Aktualności Forum Graffiti Publicystyka Teleport
[#1] Amiga 4000 z 60tka a dema
Witam.Mam pytanko jak wygląda kompatybilność dema działających wcześniej na A1200 z 60/50 a A4000 z tym samy procesorem.
[#2] Re: Amiga 4000 z 60tka a dema

@jarecki130, post #1

Wydaje mi się że tak samo - działają na obu sprzętach tak samo.
[#3] Re: Amiga 4000 z 60tka a dema

@jarecki130, post #1

a o ktore demo pytasz ? i czy wersje procesorow 68060 sa takie same ?
[#4] Re: Amiga 4000 z 60tka a dema

@HOŁDYS, post #3

Chodzi mi o te dema ktore chodzą bez problemu na A1200 z 60tka czy bedą chodzić i na A4000>pytam ogólnie
[#5] Re: Amiga 4000 z 60tka a dema

@jarecki130, post #4

beda chodzic tak samo jak chodza na A1200 ..podobnie jak gry z A1200 AGA uruchomia sie na A4000 AGA. Systemy sa takie same romy podobne kosci graficzne i dziwiekowe rowniez
jesli bedziesz mial taka sama np XC68060 w jednym i drugim kompie nie powinno byc problemow
wogole dziwne ze takie pytania zadajesz .. to jakby zapytac czy gry z A600 uruchomia sie na A600 HD
[#6] Re: Amiga 4000 z 60tka a dema

@HOŁDYS, post #5

Pytam bo jest inne adresowanie szyny i pamieci a to może mieć duże znaczenie
[#7] Re: Amiga 4000 z 60tka a dema

@jarecki130, post #6

Z tego co pamiętam to chyba dość popularna procedura do odgrywania plików dla formatu P61 robiła fochy na Amidze 4000. Teraz dokładnie nie pamiętam ale na ADA był o tym temat chyba przy okazji dema Tint by TBL.
[#8] Re: Amiga 4000 z 60tka a dema

@jarecki130, post #6

a mozesz napisac konkretnie jakie adresownie jesli chodzi o A4000 060 i A1200 060:) ?
bo cos czuje ze pograzasz sie

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2011 07:44:32 przez HOŁDYS
[#9] Re: Amiga 4000 z 60tka a dema

@HOŁDYS, post #8

A4000 ma nieco inną konstrukcję płyty głównej. Dema na A1200 często były pisane pod konkretny sprzęt - sam miałem przypadek, że nasze demo źle działało na M-Tec 030, bo ta karta inaczej adresowała pamięć fast - trzeba było zrobić poprawki w kodzie.

Ja opieram się na wspomnieniach z przed 10 lat, było kilka dem, które w ogóle nie działały na A4000/060, a część miała problemy (błędy na teksturach, zawieszanie się, a także wyżej wspomniany problem z replayerem P61). Niestety, w tej chwili nie podam konkretów, sprawdzałem to dawno i u znajomego, sam A4000 nie miałem.
[#10] Re: Amiga 4000 z 60tka a dema

@jarecki130, post #1

Na A4000 nie wszystkie dema - które działają na A1200 - będą chodzić poprawnie. Wiem to z autopsji. W zeszłym tygodniu rozmawiałem na ten temat z kolegą i powiedział mi właśnie, że jest problem z synchronizacją, były podobno pisane specjalne wersje odtwarzaczy do modułów dla A4000. Np. demo Lech.exe się nie synchronizuje, działa, ale muzyka i efekty są poprzesuwane, również wiele innych dem, ma taki objaw lub całkiem się zawieszają. Do demek, przynajmniej tych starszych, chyba nadal jest najlepsza A1200 Dlatego powoli sobie taką składam.
[#11] Re: Amiga 4000 z 60tka a dema

@flops, post #10

O facz, nie wiedziałem...
Dzięki za info!
[#12] Re: Amiga 4000 z 60tka a dema

@flops, post #10

Np. demo Lech.exe

sory ale ty podajesz dema z 020EC 2 MB CHIP odpalane z dyskietki :P to samo demo nie uruchomi sie poprawnie na tej samej amidze z 060 i to nie jest wina Sputnika :)

z tego co wiem zadna Amiga 4000 nie miala tego procka ..
a w watku jest czy dema z A1200 060 beda dzialac na A4000 060
wszystkie wspolczesne produkcje pojda na obu kompach bezblednie

rowniez mozna napisac ze State of the art z dyskietki nie odpala sie na A4000 060


Ostatnia aktualizacja: 21.11.2011 15:08:53 przez HOŁDYS
[#13] Re: Amiga 4000 z 60tka a dema

@HOŁDYS, post #12

"Some A4000's may have been released which contained 020 CPU's, as the A3630 that was supplied with the A4000 can also be fitted with an 020 and there is one claim that Commodore donated an 020 based A4000 as a prize at The Gathering '92" - Big Book Of Amiga Hardware

Gwoli ścisłości możliwe ze jakieś istniały, kilka sztuk :P
[#14] Re: Amiga 4000 z 60tka a dema

@HOŁDYS, post #12

Z tego co pamiętam to Lech na 040 z wyłączonymi datacache oraz na 060 z wyłączonym datacache śmiga Ale jeszcze sprawdzę jak tylko złożę A1200 (chyba że ktoś szybciej odpali to demo z wyłączonymi pamięciami podręcznymi i da nam szybko znać). Odpalam to demo na mojej A4000D z wyłączonymi cache, ale i tak się nie synchronizuje.

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2011 15:29:20 przez flops
[#15] Re: Amiga 4000 z 60tka a dema

@flops, post #14

dźwięk leci szybciej niż obraz i pod koniec się wywala
[#16] Re: Amiga 4000 z 60tka a dema

@Shredder, post #15

Ok, w takim razie Lech był złym przykładem. Jak dorwę swoją kartę do A1200 to z chęcią zrobię porównanie na innych demach i dam znać.
[#17] Re: Amiga 4000 z 60tka a dema

@HOŁDYS, post #12

Hołdys, ja osobiście piszę o demach z lat ca. 1996-2000. Z późniejszymi demami problemów było zapewne o wiele mniej.
[#18] Re: Amiga 4000 z 60tka a dema

@gorzyga, post #17

Ojejka... Mam zarówno A1200 z 060ką jak i A4000/060 oraz 4000T/060. Na wszystkich tych komputerach taki sam, mój scenowy system wraz z demami, który mi służył dzielnie w latach 1994-2000. Dema chodzą TAK SAMO na jednym sprzęcie jak i na drugim oraz trzecim. Te co się wywalają na 060ce robią to na każdym sprzęcie. :)

Aha 4000T ma Kickstart 3.1 - więc czasami to jest problemem, ale niezbyt często.


A Lech jest po prostu źle zakodowany bo wywala się z tego co pamietam na 040. Sputnik nie programował za bardzo "systemowo". Większość jego produkcji wywala się na czymś więcej niż 030ka z tego co pamiętam.



Ostatnia aktualizacja: 21.11.2011 18:22:17 przez Deftronic/...
[#19] Re: Amiga 4000 z 60tka a dema

@Deftronic/..., post #18

Takiej odpowiedzi oczekiwałem.Dziekuje i pozdrawiam
[#20] Re: Amiga 4000 z 60tka a dema

@Deftronic/..., post #18

A Lech jest po prostu źle zakodowany bo wywala się z tego co pamietam na 040. Sputnik nie programował za bardzo "systemowo". Większość jego produkcji wywala się na czymś więcej niż 030ka z tego co pamiętam.

he he dem sie nie pisze pod system dema pisze sie aby wylaczyc system i wykrzesic mocy ile sie da jadac po rejestrach ..sputnik nie pisal zle kodu bo wywalalo sie na 040 ...on to pisal na komputerze na jakim mial czyli gola A1200 2 MB CHIP ... te dema to mistrzostwo swiata polskiej demo sceny
sputnik byl utalentowanym koderem ... a ciezko cos napisac na cos czego jeszcze nie bylo (MC 060)
[#21] Re: Amiga 4000 z 60tka a dema

@HOŁDYS, post #20

[#22] Re: Amiga 4000 z 60tka a dema

@parallax, post #21

ja tam mam wiekszy sentyment do wczesniejszej produkcji Freezersow Wit Premium z 1994 r bodajze .. Bethoven swietny soundtrack ..grid przepiekna muzyka... a sputnik zaszokowla toporem w leb na koncu. :) jedno z pierwszy demek wykorzystujacych mozliwosci golej A1200 ..a suptnikowi za ten mega szbki kod mega poklony
[#23] Re: Amiga 4000 z 60tka a dema

@HOŁDYS, post #22

Ja również podziwiam kunszt Sputnika, a demo jest strasznie dynamicznie. Nawet gourandy pomimo że proc nie nadąża z przeliczaniem obrotów, to poruszane blitterem po ekranie śmigają aż miło.
[#24] Re: Amiga 4000 z 60tka a dema

@HOŁDYS, post #20

he he dem sie nie pisze pod system dema pisze sie aby wylaczyc system i wykrzesic mocy ile sie da jadac po rejestrach ..sputnik nie pisal zle kodu bo wywalalo sie na 040 ...on to pisal na komputerze na jakim mial czyli gola A1200 2 MB CHIP ... te dema to mistrzostwo swiata polskiej demo sceny
sputnik byl utalentowanym koderem ... a ciezko cos napisac na cos czego jeszcze nie bylo (MC 060)


Hołdys już tłumaczę o co mi chodziło. :) nie chodziło mi o to aby korzystać z systemowcyh procedur rysowania ekranu i żeby demo/intro chodziło w tasku na ekranie Workbencha (znaczy w ten sposób zgodne z systemem).

Nasz coder, OSTER/SAF&DXP miał do dyspozycji tylko swoją A500 i wszystko co zrobił, kodował na tym sprzęcie. Te wszystkie swoje efekty do dem, intr, procedury c2p na 020/040 było pisane na tej Amidze - później owszem, wpadałem do niego na godzinę dwie ze swoją A1200 z fastem, a on sprawdzał czy i jak to działa. :) Już od Intra na The Party V/SAF pisał swe procedury w sposób przyjazny dla systemu. Intro jest NoAGA, ale działa w tasku - zawiera jednak własną obsługę ekranu jesli się dobrze wyrażam. Działa na 000/020/040/060 (nikt z nas nie miał wtedy 040/060). "Wystarczyło" porządnie programować. Posłużę się cytatem ze starego (z wakacji 1996r) wywiadu z Osterem:

Jako jeden z nielicznych
w Polsce koderów (a może obecnie jako jedyny?), od wydania intra
przeznaczonego na zaprezentowanie na The Party , kodujesz w sposób
przyjazny dla systemu tzn. Twoje produkcje działają w tasku. Wiele
osób ze sceny uważa, że powoduje to znaczne spowolnieie Twoich
efektów. Co Ty odpowiesz im na to?

No coż.. jeżeli ktoś jest bezczelny i odpala takie intro i
jednocześnie formatuje dysk pod Opusem, to jasne, ze wszystko mocno
się spowolni. Robienie produkcji pod multitasking to był poważny
kompromis i zanim się na to zdecydowałem, przeprowadziłem testy
prędkości. System który nie wykonuje w tle żadnych operacji, zupełnie
nie spowalnia działania intra lub dema. To nie jest wINDOWS, które
dzieli czas pomiędzy programami w chamski sposób pół na pół. Na A500
wyłączenie systemu mogło mieć sens, ale na szybszych maszynach to już
są niezauważalne różnice. Dodatkowo taki sposób pisania gwarantuje,
że demo odpali się nawet na najdziwniejszym sprzęcie, ułatwia to
korzystanie z twardego dysku podczas pracy dema itd. Bardzo dużo
produkcji wiesza się na 68040 z powodu samodzielnej obsługi pamięci
CACHE i samodzielnej obsługi przerwań często nawet bez uwzględnienia
rejestru VBR (koderzy wiedzą o co chodzi, takie demo na pewno się
zawiesi z nakładką CPU FASTROM). I później są takie sytuacje, że
wszystkie dema oprócz jednego czy dwóch z ostatniego party w Poznaniu
wieszają się na A4000. Korzystanie z systemu pomaga unikać takich
sytuacji i wcale nie powoduje to spowolnienia dema.

koniec części pierwszej odpowiedzi :)

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2011 15:56:06 przez Deftronic/...
[#25] Re: Amiga 4000 z 60tka a dema

@Deftronic/..., post #24

Podsumowaując poprzedniego posta - można było programować tak, żeby demo działało poprawnie na dowolnej Motoroli. Owszem, nie byłoby wtedy ono zoptymalizowane na np.040 czy 060 ALE NAJWAŻNIEJSZE ŻEBY SIĘ NIE WIESZAŁO.

Teraz idziemy dalej - problem wieszania się produkcji secnowcyh na 040/060 wynika nie tylko z niechlujnego programowania koderów, ale często z... użycia, że tak powiem programów zenętrznych tj. cruncherów, playerów do modułów itp. I tutaj posłużę się przykładami z mojego podwórka.

Pierwsze demo Prototype/SAF - ma skopaną muzykę na procesorach powyżej 68000. Playera pamiętam polecił XTD. :)

Intro na The Party V/SAF - podobnie skopana muzyka, player polecony przez XTDa. Nie wiedział on wtedy, że ten player chrzani się na 060ce (bo XTD miał wtedy 030/50Mhz). To jednak nic, bo intro zostało spakowane crunchmanią, która oczywiście wywala się na 060ce (maszyna z takim prockiem była konfigiem na demo-compo na tym party), efektem czego intro również pięknie się wykłada. :) Wynikało to z naszej niewiedzy - nikt o tym nie wiedział, że sątakie jaja z crunchmanią. Jeśli ktoś zdepakuje to intro to uruchomi mu się na wszystkich prockach od 000/060. Tutaj nie zawinił kod kodera, a zupełnie co innego. :D

A co do Sputnika - nic oczywiście do niego nie mam. Robił w tamtym czasie świetne rzeczy i byłem akurat na obu party na których Freezers wystawiali Wit Premium i Lecha. Świetne dema. :)

Mam nadzieję że zbytnio nie zagmatwałem. :)
[#26] Re: Amiga 4000 z 60tka a dema

@Deftronic/..., post #25

1.nie da sie napisac dema na A500 bez testowania na realnej maszynie i byc w 100 % pewny
nawet kiero piszac pod WInUAE prosi phibrizzio zeby przetestowal i napisal co nie dziala i jak sie ma synhro z muzyka
2.Crunchmania w czasach 030-040 he he dobry zarcik :D : D:D
3.playery PT61 uzywaly rutinek 68000 i ma to prawo nie dzialac na 040/060

mimo tych niescislosci polska DemoScena komputerowo twardo zapisala sie w histori art computer
[#27] Re: Amiga 4000 z 60tka a dema

@HOŁDYS, post #26

ad.1 Napisałem że testował na A1200 z Fastem. Pisał jednak na A500. Nawiasem mówiąc poczytaj sobie w starych magach o historii grupy Action Direct czy Katharsis i koderze zwanym KICIA (znany z giełdy w Warszawie). Podobno on w ogóle pisał na sucho(na kartce) na początku scenowania na Ami i działało. No ale to były proste rzeczy.
ad.2 To nie żarcik. :) Co z tego że były czasy 030/040 jak nikt z nas jej nie miał? Internetu nie było, żeby sprawdzić. A na A1200 z fastem działała o ile pamietam. A intro było przygotowane na jego A500 z zielonym mionitorem (nigdy nie miał koloru). U niego chdziło, u mnie też. Tak poszło do Dani i tam się wyłożyło na 060. Zdepakuj je sobie i zobaczysz że działa bez problemu.
ad3. Powiedz to XTDowi, który nam to polecił (a pytaliśmy się go bo znał się "trochę" na muzyce i z nim wtedy współpracowaliśmy).

Ogólnie Hołdys do czego zmierzam - wszystkie produkcje SAF czy DXP po tym intrze na The Party V chodzą bez problemu na 040/060. Nikt z nas nie miał w 1995 040ki, nikt tez do końca naszej aktywności na scenie nie miał 060ki. Czyli można pisać zgodnie tak żeby działało. Wielu polskich koderów pisało świetne efekty, ale niestety nie kompatybilnie z systemem, stad często waliły się na czym kolwiek innym niż maszyna na której je zakodowano. :)
[#28] Re: Amiga 4000 z 60tka a dema

@Deftronic/..., post #27

Ogólnie nie kojarzę Waszych produkcji ze starych czasów, a są całkiem niezłe, przynajmniej pod względem kodu, niestety dźwięku tutaj nie mam. Muszę zaciągnąć dzisiaj i zobaczyć na mojej Ami jak to będzie chodzić.
[#29] Re: Amiga 4000 z 60tka a dema

@flops, post #28

Dzięki. :) Czekam zatem na opinię, a jaki masz sprzęt?

I jeszcze taka refleksja...

Właśnie kod Ostera zwrócił na nas uwagę ludzi ze sceny - znaczy głównie koderów (aczkolwiek nie tylko), którzy pisali do niego zapytać się o to i owo. Niektórzy nawet korzystali z jego c2p. Osobiście uważam że był wtedy jednym z lepszych koderów na scenie, niestety ograniczał go mocno fakt, że pracował na swojej A500 z 1Mb i zielonym monitorze (trchę się najeździłem do niego wożąc swoją Ami1200 w plecaku heh...). Poza tym nie bywał na party, nie był na żadnym i już na IO3 dochodziło do zabawnych sytaucji kiedy podchodzili do mnie ludzie z różnych grup i pytali o Ostera czy on w ogóle istnieje(!) heh... :D Bo w sumie nikt go nie widział poza nami (no i XTDem). :)

Jeśli idzie o resztę "składników" też nie było źle. Przez grupę przewineli się świetni graficy, ci uznani już, jak i nowi z potencajłem. Podobnie rzecz miała się z muzykami - stale współpracowaliśmy z XTDem, później dołączył DAN/INV, a jeszcze później X-CEED., że wymienię tylko tych powszechnie znanych.

Niestety nasze produkcje mogły mieć niezły kod, grafikę i muzę ale design był za każdym razem tragiczny. Po prostu go nie było. Przynajmniej w produkcjach zakodowanych przez OSTERa, a wynikało to właśnie z jego łownego ograniczenia A500 z 1MB. Stąd nasze dema, intra były składane na szybko w parę godzin na mojej czy Tinnera A1200. Tego ograniczenia nie dało się przeskoczyć. :(
[#30] Re: Amiga 4000 z 60tka a dema

@Deftronic/..., post #29

Ja mam A4000D z CSPPC 604ev375MHz@363 68060@66MHz 128MB na karcie, G-REX, Voodoo 3 3000, SoundBlaster Live Gold, LAN RTL8029, CV64/3D. Kompletowałem ją prawie dwa lata i wiele czasu i nerwów poświęciłem na to wszystko, ale jest, ostatnio nawet codziennie odpalana. Stoi oczywiście dumnie na biurku, przez co laptopa muszę przeważnie używać w kuchni, bo na nie ma miejsca (dodatkowo na biurku stoją dwa monitory VGA i jeszcze na parapecie - bo się nie zmieścił - Commodore 1084S). Musiałem sobie kupić A4000D żeby zobaczyć ją na własne oczy, bo tak wcześniej to tylko mogłem się ślinić przy zdjęciach w C&A, Amigowcu i MA :-p
Amiga 1200 w Polsce, w roku 1994 to też był nie lada wydatek. W Polsce przeważnie wygrywało się designem więc nic dziwnego, że nie udawało się zgarniać pierwszych miejsc, ale i tak respekt. Za jakieś 2h popatrzę jak chodzą Wasze produkcję na mojej maszynie.
Na stronie SCENA.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem