Aktualności Forum Graffiti Publicystyka Teleport
  • Pagestream - część 4

12.07.2008 21:49, autor artykułu: Tomasz Kaczanowski
odsłon: 5385, powiększ obrazki, wersja do wydruku,

Pewnie się stęskniliście za nowym odcinkiem? Jeśli nie, to poczekajcie jeszcze kilka dni zanim przeczytacie. Jeżeli jesteście już gotowi, to "do dzieła".

Dziś porozmawiamy o stylach. Po to by zunifikować drukowane teksty i ułatwić operacje związane z definicją czcionek, wcięć itp. wymyślono coś takiego jak style. Style bardzo ułatwiają życie, ponieważ:

  • definiując dokument nie musimy pamiętać, jak ustawić czcionkę dla tytułów, podpisów pod obrazkami itp.
  • gdy już dokument mamy gotowy i jednak stwierdzimy, że np. w tytułach podrozdziałów mamy zbyt dużą czcionkę, to cała zmiana we wszystkich tytułach to jedynie zmiana w definicji styli.

Style najlepiej definiować używając palety styli (Menu->Window->Show Style Palette). Pojawi nam się małe okno.

Kurs Pagestreama

W pasku narzędziowym tego okna widzimy od lewej:

  • przełącznik do styli akapitu (paragraph styles) - opisać tam można zarówno formatowanie, jak i używane czcionki,
  • przycisk przełączania widoku na style czcionek (character styles) - tu możemy zdefiniować jedynie rzeczy związane bezpośrednio z czcionkami,
  • przycisk filtru, którego użycie zmienia aktualny podgląd styli, zawężając tylko do tych użytych w dokumencie. Ponowne klikníęcie pozwala nam powrócić do widoku ogólnego,
  • ostatni przycisk jest dosunięty do prawej strony i powoduje otwarcie dodatkowego menu. Pozwala ono na dodawanie, edycję, usuwanie, doczytywanie jak i zapisywanie aktualnej palety styli. Możemy definiować zarówno style dla dokumentu, jak i style specjalne, dla osobnych rozdziałów. Dodatkowo style można dziedziczyć. Oszczędza nam to czas przy definiowaniu tychże, bo jeśli różnica między stylami tytułów i podtytułów to jedynie wielkość czcionki, to wystarczy wskazać przy definicji stylu subtytułu, że bazuje on na stylu tytułu. Uzyskujemy to definiując pole Base. Poniżej mamy pole Next. Jest to też dość wygodne pole. Zdefiniować możemy tam, jaki będzie następny styl, czyli możemy ustalić na przykład, że po tytule zawsze będzie styl zwykłego akapitu (body text).

Kurs Pagestreama

Dobrze, ale jak dostać się do okna definicji? Najpierw ustalamy, czy będzie to styl akapitu, czy jedynie czcionki. Następnie użyjemy czwartego przycisku. Jego wciśnięcie powoduje pojawienie się menu. Tam znajdziemy opcje: new, edit, remove, append, save i save as. Wybieramy przycisk new i w zależności od tego, czy mieliśmy zaznaczony przycisk, pierwszy (paragraph style) czy drugi (character style) pojawi nam się jedno z 2 okien.

Kurs Pagestreama
Kurs Pagestreama

Tu definiujemy parametry stylu. Znajdziemy tu małą niedoróbkę wersji amigowej. Przy definicji parametrów fontu mamy 2 pola tekstowe nieopisane. Są to pole wielkości czcionki (Size) i szerokości (Width). Gdy zdefiniujemy już styl, wciskamy przycisk OK. Style te pojawią nam się w rozwijalnych listach Edit Palete (okno zazwyczaj umiejscowione na dole ekranu).

Kurs Pagestreama

Własne style możemy również zdefiniować jako domyślne. Należy wtedy używając prawego przycisku otworzyć menu i wybrać opcję save as. Następnie nadpisać plik PageStream4.styles.

Na dziś to tyle. Kiedy nadejdzie kolejny odcinek? Nie powiem, bo sam nie wiem - tak jak Wy, żyję w niepewności...

    
dodaj komentarz
Na stronie SCENA.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem