywać:
Materiały:
Deska Drewno Kamień Łódka Ruda złota |
Ruda żelaza Węgiel Złoto Żelazo |
Kilof Kosa Łopata Młotek Obcęgi |
Piła Siekiera Tasak Wędka |
Miecz |
Tarcza |
Chleb Mąka Mięso |
Ryba Świnia Zboże |
Przeczytaj o gromadzeniu produktów w zamku/składzie.
Zamek i skład mają praktycznie nieograniczoną pojemność (nigdy nie
zdarzyło mi się, abym go zapełnił). Możesz w nich przechowywać
wyszczególnione przeze mnie materiały. Nie wiem, czy to dobre określenie.
Podzieliłem je na trzy rodzaje. Klikając na każdą z nazw, możesz
dowiedzieć sie, komu potrzebne jest dane narzędzie, do czego służy każdy
z materiałów, a także jak go zdobyć. A jeśli chcesz wiedzieć, czego
potrzebuje do czego powstania dany ludzik, zobacz dział zawody.
Kilof Kosa Łopata Młotek Obcęgi |
Piła Siekiera Tasak Wędka |
Narzędzia są potrzebne do stworzenia ludzików o odpowiednich zawodach, prawie każdy z zawodów wymaga któregoś z narzędzi do swego powstania. Klikając na każde z narzędzi, dowiesz się, komu jest potrzebne. Wszystkie narzędzia produkuje kowal i to jego musisz wybudować, jeśli Ci ich zabraknie.
Chleb Mąka Mięso |
Ryba Świnia Zboże |
Klikając na każdym z tych produktów żywnościowych dowiesz się, jak go
wyprodukować oraz jak należy go dalej przetwarzać.
Należy się tutaj drobne wyjaśnienie. Otóż żywność w tej grze potrzebna
jest jedynie górnikom, którzy w zależności od tego, jak dobrze są przez
ciebie żywieni, tak pracują. Górnik otrzymujący więcej pożywienia będzie
pracował wydajniej od górnika, który otrzymuje jej mniej. Karmić ich można
na trzy sposoby: rybami, mięsem, albo chlebem. Produkcja tego ostatniego
jest najszybsza.
Żywności nigdy za wiele (dopóki żyje ostatni górnik).
Drwal -> Drewno -> Tracz -> Deska
Nie wiem, czy prawidłowo nazwałem ten materiał. Drewno, to po prostu
ścięte przez drwala drzewo, który jednocześnie poobcinał gałęzie. Jest ono
potrzebne do wyrobu desek przez Tracza.
Drwal -> Drewno -> Tracz -> Deska -> Budowniczy -> Budowla
KAŻDA z budowli do swojego powstania wymaga od jednej do pięciu desek.
Jeśli kiedykolwiek zabraknie Ci desek, a ty nie będziesz miał tracza, to
praktycznie jesteś przegrany (chyba, że ukradniesz trochę od wroga). Deski
wyrabia tracz, a ponieważ będziesz ich potrzebował setki, najlepiej jest go
wybudować zaraz po rozpoczęciu gry. Tak robi komputer i jest to dobre
rozwiązanie.
Drwal -> Drewno -> Tracz -> Deska -> Szkutnik -> Łódka -> Przewoźnik
Łódka jest potrzeba przewoźnikowi do przewożenia towarów. Ale nie
musisz budować ich zbyt dużo. Jeśli masz tylko mapę numer trzy, to pięć
lub dziesięć łódek w zupełności Ci wystarczy. Więcej nie ma sensu budować.
Kopalnia kamienia -> Kamień -> Budowa
Kamieniarz -> Kamień
Jak widzisz, są dwie możliwości zdobycia kamienia (jest i trzecia,
ukraść). Kamienie są potrzebne do powstania niektórych budowli, w tym
wszystkich budowli wojskowych. Bez niego ani rusz. Należy stale
kontrolować jego zapas. Brak oznacza nieunikniony kryzys, jeśli nie
przegraną. Kopalnia kamieni do swojej budowy wymaga między innymi jednej
sztuki kamienia - więc jeśli się skończą, to niby skąd go wziąć?
Kamieniarz do budowy swojej chatki potrzebuje jedynie drewna, więc jest to
alternatywa do podreperowania sytuacji alarmowej. W jednej z ostatnich
misji, z kamieniem będzie naprawdę trudna sytuacja.
Jeśli kiedykolwiek ilość posiadanego przez Ciebie kamienia będzie
niepokojąco niska, uruchomi się "program ratowniczy". Zostanie
on odwołany, jeśli zwiększysz braki drewna i kamieni.
Kopalnia węgla -> Węgiel
Węgiel + Hutnik żelaza + Ruda żelaza -> Żelazo
Węgiel + Hutnik złota + Ruda złota -> Złoto
Węgiel + Płatnerz + Żelazo -> Miecz lub Tarcza
Węgiel jest bardzo potrzebny. Jest wymagany przez wszystkie huty (lub
jak kto woli przetapialnie) oraz płatnerza. Według mnie jest dziwne, że
nie potrzebuje go Piekarz. W przypadku jego braku stanie Ci Twoja
gospodarka, bo zabraknie narzędzi i żelaza. Kopalni węgla powinno być więcej niż
innych kopalni, ponieważ jak łatwo zauważyć, węgla idzie trzy razy więcej.
W połączeniu z węglem powstaje złoto, żelazo, broń.
Z tego też powodu górnik go wydobywający powinien otrzymywać pełne racje
żywnościowe (do ustawienia w odpowiednim menu).
Kopalnia rudy żelaza -> Ruda żelaza
Ruda żelaza + Hutnik żelaza + Węgiel -> Żelazo
Ruda żelaza jest wydobywana przez kopalnię rudy żelaza. Jest potrzebna
(po przetopieniu na żelazo) do produkcji broni (przez płatnerza) oraz
narzędzi (przez kowala). Odpowiednie jej wydobycie - nie za dużo (chyba,
że masz rozwiniętą sieć przesyłową oraz dużo jedzenia), oraz nie za mało
(będą przestoje w produkcji), jak i każdego innego surowca możesz uzyskać
poprzez odpowiednie ustalenie dozowania żywności, w odpowiednim menu.
Ruda żelaza + Węgiel + Hutnik żelaza -> Żelazo
Żelazo + Płatnerz + Węgiel -> Miecz lub Tarcza
Żelazo + Deska + Kowal -> Narzedzie
Żelazo jest bardzo potrzebnym materiałem. Dzięki niemu będziesz mógł
zarówno podnieść swój poziom uzbrojenia, jak i ilość narzędzi, jakimi
dysponujesz. Staraj się, aby mieć go jak najwięcej. Wtedy będziesz miał
lepszą produkcję broni, a tego to już chyba nie trzeba reklamować.
Kopalnia rudy złota -> Ruda złota
Ruda złota + Hutnik złota + Węgiel -> Złoto
Ruda złota jest bardzo potrzebna. Wzniesienie kopalni rudy złota będzie Cię kosztowało pięć desek. Wydobyta ruda złota zostanie
przetworzona przez hutnika złota na złoto. Te z kolei będzie
dystrybuowane do Twych obiektów wojskowych.
Kopalnia rudy złota -> Ruda złota
Ruda złota + Hutnik złota + Węgiel -> Złoto
Ludzik -> Łopata -> Kopacz
Łopata jest niezbędna, aby powstał kopacz, który wyrównuje teren
pod duże budowle. Budując obiekty do wyrównania można w pewien
sposób doprowadzić do zwiększenia liczby możliwych do budowy dużych budowli.
Ludzik + Młotek -> Budowniczy
Ludzik + Młotek -> Szkutnik
Ludzik + Młotek + Piła -> Kowal
Ludzik + Młotek + Obcęgi -> Płatnerz
Ludzik + Młotek -> Geeolog
Jak sam widzisz, młotek jest najczęściej używanym narzędziem w tej
grze. Dlatego też trzeba zawsze mieć pod ręką kilka sztuk. Nie można
także na początku gry rozpoczynać nieskończonej liczby budowli, bo
zabraknie młotków dla reszty osób, które go potrzebują (między innymi dla
płatnerza). Na szczęście od początku gry dysponujemy kowalem, więc można w
razie braku jakiegokolwiek narzędzia uzupełnić braki. Skoro już wiesz, jak
ważne są młotki, co byś powiedział na odebranie ich wrogowi? Zobacz dział
tricki.
Ludzik + Siekiera -> Drwal
Siekiera jest potrzebna jedynie drwalowi do ścinania drzew.
Ludzik + Piła -> Tracz
Ludzik + Piła + Młotek -> Kowal
Piły wymaga kowal i tracz. Dzięki niej powstają deski, z których potem z
pomocą żelaza i młotka służą do wyrobu narzędzi.
Ludzik + Kosa -> Rolnik
Kosa jest potrzebna do powstania rolnika, który później używa jej do
ścinania zboża.
Ludzik + Kilof -> Górnik
Ludzik + Kilof -> Kamieniarz
Kilof jest potrzebny kamieniarzowi, który nim rozbija
znalezione na powierzchni ziemi zbiorowiska kamieni. Wykorzystuje go również
górnik, który
zasiedli jeden z typów kopalni.
Radzę nie nadużywać ilości kilofów dla stworzenia kamienarzy, bo przyda
się on także dla górników, których będziemy w dalszej grze potrzebować
coraz więcej i więcej.
Ludzik + Obcęgi -> Płatnerz
Obcęgi są potrzebne jedynie płatnerzowi, który dzięki nim może utrzymać
rozgrzane żelazo i kuć je, póki gorące.
Ludzik + Tasak -> Rzeźnik
Tasak to po prostu większy nóż. Jest on potrzebny jedynie dla
rzeźnika, który dzięki niemu może w brutalny sposób zamieniać świnki na
mięso, które później spożyje jakiś górnik.
Ludzik + Wędka -> Rybak
Wędki wykorzystuje jedynie rybak, który dzięki nim łowi ryby.
Ludzik + Miecz + Tarcza = Knechta -> Gal -> Asteriks -> Centurion -> Rycerz
Wolny ludzik, po otrzymaniu miecza i tarczy, staje się knechtą.
Miecze, jak i tarcze wyrabia płatnerz. Dosyć ważne jest, abyś produkcję
broni rozpoczął już na początku gry, jeśli masz ku temu materiały. Pozwoli
Ci to uzyskać lekka przewagę nad przeciwnikami.
Ludzik + Miecz + Tarcza = Knechta -> Gal -> Asteriks -> Centurion -> Rycerz
Tarcza, jak i miecz są produkowane przez płatnerza. Wymagane są
natomiast przez knechtę. który będzie dzięki nim mógł powstać. Postaraj się o
jak największą produkcję tego oręża dla swojego wojska. Zaowocuje to
większą niż wróg siłą Twej armii.
Ludzik + Wędka -> Rybak -> Ryby
Ryby łowi rybak. Nie jest to pewne źródło pożywienia, bo nie zawsze
połów jest udany. Poza tym, jeśli zbudujesz zbyt dużo rybaków przy jednym
jeziorze (proporcjonalnie do wielkości), to rybki całkiem wyginą.
Ludzik -> Świniarz -> Świnki
Świnki są hodowane przez świniarza. Są wyjątkowo schludne i czyste,
miło przy tym kwiczą. Żywią się zbożem, które świniarz zapewne we własnym zakresie
przerabia na jakąś paszę (w końcu to nie kury). Rosną dosyć powoli.
Możesz zacząć je hodować z nudów albo jeśli nie nadążasz przerabiać zboża.
Jeśli zależy Ci na szybkiej produkcji żywności, przestaw się na produkcję
chlebków.
Ludzik -> Świniarz -> Świnki -> Rzeźnik -> Mięso
Mięso jest produkowane ze świnek, które są zabijane. Z jednej świnki
powstaje jedna sztuka mięsa. Według mnie jest to pewną głupotą. Powinno
powstawać więcej (konia z rzędem temu, kto zje na raz całą świnię).
Rolnik -> Zboże -> Młyn -> Mąka -> Piekarz -> Chleb
Rolnik -> Zboże -> Świniarz -> Świnia -> Rzeźnik -> Mięso
Zboże jest produkowane przez rolnika. Im więcej będzie nasz rolnik
miał wolnego miejsca, tym więcej zasieje zboża. Zboże produkuje się
szybko, a zatem przy kilku rolnikach będziesz miał "zatory zbożowe".
Później zboże może zostać albo przetworzone na chleb, albo poprzez
dokarmianie świnek na mięso.
Rolnik -> Zboze -> Młyn -> Mąka -> Piekarz -> Chleb
Mąka powstaje ze zboża, we młynie, wyrabia ją młynarz. Następnie trafi
ona do piekarza, który upiecze z niej chlebek. Produkcja chlebków jest
najszybsza, jeśli chodzi o produkcję żywności, a zatem gorąco ją polecam.
Rolnik -> Zboze -> Młyn -> Mąka -> Piekarz -> Chleb
Chlebek jest jedną z form pożywienia występujących w naszej grze.
Jeśli chodzi o jego produkcję, to końcowym etapem jest jego wypiek przez
Piekarza. Chleb produkuje się najszybciej (według mnie), poza tym aby go
przetworzyć, wystarczy jedna większa budowla, a nie tak jak w przypadku
miesa dwie. Ciekawym faktem jest to, że u górnika jest on przedstawiony
jako mięso (ryby jeszcze potrafię zrozumieć).
W dolnym menu, które jest sercem wszystkich połączeń, możesz wybrać jedną z kilku możliwości:
Najedź na menu Budowania. Następnie wciśnij i przytrzymaj
na nim prawy klawisz myszki, trzymając go wciśnij lewy. I co się stanie?
Teren, który jest pod naszą kontrolą pokryje się budynkami, które wskazują
miejsce, gdzie można coś zbudować. Jeśli nie ma widocznego gdzieś budynku,
oznacza to, że nie można go w tym miejscu zbudować. Niekiedy przeszkadzają
w tym drzewa lub złoża kamieni. Korzystając z usług drwala lub
kamieniarza można je jednak usunąć.
Zmiana budynku. Jeśli chcesz zmienić powstały budynek na jakiś inny,
to jeśli nie używasz opcji szybkiego budowania, kliknij na budowle, najedź
na dolne menu, na przycisk budowania, wciśnij go,
wybierz budowlę, która ma powstać i trzymając na nim prawy klawisz myszki
wybierz nowy obiekt do zbudowania, (do wciśniętego prawego klawisza dołącz
lewy). Budowla powinna się spalić, po czym na jej miejscu pojawi się
fundament pod nowo wybrany budynek.
Jeśli natomiast włączyłeś w opcjach szybkie budowanie, wystarczy
dwukrotnie kliknąć na wybraną budowlę i trzymając prawy klawisz myszki
wybrać nowy obiekt do zbudowania. Budynek zostanie zniszczony, po czym na
jego miejscu pojawi się fundament pod nowo wybrany budynek.
Pozostałe, w wyniku pracy drwala, pnie ściętych drzew oraz pole ściętego
zboża nie przeszkadzają w budowie nowych budynków.
Jeśli na swoim terenie widzisz miejsce pod wiele dużych budowli, nie
ciesz się. bo w przypadku wybudowania jednej z nich, natychmiast zmieni
się możliwa lokacja innych. Wyświetlane "zamki", to jedynie propozycja,
gdzie może powstać taka budowla, a nie gwarancja jej stworzenia w danym
miejscu.
W grze występują także elementy krajobrazu, jak na przykład wysoka
brązowa górka, czy też uschłe drzewo, których w żaden sposób nie można
skasować.
W tymże menu można także budować drogę. Otóż klikasz na chorągiewkę
i prowadzisz drogę, klikając na odpowiednie ikonki, które
wskazywać Ci będą ukształtowanie terenu. Staraj się tak ją budować, aby
nie budować jej na ikonkach o kolorze żółtym (wzniesienie), oraz
czerwonym (bardzo wysokie wzniesienie). Zbudowanie drogi na "którymś" z
tych kolorów spowoduje, że tragarz będzie się po niej wolniej poruszał
(wchodząc).
Drogę można budować także szybciej, jeśli włączyłeś w opcjach
szybkie budowanie. Dzięki temu, wystarczy kliknąć na chorągiewkę
i zwyczajnie prowadzić drogę. Jeśli kiedykolwiek zamiast lewym, klikniesz
prawym i lewym klawiszem na którejś z ikonek, przedstawiających
ukształtowanie terenu, zamiast kolejnego odcinka drogi, powstanie
chorągiewka. Drogę kasujesz, zaznaczając ją i nakierowując myszkę tam, gdzie jest
menu kasowania. Pojawi się tam ikonka drogi i nożyczki ją przecinające.
Jeśli chcesz całkowicie zniszczyć dany budynek, klikasz na nim, aby go zaznaczyć. Teraz w dolnym menu powinna się uaktywnić ikonka kasowania, która przedstawia ruiny. Klikasz na nią. Powinna pokazać się opcja kasowania. Uważaj jednak. Jeśli ją wciśniesz, dany budynek zostanie bezpowrotnie zniszczony. Istnieje również inny sposób kasowania budynków.
Menu mapy można przywołać na dwa sposoby. Jeśli nie włączyłeś opcji
szybkiego przywoływania mapy w opcjach, jeśli będziesz chciał
kiedykolwiek skorzystać z mapy, będziesz musiał klikać za każdym razem na
ikonkę mapy. Jeśli zaś włączyłeś, wystarczy
wykonać podwójne kliknięcie (tzw. dwuklik) prawym klawiszem myszki. Mapa
zostanie przywołana automatycznie. Ja stale tego używam, bo ułatwia grę.
Jest jeszcze taka możliwość, że jeśli na ikonie mapy przytrzymasz prawy
i lewy klawisz myszki, zostaniesz automatycznie przeniesiony do zamku,
gdziekolwiek byś był. Będziesz często z tego korzystał.
Sama mapa ma kilka ikonek. Służą one do:
Menu statystyk to miejsce, gdzie możesz się dowiedzieć wszystkiego o tym, jakim jesteś władcą, produkcji i wielu innych rzeczach. Dlatego jest tutaj zastosowany podział na kilka podmenu. Więcej dowiesz się, klikając na interesującą Cię nazwę. A są nimi:
W tym menu możesz się zorientować, jak mniej więcej przebiega produkcja żywności oraz jej przetwarzanie w kolejnych gałęziach przemysłu spożywczego. Będziesz także wiedział, jak żywieni są górnicy, którzy im lepiej są żywieni, tym efektywniej pracują. Przydział żywności dla każdego górnika możesz ustalić w odpowiednim menu. Wszystko jest tutaj przedstawione w postaci liczników. Im dalej (w kierunku czerwonego koloru) tym większa produkcja lub nasycenie danym towarem.
To menu przedstawia sytuację na rynku surowców, ich przetwarzanie. Podobnie, jak i w menu żywności, wszystko jest tutaj przedstawione w postaci liczników. Im dalej (w kierunku czerwonego koloru) tym większa produkcja lub nasycenie danym towarem. Dzięki temu menu dowiesz się na temat braku jakiegoś z surowców, nadmiarze innego itd.
Tutaj dowiesz się, jak pracują ludziki zatrudnione w jednym z zawodów. Np. mniejsza aktywność płatnerza pozwala sądzić, że nie za dobrze jest z produkcją żelaza i węgla. To samo tyczy się także i innych specjalności
Tutaj jest wyświetlona ogólna liczba wszystkich materiałów, narzędzi, surowców i broni we WSZYSTKICH składach. Jest to po prostu suma wszystkiego co posiadasz. Wszelkie rzeczy, które znajdują się w transporcie (na drogach), nie są tu ujęte. I jeszcze drobna uwaga. Jeśli masz np. dziesięć mieczy i siedem tarcz, to nie oznacza, że będziesz mógł stworzyć siedmiu żołnierzy, bo np. sześć tarcz będzie w składzie, w którym brak jest całkowicie mieczy. To zmienia oczywiście postać rzeczy. Tyczy się to także i innych zawodów, do powstania których trzeba więcej, jak jednego narzędzia.
W tym menu zobaczysz, jakie budowle są już zbudowane, a jakie jeszcze nie. Poznasz także dokładną liczbę posiadanych przez Ciebie budowli każdego typu. Dzięki temu będziesz wiedział, co powinieneś jeszcze zbudować. Uwaga! Te dane nie będą prawdziwe, jeśli któryś z Twoich budowniczych "pójdzie" do wroga (zobacz tricki). Mogą, ale nie muszą ulec uszkodzeniu (będzie wyświetlana nieprawdziwa liczba).
Ujrzysz tutaj, ilu masz ludzików danego zawodu. Jest to ZSUMOWANIE ZE WSZYSTKICH SKŁADÓW, jakie posiadasz. Ale w tym wypadku nie jest to ważne, o ile skład jest połączony z resztą kraju. Po prostu jeśli zostanie "zgłoszone" zapotrzebowanie na danego ludzika, uda się on na miejsce przeznaczenia. Liczeni są tu ludzie, którzy mają już jakiś zawód, nie muszą koniecznie pracować, np. pięciu rybaków siedzi w zamku, jeden łowi ryby. Zobaczysz ich jako sześciu.
Widać tutaj w formie wykresów aktywność wszystkich zawodów, ilość wytwarzanych materiałów, broni itd. Przedstawione one są w skali czasowej, dzięki czemu możesz się zorientować, jak pokierować produkcją. Komu odjąć, a komu dać, czego przydałoby się więcej. Klikając na każdą z ikonek otrzymasz informację o interesującej Cię rzeczy. Statystyki nie będą prawdziwe, jeśli jakiś ludzik, który cokolwiek produkuje "pójdzie" do wroga (zobacz tricki).
Ważne menu. Dzięki niemu poznasz siłę wojsk wroga, jego aktualną ocenę, ilość jego budowli oraz zajęty przez niego teren. Należy tutaj co jakiś czas zaglądać. I starać się, aby wykres przedstawiający siłę naszych wojsk był stale najwyższy. Dzięki temu staniesz się potęgą wojskową. A kto ma wojsko, ten ma władzę. Można dowolnie przełączać skalę czasu.
W tym menu możesz wydawać rozporządzenia, które zostaną następnie wprowadzone w życie przez Twoich mieszkańców. Są nimi:
Menu żywnościowe. Możesz tutaj ustalić, ile każdy z górników ma otrzymywać pożywienia. Tutaj trzeba się zastanowić. Wykorzystaj to później do lepszego rozdysponowania zapasami, a także kierowania wydobyciem. Możesz dzięki temu np. zmniejszyć wydobycie rudy złota, bo nie nadążasz go przetwarzać, a tylko zalega na drodze. Odpowiednie ustawienie paska, gwarantuje przestrzeganie ustaleń. Im zielony pasek jest większy, tym więcej górnicy dostaną żywności, im jest mniejszy, tym mniej.
Menu dostawcze. Regulujesz tu, jaki procent danego towaru ma otrzymywać każdy z przetwórców. Tutaj akurat regulujesz dostawę desek i stali. Proponuję dać od razu po rozpoczęciu gry płatnerzowi stali na maksimum, a kowalowi to już różnie, bo to zależy od tego, czy brak Ci czegoś, czy nie. Szkutnikowi zmniejsz przydział na minimum, jeśli nie na zero. Z ustawieniem u kowala trzeba się namyśleć. Jeśli dany przetwórca jeszcze nie istnieje, przestawianie przyporządkowanego mu paska nie przyniesie żadnego skutku. Jednak zacznie on oddziaływać po jego powstaniu. Odpowiednie ustawienie paska, gwarantuje przestrzeganie ustaleń. Im zielony pasek jest większy, tym więcej dany gość dostanie danego materiału.
Menu dostawcze. Regulujesz tu, jaki procent danego towaru ma otrzymywać każdy z przetwórców. Właściwie to od razu po rozpoczęciu gry hutnikom, młynarzowi i płatnerzowi możesz to ustawić na maksimum. Właściwie reszcie też. Z ustawieniem u świniarza trzeba się namyśleć. Jeśli dany przetwórca jeszcze nie istnieje, przestawianie przyporządkowanego mu paska nie przyniesie żadnego skutku. Jednak zacznie on oddziaływać po jego powstaniu. Odpowiednie ustawienie paska, gwarantuje przestrzeganie ustaleń. Im zielony pasek jest większy, tym więcej dany gość dostanie danego surowca.
Ustalamy jakie narzędzia w pierwszej kolejności ma produkować kowal. Ustawienie danego paska na maksimum spowoduje, że dane narzędzie będzie produkowane częściej niż to o krótszym pasku. Całkowity brak paska powoduje, że kowal tego wcale nie będzie produkował. Stosuj to, gdy jakieś narzędzie nie jest Ci już więcej potrzebne.
Ustawiasz tu co mają najpierw nosić tragarze, a konkretnie co ma wziąć pierwsze z grupy surowców, które leżą przy chorągiewkach. Co to oznacza? Ten towar, który znajduje się na samej górze tej listy będzie najszybciej transportowany, a co za tym idzie najprędzej dotrze do miejsca przeznaczenia. Możesz tu sobie regulować, co ma być zabierane spod chorągiewki jako pierwsze, a co jako ostatnie. Ma to niekiedy wpływ na zatory, produkcję uzbrojenia i przetapianie surowców. Deski oraz kamienie bezwzględnie powinny być na szczycie. Dzięki temu szybko dotrą na miejsce budowy, a tego nie muszę chyba komentować.
Działanie podobne jak w przypadku menu tragarza. Regulujesz tutaj, co ma być jako pierwsze wynoszone z zamku/składu. Co za tym idzie pozwala to w pewnym stopniu regulować produkcję, roznoszenie towarów itd. Jeśli czekasz na jakiś towar, a jego jak nie wynoszą, tak nie wynoszą, oznacza to, że:
W tym menu możesz ustalić, jak zasiedlane mają być strażnice. Oto kolejne stopnie:
Ustawiasz tu wszelkie sprawy związane z wojskiem.
Tym paskiem na samej górze regulujesz pobór do wojska. Po lewej drobna
rekrutacja, wręcz jej brak. Po prawej rekrutacja na maksimum. Tzn.
prawie zawsze, gdy jest to możliwe i są ku temu wystarczające warunki
(miecz+tarcza+wolny ludzik) zostanie stworzony wojak. Utrudnia to niestety
tworzenie ludzi do odpowiednich zawodów, tak więc uważaj. Ikona ze
skrzyżowanymi mieczami to natychmiastowe wydanie broni liczbie gości jaka
może zostać zrekrutowana - ich ilość pokazuje liczba obok tarczy. Zawsze
powstanie z nich knechta, a zatem im wcześniej dostanie broń, tym
szybciej będzie się szkolił. Znaczenie ikonek z gościem wchodzącym do
zamku i wchodzącym zeń są następujące: gość wchodzący do zamku to zwołanie
Twoich wojaków do najbliższych składów/ zamku. Najlepsi w każdej ze
stanic pozostaną w niej. Do obrony pozostanie jedynie ilość, jaką sam
wcześniej ustaliłeś w odpowiednim menu. Zawsze pozostaje
w takim wypadku najlepszy z gości. Tę opcję można wykorzystać do
wyrównania poziomu wojska w całym kraju, bądź też jeśli masz mało wojsk do
zasiedlenia pustych budynków militarnych. Ta operacja tworzy OGROMNE
korki. Powoduje to rzecz jasna "chwilowe" spowolnienie transportu w całym
państwie, a co za tym idzie brak surowców dla przetwórni itd. Osłabia się
przez ten okres obrona - brak jest pełnego składu strażnic. Można to
wykorzystać u wrogów i zaatakować ich strażnice podczas wykonywania tej
operacji. Ja w większości przypadków staram się wykorzystywać tę drugą
ikonkę. Z gościem wychodzącym z zamku. Z zamku wyjdą tylko dobrze
wyszkoleni goście i wymienią się miejscami z gośćmi w stanicach. Jest to
lepsze rozwiązanie (według mnie), gdyż nie blokuje tak dróg i nie osłabia
aż tak państwa.
Liczby na samym dole (1-99) to ilość ludzi, broniących
zamku. Jest to jednocześnie poziom wyszkolenia wojska. Im
większa jest ta liczba, tym więcej gości będzie Ci broniło zamku i
żołnierze lepiej się będą szkolić. W miarę rozwoju gry zwiększaj tę
liczbę. Jeśli kiedyś ktoś Cię zaatakuje, a ty nie będziesz miał wolnych
żołnierzy, aby poszli z odsieczą zaatakowanym, możesz zmniejszyć tę liczbę.
Z zamku wyjdzie trochę wojaków.
Są trzy typy budynków wojskowych:
Każda z dużych budowli (to te
zaznaczone jako żółte zamki) wymaga trochę miejsca. Nie można postawić
dwóch dużych budynków w bezpośrednim sąsiedztwie. Tego ograniczenia nie ma
w przypadku małych budowli. Jeśli stworzysz duży budynek, w jego otoczeniu
natychmiast pojawi się zmiana możliwych do wzniesienia budowli.
Skłoni Cię ta sytuacja do racjonalnego zagospodarowania terenu, szczególnie w pobliżu
zamku. Dlatego też staraj się zbudować zamek w miejscu, gdzie będziesz
mógł zbudować wiele takich budowli. Niestety życie z dwoma - trzema takimi
miejscami pod te budowle nie należy do przyjemnych (ale jest możliwa, w
przypadku dobrego rozplanowania reszty możliwych lokacji).
Spotkasz się także z sytuacją, że kilka rosnących drzew czy też złoża
kamieni uniemożliwią Ci zbudowanie dużych budowli, a jedynie małych. W
takim wypadku jeśli możesz, nie buduj ich, a zamiast tego
skasuj przeszkadzające Ci obiekty, po czym zweryfikuj dane.
Małe budowle nie wymagają chyba szczegółowego opisu. Są możliwe do zbudowania praktycznie wszędzie, rzecz jasna oprócz gór, jezior i wydm pustynnych. Odległość pomiędzy nimi nie musi być duża, dlatego też możesz budować je jedna obok drugiej. Staraj się jednak najpierw budować duże budowle, a następnie w miejsce, gdzie nie można ich już postawić, wpychać małe.
Możesz zostać powiadomiony o następujących rzeczach:
Jeśli kiedykolwiek dojdzie do sytuacji awaryjnej, gdy zabraknie Ci kamieni, włączy się program awaryjny. Oznacza to, że sytuacja jest naprawdę groźna, grozi załamanie się Twej gospodarki poprzez brak jednego z materiałów budowlanych. Niemożność zbudowania niektórych budynków może spowodować, że skończysz grę. Jeśli spotkasz się z taką sytacją, musisz natychmiast działać. Odetnij niepotrzebne na razie budynki, a cały swój wysiłek skieruj na zdobycie stałego źródła kamienia, że o deskach nie wspomnę. Jeśli liczba posiadanych przez Ciebie materiałów służących do budowy (kamienie przede wszystkim) się zwiększy, alarm zostanie odwołany.
Jeśli spodobają Ci się tricki, przemyśl ich stosowanie. Gra się nie
po to, aby wszelkimi sposobami doprowadzić do zwycięstwa,
ale aby dojść do tego po honorowej potyczce, nie używając tricków. To jest
właśnie prawdziwe zwycięstwo, wywalczone metodą fair-play, a nie poprzez
ubieganie się do wszelkich sposobów na oszukanie komputera. Bo nie jest
wcale problemem nabić sobie materiałów (mam zamiar napisać do tego edytor,
w Amosie. Wstyd się przyznać, sam kiedyś, kiedy jeszcze nie miałem Replaya
tak robiłem) i lać wroga ile wlezie. Więc zastanów się nad ideą takiej
gry. Problemem nie jest zwycięstwo. Zwycięstwem jest dostosowanie się do
reguł gry i sprostanie im.
Cel jest jeden: zwyciężyć. Ale jak? Aby dana misja została zaliczona, trzeba objąć swoim władaniem odpowiednią ilość całego terenu gry. Musisz budować strażnice, lecz nie licz iż tylko to wystarczy. W pewnym momencie dojdzie do tego, iż cały teren zostanie już zajęty przez wszystkich graczy. Co wtedy? Należy ich pokonać. Nie trzeba wcale niszczyć ich zamków (ja uwielbiam - akurat to uważam za całkowitą wygraną), lecz wystarczy odbić ich strażnice. Nie ma tu żadnego znaczenia wielkość zajętej strażnicy - każda, czy jest to warownia, czy też forteca zajmuje taką samą połać terenu, tylko niektóre z nich jest "nieco" trudniej zdobyć.
Podczas pisania tego opisu zdarzyła się tylko jedna nieprzewidziana
sytuacja - raz mi wyłączyli prąd, a ja stale zapisuję ten opis do ramu.
Efekt łatwo przewidzieć. Cieszy mnie jednak to, że nie straciłem nazbyt
wiele, bo tylko kilka kilobajtów tekstu, około godziny roboty. Dobrze, że
były to właściwie tylko kosmetyczne poprawki w wyglądzie.
Nie przejmuj się, jeśli odniosłeś wrażenie, iż ta gra jest strasznie
trudna. Wcale tak nie jest. Ja nie miałem do niej opisu, do wszystkiego
doszedłem sam, a sądzę że przedstawione w tym opisie moje doświadczenia
pomogą i Tobie. To, że napisałem np. iż budynek powinieneś, trzeba lub
powinien stać w jakimś miejscu, bo inaczej transport będzie dłużej trwał,
nie są żelaznymi regułami. Odstępstwo od nich nie oznaczam że z hukiem
zakończysz grę. Nie. To są jedynie wskazówki, a ich nieprzestrzeganie nie
prowadzi do zguby. Sam wielokrotnie popełniałem błędy, ale z 95% z nich
wyszedłem obronną ręką. Stopniowo będziesz popełniał coraz mniej pomyłek.
W końcu nauczysz się doskonale zauważać kierujące tą grą reguły.
Na koniec pragnę zauważyć,iż jestem tylko człowiekiem, więc możliwe iż
popełniłem w tym opisie jakąś "gafę", za co z góry przepraszam.
Korzystając z okazji pragnę podziękować:
Maćka Kowalczuka, za stację dysków...
Tadeusza Tasa (Old Tad) za zaciekawienie mnie AmigaGuide.
Mady Styczyńskiej (Pyder)
Krzysztofa Kozaryna (Turqus)
Romana Wołyńca (LEF)
Rafała Sarafina (Ravrot)
Norberta Bazylewicza (Słoma)
Dominika Legiecia (Legal)
AmigaGuide oraz AmigaOS 1.3 za to, że nie ma wszystkich komend.
Elektrowni za wyłączenie mi prądu podczas pisania. (godzina straty)
i elektrowni raz jeszcze
I wszelkich innych osób, o których zapomniałem...