Aktualności Forum Graffiti Publicystyka Teleport
  kategoria: Muzyka
[#1] Problem Jasia albo Jana
Janek siedzi w domu i odsłuchuje muzykę na swoim ulubionym kompie na A. Chętnie nauczyłby się taką robić, ale nie ma determinacji, żeby usiąść i samemu studiować program. Zupełnie nie wie, jak się do tego zabrać. Nie ma pojęcia, jak to działa. Co wpisać i gdzie? Jak zbudować pojedynczą linię melodii, jak połączyć, żeby razem grało? Co do czego?

A gdyby tak zrobić kilka lekcji w formie kursu nauki muzykowania na trakerze krok po kroku? Od samego początku: co to jest, do czego to służy, jak i z czym połączyć, jak wprowadzać zmiany - od podstaw do skomponowania utworu. Mógłby to być wątek na forum, myślałem też o kilku krótkich filmikach na Tubie.

Po co? Znam kilku Janów w realu. A na Tubę na co? Można by zarazić tym jakiś dwóch, trzech młodych Jaśków. Zaczną na trakerze, kto wie, co z nich wyrośnie...

Jak to widzita? Pytam Janów, Jaśków, a w szczególności tych, którzy potrafią zrobić i wrzucić film na Tubę.
[#2] Re: Problem Jasia albo Jana

@advantage, post #1

Taki film musiałby powstać w dwóch częściach. W pierwszej powinna być pokazana kwestia edycji, budowanie tracków, paternów, itd. - TYLKO na samplach perkusyjnych. Sample perkusyjne nie muszą być nastrojone.

W drugiej części należałoby powiedzeć co to jest muzyka, jak zbudowana jest klawiatura fortepianu/keyborda, ponieważ z tej zasady korzysta Protracker. Następnie należałoby taką osobę skierować na kurs gry na keyboardzie (są darmowe kursy w internecie). Każdy muzyk powinien pograć sobie na prawdziwym keyboardzie przed stworzeniem modułu na PT. :)
Później należałoby zająć się kwestią doboru sampli oraz ich dostrojeniem. Dostrojenie ich to jest moim zdaniem straszna katorga. Pewną metodą która pozwoli uniknąć strojenia jest np. posamplowanie sobie instrumentów z własnego keyboarda. Ja opracowałem sobie metodę za pomocą tunera do strojenia i buduję własną bazę sampli - wszystkie są nastrojone w C. Sample z Aminetu z ST-XX niestety nie są ze sobą dostrojone. Trzeba uważać.

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 12:58:04 przez Andrzej Drozd
[#3] Re: Problem Jasia albo Jana

@Andrzej Drozd, post #2

Dzięki za wpis. Mnie się taki pomysł podoba. Coś tam wiem na temat gry na forteklapie, pewnie nie tylko ja, myślę, że odesłanie to dobry pomysł, bo nie robi się niekoniecznych odcinków. Fajnie byłoby taki film zobaczyć.
[#4] Re: Problem Jasia albo Jana

@advantage, post #3

Właśnie zobaczyłem, że jest kurs asm 68k na Tubie. :) Wcześniej tego nie widziałem, z autorem się nie umawiałem, a proszę, jak fajnie się uzupełnia.
[#5] Re: Problem Jasia albo Jana

@advantage, post #3

Wiesz co? Mam pomysł. :)

Ja nie mam czasu i nawet pomysłu ze względu na umiejętności, na zrobienie takiego filmu na YT. Zresztą sam zacząłem uczyć się Protrackera w maju tego roku, a to że dość łatwo mi to przyszło, zawdzięczam OctamedowiSS (obsługa tych dwóch programów jest analogiczna). Jednak na OctamedzieSS nie robiłem prawdziwych modułów.
Tak więc słaby jestem z pełnej wiedzy na temat obsługi Protrackera oraz jestem początkującym modułowcem (choć muzyką graną na prawdziwych instrumentach bawię się już 20 lat albo i dłużej). :)


Chodzi mi o to, że zrobimy taki podstawowy kurs w tym wątku, na żywo. Na początku zrobię zrzut ekranu PT, wyjaśnię najważniejsze przyciski programu i ich funkcje (a nie trzeba używać wszystkich). Następnie przejdziemy do fazy praktycznej. Zadam ci jakieś zadanie, np. załadowanie sampla do modułu i od razu będę tłumaczył co daje to zadanie. Gdy będziesz sam wykonywał wszystkie czynności, wtedy szybciej zrozumiesz o co chodzi.
Co o tym myślisz?

Dodane: Oczywiście cały wątek będzie się "wlókł" dluuugo. Może dwa tygodnie może miesiąc. :)

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 08:01:19 przez Andrzej Drozd
[#6] Re: Problem Jasia albo Jana

@Andrzej Drozd, post #5

Przyłączę się do tego tutoriala :) Od jakiegoś czasu przymierzam się do nauki Protrackera albo Octameda.
Myślę, że inni też skorzystają.

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 10:04:00 przez Sir_Lucas
[#7] Re: Problem Jasia albo Jana

@Andrzej Drozd, post #5

Krótko: OK

Co prawda nie mogę czynnie odpowiadać na pytania, bo zwyczajnie nie mam czasu i wątek założyłem dla dobra wspólnego, że tak powiem, ale pytania i zadania podczas nauki to bardzo dobra metoda. Myślę sobie, że jeśli masz tylko czas i chęci to byłoby bardzo dobrze przygotować kilka lekcji i puścić je jedna po drugiej. Między lekcjami osoby zainteresowane mogłyby pytać o szczegóły lub gdy czegoś nie rozumieją.

W ten sposób konkurs na moduł amigowy w końcu może mieć więcej uczestników. A co do filmiku, to może z czasem ktoś się znajdzie.

No to czekam(y) na pierwszą lekcję.
[#8] Re: Problem Jasia albo Jana

@Sir_Lucas, post #6

Tez chetnie popatrze i sprobuje sie czegos nauczyc. Generalnie ogarniam teorie, harmonie, instrumentacje i podobne muzyczne sprawy, natomiast nie ogarniam obslugi trackera (wspolczesne rozwiazania jak chocby musescore jednak zostaja w nawyku ktory ciezko zmienic), i mam nadzieje ze w koncu cos zaczne chwytac :)
[#9] Re: Problem Jasia albo Jana

@advantage, post #7

Nie mam czasu na redagowanie lekcji w formie artykułu, przynajmniej aktualnie. Za jakiś czas zrobię pierwszą i wkleję tutaj. Następna będzie dopiero gdy odpowiesz na pierwszą. Jak nie masz zbytnio czasu, to możesz odpowiedzieć np. za miesiąc. Zaczekam :)

Jaką masz Amigę? Na A1200 mogę opisać Protrackera 3.15 z Aminetu. Starsza 2.x dla A500 działa podobnie, ale ma inny panel użytkownika.
[#10] Re: Problem Jasia albo Jana

@Andrzej Drozd, post #9

Jeśli mogłoby być tak, że nie tylko ja odpowiadam, to byłoby świetnie. Chyba więcej osób chciałoby popytać.

Niech będzie wersja 3.15 na A1200.
[#11] Re: Problem Jasia albo Jana

@advantage, post #1



A gdyby tak zrobić kilka lekcji w formie kursu nauki muzykowania na trakerze krok po kroku? Od samego początku: co to jest, do czego to służy, jak i z czym połączyć, jak wprowadzać zmiany - od podstaw do skomponowania utworu.




Tylko czy to nie będzie wyważanie otwartych drzwi? Wpisałem sobie przed chwilą "tracker music tutorial" na YT i jest mnóstwo kursów obsługi ModPluga, Milkytrackera, Skaletrackera, a nawet poradnik jak robić chipy :) Samego PT nie ma, ale podstawy są wszędzie podobne.

Przypomniało mi się właśnie, że bodaj w 1992 albo 1993 roku C&A publikował obszerny materiał XTD-a z rozpiską wszystkich skrótów klawiaturowych ProTrackera. Lektura obowiązkowa.
[#12] Re: Problem Jasia albo Jana

@Jazzcat, post #11

Rozpiska się przyda. Wielkie dzięki.
[#13] Re: Problem Jasia albo Jana

@Jazzcat, post #11

Tylko czy to nie będzie wyważanie otwartych drzwi?


Raczej nie. Suchy tekst/opis programu nie daje nic. Ja postaram się to zrobić w sposób praktyczny - "Masz kilof, lopatę i kop. Później załaduj urobek do wora i przetransportuj do punktu B". :)

Na poczatku nie potrzebne są tutoriale o lataniu, gdy po prostu brakuje jeszcze skrzydeł. Na co komu lokomotywa, gdy nie ma jeszcze torów, i takie tam. :)
[#14] Re: Problem Jasia albo Jana

@Andrzej Drozd, post #13

Andrzeju z niecierpliwością czekam na pierwszą część tutoriala :)
[#15] Re: Problem Jasia albo Jana

@Sir_Lucas, post #14

No to zaczynamy :)
link
http://www36.zippyshare.com/v/83566553/file.html
[#16] Re: Problem Jasia albo Jana

@Andrzej Drozd, post #15

Wielkie dzięki. Najpóźniej w niedzielę wieczorem zadanie domowe będzie odrobione.
[#17] Re: Problem Jasia albo Jana

@Andrzej Drozd, post #15

Zrobiłem zadanie :) Ale nie prześlę, bo mi zapisywanie padło. Poważnie. Grunt, że fajnie się bawiłem. Koniecznie druga część!
[#18] Re: Problem Jasia albo Jana

@advantage, post #17

Druga czesc bedzie potrzebowala modulu z czesci pierwszej. Zdanie domowe Cie nie ominie :D
[#19] Re: Problem Jasia albo Jana

@Andrzej Drozd, post #18

Mam pytanie dotyczące wklepywania rytmu lub melodii do paternów. Mam w głowie rytm i melodie. Czy można tak zrobić, że układam utwór trak po traku wystukuję rytm na klawiaturze, zapisuję, a potem gram melodię na klawiaturze komputera, zapisuję, dalej zestrajam to wszystko w ten sposób, że rytm i melodia zapisują się w czasie mojego grania na klawiaturze komputera w czasie rzeczywistym, czy też muszę układać to metodą prób i błędów w taki sposób, żeby odległość pomiędzy dźwiękami dawała efekt o jakim myślę? Jeśli to drugie, czy jest jakiś sposób na rozpoznanie odległości pomiędzy dźwiękami, czy to trzeba po prostu "wyczaić"?
[#20] Re: Problem Jasia albo Jana

@Andrzej Drozd, post #15

Witam.

Chciałem tylko odnieść się do jednego fragmentu tekstu w tym dokumencie:

"Zaletą podczas zabawy z samplami perkusyjnymi jest to, że przy pierwszym kontakcie z PT nie musimy zajmować się dostrajaniem sampli (...)"


Jako perkusista chcę zaznaczyć, że bębny też się stroi! ;) Nie mówię o alikwotach, ale o dźwięku bazowym! Na przykład, werbel stroi się często do tonacji utworu, a pozostałe bębny w zależności od ich rozmiarów. ;)

Też kiedyś bawiłem się PT, FT czy DB/DBpro, i po pewnym czasie zauważyłem, że sample bębnów w odpowiedniej tonacji brzmią w kawałku duuużo lepiej (spójniej). ;)


Taka drobna dygresja, zupełnie na marginesie... :P


Ostatnia aktualizacja: 17.10.2013 12:23:43 przez quantor
[#21] Re: Problem Jasia albo Jana

@quantor, post #20

Jako perkusista chcę zaznaczyć, że bębny też się stroi! Nie mówię o alikwotach, ale o dźwięku bazowym! Na przykład, werbel stroi się często do tonacji utworu, a pozostałe bębny w zależności od ich rozmiarów.

Jako kompozytor muzyki klasycznej, prowadzacy zespol orkiestry kameralnej, rowniez potwierdzam powyzsza informacje. Dobor bebnow do utworu okreslany jest na podstawie gamy w przypadku znacznikow krzyzowych, zas na podstawie rozmiaru w przypadku standardowego zapisu nutowego.

W Protrackerze i kazdym innym edytorze/trackerze zdarzalo mi sie slyszec zle dobrany basedrum/snaredrum. Ten pierwszy zle brzmi zwlaszcza, gdy przebieg jego wybrzmienia (mimo, ze modularnie opadajacego) wkomponowuje sie w jakis interwal toniki basu, tym bardziej gdy jest on relatywnie maly (np. sekunda mala lub wielka; z kolei od kwarty czystej wzwyz, zjawisko jest mniej nahalne, acz nadal uciazliwe dla przygotowanego odbiorcy).
[#22] Re: Problem Jasia albo Jana

@advantage, post #19

O tym bedzie w trzeciej czesci. Gdy nacisniesz RECORD, to bedziesz mogl zapisac dzwieki w czasie rzeczywistym. Przed nagraniem jednak nacisnij PATTERN aby pocwiczyc. :)
Klawiatura Amigi dziala jak klawiatura pianina. W czasie rzeczywistym sa dwie oktawy. Jestem teraz na telefonie i ciezko mi pisac. Na zxc jest dolna oktawa, na asd sa poltony. Na qwe jest wyzsza oktawa i na 123 jej poltony.
[#23] Re: Problem Jasia albo Jana

@F7sus4, post #21

Tak czy inaczej w tym kursie nie bedziemy stroic perkusji. Ale mozecie napisac o tym artykul :)
[#24] Re: Problem Jasia albo Jana

@F7sus4, post #21

Koledzy napisali najprawdziwsza prawde, na obrone Andrzeja napisze tylko ze generalnie instrumenty perkusyjne w nomenklaturze szkolnej okresla sie jako "instrumenty o nieokreslonej wysokosci dzwieku" (o czym wszyscy zainteresowani wiemy na pewno :) ), wiec pewnie stad (tak sie domyslam) zastosowane przez Andrzeja uproszczenie dla potrzeb poczatkow tej szkolki.

@Andrzej: dwa zdania o dwoch przyciskach record i pattern, a od razu jakos wszystko sie staje jasniejsze. Czekam na wiecej! :)

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2013 16:41:46 przez Lucus
[#25] Re: Problem Jasia albo Jana

@Lucus, post #24

Nikt z nas nie atakuje Andrzeja, takze nie ma czego bronic. W tekscie wyraznie jest napisane, ze chodzi o pierwszy kontakt z Protrackerem. Strojenie instrumentow niemelodycznych to ostatni detal, ktorym warto sie zajmowac w tutorialu na temat podstaw. Z kolei zagwostka, ze "instrumenty o nieokreslonej wysokosci dzwieku" tak naprawde wcale takimi nie sa, to wiedza na poziomie akademickim, ktorej nikt od przecietnego zjadacza trackera nie bedzie wymagal.

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2013 17:19:39 przez F7sus4
[#26] Re: Problem Jasia albo Jana

@F7sus4, post #25

Ja tylko nawiazalem do zagadnienia, w pewnym sensie slusznie wywolanego przez kolege perkusiste. Oczywiscie zgadzam sie z kazdym zdaniem, ktore napisales, temat chyba (jak na tutejsze zapotrzebowanie) wyczerpany :)
[#27] Re: Problem Jasia albo Jana

@Andrzej Drozd, post #22

@Andrzej Drozd Wielkie dzięki. Moja ciekawość nie pozwoliłaby mi dożyć do trzeciej części.

@Quantor, @F7sus4 Dzięki za pomoc. Wszelkie uwagi mile widziane.
[#28] Re: Problem Jasia albo Jana

@Andrzej Drozd, post #23

Pojawił się nowy wątek założony przez Andrzeja Drozda z jego lekcją, którą podlinkował wcześniej w #15.

@Andrzej Dorozd Wszystko OK? Mam nadzieję, że nikt nikogo nie uraził konstruktywną uwagą. A może tytuł wątku był zbyt enigmatyczny? Wydaje mi się, że wszyscy zainteresowani go czytali.
[#29] Re: Problem Jasia albo Jana

@advantage, post #28

Cześć druga - Protracker i edycja za rączkę.
link
http://www40.zippyshare.com/v/66985625/file.html
[#30] Re: Problem Jasia albo Jana

@Andrzej Drozd, post #29

Ma ktoś jeszcze tan kurs? Linki niestety nie działają.
Na stronie SCENA.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem