Komentowana treść: 30 dem na 30 lecie Amigi
[#1] Re: 30 dem na 30 lecie Amigi
Dzięki!
Bardzo fajne podsumowanie. Ponadrabiam czego nie widziałem.
Ja bym dorzucił pulse,killera,rise,when we ride,substral z polskich - wit premium.
Pzdr
[#2] Re: 30 dem na 30 lecie Amigi
Świetny tekst. Zajebiście dobra robota Slay.
Byłaby genialna gdyby nie fakt, iż w zestawieniu nie ma "Metropolice". No i sorry, zestawienie najlepszych dem bez 1-go miejsca dla jakiegokolwiek dema Ghostown nie może być brane poważnie :P
[#3] Re: 30 dem na 30 lecie Amigi
Dziękuję za podrzucenie listy. Dociągnąłem sobie brakujące x00/x20.

Przy okazji, wprawdzie w formacie DVD (który wiele osób nie toleruje), już od jakiegoś czasu jest do ściągnięcia inna "składanka" - MindCandy:

http://www.mindcandydvd.com/2/frames?p=demos

Wiele pozycji się powtarza.
[#4] Re: 30 dem na 30 lecie Amigi
To g. a nie ranking. O ile pamietam to commodore niw wyprodukowalo amigi 060
[#5] Re: 30 dem na 30 lecie Amigi
Bardzo fajnie się czytało (i oglądało, bo część demek już nie pamiętałem choć właściwie wszystkie widziałem), przy okazji dowiedziałem się paru rzeczy (chłopaki z Mellow Chip i 3DMark)
Dzięki Slay.
[#6] Re: 30 dem na 30 lecie Amigi
Przez 25 lat historii powstało morze dem.Wiele z nich jest niedocenionych i wiele zapomnianych-chodzi mi głównie o najbardziej płodny okres tj. lata 90te.Ja też zapamiętałem zwycięzców compotów Spaceballsów ,Ghostown ,Sanity,TBL itd.
[#7] Re: 30 dem na 30 lecie Amigi
Zestawienie które niestety nie oddaje rzeczywistości. Dem powstałych po 2000 roku powinno być może najwyżej ze dwa. Ranking Poueta też można rozbić o kant du... Stare dema nie mają szans z nowymi pseudo produkcjami typu rink-a-dink redux. Moja lista top 30 na pewno wyglądała by o wiele inaczej. Niemniej opisy dem fajne, a Slay nie ma przecież wpływu na ranking Poueta!
[#8] Re: 30 dem na 30 lecie Amigi
Ciekawy artykuł, sam mam też swoją listę ulubionych dem. To chyba kwestia gustu że najlepsze mogą się okazać zupełnie różne dema, a amiga ma ich od groma :)
[#9] Re: 30 dem na 30 lecie Amigi

@pabloz, post #4

Commodore nie, ale już Amiga Tech - jak najbardziej. W oficjalnej sprzedaży były A4000T/060 z kartą QuikPak skonstruowaną specjalnie dla Amiga Tech. Troll harder.
[#10] Re: 30 dem na 30 lecie Amigi

@baderman, post #9

Ale Amiga Tech to złooo i



Czy na 31-lecie Amigi w tym roku będzie tekst o 31 demach, czy będziemy musieli poczekać na okrągłą rocznicę?
[#11] Re: 30 dem na 30 lecie Amigi

@recedent, post #10

Okrągłą, czyli 32? ;)
[#12] Re: 30 dem na 30 lecie Amigi

@Mario, post #11

No, wiadomo. 32, 64, 128... ok, racja
[#13] Re: 30 dem na 30 lecie Amigi

@Mikrobi, post #1

W całym zestawieniu najbardziej brakuje mi demka "Relic" grupy Nerve Axis.

Teraz przydało by się zestawienie 30 najlepszych interek na Amigę OK
[#14] Re: 30 dem na 30 lecie Amigi

@at0m, post #13

rakuje mi demka "Relic" grupy Nerve Axis.


OK

No ale to jest właśnie problem z Pouet, rankingi w nim są miarodajne ale tylko dla kilku ostatnich lat, od kiedy zrobił się popularny i ludzie zaczęli w nim klikać rankingi ok, racja
[#15] Re: 30 dem na 30 lecie Amigi

@recedent, post #10

[#16] Re: 30 dem na 30 lecie Amigi
Bardzo słabe to zestawienie. Za dużo współczesnych produkcji z ostatnich lat. Naprawdę żadne produkcje CNCD (Closer, DeepMix), VD (tutaj już nawet wymieniać się nie chce, tyle tego jest), Parallax, Bomb, Complexu itp. nie ląpią się do 30ki dem na AMigę? Bez jaj... No ale nie od dziś wiadomo, że popularne nie zawsze znaczy najlepsze.


Ostatnia aktualizacja: 27.04.2016 17:33:52 przez Deftronic/...
[#17] Re: 30 dem na 30 lecie Amigi

@Deftronic/..., post #16

To g. a nie ranking.


Bardzo słabe to zestawienie.


Bez jaj...


Dziękuje za wszystkie słowa uznania Od razu wzrasta motywacja do dalszej pracy.

Podkreślę jeszcze raz, że ranking powstał na bazie setek głosów oddanych przez userów serwisu pouet.net. Nie jest to idealne rozwiązanie, ale lepszego algorytmu, który zawierał by tak dużą ilość punktów, nie znalazłem. Mimo, że również sądzę, że niektóre pozycje można by wymienić na inne dema, przyjąłem te głosy z całym "dobrodziejstwem inwentarza" - nie ingerując w nie.

Środek ciężkości rankingu jest (tak jak zauważył BULI) - na pewno - nieco przesunięty w stronę dem z ostatnich lat, ale jest to naturalne zjawisko. Nowe dema są po prostu komentowane i ocenianie na bieżąco, (nie każdy grzebie w wykopaliskach). Nie mniej zawsze można - tak jak na PPA namawiał kiedyś at0m - podbić i "dodać na połecie parę lajków" dla starych dem, żeby oddać im należy "hołd" i wywindować wyżej.

Mam jeszcze jedną refleksję. Takie rankingi mają jedną dobrą stronę. Mogą uzmysłowić niektórym ludziom, że amigowa scena nie skończyła się wcale w latach 90-tych. Że w przeciwieństwie do rynku gier, który umarł i do rankingów ami gier, TOP 10 dem to nie, wymieniający się stale miedzy sobą Canon Fodder, SWOS, Super Frog itakdalej.

Na amigowej scenie w latach dwutysięcznych wydarzyło się dużo ciekawych rzeczy, równie ciekawych, jeśli nie ciekawszych, od tych z lat 90-tych. Tylko, trzeba chcieć je dojrzeć.

Malkontentów (i nie tylko) zapraszam do przesyłania do mnie "swoich trzydziestek" poprzez PPA na priva. Jeśli uzbiera się ich co najmniej 10, możemy pomyśleć o alternatywnym podsumowaniu. Tylko czy się uzbiera? (tak, tak, na pewno...

ps. pozostaje jeszcze alternatywny ranking na ADA: http://ada.untergrund.net/?p=charts&t=30&c=1, ale on z kolei "cierpi" na dwie przypadłości: wielu dem nie ma w ogóle w bazie (więc nie można na nie głosować), ilość głosujących jest dużo mniejsza (ale i tak ciekawostka: ponad połowa trzydziestki pokrywa się z powyższym rankingiem).

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2016 19:27:35 przez slay
[#18] Re: 30 dem na 30 lecie Amigi

@slay, post #17

Ja tam jestem wdzięczny.

Przypomina mi to narzekanie na rankingi uczelni:

"Dlaczego mój wydział jest w tym roku na 22 miejscu, skoro rok temu był na 18ym?"

A tak na serio, jak ktoś nie lubi tego, niech stworzy swój ranking i pośle do jakiejś poważnej redakcji (oraz opisze kryteria wyboru). Może wtedy opublikują i będzie i on kontent i inni będą mieli nowe poletko do narzekań.
[#19] Re: 30 dem na 30 lecie Amigi

@DiskDoctor, post #18

Ja i tak z chęcią przeczytałem.
Zakładam wątek o demie lux aeterna , bo nie rozumiem o co w nim chodzi.
Pozdr.
[#20] Re: 30 dem na 30 lecie Amigi

@slay, post #17

@slay szacun za artykuł. Przeczytałem w papierowej gazecie i stwierdziłem, że wersja online byłaby super bo można by szybko i łatwo przejrzeć każdą produkcję.

A że z opinią jest jak z dupą (każdy ma własną) to wiadomo, że ludzie marudzą.

Porównać dema z lat 8x/9x/0x/1x ciężko jest też ze względu na to jaką wiedzą i narzędziami dysponowali twórcy w poszczególnych latach. Pisanie dema w ASM One na A500 a pisanie tego dema w jakimś IDE na pececie wygląda inaczej - w drugim przypadku na ekranie obok można sobie odpalić świeżą kompilację w UAE i mieć pełną kontrolę nad tym jak działa, odpalić debuger itp. Podobnie mają graficy, muzycy etc.
[#21] Re: 30 dem na 30 lecie Amigi

@hrw, post #20

Artykuł na plus, czytałem na papierze, wersja online nie tylko skopiowana i wklejona ale także ubogacona prodkami do odpalenia na jedno kliknięcie. Slayer rulez OK

Tajemnicą nie jest, że Pouet, choć to świetne miejsce i największe webowe kompendium scenowych produkcji, to jednak słabo ogarnia czasy przed (naszą) erą powszechnego Internetu wraz z systemem "lajków". I tak w rankingu nie można znaleźć np. nic ze stajni Anarchy czy praktycznie jakichkolwiek produkcji z lat 90-tych na AGA-tkę z twardyskiem, a było trochę tego. To co się z tamtych czasów "przebiło" to prodki tak znane, że widziały je nawet nasze mamy i babcie, bo pokazywaliśmy to każdemu, kto przychodził nas odwiedzić w naszym pokoju z Amigą 500 OK
[#22] Re: 30 dem na 30 lecie Amigi
Przy czym ja mam jeszcze uwagę:

Miejsce 26 „Jesus on E's” Leeds Spreading Division


Na pouet jest link do dyskietki A, tylko po władowaniu Amiga prosi o dysk B, którego brak.

Może ktoś podrzucić link?
[#23] Re: 30 dem na 30 lecie Amigi

@DiskDoctor, post #22

[#24] Re: 30 dem na 30 lecie Amigi

@exolon, post #23

Dzięki.

Zdecyduję jednak na mały protest.

Większość (wszystkie?) rankingów dem pomija Staga.

Dlaczego???
[#25] Re: 30 dem na 30 lecie Amigi

@slay, post #17

ps. pozostaje jeszcze alternatywny ranking na ADA:


No właśnie, abstrahując od rankingów, w które ja osobiście rzadko klikam, a chociażby wspomniana akcja at0ma, który zauważył podnoszony tu problem, dużego odzewu nie miała.
Na dodatek osobiście lubię zaczynać szukanie amigowych dem właśnie na portalu ADA ok, racja
Zawsze odpowiadał mi sposób prezentacji informacji o danej produkcji, możliwość przejrzenia zrzutów ekranu itp. Oczywiście portal ma swoje wady np. wspomniane powyżej, przydały by się jeszcze bardziej precyzyjne opcje filtracji itp.
[#26] Re: 30 dem na 30 lecie Amigi

@slay, post #17

Slayer, ale ja nic nie mam do Twojego artykułu poza tym, że opieranie się na wynikach popularności Pouet.net jest do bani. :) Ty naprawdę uważasz, że w 30ce dem na 30lecie Amigi, powinny się znajdować cztery produkcje TBL, trzy Ghostown (niczego im i tej grupie nieodbierając), trzy Elude i dwie Ephidreny plus Jesus on LSD (właśnie chciałoby się zakrzyknąć: "O Jezu!", wszak jest masa dużo lepszych dem od tego) i to jest w porządku tzn. stanowi przekrój najpopularniejszych (najlepszych?) produkcji z ostatnich 30 lat na Ami? Serio?

Powtórzę, a gdzie te wszystkie wymienione przeze mnie grupy, gdzie Melon, Polka B. i masa innych świetnych grup które wydały rewelacyjne demka (choćby wspomniane Nerve Axis czy Anarchy)? To głosowanie na Pouet przypomina mi podejście dzisiejszych, młodych graczy którzy kompletnie nie kumają czym były przełomowe gry lat 80tych, a nawet te 90tych (takie jak Wolf, Doom, Another World itp.) i wybierają tylko najnowsze gry, przy czym starym tytułem jest dla nich BF2. :)

Poleciłbyś te dema jako 30kę najlepszych produkcji na Ami świeżakowi, który chce poznać historię amigowej demosceny? Bo ja bym powiedział, przeczytaj stare artykuły Ninja w C&A, później sięgnij i przejrzyj Stolen Data, RAW, ROM, Upstream, Eurocharts itp. Wyrobisz sobie opinię na temat złotych lat demosceny Amigi. Następnie prześledzisz dokonania późniejszej sceny aż do czasów współczesnych.

I z wszystkich tych grup Ghostown, Elude, TBL wybrałbym po jednym najlepszym (moim zdaniem) demie, a w "zaoszczędzone" w ten sposób miejsca w 30ce, zaproponowałbym właśnie coś tych wymienionych przeze mnie grup.

Wszak Melon, Anarchy, VD, Complex, Bomb itp. rządzili kiedy scena była w rozkwicie a konkurencja i poziom na tamte czasy niesamowity. Wydawali dema, z których wiele stało się klasyką.

Kurczę, ja bym nawet nie wstawił tego Remixu/Lemonu bo oryginał niewiele gorszy powstał ponad 20 lat temu. Zresztą nie pamiętam aby w tamtych czasach tak przeżywano/ceniono to demo. Ale to już inna sprawa.

Ludzie tak głosowali... Eh, widać i na scenę dotarła "dobra zmiana"... ;)

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2016 20:07:01 przez Deftronic/...

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2016 20:09:58 przez Deftronic/...
[#27] Re: 30 dem na 30 lecie Amigi

@slay, post #17

Niestety i tu się mylisz. Rynek gier weryfikuje czy platforma juz jest martwa. Amiga skonczyla sie w 1994 roku !!! I do tego roku były najlepsze produkcje. Po tym czasie to byla czysta hobbystycza zabawa dla nerdow. Nie przecze ze fajna bo sam sie w to bawie:)
[#28] Re: 30 dem na 30 lecie Amigi

@Deftronic/..., post #26

Wiadomo, że top Poueta jest daleki od ideału, ale niestety nie ma nic lepszego. Wolę sobie nie wyobrażać co by się tu rozpętało gdyby Slay sam ułożył listę… ;)

Mi też brakuje takiej listy dem wszech czasów i myślę, że warto byłoby ją kiedyś zrobić. Tylko żeby to miało jakikolwiek sens głosów musiałoby być bardzo dużo. No i głosować musieliby i „młodzi” , i „starzy”. Stare pierdziele robią się niestety sentymentalni i dla nich najlepsze amigowe dema to nadal Desert Dream i Enigma, a wszystko co wyszło po roku 2000 jest niekoszerne :) Napisałem zresztą na ten temat felieton do Retrokompa #2, który wychodzi już na Decrunchu! Polecam łaskawej uwadze. Z kolei dla młodzieży oldschool to trochę synonim obciachu, co widać np. na modules.pl, gdzie czasami stare, kultowe moduły mają niższy rating od nowych. Potrzebny złoty środek.
[#29] Re: 30 dem na 30 lecie Amigi

@Jazzcat, post #28

Jazzcat, tutaj nie chodzi o sentyment. Po prostu pomijanie w 30ce dem na Ami produkcji Melon, CNCD, Virtual Dreams, Bomb i paru innych grup to grube nieporozumienie. Wiekszosć tych współczesnych produkcji TBL, Elude, Ghostown jest super ale kurde... Jaki rewolucyjny wpływ na w latach świetności amisceny, w podejściu do tego "czym jest demo" miał Melon? W temacie designu - Melon, CNCD, Polka B. i inni.

Jesteś muzykiem, to tak jakby w np. "30ce muzyków na 30lecie Amigi" zabrakło dajmy na to Heatbeata, Clawz, Groo, Romeo Knight a połowę listy stanowili współcześni muzycy.

Na marginesie taka ciekawostka - swoją A3000 odkupiłem parę lat temu od kodera demka "Jesus On E's".
[#30] Re: 30 dem na 30 lecie Amigi
Hardwired za nisko. Ja bym widział to demo ex aequo ze State Of The Art.
W każdym razie, ciągle robi wrażenie.

P.S. Co jest, w końcu, przyczyną tego, że render kibelka się krzaczy na prawdziwej A500? Na filmach z youtube jest OK.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem