Aktualności Forum Graffiti Publicystyka Teleport
[#61] Re: Książka Demoscena

@slay, post #56

Finowie mają ciekawy serial na YT: Demoscene documentary.

https://www.youtube.com/watch?v=J2Jz1bu2CcA&list=PLB80155C0CA46465B

Po fińsku, są angielskie napisy.
2
[#62] Re: Książka Demoscena

@XTD, post #59

Wszystko co widzimy to tylko punkt widzenia, a nie prawda, a wszystko co słyszymy jest tylko opinią, a nie faktem. - Marek Aureliusz

Właśnie to powiedzenie mi się przypomina gdy czytam albo słucham o demoscenie.
Nie wiem czy ktoś tu pamięta parę lat temu (a może już z 10), na retro forach pewien koleś rozsyłał ankietę o samodzielnym programowaniu. I miałem wrażenie że niektóre pytania były tendencyjne, i faktycznie gdy po jakimś czasie czytałem to omówienie tych ankiet to były tam między innymi trochę naciągane fikołki logiczne że demoscena była jednym z głównych motywatorów samodzielnej nauki programowania, oraz że większość uczestników owej sceny skończyła w tzw branży IT.

Wg mnie młodzi ludzie mają zwyczaj próbować wszystkiego co się da, zanim sobie coś wybiorą jako główną pasję, i często przypadek decyduje w jaką stronę pójdzie ich kariera zawodowa. A teorie o tym że czym skorupka za młodu... Wydają mi się przesadzone. Nie każdy kto biega zostaje biegaczem, kto lata latawcem, a kto myśli myśliwym. ;)
2
[#63] Re: Książka Demoscena

@ZorrO, post #62

...I nie każdy, kto robi k**ę zostaje kupcem. :)
[#64] Re: Książka Demoscena

@hrw, post #61

Też mi wyskoczył w proponowanych linkach ten fiński dokument. Brzmienie tego języka kojarzy mi się z węgierskim, i przypomina mi że kiedyś oglądałem jakiś dokument w tym języku, ale czy to było o piractwie czy chiptunach czy czymś tam jeszcze innym a komputerowym to nie pamiętam.
[#65] Re: Książka Demoscena

@ZorrO, post #64

Bo są spokrewnione. Oba należą do rodziny języków ugrofińskich.
[#66] Re: Książka Demoscena

@hrw, post #61

To ja też wrzucę dla tych co nie widzieli stary wywiad z Crionics , napisy po angielsku:
https://www.youtube.com/watch?v=b0EUhJ3nNUY
co jakiś czas sobie go puszczam, bo wprowadza mnie w dobry nastrój :)
[#67] Re: Książka Demoscena

@ZorrO, post #64

Zapewne mowisz o tym:

[#68] Re: Książka Demoscena

@Phibrizzo, post #67

Jak robili 9fingers demo:

2
[#69] Re: Książka Demoscena

@Marcin27411, post #68

Uwielbiam ten film z jednego powodu (ten o robieniu dema "9 Fingers") - wszyscy go oglądają i wyrabiają sobie na jego podstawie opinię o tym, jak to na scenie twórczo było - kręcenie materiałów, obrabianie, pisanie procedur itd. To jest, niestety, nieprawda. "9 Fingers" było wyjątkiem - pozostałe dema w 99% były robione na zasadzie "koder siedzi w domu i koduje, nigdzie się nie ruszy, mało kiedy w ogóle z kimkolwiek cokolwiek uzgadnia". I hurra - Spaceballs zrobili demo bardziej się angażując! Brawo - ale tylko dla nich. Pozostali jak potrzebowali materiału video, to po prostu digitalizowali coś z kaset VHS i tyle.

W takim (fajnym tak w ogóle) demie SmokeBomb początek (po latach to odkryłem) to był sampling z telewizyjnego Batmana (mówię o dźwięku - o tej zagadce). A ja, naiwny, myślałem, że chociaż ten tekst sami wymyślili.
1
Na stronie SCENA.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem