Aktualności Forum Graffiti Publicystyka Teleport
  kategoria: Ludzie
[#31] Re: Urodzinki

@Ralpheeck, post #30

Najpierw trzeba się zastanowić. Porównaj jak brzmi oryginał, a jak przeniesienie do PT. Trochę to blado wypada, ale jeżeli wystarczająco, to spoko.
[#32] Re: Urodzinki

@XTD, post #31

Ja wciąż czekam na moda na miare Technological Death OK
[#33] Re: Urodzinki

@HOŁDYS, post #32

Dla tych co nie słyszeli XTD napisał 3 moduły w 2017 ktore wystawił na party i trzymaja poziom lat 90

Warto posłuchać

link
[#34] Re: Urodzinki

@HOŁDYS, post #33

Hasło: Amy
[#35] Re: Urodzinki

@Aurel, post #19

Wszystkiego najlepszego XTD! Czekam na twoje moduły stricte amigowe, nie pecetowe wavy które w ogóle nie brzmią Amigą, więc póki co wstrzymuję z konkretnym wsparciem.


Trochę mi te posty (bo i w drugim nadmieniłeś o wsparciu) nie dawały spokoju, więc postanowiłem napisać tak na spokojnie, żeby wyjaśnić sytuację.

1. Nie piszę muzyki za pieniądze. Przynajmniej ogólnie. Dlatego też piszę tak, jak lubię i to, co lubię.

2. Wsparcie było, jest i będzie zawsze opcjonalne. Nikt nie musi mnie wspierać, jest to tylko jeden ze sposóbów na podziękowanie za twórczość.

3. Powody, dla których ktoś wspiera twórczość, są różne - jedni wspierają, żeby pokazać, że to co robię ma sens (i żebym miał fundusze na nowe narzędzia), inni wesprą z sentymentu za starszą twórczość, która była częścią sceny i Amigi (przynajmniej taki dostaję odzew); nigdy natomiast nie spodziewałbym się, że ktoś uzależni wsparcie od tego, co zrobię - to byłaby chyba właśnie komercja (robienie czegoś konkretnego za wynagrodzenie).

4. Nie trzeba pisać, że się kogoś nie wesprze w taki czy inny sposób - to są ustawienia defaultowe. :) Gdybym miał zrobić listę osób, które mnie nie wsparły, to byłaby ona pewnie bardzo długa i nawet nie wiedziałbym od której strony zacząć. :)

Mam nadzieję, że wyjaśniłem pewne wątpliwości.

A wyjaśnienie dlaczego nie robię na Amidze w ProTrackerze to po prostu wyjaśnienie problemu, a nie tłumaczenie się. Zespół Kombi, z tego co pamiętam, zaczynał od sprzężenia syntezatorów z C64, a jednak nikt chyba nie ma im za złe tego, że przesiedli się na lepszy sprzęt.

Amiga i demoscena była (i poniekąd nadal jest) sporą częścią mojego życia. Szanuję wszystkich, którzy szanują to, co robię, ale nie za bardzo podoba mi się pewnego rodzaju dyktowanie co powinienem robić. Scena i tworzenie na Amidze to był fun, a nie praca. Mam pracę i szefa, który mówi mi, co mam robić - i na tym kończy się moje wykonywanie poleceń za pieniądze.

Mam nadzieję, że te wyjaśnienia zostaną przyjęte pozytywnie, bez zbędnej polemiki.

Jeszcze raz - wsparcie jest dobrowolne i jak ktoś nie chce, to naprawdę nie musi się z tego tłumaczyć, ani tym bardziej stawiać warunków.


Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 15:57:52 przez XTD
[#36] Re: Urodzinki

@XTD, post #35

No i czysto OK
[#37] Re: Urodzinki

@XTD, post #35

@XTD, pozwól że powtórzę że jesteśmy na forum amigowym, pracujemy na amigach i oczekujemy tu prac amigowych. Twój apel o wsparcie jako osoby tworzącej pecetowe mp3ki i tłumaczenie czemu nie korzystasz z protrackera wygląda tutaj naprawdę dziwnie.

Dokładnie tak samo by wyglądało gdybyś wszedł na forum fanów rowerów i prosił o wsparcie finansowe opisując jak tjunigujesz Opla i tłumaczył wszystkim dlaczego jeździsz samochodem nie rowerem, że kiedyś rower to był fun z którego wyrosłeś, że nie podoba ci się dyktowanie co masz robić ze swoim Oplem na forum rowerowym. Pomyliłeś po prostu fora.

Co do meritum sprawa jest prosta - oczekujesz wsparcia finansowego na forum amigowym więc licz się z tym że od ciebie ktoś oczekuje modułów na Amigę. Ja w obecnej chwili nie przeleję ci pieniędzy, bo nie chcę wspierać tworzenia kolejnych pecetowych mp3jek, ale rozważę to gdy zaczniesz tworzyć moduły amigowe. Dokładnie na tej samej zasadzie user z forum rowerowego nie da ci donejta za twoje prace związane z samochodami.
[#38] Re: Urodzinki

@Aurel, post #37

Aural pozwól że się wtrące .. to że Piotr idzie z duchem czasu i tworzy RÓWNIEŻ na nowych narzędziach napisał już wczesniej..

Druga sprawa jest taka że chwała mu za to że do Amigi wogóle się przyznaje nie tak jak Scorpik czy inni teraz znani muzyce w PL i na swiecie.

On już zapisał się na kartach Amigowej histori i nie musi nic udowadniać że umie coś tam w protrackerze.

Porównałem EXTENDA w jakims wątku do Maradony - i utrzymuje w mocy prawa :)
nic nie musi udowadniać w świecie muzyki - a na pewno nie w swiecie amigowej muzyki !

Piotr nie tylko zrobi cos jako muzyk dla amigi , dla sceny , dla crazy dem, ale kilka fajnych programów napisal (np.do robienia modow 8 kanaowych - laczacych dwa mody 4 kanalowe Multer).

Zarzucanie mu tekstu jak wyżej jest naprawdę nie na miejscu - chcesz wspieraj nie chcesz nie wspieraj - jest to dobrowolne nie jest to meritum tego wątku.

Amiga go już nie kręci jak 30 lat temu - i nawet ja to potrafię zrozumieć....
[#39] Re: Urodzinki

@HOŁDYS, post #38

Nie zmienia to faktu że to co teraz robi XTD jest niezwiązane z Amigą, a wręcz odcina się od Amigi i robi to na forum amigowym. Na tej samej zasadzie ktoś kogo nie kręci jazda rowerem mógłby wejść na forum rowerowe i polecać wszystkim za pieniądze jazdę jego samochodem, tam też znalazłby się pewnie ktoś mówiący „rowery go już nie kręcą jak dawniej, trzeba to zrozumieć”, przy czym byłoby to słabym usprawiedliwieniem wobec tego że człowiek wypowiada się nie na temat w niewłaściwym miejscu.

Przypomnę że PPA to forum amigowe dla amigowców. Nie rozmawiamy tu o robieniu mp3 na PC, tworzeniu gier w Unity na PC, obróbce zdjęć w Photoshopie na PC czy konfiguracji Outlooka na PC. No chyba że o czymś nie wiem i forum nagle zrobiło się pecetowe i za chwilę przyjdzie tu każdy chwalić się tym co zrobił na PC, Macu, Linuxie czy Playstation i jeszcze prosić o wsparcie finansowe by dalej mógł robić gry w Unity czy mp3ki na PC. BTW: gdzie jest moderacja forum?
[#40] Re: Urodzinki

@Aurel, post #39

Przypomnę że PPA to forum amigowe dla amigowców.


Co tu więc robią te wszystkie pseudoamigi NG i jakieś morfosy? Moderator nie powinien usunąć tych kategorii?
[#41] Re: Urodzinki

@Drakon, post #40

Masz racje sa one zbyteczne powinno sie je wyj...
[#42] Re: Urodzinki

@Aurel, post #39

"No chyba że o czymś nie wiem i forum nagle zrobiło się pecetowe i za chwilę przyjdzie tu każdy chwalić się tym co zrobił na PC, Macu, Linuxie czy Playstation i jeszcze prosić o wsparcie finansowe by dalej mógł robić gry w Unity czy mp3ki na PC. BTW: gdzie jest moderacja forum?"
Ale większość rzeczy jakie współcześnie powstają na Ami tworzone są na pc, maku czy linuksie
[#43] Re: Urodzinki

@Aurel, post #37

@XTD, pozwól że powtórzę że jesteśmy na forum amigowym, pracujemy na amigach i oczekujemy tu prac amigowych. Twój apel o wsparcie jako osoby tworzącej pecetowe mp3ki i tłumaczenie czemu nie korzystasz z protrackera wygląda tutaj naprawdę dziwnie.

Dokładnie tak samo by wyglądało gdybyś wszedł na forum fanów rowerów i prosił o wsparcie finansowe opisując jak tjunigujesz Opla i tłumaczył wszystkim dlaczego jeździsz samochodem nie rowerem, że kiedyś rower to był fun z którego wyrosłeś, że nie podoba ci się dyktowanie co masz robić ze swoim Oplem na forum rowerowym. Pomyliłeś po prostu fora.

Co do meritum sprawa jest prosta - oczekujesz wsparcia finansowego na forum amigowym więc licz się z tym że od ciebie ktoś oczekuje modułów na Amigę. Ja w obecnej chwili nie przeleję ci pieniędzy, bo nie chcę wspierać tworzenia kolejnych pecetowych mp3jek, ale rozważę to gdy zaczniesz tworzyć moduły amigowe. Dokładnie na tej samej zasadzie user z forum rowerowego nie da ci donejta za twoje prace związane z samochodami.


Proszę, żebyś wypowiadał się w swoim imieniu, a nie "pracujemy" czy "oczekujemy". Ja np. nie "pracuję" na amidze choć mam ich kilka i bardzo je lubię, inaczej by mnie tu nie było. Dla mnie XTD to legenda sceny amigowej a ilość dobrych modułów, które stworzył jest gigantyczna. A to że muzycy amigowi kontynuują swoją twórczość w innej formie i na innym sprzęcie jest dla mnie też tematem amigowym (swoją drogą atarowe chiptuny XTD też słucham i całkiem mi się podobają szeroki uśmiech). Możemy mieć inne zdanie w zakresie tego co jest amigowe, a co nie jest oraz o czym można dyskutować na amigowym forum, ale nie baw się w społecznego moderatora i nie określaj co może, a co nie może być przedmiotem dyskusji tutaj, bo nie taka jest Twoja rola.

Są tacy, którzy wspierają i o tym nie piszą (jak ja), są tacy, którzy nie wspierają i muszą o tym napisać kilka razy. Tak jak XTD napisał - wsparcie jest opcjonalne, nikt tu od nikogo niczego nie oczekuje, a są amigowcy (jak wynika z tego wątku), których ta twórczość interesuje. Jesli Ciebie akurat nie interesuje - spoko, Twoje prawo. Ale nam daj poczytać o tym i podyskutować o tym. A jak moderatorzy uznają, że coś zostało naruszone, na pewno zareagują ;)

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 15:46:02 przez Splavinho
[#44] Re: Urodzinki

@Aurel, post #37

Mistrzu, więcej luzu i nie trać czasu na informowanie świata, czego to w życiu "nie zrobisz" OK
[#45] Re: Urodzinki

@Aurel, post #39

Starałem się wyjaśnić spokojnie, ale widzę, że nadal są Amigowcy, których coś strasznie boli i żadne tłumaczenia tego nie zmienią.

To nie jest wątek z prośbą o wsparcie! Dżizas! To jest (był) wątek z prośbą o maile z fajnymi życzeniami od tych, którzy mi dobrze życzą! Dokładnie to napisałem - "coś, co nie zniknie (maili nie kasuję i zachowuję)".

Scena zawsze miała problem z szanowaniem swoich własnych twórców i z dobrym podejściem do własnej historii. Dziesiątki głupich wojenek, przechwalania się kto też kogoś udupił w selekcji, publiczne wypowiadanie się jaki to grafik XXX albo muzyk YYY jest beznadziejny "wbrew temu, co się o nich pisze" itd. Czytałem np. kiedyś o Animalu, że wg kogoś jest za wysoko w chartsach, chociaż jego prace są beznadziejne (wg autora tekstu). Jaki trzeba mieć charakter, żeby koniecznie musieć o tym napisać? Jak ktokolwiek ma się zachęcić do demosceny (a przecież amigowa twórczość jest z nią związana), skoro za chwilę można usłyszeć, że robi syf, nie tak jak trzeba, nie tą metodą co trzeba, nie tą techniką itd.

Tak, to jest forum amigowe - więc ja, jako osoba, która chyba ma swoje miejsce w tym środowisku (podobnie jak aktor nie przestaje być aktorem gdy kończy nagrywać ostatnią scenę) piszę do kolegów właśnie na tym forum i mam do tego takie same prawo, jak każdy inny. Chyba, że jak się przestanie tworzyć na ProTrackerze, to automatycznie przestaje się być częścią społeczności i należy siedzieć cicho i nie przeszkadzać "prawdziwym amigowcom". Ja pier... pokażcie mi inne środowisko, które uważa, że aktor który przestał grać albo sportowiec, który zakończył karierę, nie ma prawa wypowiadać się na forum filmowym lub aktorskim! To byłaby żenada. Ale tutaj mamy scenę amigową, więc żenady nie ma i można wszystko. Pewnie nawet Jay Miner, gdyby żył, miałby problemy z udowodnieniem swojej "amigowości".

Czy jest tu jeszcze sporo osób, które uważają, że nie jestem wystarczająco amigowy na te forum i że całe życie powinienem tworzyć jedynie 4-kanałowe moduły na Amigę?

PS. Co do porównania do forum rowerowego i jazdy samochodem - czy fani Małysza bluzgają na niego, bo bierze udział w rajdach samochodowych? Czy gdzieś ktoś napisał, że Małysz się sprzedał i że powinien tylko skakać na nartach?

I jeszcze może sparafrazuję "Dzień Świra" :)
Co pan myśli, że jeśli nie napierdalam modułów w ProTrackerze od siódmej, albo nie piszę przez cały dzień kodu w AsmOne, albo nie napierdalam grafiki w DeluxePaincie do szesnastej, to nie jestem amigowcem?


Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 14:47:57 przez XTD
[#46] Re: Urodzinki

@XTD, post #45

A ja Ci dziekuje za prace, czekam na wiecej.
Wszystkiego naj, 300 lat!
[#47] Re: Urodzinki

@XTD, post #45

Daj spokój, Piotr, szkoda odpowiadać na takie posty.
Dyletantów i pieniaczy nie brakuje - chociaż wydaje mi się, że ten tutaj Aurel to po prostu zwykł troll.
Róbmy swoje.
[#48] Re: Urodzinki

@XTD, post #45

Powiem tylko tyle: jak to na PPA bywa, kto chciał, ten wsparł, a jak to zawsze bywa na PPA 95% komentarzy jest od osób niezainteresowanych w ogóle, ale za to głośno i dobitnie podkreślających swoje jedynie słuszne zdanie czemu zainteresowani nie są. Nieważne co zrobisz, oni i tak nie będą zainteresowani. Ich jedynym zainteresowaniem jest trollowanie w wątkach i wywoływanie potoku komentarzy. Możesz za tym podążyć lub się od tego odciąć, wybór należy do Ciebie.
[#49] Re: Urodzinki

@stefkos, post #46

A ja Ci dziekuje za prace, czekam na wiecej.
Wszystkiego naj, 300 lat!


Ja tak samo! OK
[#50] Re: Urodzinki

@XTD, post #45

Myslalem jednak ze XTD pusci na to sik pajaka i kolege oleje...(logowal sie wczoraj i juz to czytal) czasem nie warto odpowiadac na zaczepki to jest dopiero sila.
[#51] Re: Urodzinki

@HOŁDYS, post #50

Siła tkwi również w argumentach. Ignorowanie problemu nie rozwiązuje problemu. Nawet jeżeli kolega nie zrozumie intencji i tłumaczeń (są przecież ludzie, którzy zawsze będą uważali, że czarne to białe i nic ich nie przekona, że jest inaczej), to być może pewne spostrzeżenia dotrą do innych ludzi. Problemem sceny zawsze było to, że MUSIAŁ się znaleźć na każdym party, na każdej imprezie, na każdym niemal kroku ktoś, kto nie mogąc wnieść nic do społeczności, postanawiał wnieść hejt i swoje negatywne opinie przekazać innym. Reaguję, bo z hejtem na scenie spotkałem się nie raz. Teraz jest nieco inaczej, bo jednak ktoś reaguje. Dawniej reakcją była milcząca zgoda na takie zachowania.
[#52] Re: Urodzinki

@HOŁDYS, post #50

PS. A tak w ogóle to na portalu amigowym chętnie poczytałbym właśnie wieści o dawnych scenowcach - co aktualnie robią, czym się zajmują. Nie na zasadzie, że sami przyjdą i powiedzą albo wyproszą newsa, tylko sami redaktorzy powinni co jakiś czas przypominać młodym, że Amiga to nie tylko sprzęt i systemy operacyjne oraz firmy, które coś tam planują wydać. Mieliśmy dobrych koderów, grafików, muzyków. Z wieloma ktoś ma kontakt, więc redaktorzy mogliby co jakiś czas wrzucić newsa dotyczącego tego, co kiedyś trzymało w kupie scenę - czyli ludzi i informacje o nich. Ja osobiście wolałbym poczytać co teraz porabia Maxym albo Animal, niż jaką nową kartę turbo ktoś planuje kiedyś wypuścić (w sumie średnio mnie to interesowało nawet, gdy jeszcze na co dzień używałem Amigi). Przeczytałem gdzieś w komentarzu, że Scorpik wypiął się na Amigę - ale czy na pewno? Ktoś próbował do niego dotrzeć, czy też świadczy o tym jedynie fakt, że sam nic nie napisał na forum?

Czytam Onet, WP, Newsweeka itp. i widzę newsy dotyczące polityków, ludzi kultury, muzyki, sztuki. To są dla mnie newsy - co robią ludzie, nad czym pracują itd. Jest to po prostu zachowanie pewnej ciągłości - tego, czego scenie brakuje. Był Musashi? Napisał kod do kilku fajnych dem? Super! Nie pisze już więcej? No to nie ma Musashiego, nikt o nim nie pamięta. Tak nie powinna wyglądać retro scena i w ogóle tematyka retro komputerów. Gdyby nie Ci ludzie (o których teraz wspominają ogólnikowo jedynie twórcy popularnych ostatnio filmików okołoscenowych robionych z wielkim zadęciem, ale też nie zawsze), to nie wiem, czy PPA wyglądałby tak samo i czy Amiga byłaby tak samo dobrze wspominana.
[#53] Re: Urodzinki

@XTD, post #52

Scorpika mozna bylo spotkac na roznych imprezach w ostatnich latach. W rozmowach nie odczuwalem by "wypiął Amigę". No ale to może też kwestia co oznacza "wypiął". Bo jak widac po tym watku slowa maja rozne znaczenia.
[#54] Re: Urodzinki

@Aurel, post #19

więc póki co wstrzymuję z konkretnym wsparciem.


Ja myślę, że nie tędy droga, zamiast stawiać XTD warunki, lepiej zachęcić pozytywnie. Dlatego staram się go wspierać bez względu na to czy tworzy na Amidze czy nie, chociaż sam chętnie zobaczyłbym nowe jego moduły 4chan na Amigę.

Najlepiej wysłać wsparcie z dopiskiem "fajnie by było gdybyś stworzył coś na Protrackerze". Jeśli takich wiadomości popartych konkretną kwotą będzie więcej, może zmieni zdanie. A jeśli nie, to pieniądze się nie zmarnują, bo i tak powstanie muzyka w stylu, który cenimy.

Ja bym nie pogardził jakimś dobrym coverem, np:

[#55] Re: Urodzinki

@jubi, post #54

TO był cover właśnie, więc coverować cover jest jak robić nową wersję Warhawka. :)

Najbardziej w robieniu na PT boli mnie usawianie brzmienia. Teraz gdy instrument jest zbyt płaski, zbyt agresywny, zbyt jakikolwiek, wystarczy mała modyfikacja, dołożenie filtra, efektu itd. i nie trzeba spędzać kupy czasu na wymianie sampla. W ProTrackerze wszystko jest już pozamiatane. Ale nawet nie o to chodzi - po prostu nie mam mojej dawnej bazy sampli (całkiem sporej), z której wybierałem sobie brzmienia. Wówczas wystarczyło przeklikać się przez 200 brzmień i znaleźć te właściwe. Teraz trzeba by było zrobić te 200 brzmień, przekonwertować je na PT, sprawdzić jak grają (a po konwersji mogą grać zupełnie inaczej). Zamiast 1 kliknięcia mamy więc cały proces obróbki dźwięku. To mnie głównie zniechęca. I to też zniechęcało wielu muzyków dawniej do dobierania sampli (nawet tych już gotowych), dlatego też wielu brało jakiś moduł i kasowało nuty pozostawiając sample. Droga na skróty, ale nie wszyscy mieli nawet tyle zapału, żeby samemu sobie powybierać sample z dysku. A tutaj mówimy nie o wybieraniu sampli, tylko o ich przetwarzaniu.

Kto wie, jak kiedyś spędzę kupę czasu i przygotuję sobie zestaw 100 sampli na początek, to może i będzie się dało z tego coś zrobić bez zmęczenia już na samym początku. Ale jest jeszcze jeden problem - ProTracker, mimo że wygląda tak samo, obsługuje się nieco inaczej - chociażby ze względu na inny układ klawiszy na pececie. Suma tych małych różnic (niedogodności) oraz, nie oszukujmy się, wyjście z wprawy sprawia, że po prostu mi się nie chce. Poza tym mam wrażenie, że zrobienie modułu na ProTrackera byłoby sztuką dla sztuki, której nikt nie doceni. Ktoś zna moje moduły z ostatnich kilku lat? Są tylko trzy, ale i tak mam wrażenie, że o trzy za dużo, bo jakoś nikt specjalnie ich chyba nie słucha.
[#56] Re: Urodzinki

@XTD, post #55

https://www.xtdmusic.eu/download/2021xx.mod

Tak wracając do tematu, czy jeszcze potrafię cokolwiek w ProTrackerze... sami oceńcie taki początek. Powiem tak - strasznie mi tam kanałów brakuje. :)

A może ktoś chciałby to dokończyć?
[#57] Re: Urodzinki

@XTD, post #56

Jednak stare wilki nie zapominają starych sztuczek :)
Dokończ bo super!
[#58] Re: Urodzinki

@XTD, post #56

Nie brakuje, brzmi jak Twoje stare numery więc wszyscy krytycy powinni być zadowoleni ;)

A swoją drogą czymś naturalnym jest rozwój, również technologiczny. Nie ma sensu siedzieć na siłę w PT. To fajna zabawka, nostalgia zgadza się, raz na jakiś czas można coś przygotować. Ale jednak jeśli chcesz iść do przodu to nie ma bata ... musisz korzystać z dobrodziejstw technologii. Pozdrawiam i najlepszego !
[#59] Re: Urodzinki

@XTD, post #56

Podoba się OK
[#60] Re: Urodzinki

@BULI, post #59

Podoba mi się jeszcze bardziej, po kilku kolejnych odsłuchach OK
Na stronie SCENA.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem