Aktualności Forum Graffiti Publicystyka Teleport
  kategoria: Grafika
[#1] Pixel Art w Photoshopie?
Witam - ponownie.
cArrion z tej strony ;)
zarejestrowałem się ponownie bo uznałem, że chyba warto podzielić się rzeczami nad którymi pracuję, a które może brać Amigową zainteresują.
zerknijcie tutaj (mój nowy adres bloga): http://retronavigator.com
na razie z amigowych rzeczy to są tam tlyko konverty Lazura i Ra na C+4 ale niebazwe będzie więcej - bo planuję zrobić coś na Riverwasha ;)

W temacie postu:
Cały czas rozpracowuję technikę tworzenia pixel-artu w Photoshopie na blogu krótki opis i film YT o co chodzi. zobaczcie i dajce znać co sądzicie.
[#2] Re: Pixel Art w Photoshopie?

@retronav, post #1

Po co pixlować w drogim narzędziu, które średnio się do tego nadaje skoro są narzędzie wielokrotnie tańsze (albo darmowe), które zostały w tym celu stworzone? :) No chyba, że to nie jest pixlowanie tylko tworzenie normalnej grafiki bitmapowej z późniejszą konwersją do "indexed colors".
[#3] Re: Pixel Art w Photoshopie?

@MDW, post #2

To jest udawanie PixelArtu za pomocą filtrów w Photoshopie.
To już nawet na DeluxePaint jak robisz cieniowanie zakresem z palety to też to nie jest PixelArt.
[#4] Re: Pixel Art w Photoshopie?

@KJB, post #3

A ktoś takich automatycznych gradientów używa? Jeżeli tak to technicznie raczej mizerny pixelart z tego wychodzi. :) Popatrzmy np. na grafikę w: Settlers I, Banshee, Metal Slug, Perihelion, Agony, Shadow of the Beast. Gdzie tam są takie zwykłe automatyczne gradienty? Przy takich rozdzielczościach wszystkie przejścia się robi ręcznie. Jak się da znaleźć jakieś gradienty to jest raptem kilka pixeli na krzyż. :) Poza tym to nigdy nie jest zwykły, prosty, liniowy gradient.

Prawdziwy hardcorowy "pixelarz" w jednej dłoni trzyma mysz, na ekranie ma zoom w pixelach o wielkości znaków DOSowego trybu tekstowego, paletę kolorów ma posortowaną, odcieniami wybranych kolorów, drugą dłoń trzyma na dwóch klawiszach przełączający się na następny/poprzedni kolor, od czasu do czasu przeskakując ręką na klawisz "undo". I to wszystko. Dobry pomysł, lata praktyki, kilka(naście) nocy w ciemnym pokoju i jest arcydziełko w LowResie. :)

Pixlowanie w świecie grafiki jest tym czym kodowanie w assemblerze bezpośrednio pod sprzęt w świecie programowania albo robienie syntetycznych chiptunes w świecie muzyki. :)

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2014 20:14:13 przez MDW
[#5] Re: Pixel Art w Photoshopie?

@MDW, post #2

Jeśli pixelowanie, to tylko Deluxe Paint albo Brilliance, a nie Photoshop ok, racja
[#6] Re: Pixel Art w Photoshopie?

@MDW, post #4

Stosowanie gradientów w Pixel Art, to jest już pójście na łatwiznę pomysł
[#7] Re: Pixel Art w Photoshopie?

@retronav, post #1

Niezależnie do tego co wyżej napisałem muszę przyznać, że całkiem zgrabnie te obrazki wychodzą. Ciekawa technika.

Chociaż trochę zabawne jest to, że na pixelart przerabiany jest obrazek Ra (ten Einstein). Przecież to już jest pixelart i to taki z wysokiej półki. To ma zaledwie 32 kolory (w końcu było w demie "Arte", czyli na OCS/ECS), a większość ludzi nie odróżni tego od true color. :) To była wielka zaleta amigowych kości graficznych. Może tylko 32 (256 w AGA) kolory ale za to wybieranych dowolnie z z palety 4096 (16777216 w AGA) kolorów. Paleta była zawsze bardziej istotna niż ilość kolorów możliwych do pokazania na ekranie jednocześnie. Co z tego, że np. C64 mógł pokazać 16 kolorów na ekranie skoro te kolory były zawsze takie same. W wielu przypadkach wolałem już atarowe 4 kolory ale za to wybrane z palety 256 kolorów. To oczywiście podstawowe możliwości, bo wszyscy wiemy, że na obu platformach trickami da się uzyskać znacznie więcej.
[#8] Re: Pixel Art w Photoshopie?

@retronav, post #1

Cieszę się, że wróciłeś. OK
[#9] Re: Pixel Art w Photoshopie?

@MDW, post #7

Tytuł miał być prowokujący ;)

Na tę metodę natrafiłem kiedy zaczynałem pracę nad jedną z gier na iOS/Android gdzie miało być masę "pixlowanej/retro" grafiki. Szukałem metody aby przyśpieszyć prace, a to co pokazuję na swoim blogu IMO przyśpeisza prace. Nie wyklucza także pracy na poziomie pixel-po-plixelu.
Narzędzi do pixlowania znam masę, wiele z nich to naprawdę świetne narzędzia i zgoda, że nic nie przebije dobrze napixlowanej grafiki, ale tak patrząc na prace scenowe mało tam ostatnio prawdziwego pixel artu ;).
[#10] Re: Pixel Art w Photoshopie?

@retronav, post #9

... w sumie masz racje pisząc , że w pracach scenowych mało ostatnio prawdziwego pixel artu ... ale z drugiej strony sam się do tego przyczyniasz, bo to co widać na Twoim blogu to nie są własnoręcznie rysowane grafiki tylko konwerty cudzych prac. Chcesz coś takiego wystawić na Riverwash?
[#11] Re: Pixel Art w Photoshopie?

@at0m, post #10

Bez urazy, ale dla mnie to trochę sztuka dla sztuki. Do samego wygodnego pixelowania Photoshop się za bardzo nie nadaję. Wszelkie konwersje, filtry, przeróbki, to owszem, ale to już nie typowy pixel-art.
[#12] Re: Pixel Art w Photoshopie?

@at0m, post #10

@at0m
http://retronavigator.com/about
kliknij w kilka linków na tej stronie - tam znajdziesz więcej moich prac
nie wszystko wstawiam na nowego bloga
[#13] Re: Pixel Art w Photoshopie?

@slay, post #11

@slay
no właśnie nie wiem sam co jest, a co już nie jest typowym pixelartem. dyskusja pewnie nie masensu :)
niezgodzę się też co do tego że to sztuka dla stuki.... te konwerty na stronie to faktycznie tylko konwerty, ale po to aby pokazać co można uzyskać (IMO wiele z nich wygląda "prawie" jak pixlowane na C64)

metoda ta idealnie wg mnie nadaje się do robienia wszelkich szkiców, koncept artów, itp. co stoi na przeszkodzie aby ktoś kto ma opanowany PS zaczął swoją pracę w ten sposób a potem dokończył np w GrafX2?
[#14] Re: Pixel Art w Photoshopie?

@retronav, post #13

wiele z nich wygląda "prawie" jak pixlowane na C64)


Tu zapewne zależy, kto patrzy. Jeśli wyćwiczone oko które niejeden pixel art w życiu widziało - to absolutnie nie. Dla mnie to wygląda po prostu słabo.

Natomiast dla ludzi, którzy dobrego pixel artu nigdy nie widzieli (np. urodzili się kilka lat temu) być może to będzie się kojarzyło z jakimś retro-theme. Ale używanie do tych filtrów terminu "pixel art" jest sporym nadużyciem i może tylko komuś namieszać w głowie.
[#15] Re: Pixel Art w Photoshopie?

@jubi, post #14

Jeśli wyćwiczone oko
Takie wyćwiczone a nie zauważyło z kim ma do czynienia? Ehh jubi, nie bądź rasistą czy wojownikiem o czystość rasową, starczy nam bredni w temacie Amigi a teraz jeszcze zaczynasz się czepiać co to pixel art a co nie. Przecież nie ma znaczenia co i jak się używa, możesz kupę po chodniku rozsmarować jeśli tylko efekt będzie dobry. W tamtych czasach używano tego co było dostępne, teraz mało komu chce się napierniczać piksel po pikselu (no może poza jakovem ; )), stąd w produkcjach dzisiejszej sceny jest to co jest. W żadnym wypadku nie mówię że są złe, tylko inne .

Mi się podoba, szczególnie ten "świniosłoń" czerwony, bardzo przyjemne i mam gdzieś czy używałeś lewej ręki na amigowej myszce czy blendera na pececie...

@retronav
A widziałeś tą stronę?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2014 17:09:00 przez Radek_Cz
[#16] Re: Pixel Art w Photoshopie?

@Radek_Cz, post #15

Przecież nie ma znaczenia co i jak się używa, możesz kupę po chodniku rozsmarować jeśli tylko efekt będzie dobry.


Ciekawe podejście, ale nie obrażaj się, jeśli ktoś się z nim nie zgadza. Może lepiej zrozumiesz całe zagadnienie na przykładzie. Wyobraź sobie, że robisz fotkę komórką (cyfrakiem), nakładasz na to filtry Instagrama i nazywasz to potem "fotografią analogową". Czy to jest fotografia analogowa?

Tak samo grafika czy też zdjęcie przepuszczone przez filtr o którym mowa w tym wątku nie jest "pixel artem". Może to jest "efekt ala pixel art" ale na pewno nie pixel art. Szkoda byłoby, aby po latach ludzie zapomnieli czym był prawdziwy, dobry pixel art i myśleli, że to tylko efekt działania magicznego filtra i każdy może to zrobić w pięć sekund. A tymczasem dobry pixel art to nieraz dziesiątki godzin spędzonych na żmudnym pixlowaniu jednego dzieła.

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2014 18:50:18 przez jubi
[#17] Re: Pixel Art w Photoshopie?

@jubi, post #16

Czyli rozchodzi się o nomenklaturę, przecież carrion nie twierdzi "No scan, no copy" w swoim poście i na blogu. Pisze tylko, że stara się odtworzyć stary styl używając nowych narzędzi. Efekt jest dobry, i nawet jeśli nieidealny to nie jest powód żeby zaraz ludziom pisać takie rzeczy, takie nastawienie powoduje że wszystkiego się odechciewa.

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2014 20:58:59 przez Radek_Cz
[#18] Re: Pixel Art w Photoshopie?

@Radek_Cz, post #17

Ja dodaje do ignorowanych bez mrugniecia okiem kazdego kto podnosi mi cisnienie albo psuje humor swoimi dyrdymalami.Dlatego PPA wydaje mi sie oaza pozytywnie zakreconych i sympatycznych ludzi o pogladach zbieznych z moimi Polecam OK
[#19] Re: Pixel Art w Photoshopie?

@Radek_Cz, post #17

@Radek_cz
@Jubi

po co się stresować.
Tak jak pisze Radek chodzilo mi tylko o pokazanie na co pozwala photoshop i powtórzę, robiłem bo było mi to potrzebne do gry.
i tak jak pisze Jubi to jest "efek a'la pixel art". nie ma o co sie kłócić.

cały mechanizm opisał Dan Fessler sporo dyskusji przeszło po forach o pixel-arcie. dość pozytywnie się wypowiadano, właśnie w sensie, że mechanizm idealnie pasuje do szybkiego naszkicowania np tła do gry - np tutaj
[#20] Re: Pixel Art w Photoshopie?

@at0m, post #10

Nawiazujac do dyskusji na linii Atom/Carrion/Slay - jako scenowiec, rowniez cenie pixel-art, jednak tak samo wiem, ze nikt tej sztuki praktycznie juz nie uprawia. Bycie "true" konczy sie wybieganiem przed szereg z praca skladana miedzy inne, rysowane cross-platformowo, czesto tez z tabletu, czy piora. Argument o "wprawionym oku" rozrozniajacym "bubel" mozna wyrzucic do kosza, gdy gros grafikow C64 wykonuje na C64 jedynie kolorowanie i pixel-shading, zas reszta to zrzut z PC. Wsrod osob stosujacych te technike, jest chociazby znany i powszechnie powazany Leon. W tym miejscu, chwala tym owym pozostalym True-Art-Pixell0rz!!1
[#21] Re: Pixel Art w Photoshopie?

@F7sus4, post #20

Nie lubię się użalać, ale raz próbowałem zrobić na X2012 compo "prawdziwy IMO pixel art". zrobiłem grafikę w rzucie ISO i nikt tego nie docenił. to była dla mnie lekcja że na scenie nie chodzi o prawdziwy pixel art. Zacząłem to na sowje potrzeby nazywać Demo Scene Art.
Wzięło mnie znowu trochę na pixlowanie i powrót do sceny (stąd ten nowy blog) ale tym razem chcę pokazać się także na innych platformach - zobaczymy co uda mi się zrobić na RiverWash. Tym bardziej że grzechem dla mnie było by nie pojawić się na party w Raciborzu - blisko mam ;)
zabrzmi jak kryptoreklama ale zapraszam do przeglądania tego bloga http://retronavigator.com bo nie tylko o pixlowaniu tam będzie. będzie też np o mojej kolekcji sprzętu, którą zacząłem rozbudowywać - znowu.
[#22] Re: Pixel Art w Photoshopie?

@Radek_Cz, post #17

Pozwolę sobie zacytować hasło ze sceny amigowej:
"Jebać photoshopa. Jebać programy robiące wszystko za Ciebie.".

Tutaj udawany pixel art ? Ha-ha, ha-ha, ha-ha....
[#23] Re: Pixel Art w Photoshopie?

@KJB, post #22

Per analogiam, my też kiedyś krzyczeliśmy: "Tylko moduły, je&@ć MP3!". A technika poszła do przodu, zmieniły się potrzeby, możliwości i, ostatecznie, format pliku. Każdy, kto chciał utrzymać brzmienie na odpowiednim poziomie naturalnie emigrował w stronę stream-music.

Ze współczesnymi modułami problemy są poniekąd te same, co z pixel-artem - ci, którzy nadal je piszą w większości wciągają tam generowane na kombajnach sekwencje kompletnie zaprzeczając niegdysiejszej idei dziergania patternów i upychania możliwie najlepszej aranżacji w czterech kanałach z pojedynczych sampli.

Czy to źle? Postęp to rzecz nieunikniona, żaden kurwidołek nie ma niewyczerpanych złóż.
[#24] Re: Pixel Art w Photoshopie?

@KJB, post #22

Jebać photoshopa. Jebać programy robiące wszystko za Ciebie


... i witamy w amigowym talibowie.
.
[#25] Re: Pixel Art w Photoshopie?

@Radek_Cz, post #15

Takie wyćwiczone a nie zauważyło z kim ma do czynienia?


good point, to są hinty od wezyra tematu, gro tej akademickiej dyskusji możecie sobei panowie darować.

Pozwolę sobie zacytować hasło ze sceny amigowej


chyba dywizji B tej sceny.

Carrion - bardzo fajny tutorial, przy okazji chyba już wiesz na jakie forum trafiłeś, bułko :).
[#26] Re: Pixel Art w Photoshopie?

@smackme, post #25

@smacme

dzięki za dobre słowo.
spoko spoko... bywam na ppa od dawna i byłem gdy toczyły się tu najlepsze "dramaty"...

trochę faktycznie rzeczy napixlowałem i też nie lubię konwertów, ale technika którą pokazałem w tym wątku pozwala na znacznie więcej nić tylko konwertowanie grafik Borysa. Metoda naprawdę jest zajebista... Robię teraz grafikę na compo jednej ze stron pixelartowych. Całe tło wykonałem tą techniką. zaoszczędziłem jakieś 2 dni pixlowania.

Na Riverwasha też planuję coś tą techniką zrobić.

Pozdrawiam
[#27] Re: Pixel Art w Photoshopie?

@smackme, post #25

Heh, "Scena B". Nie slyszalem tego okreslenia jakies 15 lat. OK OK OK
[#28] Re: Pixel Art w Photoshopie?

@retronav, post #26

Hmm technika jest ciekawa i zawsze ciekawie jest coś poczytać o trikach w grafice, natomiast jeśli chodzi o wykorzystanie tego "odkrycia" na scenie to już takiego entuzjazmu nie czuję.

Poza tym - trochę zaprzeczasz sobie
- nie lubisz konwertów... ale je robisz
no comment

- zawiodłeś się na X i teraz... (na złość komu??) nie będziesz już się tak starał ;)
niedobrzy partyzanci ;) sorry, ale liczyć na obiektywną ocenę na compo to trochę naiwne (praca była dobra btw., ludziom się podobała więc powinieneś być zadowolony z efektu) przecież doskonale wiesz, że na party zawsze dochodzą czynniki dodatkowe. (znajomości, obecność na party, alkohol, sposób i nawet kolejność wyświetlania prac itd)

- zaoszczędziłeś (!!) dwa dni... nie krępuj się, zaoszczędź 10 i wszystko zrób używając filtrów i skryptów... tylko nie wystawiaj tego proszę jako pixel-art :P
nie pojmuję - DZISIAJ pixelowanie to sztuka dla sztuki, cała zabawa polega na tym, że to wyzwanie zrobić coś w tej technice - jak chcesz ten element usunąć to pozostaje postawić pytanie po co to robisz?
zrób grafikę na ogólne kompo i tyle, niech sobie będzie retro - pixel style


Ogólnie b. cenię sobie Twoje prace, i nic do pixelowania w PS nie mam, dopóki jest to pikselownie - czyli 1px linia + fill
i przy tym pozostanę (jeśli chodzi o scenę przynajmniej)
Na stronie SCENA.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem