Aktualności Forum Graffiti Publicystyka Teleport
  kategoria: Ludzie
[#1] Making 'high-end' Amiga demos - Michal 'Kiero' Wozniak - Demobit 2017
Wypatrzyłem dziś ciekawe wideo, w którym Kiero^Elude wyjaśnia jak tworzyć dema high-end na Amidze.
Tu link do tego filmu, jeśli już to było to sorry...
[#2] Re: Making 'high-end' Amiga demos - Michal 'Kiero' Wozniak - Demobit 2017

@waldiamiga, post #1

Dzięki, bardzo ciekawe, obejrzałem może 1/4, potem obejrzę w całości...

Powiem tak.. Do tej pory sądziłem, że jeśli chcesz się napawać prawdziwym Amigowym demem, warto pójść w stronę 060... A po tym co zobaczyłem... Czuję się oszukany. :D Brak wykorzystania funkcji chipsetu, streaming music.. No super amigowe demo, bulwo. szeroki uśmiech Ja bym wprowadził ustawę każącą oznaczać takie dema jako średnio-amigowe. :D Jaki procent dem na 060 jest właśnie tego typu?

High-End Amiga demo.. Nigga plx.. Amiga tu robi za projektor. W bardzo dużym uproszczeniu oczywiście. Naturalnie nic nie ujmuję twórcom, bo są zdolni i pracowici, natomiast zaliczyłem teraz konkretny dzwon z rzeczywistością.

Zaczynam rozumieć odwrotny trend - Amigę 500 z OCS. Dziwi mnie nadal, że AGA jest tak mało popularna. Oczywiście znam przyczyny, ale nadal mnie to trochę dziwi.

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2017 21:29:20 przez Sokok
[wyróżniony] [#3] Re: Making 'high-end' Amiga demos - Michal 'Kiero' Wozniak - Demobit 2017

@Sokok, post #2

A co tu jest do "dzwona z rzeczywistością"?
Załóżmy, że masz Amę z 060 i kodujesz dema, szukając optymalnych rutynek. Zgodzimy się chyba, że optymalizacja polega na nie korzystaniu z "wąskich gardeł", a takim właśnie wąskim gardłem dla dobrze rozbudowanej Amigi stają się układy chipsetu. I tak logicznie krok po kroku dochodzimy do Twojego "projektora"...
[#4] Re: Making 'high-end' Amiga demos - Michal 'Kiero' Wozniak - Demobit 2017

@Sokok, post #2

Czuję się oszukany. :D Brak wykorzystania funkcji chipsetu, streaming music..


"..i wtedy książę (prawdziwy książę z białym koniem ) niesamowicie namiętnym pocałunkiem wybudził księżniczkę ze snu i zdjął z niej zły czar wiedźmy.."

Gdzie ty byłeś przez ostatnie.. 15 lat?!

Im szybszy procek tym mniej powodów by korzystać z chipsetu
Już mocna 030 daje możliwości streamingu, a 040 czy 060 to już Panie pozamiatane.. co nie zmienia faktu, że na 040/060 mam kilka swoich ulubionych demek, do których wracam z wielką przyjemnością OK
[#5] Re: Making 'high-end' Amiga demos - Michal 'Kiero' Wozniak - Demobit 2017

@Sokok, post #2

Ten high-end (040/060) był dla wielu osób w latach 90 powodem dla dania sobie spokoju z amigową demosceną. Bo skoro robi się tak samo jak na PC to lepiej to robić po prostu na PC. Albo wcale. Dla innych osób motywacją było robienie na komputerze 10 razy słabszym (od ówczesnego typowego PC) rzeczy tylko 5 razy gorszych. Albo nadrabiających pomysłowością.

Patrząc z innej strony to 060 jest sztucznym samoograniczeniem ale takim jakich na scenie jest pełno. Choćby intra 64KB. Tu mało bajtów, tam mało mipsów - i trzeba tym sprytnie gospodarować, co jest sztuką samą w sobie.

Tak więc ten scenowy high-end jest trochę dziwną odnogą, która w pewnym sensie zaprzecza idei kodowania pod sprzęt ale swoją rację bytu czerpie z innych, nie tylko sprzętowych źródeł. Czemu te motywacje miałyby być gorsze niż czysto 'techniczne'? Były one tak samo realne jak krzem, choć niematerialne :).

Natomiast powrót do sprzętu jest i oldschoolu jest dla wielu (w tym dla mnie) bardzo fajny, bo przez długi czas Amiga 500 była nieco porzuconym komputerem, a patrząc np. na scenę C64 może drzemać w niej sporo niewykorzystanego potencjału. Poza tym nawet i ta A500 to nie jest przecież sam sprzęt ale i chociażby charakterystyczny styl muzyczny, który z jej ograniczeń powstał.
[#6] Re: Making 'high-end' Amiga demos - Michal 'Kiero' Wozniak - Demobit 2017

@Sokok, post #2

Serio? Myślałeś ż e dema elude to dema amigowe?...

Rok temu w panelu dyskusyjnym na RKLE nawet Cahir powiedział że Kiero to chyba nigdy copper listy nie napisał. To padło pewnie w żartach, ale daje do myślenia...
[#7] Re: Making 'high-end' Amiga demos - Michal 'Kiero' Wozniak - Demobit 2017

@nogorg, post #5

Patrząc z innej strony to 060 jest sztucznym samoograniczeniem ale takim jakich na scenie jest pełno. Choćby intra 64KB. Tu mało bajtów, tam mało mipsów - i trzeba tym sprytnie gospodarować, co jest sztuką samą w sobie.


Tak samo jak "sztucznym samoograniczeniem" jest robienie dema na ECS, AGA czy 68000, 68030 itd. Demka na AGA + 060 zachwycały i będą zachwycać, bo pokazują ile można z Amigi wycisnąć.

Elude - Soliloquy
Magia / The Black Lotus
[#8] Re: Making 'high-end' Amiga demos - Michal 'Kiero' Wozniak - Demobit 2017

@agrajek, post #7

Właśnie w tym mój ból. Uważam, że Amiga układami specjalizującymi stoi. Podczas gdy okazuje się, że w przypadku dem 060 nie jest to prawda. Co wyjątkowego pozostaje z Amigi po przekierowaniu niemal całej pracy na procesor? Czy równie dobrze wspomniane dema mogłoby się to nazywać High-End Atari Demo?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 06:43:13 przez Sokok
[#9] Re: Making 'high-end' Amiga demos - Michal 'Kiero' Wozniak - Demobit 2017

@Sokok, post #8

Czy równie dobrze wspomniane dema mogłoby się to nazywać High-End Atari Demo?
. Jasne, przecież masz porty demek TBL na flakona.
[#10] Re: Making 'high-end' Amiga demos - Michal 'Kiero' Wozniak - Demobit 2017

@agrajek, post #7

Sztucznym w tym sensie, że właśnie nie wynika do końca z charakterystyki sprzętu, gdzie większość jego zdolności jest pomijana. W tym sensie równie dobrze mogłoby to chodzić na 386 lub Atari ST.

A co kogo zachwyca to jego osobista sprawa.
[#11] Re: Making 'high-end' Amiga demos - Michal 'Kiero' Wozniak - Demobit 2017

@fazior, post #9

Wiem właśnie. dlatego powstaje pytanie co Amigowego jest w tego typu demach 060, poza tym, że skompilowano je na Amidze.

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 07:53:08 przez Sokok
[#12] Re: Making 'high-end' Amiga demos - Michal 'Kiero' Wozniak - Demobit 2017

@Sokok, post #11

Stara pieśń nieudolnego ścigania się z PC zamieniła się w ściganie się we własnym gronie, co w wielu przypadkach zaowocowało ciekawymi produkcjami.

Dema na C64 też nie powstają na C64 (pewnie poza pojedynczymi, hardkorowymi przypadkami). Podobnie zresztą z A500. Wiele tego typu rzeczy i tak powstaje przy użyciu współczesnych narzędzi, które umożliwiają wygodniejsze pisanie i analizę kodu, tworzenie grafiki czy muzyki. Dzięki temu możliwy był taki postęp na scenie C64 ale też można zapytać - ile cukru w cukrze?

Demoscena to tylko w pewnym stopniu hardware - wbrew pewnym obiegowym przekonaniom.

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 08:04:59 przez nogorg
[#13] Re: Making 'high-end' Amiga demos - Michal 'Kiero' Wozniak - Demobit 2017

@Sokok, post #11

No prawdopodobnie nic, na lodówce z 060 też pewnie mogły by działać, skoro na flakonie działają.
[#14] Re: Making 'high-end' Amiga demos - Michal 'Kiero' Wozniak - Demobit 2017

@fazior, post #13

To kwestia definicji terminu "amigowe", która raczej nie byłaby do przyjęcia dla hardkorowych amigowców redukujących wszystko to poziomu sprzętu i nie potrafiących dostrzec nic ponad to wąskie rozumienie. Ale tak po prawdzie to mało kto się nimi przejmował przez ostatnie kilkanaście lat. Te dema nie powstawały dla ich przyjemności, tylko dla frajdy tworzących, którzy ten związek i sens widzieli. Tylko inaczej pojmowali.
[#15] Re: Making 'high-end' Amiga demos - Michal 'Kiero' Wozniak - Demobit 2017

@nogorg, post #14

Mimo wszystko, ludzie mówiąc o wyjątkowości Amigi spuszczają się nad jej układami i twórcą, a tu nagle okazuje się, że lepiej to wszystko zamienić na odpowiednio szybką Motorolę.

Co do kodu, to jeśli wszystko dobrze zrozumiałem, to ten kod jest w miarę uniwersalny, nie posiada wielu odwołań do systemu itd, więc o wyjątkowości Amigowego systemu też można na ten moment zapomnieć. Jeśli nie pozostaje nam ani amigowy sprzęt ani amigowy soft, to co?
[#16] Re: Making 'high-end' Amiga demos - Michal 'Kiero' Wozniak - Demobit 2017

@Sokok, post #15

Mimo wszystko, ludzie mówiąc o wyjątkowości Amigi spuszczają się nad jej układami i twórcą, a tu nagle okazuje się, że lepiej to wszystko zamienić na odpowiednio szybką Motorolę.


To się uprawia na amigowych portalach, które z demosceną nie mają nic wspólnego.
[#17] Re: Making 'high-end' Amiga demos - Michal 'Kiero' Wozniak - Demobit 2017

@Sokok, post #15

Widzę, że masz ten sam problem z demami na 060 jak ja
ze sceną PC w ogóle. Cóż, jesteśmy w przytłaczającej mniejszości
i nic na to nie poradzimy.
[#18] Re: Making 'high-end' Amiga demos - Michal 'Kiero' Wozniak - Demobit 2017

@_arti, post #17

Na mnie akurat robią wrażenie dema 060, jak i na PC i inne platformy. Doceniam głównie kompozycje audiowizualne, nie to jak łamie się ograniczenia sprzętowe. Po prostu cały czas myślałem, że jednak te układy są tak przezajebiste, że nadal się ich używa. No i Kiero mnie brutalnie z tego błędu wyprowadził.
[#19] Re: Making 'high-end' Amiga demos - Michal 'Kiero' Wozniak - Demobit 2017

@Sokok, post #15

Ale odpowiednia szybka Motorolka w połączeniu z szybką pamięcią FAST i szybkim IDE plus Wiekowa PAULA.

Daje fajnie efekty w zabawie np: Samplerem. etc...
[#20] Re: Making 'high-end' Amiga demos - Michal 'Kiero' Wozniak - Demobit 2017

@Sokok, post #18

układy są tak przezajebiste, że nadal się ich używa


Układy były i są przezajebiste, jeśli nie ślizga się tak dowolnie w czasie pomiędzy epokami.
Przecież one były projektowane dla innych procków i z innym przeznaczeniem,
a w swoim czasie były wspaniałe jeśli konkurowały z pecetowymi, aplowymi czy atarowymi chipami tamtej epoki.
.
[#21] Re: Making 'high-end' Amiga demos - Michal 'Kiero' Wozniak - Demobit 2017

@Sokok, post #15

Jeśli nie pozostaje nam ani amigowy sprzęt ani amigowy soft, to co?

Amigowy duch.
[#22] Re: Making 'high-end' Amiga demos - Michal 'Kiero' Wozniak - Demobit 2017

@Jenot, post #21

A jak "Duch" to obowiązkowo Unchained Melody..
[#23] Re: Making 'high-end' Amiga demos - Michal 'Kiero' Wozniak - Demobit 2017

@Jenot, post #21

Po łacinie Amicus Spiritus
[#24] Re: Making 'high-end' Amiga demos - Michal 'Kiero' Wozniak - Demobit 2017

@nogorg, post #23

Po łacinie Amicus Spiritus


a jak "Spiritus" to pozostaje jedynie czysta
[#25] Re: Making 'high-end' Amiga demos - Michal 'Kiero' Wozniak - Demobit 2017

@Sokok, post #18

Te układy są "przezajebiste", gdy są używane w połączeniu z powolnym procesorem, właśnie takie było ich zadanie, gdy procesor był za słaby do ogarnięcia wszystkich zadań, im szybszy procesor, tym szybciej czar pryska i chipset staje się kulą u nogi, dlatego A500 z ECS jest dalej popularna, gdzie z racjo wolnego procka jesteś zmuszony do korzystania chipsetu.
[#26] Re: Making 'high-end' Amiga demos - Michal 'Kiero' Wozniak - Demobit 2017

@rePeter, post #20

Układy były i są przezajebiste, jeśli nie ślizga się tak dowolnie w czasie pomiędzy epokami.


Dokładnie.

Ładnie widać to w grze XtremeRacing ustawiając jakość renderingu. Wystarczy słaba 030 żeby było ładniej niż na chipsecie.
[#27] Re: Making 'high-end' Amiga demos - Michal 'Kiero' Wozniak - Demobit 2017

@waldiamiga, post #1

Tak czytam wypowiedzi co poniektorych i nie wiem co o tym sadzic.
Ja wiem ze krytykowac moze kazdy i miec na cos wlasne zdanie ale nie rozumiem jednej rzeczy.
Autor danej produkcji sam wybiera sobie sposob i narzedzia w jaki cos robi i jesli ktos twierdzi ze robi to zle bo "cos tam" (w tym przypadku nie kozysta z chipsetu) to cos jest nieteges.

Moze to bedzie to bedzie nie do konca dobre porownanie, ale to tak jakby powiedzec rzebiarzowi w drewnie ze powiniec to robic w marmurze.
[#28] Re: Making 'high-end' Amiga demos - Michal 'Kiero' Wozniak - Demobit 2017

@Phibrizzo, post #27

Wskaż no palcem, kto w tym wątku napisał, że autor robi coś źle

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 14:35:01 przez _arti
[#29] Re: Making 'high-end' Amiga demos - Michal 'Kiero' Wozniak - Demobit 2017

@_arti, post #28

Moze uzylem zlego slowa.
"Zle" w sensie "Nie tak jak sobie to wyobrazalem".
Czyjes imaginacje na jakis temat maja sie nijak z rzeczywistoscia.
[#30] Re: Making 'high-end' Amiga demos - Michal 'Kiero' Wozniak - Demobit 2017

@Phibrizzo, post #29

Ale mamy jeszcze prawo do oceny i własnych opinii,
które możemy wyrażać publicznie, prawda?
Na stronie SCENA.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem