Bardzo często zdarza się, że pliki z modułami muzycznymi mają przekłamane lub celowo zmienione nazwy, niezgodne z oryginalnym tytułem nadanym jeszcze przez kompozytora. Jako najlepszy przykład może tu posłużyć jeden z pierwszych kompaktów wydanych na Amigę, poświęcony wyłącznie "dźwiękom i modułom". Ten kto zapoznał się z zawartością tej płytki, dobrze wie o czym mówię. Kompakt miał jedną zasadniczą wadę (pomijając już przeciętność większości modułów), a mianowicie dosyć często, bardziej znane moduły powtarzały się na płycie pod różnymi nazwami. Najczęściej był to jakiś skrót od oryginalnej nazwy lub niepełny tytuł utworu. Tak czy inaczej sytuacja trochę denerwująca dla słuchacza, który po dwa, trzy razy napotyka na ten sam utwór. I właśnie po to by wyeliminować tego typu wpadki, powstał niewielki programik o nazwie RenameMOD (właściwie to taka mini procedurka - zajmuje trochę ponad 5 kB!). Jak wskazuje nazwa, program zmienia nieprawidłowe nazwy modułów, na te oryginalne, zapisane jako SongName przez autora modułu. Na pierwszy rzut oka, raczej nic szczególnego, w końcu można to zrobić ręcznie bez większych ceregieli, ale... gdy ma się kolekcję kilkaset modułów na twardym dysku to wtedy RenameMOD staje się praktycznie niezbędny (no chyba że komuś rzeczywiście nie przeszkadzają nazwy typu "MOD.01", "MOD.ets" ale mam nadzieję, że takich jest niewielu.
Przejdźmy do obsługi programu. RenameMOD nie ma własnego GUI, a wiec wszystkie argumenty trzeba wklepywać ręcznie w oknie CLI. Na szczęście aby uzyskać oczekiwany efekt, nie trzeba się długo produkować - wystarczy następująca komenda:
RenameMOD nazwa_pliku
W takim wypadku program sprawdzi nazwę jednego modułu i ewentualnie ją skoryguje (o ile była błędna). Niestety z poziomu CLI można zmienić nazwę tylko jednego modułu (a w takiej sytuacji używanie programu mija się przecież z celem). Zatem najlepszym rozwiązaniem byłoby "podpięcie" go pod Directory Opusa. Można powiedzieć że RenameMOD jest niemal stworzony do współpracy z Opusem, wtedy dopiero można wykorzystać wszystkie możliwości drzemiące w tej małej pchełce. A przepis na sukces wygląda następująco. W oknie "Edycja funkcji" wpisujemy:
[AmigaDOS] RenameMOD {f}
Na koniec może parę słów o formatach modułów obsługiwanych przez RenameMOD. Oprócz klasycznego Protrackera mamy tu FastTrackera II (popularne XM-y), PlaySIDa, ScreamTrackera oraz mniej znane formaty takie jak Face the Noice, Art of Noise i MultiTracker. Niestety RenameMOD nie rozpoznaje formatu DigiBoostera, ale mimo wszystko to i tak sporo jak na taki niewielki programik. Myślę że od czasu do czasu przyda się na pewno każdemu Amigowcowi.
Program ma status "messageware" a jego autorem jest Andreas Wiencke. Archiwum z RenameMOD znajdziesz na Aminecie w katalogu mus/misc.