Komentowana treść: Wywiad z XTD
[#1] Re: Wywiad z XTD
Rozsadne i trzezwe podejscie do amigowania. Szkoda, ze to wyjatek w srodowisku.

[#2] Re: Wywiad z XTD
Benio wraca????????????????????????

[#3] Re: Wywiad z XTD
Utwory XTD to klasyka amigowej muzyki. Nie są na siłę kombinowane, posiadają swój niepowtarzalny urok i są łatwo rozpoznawalne. Piotr posiada swój własny styl i nie jest ważne, czy utwór jest szybki, czy wolny, rave, techno, czy kolęda świąteczna. Muzyki przez niego stworzonej słucha się z wielką przyjemnością. Jak dla mnie, dokonania muzyczne XTD tworzą kawał amigowej historii (tej lepszej).
[#4] Re: Wywiad z XTD
Wywiad pierwsza klasa . I mowiący cała prawde o środowisku
[#5] Re: Wywiad z XTD

@mailman, post #3

Właśnie tak !
Ja jestem za młody aby pamiętać złote lata sceny. Pierwszy kontakt z muzyką XTD miałem przy okazji gry "W Potrzasku" oraz następnie przy wspomnianym w wywiadzie "Kajko i Kokosz". Już wtedy wiedziałem że jest to dzieło niebanalne. Z czasem Ziny scenowe, różne mody oraz relacje z parties tylko utwierdziły mnie w przekonaniu że XTD to świetny muzyk.

Wielkie podziękowania oraz brawa za wywiad :)

Ostatnia edycja: 21.12.09 21:42:49
[#6] Re: Wywiad z XTD

@_arti, post #1

jak dla mnie to trochę w tym jednak jest jakiejś takiej lekkiej goryczy... w sumie nutka często spotykana w wywiadach Benedykta (dla którego oczywiście wielki szacun za wywiad!), ale to chyba dlatego, że większość tych osób bardzo dawno pożegnała się z Amigą i teraz patrzą już na to z całkiem innej perspektywy (takiej hmm... mocno pragmatycznej).

[#7] Re: Wywiad z XTD
Dzięki za wywiad. Miło poczytać przemyślenia klasyka, jakim był/jest XTD. Rzeczywiście - spojrzenie ma z dystansu. Ten dystans chyba pozwala sobie zdać sprawę, że Amiga to tylko komputer. Mimo wszystko. Może stąd właśnie ta gorycz? Że już nie walczymy o te rzeczy, o które warto było kiedyś walczyć? Skończyła się Amiga, a z nią młodość.
Ale pojechałem, nie? :)
Niektóre odpowiedzi jakieś takie pobieżne, jak dla mnie. Mógł się bardziej pouzewnętrzniać o scenie ("pouzewnętrzniać" w tym kontekście brzmi niebezpiecznie...), tak jak w temacie brutalnej prawdy o amiświatku.
[#8] Re: Wywiad z XTD
Bardzo fajny wywiad. Podoba mi sie i podpisuje sie wszystkimi rćkoma pod tym co twierdzi XTD. Trafione w sedno.
Pozdrowienia.
[#9] Re: Wywiad z XTD
Benedykt jak zwykle świetnie dotarł do człowieka, natomiast wywiad poprowadzony fatalnie, pytania niewyczerpujące, zabrał się za człowieka ktoś kto o scenie pojęcie ma słabe. Wielka strata wielkiej okazji.

Ostatnia edycja: 21.12.09 23:02:53
[#10] Re: Wywiad z XTD

@_arti, post #1

przecież xtd nie amiguje, nie zgadzam sie tez z opinią o płaceniu za oprogramowanie, ok można nie płacic i nie wspomagac nikogo ale wtedy sie dostanie fige z makiem

Ostatnia edycja: 21.12.09 23:33:25
[#11] Re: Wywiad z XTD

@rzookol, post #10

XTD chodziło chyba o stosunek możliwości/cena.Gzieś pada przykład przeglądarek, który chyba dobrze ilustruje sytuacje w tamtym okresie...
[#12] Re: Wywiad z XTD

@piteq, post #11

W tamtym i w tym... ja bym sie na przyklad wstydzil brac jakiekolwiek pieniadze za takiego iBrowse'a... nawet w tamtym okresie. Choc trzeba przyznac, ze poza silnikiem, jest to przegladarka, ktora najbardziej przypomina to, czym nazywamy przegladarka www mowiac o innych systemach ;)

Jesli chodzi o placenie za oprogramowanie, to z perspektywy czasu zostalismy zrobieni jednak w konia.

Ostatnia edycja: 22.12.09 01:26:35
[#13] Re: Wywiad z XTD

@_arti, post #12

Jesli chodzi o placenie za oprogramowanie, to z perspektywy czasu zostalismy zrobieni jednak w konia.

Tego trochę nie rozumiem. Pomijam już sprawę "kto w latach 90-tych płacił za oprogramowanie, niech podniesie rękę", były to nieliczne wyjątki. Ale nie o to mi w gruncie rzeczy chodzi.

Z Twojej wypowiedzi można odnieść wrażenie, że każdy, kto sprzedaje komercyjne oprogramowanie, robi ludzi w konia. Przykładowo ukaże się DigiBooster 3, który bynajmniej nie będzie kosztował 5 zł. Będzie wersja demo, żeby każdy mógł sobie obejrzeć. Czy uważasz, że ja, albo wydawca robimy ludzi w konia? Kasa jest przecież Twoja i nikt Ci jej z kieszeni nie wyjmuje.
[#14] Re: Wywiad z XTD
Czasy się zmieniają, ustroje się zmieniają, a XTD zawsze pozostanie taki sam niezależnie od tego czy amiguje czy nie. Stara maruda. Ale miło było przeczytać. Dzięki Ben!

Jeżeli XTD uważa, że komercyjne programowanie na Amidze to wyciąganie kasy od ludzi to niech sam trochę spróbuje zarobić. Niech stworzy FireFoxa na AmigaOS/MorphOS albo zrobi DigiBoostera 3 i zgarnie tę mityczną fortunę. Śmieszy mnie jak ktoś uważa, że ami-projekty za kasę robione są dla kasy. Wiele ludzi, którzy zajmują się takim "procederem" byłoby w stanie stworzyć na inne platformy soft za wielokrotnie większe pieniądze. Nawet stosunkowo lekka praca jako średni programista w jakiejś korporacji daje znacznie większe pieniądze niż ami-projekty. Więc niech nikt mi nie mówi, że te śmieszne dotacje na amigowego FireFoxa to są pieniądze. W porównaniu z wysiłkiem, wymaganymi umiejętnościami, doświadczeniem to jest zerowy zysk. Wręcz dopłaca się do interesu i to bardzo dużo.
Kiedyś się zastanawiałem ile by kosztowało stworzenie w firmie w której pracuję np. Timberwolfa, DigiBoostera 3 czy portu Blendera z Pythonem. To co zapłaci ami-środowisko nie starczyłoby na herbatę dla programistów, managerów, testerów i całej reszty. Pomijam już fakt, że nikt z dzisiejszych Java-koderów takiego zadania by się nie podjął, bo nawet jeżeli ma tysiąc certyfikatów, to na pewno amu-metodami i ami-narzędziami nie byłby już w stanie pracować. To inny świat, inne myślenie, inni ludzie.

Ostatnia edycja: 22.12.09 06:53:05

Ostatnia edycja: 22.12.09 06:53:45
[#15] Re: Wywiad z XTD

@Grzegorz Kraszewski, post #13

Pewnie chodzi o niedokończone, nie do końca dobrze działające programy z obiecaną perspektywą rozwoju.

Ale to w tamtych latach chyba było normą, wystarczy zobaczyć na rynek oprogramowania PC i to jak za wersje alpha i beta sprzedawane jako pełne, stabilne M$ Win, trzeba było płacić. Teraz niewypałem była Vista, która też darmowa nie była i której za darmo nie można zmigrować do 7-ki.
[#16] Re: Wywiad z XTD
Ja tam chyba nie wiem.Jakos nigdy nie moglem zrozumiec tego fenomenu, bo mnie nigdy ten XDT nie zachwycal, nie pobudzal,nie klimacil.Jedyny kawalek jak zrobil to chyba Reassurance.Nie twierdze,ze jako muzyk mial kiepski warsztat, ale jego muzyka nazwilmy to komputerowa byla jakas taka...Zreszta krol byl nagi,nawet nie mial kart muzycznej (to chyba jakas kpina ) bo go chciela zrobic jakas firma w domniemane bambuko.Co mu pozostalo po amidze -to cyniczny stosunek do niej gdy np.mowi o nowym DBM.Rece opadaja.Dla pocieszenia dodalem pare nowych utworkow.
www.amiga.ugu.pl/pliki.html
[#17] Re: Wywiad z XTD

@Jupiler, post #16

I po co ten jad? Muzyka była z oczywistych względów "komputerowa", bo takie były wtedy możliwości techniczne. Dodam, że różne dziwne pomysły, jakie mieli programiści DigiBoostera, tworzenia muzyki "niekomputerowej" nie ułatwiały. Jeżeli chodzi o kompozycję, XTD był dobry, ba w Polsce był w czołówce. Osobiście słucham jego modów z przyjemnością testując DigiBoostera 3. A co do cynicznego stosunku, bez przesady, "uwierzę jak zobaczę" to jeszcze żaden cynizm. Program ten powstaje dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności, mam nieobciążającą pracę (a co za tym idzie, czas), chęć i umiejętności. Komercyjnym sukcesem raczej nie będzie i MDW ma całkowitą rację, że gdyby był tworzony profesjonalnie, to pieniądze, jakie będę z niego miał ja i wydawca, nie wystarczyłyby na kawy dla programistów i szefa projektu. Ja swoje kawy finansuję z prywatnej kieszeni .

Osobiście pamiętam artykuł XTD o DigiBoosterze w Magazynie Amiga (mam jeszcze w kartonie w piwnicy kilka roczników). Ten program, w czasie kiedy był wydany, po prostu wyprzedzał możliwości sprzętu. Działał ludziom kiepawo na ich 040 (a zwłaszcza 030) i stąd opinia. Tworzenie muzyki na jako takim poziomie jakościowym wymaga mocy procesora. DigiBooster 3 na przykład w zasadzie nie będzie używalny na klasyku, wersja 68k to ukłon w stronę użytkowników WinUAE na mocnych pecetach. Z drugiej strony nawet Efika, a więc najsłabszy sprzęt "next gen" spokojnie odgrywa w DB3 128 kanałów w czasie rzeczywistym (podczas gdy 68060/50 nie daje rady nawet ośmiu). To pokazuje jak się zmieniła moc obliczeniowa sprzętu przez te 10 lat jakie dzieli DigiBoostera Pro 2.0 od bety DigiBoostera 3. Procesor G4 zainstalowany w Pegasosie jest około 1000 (słownie tysiąc) razy szybszy od 68030 @ 50 MHz.
[#18] Re: Wywiad z XTD

@Grzegorz Kraszewski, post #17

To nie zaden jad, tylko moja subiektywna prawda do ktorej chyba mam prawo.Jego tworczosc nigdy mi nie podchodzila choc jak napisalem warsztat mial dobry.Swoje dokonania sam traktuje jako muzyke komputerowa ,co chyba slychac .Czekamy na DigiBoostera3.Czy soundfonty nowy DB3 bedzie obslugiwal?
[#19] Re: Wywiad z XTD

@Grzegorz Kraszewski, post #17

Komercyjnym sukcesem raczej nie będzie i MDW ma całkowitą rację, że gdyby był tworzony profesjonalnie, to pieniądze, jakie będę z niego miał ja i wydawca, nie wystarczyłyby na kawy dla programistów i szefa projektu. Ja swoje kawy finansuję z prywatnej kieszeni ;)

Dlatego ludziom którym się jeszcze chce coś takiego robić należy się odpowiednio większy szacunek niż korporacyjnym programistom na etacie. :) Prywatny projekt na poziomie doprowadzony do szczęśliwego końca dla mnie jest więcej wart niż niewiadomo jakie korporacyjne cudo. Gdybym (zupełnie teoretycznie, bo nie mam takich ambicji ani umiejętności) kiedykolwiek miał przyjmować do pracy u siebie jakiegoś programistę to tego typu jak DigiBooster3 ukończone projekty w CV byłyby najmocniejszym atutem. Mocniejszym niż ukończona uczelnia, a już na pewno mocniejszym niż ceryfikat z jakiejś tam Javy czy czegoś takiego. :) No ale to jest tylko takie moje gadanie, bo na pewno nigdy takiej sytuacji nie będzie (na szczęście dla niektórych, hehe). :)

Ostatnia edycja: 22.12.09 10:09:35
[#20] Re: Wywiad z XTD

@Jupiler, post #18

Czy soundfonty nowy DB3 bedzie obslugiwal?

Na początku nie. Natomiast nie ma przeszkód, żeby później obsługę SoundFontów dodać. I tak się stanie, jeżeli zainteresowanie programem będzie jako takie przynajmniej.
[#21] Re: Wywiad z XTD

@Grzegorz Kraszewski, post #20

XTD jak zwykle miły i uprzejmy :) uśmiałem się, fajnie zobaczyć znajoma mordę po tylu latach.
[#22] Re: Wywiad z XTD

@MDW, post #19

Kokos ma racje..wywiad srednio jesli chodzi o XTD jako scenowca malo DOBRYCH pytan ..ale to trzeba siedziec w temacie.
XTD jako muzyk numero uno i to nie tylko w polske..
Technological Death to polska wizytowka sceny Amigowe :)tak tak ..miedzy innymi za modul jak to moi koledzy w technikum powiedzieli "mortal kombat"

a wiec do umiejetnosci talentu zaparcia (UWAGA nikt nie powiedzial ze XTD pisal oprogramowanie na amidze ..np MULTER do laczenia trackow) chlopak byl tworczy a to co robil bylo naprawde znakomite.

Jako czlowiek ..he he kto pil z nim wodke na party to wie :) a ida swieta ..my sie jakos nie lubilsmy z Piotrusiem :=]
Ale jakby nie bylo pozdrawiam
[#23] Re: Wywiad z XTD
XTD pamietam z Intel Outside w 1995 roku. Kojarzyl mi sie wtedy z osoba o zwierzecym usposobieniu. Ot taki wariat :) Co do poziomu i atrakcyjnosci dla ucha jego utworow, niezrecznie oceniac mi to z racji tego, ze samemu paralem sie tego typu tworczoscia, a na Scenie nie zaistnialem.

Faktem jest jednak, ze jego tworczosc byla dosc specyficzna i latwa do rozpoznania. Z polskich muzykow bardziej bylem pod wrazeniem kompozycji Dreamera, ktore moim zdaniem mialy brzmienie mniej protrackerowe, mniej schematyczno-techniczne a bardziej artystyczne.

Mam nadzieje, ze XTD taki glos by nie urazil, bo przeciez i sam jak widac, mowi bezposrednio i brutalnie to co mysli i osadza bez skrupulow.

Co do wywiadu. Faktycznie, mozna by zadac kilka innych pytan, chociaz z drugiej strony przy tak dosc lekcewazacym i pogardliwym stosunku ze strony XTD do milosnikow Amigi mimo jej smierci, trudno bylo chyba zachowac profesjonalny, redaktorski poziom i wytrwalosc.

Byla mowa o jadzie wyzej. Z jednej strony XTD napisal o oczywistej prawdzie rynku, wyciagania kasy z niszowej strefy fanatykow/hobbystow. Z drugiej jednak strony nie sposob dostrzec pewnego zgorzknienia i rozzalenia, bo przeciez taki schemat tyczy sie wszelkiego rodzaju niszowego hobby, a nie tyko akurat srodowiska Amigowego. Kazdy kto chce miec cos wyjatkowego, godzi sie na "przeplacanie". A XTD jakby podswiadomie dawal do zrozumienia, ze ma jakis wewnetrzny zal do siebie samego i do Amigi, ze zamiast poswiecac czas na Amigowanie muzykowanie bez przyszlosci i perspektyw, mogl go poswiecic na cos innego, co daloby sie wpisac do CV.

No coz, ja tez muzykiem nie zostalem. Z reszta protracker i fastracker byl dla mnie takim azylem po niespelnionych nadziejach ze szkoly muzycznej. Jednak zycie czlowieka to nie tylko jego swiadome decyzje i kierowanie poprzez nie wlasnym losem. Sporo rowniez zalezy od przypadkow i zbiegow okolicznosci.

Reasumujac, uwazam, ze przy calej swojej szczerosci, XTD moglby wykazac sie troszke wiekszym obiektywizmem i dystansem (bo nie mowie juz nawet o szacunku) do ludzi, dla ktorych Amiga jest po prostu fajnym azylem do relaksu, wspomnien i nostalgii z odrobina nadziei na odnalezienie dla niej jakiegos niszowego, ale i nalezytego za jej dawna historie i wklad w rozwoj komputeryzacji, miejsca na rynku.
[#24] Re: Wywiad z XTD
Z wieloma teoriami XTD się nie zgadzam, ale podoba mi się jego podejście i pewnej logiki nie można mu odmówić OK- fajnie, że nie ma dla niego świętych krów ok, racja
[#25] Re: Wywiad z XTD

@BULI, post #24

..dodam tylko, świetnym przykładem "amigowości" jest wspomniany TurboCalc
[#26] Re: Wywiad z XTD

@Duracel, post #23

Świetnie to ująłeś, zgadzam się z Tobą w zupełności. Sam zamierzałem o tym napisać, ale mnie uprzedziłeś. :D

Co do wywiadu zapytałbym go o parę spraw więcej jak choćby o stosunek do kwesti oryginalności sampli (Dreamer vs XTD) - w końcu swego czasu mocno się"tłukli" o to na scenie z Dreamerem. Tutaj taki mały link który zapodaję pod rozwagę:

http://www.youtube.com/watch?v=eU5Dn-WaElI&feature=player_embedded#at=499


Wydaje mi się też, że z perspektywy czasu muzyka XTDa mocno się "zestarzała" jeśli idzie o brzmienie czy melodie. Wystarczy posłuchać kawałków np. Yolk'a, Groo czy Dizzy'go z tamtych czasów aby zrozumieć różnicę.

XTD był bez wątpienia świetny technicznie, odwalał kawał dobrej roboty z NTB i pisaniem tych swoich małych użytków do obróki muzyki (modułów). Stworzył kilka kultowych modułów. Jednak w wielu swoich ocenach się mylił i nadal myli.

Piszę to szczerze - bo współpracowaliśmy z nim długo i owocnie (4 moduły wykorzystane w demach, 1 w intrze, kilka nigdy nie wykorzystanych) jako muzykiem i autorem NTB (współpraca przy tym magu w końcowym okresie jego istanienia). Wiele mu zawdzięczamy.

Ostatnia edycja: 22.12.09 11:16:00
[#27] Re: Wywiad z XTD

@Grzegorz Kraszewski, post #17

też testuje dbpro3 na modkach dbm od XTD, szczególnie na "experience" bo mi się najbardziej podoba :)
[#28] Re: Wywiad z XTD

@rzookol, post #27

Jak napiszę loader do *.mod to będziesz mógł przegląd twórczości XTD zrobić .
[#29] Re: Wywiad z XTD

@Grzegorz Kraszewski, post #28

Krashan - a co z DB3 na A4000/060 i Delfiną? Ja muzyki tworzyć nie będę, są lepsi na tym świecie, ale chodzi o odsłuch modułów. Spokojnie da radę?
[#30] Re: Wywiad z XTD

@Deftronic/..., post #29

Będzie ciężko. Bez przepisania (fragmentów?) playera w asmie 68k chyba się nie obejdzie, a to ma dość niski priorytet. Zresztą - spróbuj odtwarzać DigiRollerem, będziesz miał obraz aktualnej sytuacji.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem