Aktualności Forum Graffiti Publicystyka Teleport
  • Instalacja JVM na Debianie PPC

21.01.2006 10:47, autor artykułu: Bartosz "Bażant" Sokołowski
odsłon: 7601, powiększ obrazki, wersja do wydruku,

Java Używanie jakiegoś systemu linuksowego na Pegasosie, to dziś właściwie konieczność, chociażby ze względu na brak sensownej przeglądarki WWW na MorphOS-ie. Na DebianiePPC mamy do wyboru kilka przeglądarek WWW od Mozilli poprzez Firefoxa, Konquerora aż do Opery i innych. Jednak po chwili surfowania po sieci okazuje się, że części stron WWW nie możemy oglądać ze względu na brak wirtualnej maszyny JAVA w naszym systemie. Sprawa instalacji JVM nie jest niestety tak banalna jak na maszynie z Windows, ale nie jest też bardzo skomplikowana, szczególnie jak wiadomo gdzie i czego szukać.

Zaczynamy!

Java Najpierw musimy ściągnąć JVM Runtime Environment. Jako, że SUN nie wspiera procesorów PPC, to posłużymy się produktem IBM.

  1. Meldujemy się na tej stronie,
  2. Klikamy na J2SE 5.0 for 32-bit iSeries/pSeries,
  3. Logujemy się lub jeśli nie mamy konta, to rejestrujemy się na stronie (rejestracja jest darmowa),
  4. Ściągamy JRE w formacie TGZ np. ibm-java2-jre-50-linux-ppc.tgz (kilkadziesiąt MB), (UWAGA: Nie ściągać RPM!).

Konwersja archiwum TGZ do formatu paczki instalacyjnej DEB oraz instalacja JVM.

  1. Instalujemy pakiet java-package
    apt-get install java-package,
  2. Jeśli java-package jest w wersji 0.27, to musimy ją potraktować łatką dostępną pod tym adresem. Ściągamy java-package.patch do katalogu /usr/share i dalej:
    cd /usr/share
    patch -p0 <java-package.patch
    jeśli nie wystąpią błędy, to przechodzimy do katalogu ze ściągniętą JVM np.
    cd /home/bla/ibmjava
  3. Jako użytkownik tworzymy paczkę instalacyjną DEB
    fakeroot make-jpkg ibm-java2-jre-50-linux-ppc.tgz,
  4. Jeśli wszystko się powiodło, to jako root dokonujemy instalacji JVM
    dpkg -i ibm-j2re1.5_1.5.0_powerpc.deb,
  5. Odpalamy Konquerora i w preferencjach wpisujemy ścieżkę do JAVA (/usr/bin/java),
  6. Dla pewności wylogowujemy się i logujemy ponownie,
  7. Odpalamy Konquerora i cieszymy sie działającą JVM!

Java IBM JVM testowana była na internetowych mapach np. www.ipoznan.pl (działa), www.map24.com (nie działa) oraz przypadkowo napotkanych stronach z appletami Java. Generalnie większość rzeczy działa poprawnie, ale JVM w wersji 5 jest nie do końca kompatybilna z poprzednią wersją 1.4.2. Jest to ogólnie znany problem i pozostaje cierpliwie czekać na jego rozwiązanie, czyli pewnie kolejną wersję. Dociekliwi mogą zainstalować JVM v.1.4.2 w sposób analogiczny do opisanego i zrobić testy. Na koniec małe kolce w tej róży - niestety jak do tej pory nie udało się uruchomić pluginu JAVA w Mozilli/Firefoxie (v.1.0.7), ale jak tylko się uda to nastąpi uaktualnienie niniejszego tekstu! Poza tym jak napotkamy jakąś stronę gdzie nasza JVM zaliczy "wywrotkę", to JVM nie działa już na żadnej kolejnej stronie - konieczny jest restart przeglądarki.

Opracowanie na podstawie listy dyskusyjnej debian-powerpc@lists.debian.org, forum www.ppczone.org oraz... dziękujemy ci Google!

    
komentarzy: 3ostatni: 03.08.2007 01:11
Na stronie SCENA.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem