Ostatnio, tworząc własną strukturę HTML potrzebowałem wprowadzić jedną z tych śmiesznych skandynawskich literek, jak na przykład "Ć". Pojawił się problem: jak u licha ją uzyskać? Sprawdziłem plik z fontem, czy taki znak w ogóle jest dostępny. Był ukryty jako znak o numerze 198. No tak, ale jak go wywołać? Nie uśmiechało mi się sprawdzanie wszystkiego po kolei w nadziei, że w końcu go odnajdę. I tutaj z pomocą przyszedł właśnie Latin Map.
Zadaniem programu jest wyświetlenie wszystkich znaków dostępnych w mapie klawiatury od pozycji numer 159 do pozycji numer 255. Są to, tak zwane, wszystkie znaki specjalne uzyskiwane poprzez kombinację różnych klawiszy z ALTem. Teraz wystarczy tylko kliknąć na odpowiedni symbol, który zostanie przerzucony do "schowka" (clipboard). Przy czym, możemy wybrać, do którego schowka (od 0 do 255) znak ma powędrować. Teraz już tylko wystarczy wywołać przechowany znak opcją PASTE (Amiga+V) z poziomu CEDa, AmiTekstu, YAMa, czy też innego "pisadła". To wszystko! Szybko, łatwo i bezboleśnie.
Instalacja programu sprowadza się do nagrania go w dowolne miejsce na dysku. Możemy go uruchomić z ikony lub Shella. Jedynym parametrem (lub tooltype'em - jeżeli uruchamiamy program z ikony) jest numer schowka. Defaultowo jest to numer 0. Wymagania programu są prawie żadne: OS2.0 lub wyższy oraz MUI 3.8.
Nie ma co się więcej rozpisywać. Prosty artykuł dla prostego programu. Prosty nie oznacza jednak prymitywny. Program jest niezwykle użyteczny. Od teraz koniec z karkołomnymi operacjami, aby wywołać niemieckie "umlałty". Tylko klikam, wywołuję opcją PASTE (lub shortcutem) i już!!! Nic dodać, nic ująć. Polecam!!!
Program posiada status freeware. Można go zdobyć na Aminecie (util/cdity).