CDTV to jedyny model Amigi, który nie został wyposażony w złącza dla podłączenia joysticków. Do tego modelu firmowo został dołączony bezprzewodowy joypad, który może rownież zastępować myszkę. Rozwiązanie takie w pewnym stopniu jest wygodne. Problem występuje wtedy, gdy zechcemy zagrać w jakąś grę dla dwóch graczy. Druga osoba, jeśli dana gra na to pozwala, może grać z klawiatury. Nie jest to jednak zbyt wygodne. Czy jest więc możliwe podpięcie zwykłych joysticków? Odpowiedź brzmi: tak, jednak wymaga to dokonania pewnych zmian.
Istnieją dwa sposoby, aby do CDTV podłączyć normalne joysticki. Pierwszym z nich jest mikroprocesorowy interfejs podłączany do złącza myszki. Istniało kilka wersji takiego interfejsu. Niektóre z nich miały nawet możliwość podpięcia standardowej, amigowej myszki. Inne natomiast były przelotowe, co pozwalało na podłączenie dwóch joysticków oraz firmowej myszki dołączanej do CDTV. Obecnie jednak zdobycie jakiegokolwiek takiego interfejsu jest bardzo trudne.
Drugie rozwiązanie polega na podpięciu gniazdek dla joysticków w odpowiednie punkty na płycie głównej. Wynika to z faktu, że CDTV to tak naprawdę A500 z wbudowanym czytnikiem CD-ROM, więc elektrycznie są w dużym stopniu podobne. Sposób takiego podłączenia można znaleźć na Aminecie. Korzystając z tego opisu, własnoręcznie wykonałem taki interfejs. Jest on naprawdę bardzo prosty, a zarazem tani, więc nawet elektronik amator nie będzie miał żadnych problemów z jego wykonaniem.
Na początek trochę teorii. Głównym elementem, który odpowiada za odbiór sygnałów z pilota oraz myszki, jest układ oznaczony jako U75. To właśnie on wysyła odpowiednie sygnały po zdekodowaniu
do pozostałych układów. Działanie interfejsu polega na podpięciu się sygnałami z gniazdek joysticków do odpowiednich wyjść układu U75.
Interfejs, który wykonałem, składa się z dwóch dwustronnych płytek drukowanych połączonych przewodem w taśmie. Pierwsza płytka jest nakładką na układ U75. Drugą z gniazdkami przykręciłem dwoma śrubkami z odpowiednimi tulejkami dystansowymi do przedniego panelu, dokładnie pod złączem kart pamięci.
Podczas montażu należy zwrócić uwagę na jedną rzecz. Montaż płytki pod układ scalony musi być wykonany przy całkowitym odłączeniu komputera z sieci elektrycznej! Układ ten, jak również kilka innych podzespołów, np. wyświetlacz, jest stale pod napięciem, nawet przy nie wciśniętym klawiszu POWER!
Po poprawnym zmontowaniu całego układu można przystąpić do jego testowania. W pierwszej kolejności należy sprawdzić czy na odpowiednich pinach znajduje się napięcie 5V. Jeśli tak nie jest, należy sprawdzić poprawność montażu, a w szczególności czy taśma łącząca płytki jest poprawnie wpięta. Jeśli wszystko jest
w porządku, można podpiąć standarową amigową myszkę (np. od A500) i załadować system z CD lub dyskietki. Kursor myszki powinien poruszać sie po ekranie bez żadnych przeszkód. Tak samo sprawdzamy drugie złącze podpinając joystick i uruchamiając dowolną grę.
Mam nadzieję, że przedstawione przeze mnie praktyczne rozwiązanie przyda się komuś, kto chciałby wykonać taki układ.