Aktualności Forum Graffiti Publicystyka Teleport
  kategoria: Muzyka
[#1] Konwersja sampli: WAV - IFF 8bit do Protrackera
Chce przygotowac sobie troche sampli w formacie IFF/8bit/mono do zabawy z Protrackerem. Szukam programu na PC lub najlepiej na Amige (mam do dyspozycji WinUAE/OS3.1), ktory najlepiej mi w tym pomoze. Format wejsciowy to Wave/16bit/Stereo 44.1 lub 48kHz.

No i przy okazji - jak najlepiej walczyc z szumami, jakie pojawiaja sie przy konwersji do 8 bit ... ?

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2012 17:37:05 przez mccnex
[#2] Re: Konwersja sampli: WAV - IFF 8bit do Protrackera

@mccnex, post #1

Ja używałem na PC GoldWave w wersji demo. Takie same rezultaty otrzymałem ( lub prawie takie same) amigowym SoundBoxem, który leży na aminecie ( klucz do niego też ).
[#3] Re: Konwersja sampli: WAV - IFF 8bit do Protrackera

@mccnex, post #1

SampleE lub SampleZ
[#4] Re: Konwersja sampli: WAV - IFF 8bit do Protrackera

@mccnex, post #1

Możesz spróbować wykorzystać, któryś z pctowych trackerów, który zapisuje mody (skale, milky...).
Co do szumów, to SoundForge ma dość zaawansowane opcje ditheringu. Na cuda nie licz ale cosik można pokombinować.
[#5] Re: Konwersja sampli: WAV - IFF 8bit do Protrackera

@grg, post #4

SoundBox'em sie troche bawilem, fajny programik.

Co do SF to wlasnie liczylem na cuda, ale jak sprobowalem konwersji z filtrami to lekko sie rozczarowalem. Pol biedy jak jakis loop jest do zrobienia z talerzami ale przy np. dlugim basowym kicku z TR808 - kaszana. Cos czuje, ze chcac sie naprawde pobawic, to bez samplera sie nie obejde - albo jak piszesz - milky tracker albo cos w tym stylu ...

Dzieki za porady, panowie! Dzisiaj po pracy bede sie dalej bawic OK
[#6] Re: Konwersja sampli: WAV - IFF 8bit do Protrackera

@mccnex, post #5

Cudów nie będzie bo to 8 bitów i niski samplerate więc czego byś nie użył, szumieć będzie. Kwestia tego - jak :). Sampler nie pomoże.

Co do tego kicka, to najlepsze wyjście - zrobić z niego krótkiego, zapętlonego kicka i wyciszać komendami.
[#7] Re: Konwersja sampli: WAV - IFF 8bit do Protrackera

@mccnex, post #1

Szukam programu na PC lub najlepiej na Amige (mam do dyspozycji WinUAE/OS3.1), ktory najlepiej mi w tym pomoze. Format wejsciowy to Wave/16bit/Stereo 44.1 lub 48kHz.

Pomoże Ci w tym na przykład port uniksowego narzędzia SoX. Korzystałem z portu morphosowego, ale ZTCP jest też port na klasyka. Przy krótkich raczej samplach do ProTrackera moc obliczeniowa nie jest kluczowa i klasyk spokojnie da radę. Faktem jest, że SoX nie jest programem prostym w obsłudze, trzeba przysiąść przy manualu, ale można osiągnąć niezłe efekty.

No i przy okazji - jak najlepiej walczyc z szumami, jakie pojawiaja sie przy konwersji do 8 bit ..

Obowiązkowo normalizacja amplitudy przed konwersją. Dla niektórych sampli nawet z lekkim przesterem, można też zastosować kompresor dynamiki. Resampling zawsze przed zrzuceniem na 8 bitów. Dobry algorytm resamplingu (SoX ma resampler z ograniczeniem pasma oparty na funkcji sinc(), jest dobry). Warto też samplować do bazowej częstotliwości 16726 Hz zamiast 8363 Hz.

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2012 11:52:13 przez krashan_
[#8] Re: Konwersja sampli: WAV - IFF 8bit do Protrackera

@krashan_, post #7

Alez konkretnie :) Dzieki za wskazowki. OK

Widzisz, ja najpierw konwertowalem do 8 bit, a potem dopiero stosowalem resampling.
[#9] Re: Konwersja sampli: WAV - IFF 8bit do Protrackera

@mccnex, post #8

Widzisz, ja najpierw konwertowalem do 8 bit, a potem dopiero stosowalem resampling.

W ten sposób zwiększałeś szumy, bo dwa razy szło zaokrąglanie – raz przy redukcji do 8 bitów, a potem jeszcze raz po resamplingu. Optymalna kolejność operacji to najpierw kompresja dynamiki, potem resampling a na końcu redukcja do 8 bitów. Oczywiście nie dla każdego sampla kompresja dynamiki będzie dobrym rozwiązaniem, no i kompresory też mają swoje parametry. Tu nie jestem w stanie podać jakichś szczegółowych wskazówek, trzeba poeksperymentować. Chcąc wycisnąć co się da z jakości można też – o ile używany program do obróbki na to pozwala – na początek skonwertować sampla do formatu zmiennoprzecinkowego, zawsze to z jeden decybel S/N można jeszcze urwać .
[#10] Re: Konwersja sampli: WAV - IFF 8bit do Protrackera

@krashan_, post #9

Czyli jedziemy:

WAV16bit - "format zmiennoprzecinkowy" - kompresja (opcja) - resampling - WAV/IFF8bit

Nie bardzo tylko rozumiem o co chodzi z formatem zmiennoprzecinkowym. Pod jakimi nazwami (ang.) ta funkcja wystepuje i w jakich programach do obrobki dzwieku mozna to znalezc?
[#11] Re: Konwersja sampli: WAV - IFF 8bit do Protrackera

@mccnex, post #10

Jemu chodzi o to, że obróbkę lepiej przeprowadzać w 24 lub 32 bitach, co ogólnie jest oczywiście prawdą ale do tego co chcesz osiągnąć nie musisz sobie zaprzątać tym głowy. Faktycznie ważne jest, żebyś konwersje do 8 bitów zostawił sobie na sam koniec i nie przeprowadzał juz w nich żadnego przetwarzania (chodzi o aplikowanie efektów, bo przycięcie tego i owego nie będzie problemem).

Niedawno bawiłem się tym właśnie i najwygodniej było mi wszystko spreparować na pc, włącznie z zaczytaniem sampli do modka i porobieniem zapętleń w MilkyTrackerze i potem wczytaniem takiego modułka do Protrackera na Amidze.
Na stronie SCENA.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem