Aktualności Forum Graffiti Publicystyka Teleport
[#1] Raport z Oblęzonego Miasta - Polska Scena 2k10 raport
Panie i panowie, drodzy scenowcy, po paru dniach pisania, przerzucania demek ze wszystkich polskich zlotów 2k10, wkurzania się na chodzącą jak chce Komodę, Atarynkę, Amigę i resztę stadka komputerków które służyły do wciągania stuffu do raportu, oglądania piców, słuchania muzyczek, myślenia i rozmawiania z ludźmi przed wami pierwszy od lat... RAPORT Z OBLĘŻONEGO MIASTA, czyli raport z polskiej sceny AD 2010! Przepraszam za ew. błędy, materiału była gigantyczna ilość i dziwie się jak ja w ogóle mogłem to próbować sam ogarnąć.

Akira/Pulse ^ Scenial

link do artka:
http://www.scenial.pl/archives/2438

"...Pamiętam z jakimi wypiekami na twarzy czytałem Top Secretowe Raporty, podsumowujące co się działo na rynki gier komputerowych, platform itp W jednym z nich, na początku lat 90", gdy PC tylko zaczął rosnąć ale był cały czas za 8 i 16 bitowcami, autor przewidział słusznie kryzys na rynku domowych komputerów. Nie ma Top Secretu, nie ma 'Świata Atari', nie ma 'Commodore & Amiga', od lat nie ma gdzie przeczytać nowego Raportu :/ By nie popadać w kompletne przygnębienie z powodu braku tegoż podsumowania, nie pozostaje mi więc nic innego jak samemu spróbować takowy napisać... "

[#2] Re: Raport z Oblęzonego Miasta - Polska Scena 2k10 raport

@Akira, post #1

Wow, good job!

[#3] Re: Raport z Oblęzonego Miasta - Polska Scena 2k10 raport

@Akira, post #1

Dzięki za raport! OK

[#4] Re: Raport z Oblęzonego Miasta - Polska Scena 2k10 raport

@Akira, post #1

Bardzo dobry raport! Bardzo fajnie się czyta.
Inne artytuły też bardzo mi się podobają i czekam na więcej! OK

[#5] Re: Raport z Oblęzonego Miasta - Polska Scena 2k10 raport

@Akira, post #1

Bardzo dobry tekst. Zaś jeśli chodzi o Amigę na mój gust nawet "zbyt" dobry, sam od dawna te problemy zbyt doskonale widzę.

Oj, długo by tu dyskutować, a przede wszystkim narzekać...

Ech...

Co do tej konwersji dema "Control", ciekawie można porównać obie wersje pod linkiem:

http://atarionline.pl/v01/index.php?subaction=showfull&id=1293977281&archive=&start_from=0&ucat=1&ct=nowinki

Choć akurat na pewno mocno można ponarzekać na muzykę, która złożona jest z bardzo prostych brzmień układu Pokey - ale może wynikło to z przyczyn "prędkościowych"?
[#6] Re: Raport z Oblęzonego Miasta - Polska Scena 2k10 raport

@Akira, post #1

Akira, bardzo dobry tekst.
W ogóle dopiero teraz dzięki temu postowi natrafiłem na Twój blog i jestem pod wrażeniem.
Z pewnością będę wracał do niego poczytać bardzo często.
Dzięki, pzdr
Emu

[#7] Re: Raport z Oblęzonego Miasta - Polska Scena 2k10 raport

@c3h6, post #6

@KRzysztof Kulesza

Pisząc fragmenty o scenie Amigi i scenie PC samemu mi się płakać chciało, bo doskonale pamiętam jaki entuzjazm i masowy charakter miała demoscena na te dwie platformy. I na Amidze i na PC mieliśmy spędy po 800-900 luda i demo competitions po 20 polskich dem na jednym party np na Gravity w Opolu. Próbowałem to jakoś zrozumieć piszać też dwa teksty 'Witajcie w Życiu' do Sceniala, które są próba rozrachunku właśnie z tym zjawiskiem.

Ale tak z ręką na sercu do dziś nie rozumiem, czemu w tylu krajach scena ocalała i ma się dobrze i na Amigę i na PC, w Polsce scena na obie te platformy jest zaś w stanie bliskim hibernacji Niesamowite talenty jakie mamy na scenie nic nie robią, wspaniałych muzyków i grafików zazdrościły nam przecież inne sceny, dziś Ci ludzie wszyscy żyją, tylko że są zniechęceni i nie robią nic na scenę. To można zmienić Wg mnie sporą rolę odegrały i względy materialne, Polska jest krajem biedniejszym od zachodu i z chwilą rozpoczęcia pracy zaczyna się młyn, łatwo dać się zniszczyć i odebrać sobie swoje pasję i zainteresowania. Myślę ze mocno zaszkodziła scenie zmiana struktury. Po swappie nie pojawiło się nic. Atarowcy np. mają kilka swoich forów które im zorganizowały od razu życie scenowe i np. co jest ewenementem dwa duże zloty rocznie!!! NA Pc i Amidze zabrakło od razu po swappie miejsca gdzie scenowe zbłąkane dusze mogłyby się zbierać, organizować w grupy, umawiać na zloty no i spora część sceny się rozposzyła. Z drugiej strony widać i powroty, na scenie PC w 2010 wrócili po latach nieobecności ludzie znudzeni samą pracą, na Atari wróciło paru koderów którzy latami gdzieś zniknęli, znów są i zapowiadają nowe produkcję. Na zachodzie na scenowych forach zaczęli się udzielać jak widzę naprawdę leciwi goście, scenerzy z początków lat 90 nawet Jest nadzieja!

Akira

ps. przyczynkiem do dyskusji o scenie jest fakt zaistnienia demo party w Japoni :) Pierwsze w historii! W ten weekend się zakończyło :) Ściagnalem wlasniedemka i napisałem właśnie przegląd wystawionych prac bo sam fakt wejścia Sceny do Japonii jest wart odnotowania! na party wyszła bardzo fajna produkcja Razor 1911 , interko dziejące się w amigowskim CLI, jak kiedys demko D.O.S. Andromedy, ale jeszcze lepszy numer, muzykę napisał 4mat !!!

lineczka

http://www.scenial.pl/archives/3877



Ostatnia modyfikacja: 09.01.2011 18:08:21



Ostatnia modyfikacja: 09.01.2011 18:09:23



Ostatnia modyfikacja: 09.01.2011 18:09:52



Ostatnia modyfikacja: 09.01.2011 18:10:05



Ostatnia modyfikacja: 09.01.2011 18:10:44
Na stronie SCENA.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem