Aktualności Forum Graffiti Publicystyka Teleport
  kategorie: Dema, Ludzie
[#1] Papierowy magazyn Ha!Art, artykuły o demoscenie itp.
Cześć,

w najnowszym numerze literackiego magazynu Ha!Art jest parę artykułów o klasycznych komputerach, jest o demoscenie, grach itp.
Dot. komputerów takich, jak Amiga, ZX Spectrum, Atari XL/XE itp.

Można zamówić tu http://ha.art.pl/sklep/index.php?p479,haart-47-demoscena jakby ktoś chciał.


------------------------------------------------------
Demoscena

Wśród autorek i autorów: Piotr Czerski, Anna Nacher, Jakub Noniewicz, Yerzmyey, Piotr Marecki, Magdalena Sawicka, Sławomir Shuty i inni.

• • •

W czterdziestym siódmym numerze „Ha!artu” odkrywamy demoscenę – wymagające wielkich umiejętności programistycznych tworzenie prezentacji multimedialnych, kwitnące w złotej erze Amigi, Spectrum i Atari, będące zarazem beztroską i bezpretensjonalną gałęzią współczesnej sztuki.

…w czasach, kiedy szczytem wyrafinowania wydawał się Tetris, byli to światotwórcy, zmuszeni obmyślić od początku zasady działania przedstawionych na ekranie kształtów, nieraz ich fizykę, gotowi perfekcyjnie zgrać stronę wizualną z muzyczną (w dobie głośniczków ledwo produkujących kilka dźwięków naraz), chętni wreszcie spotkać się i poddać swoje produkcje ostrej krytyce w egalitarnej społeczności. I, uważając się za zręcznych rzemieślników, chyba niespecjalnie zauważali, że tworzą sztukę. Nie potrzebowali szkolnych zachęt ani państwowych akcji „wszyscy uczą się programować”, żeby zarywać noce i wkładać całą młodzieńczą energię w wyciśnięcie z maszyny 110% możliwości, w obmyślanie nowego efektu, nowego sposobu skrócenia programu o kilka bajtów. Jeśli chcecie zrozumieć, co znaczy być hakerem, po prostu obejrzyjcie kilka dem. I kilka filmów z demoparties. […]

Zachęcam do przeczytania dogłębnej historii tych wojowników klawiatury, przygotowanej przez Piotra Czerskiego, do zapoznania się z wywiadami, z uwagami Anny Nacher o działaniach dawnych scenowców w realu i z analizą relacji demo–glitch (Sebastian Rerak). A wreszcie z zachwytami nad Amigą (Bartek Dramczyk) i Spectrum (Yerzmyey). Wielu osobom zakręci się w oku łezka, wiele odkryje nową stronę sztuki elektronicznej, a może parę ściągnie ze strychu zakurzony komputer i w wolnych chwilach – których coraz mniej, ale to nie może przeszkadzać – spróbuje programować. I to byłby chyba nasz największy sukces.

(z artykułu wstępnego)



Spis treści

Adam Ladziński, Twórcy światów
Nick Montfort, Piotr Marecki, Literatura obliczeniowa (wywiad)
Piotr Czerski, Maszyny, które mogą wszystko
Paweł Grabarczyk, Brzemię złotego wieku demosceny
Magdalena Sawicka, Sztuka prosto z komputera?
Sebastian Rerak, Punki i metale
Anna Nacher, Z ducha demosceny – inżynieria krytyczna
Jakub Kłeczek, Technologia schizofrenii
Jakub Noniewicz, Krótka historia programu Turbo Wieszcz
Adam Błażejewicz, Cztery kilobajty ćwiczeń z awangardy
Bartek Dramczyk, Duch uwięziony w krzemowym sercu
Magdalena Sawicka, Bartek Dramczyk, „Jeśli kiedyś wymyślone przez nas sztuczne inteligencje…” (wywiad)
Yerzmyey, Piotr Marecki, „Nikt normalny nawet by tego nie czytał” (wywiad)
Val Grimm, Piotr Marecki, „Coś fundamentalnie politycznego” (wywiad)
Yerzmyey, Droga do Duplandu (fragmenty), opowiadania
Yerzmyey, komiks
Sławomir Shuty, Osiemdziesiąte
Mateusz Mielczarek, Weź mi oddaj królestwo (fragment)
------------------------------------------------------


[#2] Re: Papierowy magazyn Ha!Art, artykuły o demoscenie itp.

@YERZMYEY/HOOY-PROGRAM, post #1

Zapowiada się ciekawie OK
[#3] Re: Papierowy magazyn Ha!Art, artykuły o demoscenie itp.

@YERZMYEY/HOOY-PROGRAM, post #1

Jeśli czegoś się nigdy nie spodziewałem, to publikacji "wojażu do duplandu" szeroki uśmiech.

Zamówione.
[#4] Re: Papierowy magazyn Ha!Art, artykuły o demoscenie itp.

@YERZMYEY/HOOY-PROGRAM, post #1

Zamówione :P Dołączy do świątecznych prezentów od AIBB XD
[#5] Re: Papierowy magazyn Ha!Art, artykuły o demoscenie itp.

@sunater, post #4

Dzieki za info. Zapowiada sie bardzo ciekawie, magazyn zakupiony.
[#6] Re: Papierowy magazyn Ha!Art, artykuły o demoscenie itp.

@slay, post #5

Wczoraj wstąpiłem do Bunkra Sztuki i kupiłem ten magazyn, po przejrzeniu zapowiada się ciekawie. Nie wiadomo kiedy będę miał czas to przeczytać, być może dopiero na emeryturze, na razie dołączył do stosu książek do przeczytania.
[#7] Re: Papierowy magazyn Ha!Art, artykuły o demoscenie itp.

@jubi, post #6

swego czasu kupowałem te pismo - chętnie poczytam - dzięki za info :)
[#8] Re: Papierowy magazyn Ha!Art, artykuły o demoscenie itp.

@YERZMYEY/HOOY-PROGRAM, post #1

kupione siedzi, pije i chrupki
[#9] Re: Papierowy magazyn Ha!Art, artykuły o demoscenie itp.

@snajper, post #8

Czekałem aż będzie do kupienia :) Nawet na FB Retrokompa dałem newsa. Biere !

Yerz: fajna okładka :) Przypomina mi się twoje GFX z SV :))
[#10] Re: Papierowy magazyn Ha!Art, artykuły o demoscenie itp.

@YERZMYEY/HOOY-PROGRAM, post #1

Dziś dotarło... Jestem pod wrażeniem :) Ale droga do Duplandu zabija :P I ten pomysł by to zostawić w formie maszynopisu - świetny !
[#11] Re: Papierowy magazyn Ha!Art, artykuły o demoscenie itp.

@sunater, post #10

Numer dotarł i do mnie. Przejrzałem narazie na szybko, ale zapowiada się naprawdę imponująco! Gołym okiem widać, że - tak jak to wiele razy wspominałem - demoscena staje się (w końcu) pełnoprawną częścią szeroko pojętej kultury i nic tego zjawiska już nie powstrzyma.

Jedyna wtopa to okładka! Pomijam sam rysunek, ale przeskalowanie / powiększenie grafiki pixel-art'pwej z rozmyciem to jest po prostu zbrodnia, za którą powinna być kara chłosty na gołe dupsko!

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2014 13:45:04 przez slay
[#12] Re: Papierowy magazyn Ha!Art, artykuły o demoscenie itp.

@slay, post #11

GR8! OK wiedzialem ze nadarzy się okazja... żeby w koncu kupić ten zin.

w odp na ostatnie :) Nie zgadzam sie. oczywiscie tak przeskalowana grafika wyglądała by idealnie ale na pewno nie oto chodziło! Myślę że gdyby tak miało być, to są tam ludzie co potrafią to zrobić ;) ja bym jeszcze bardziej to sprowadzil do obrazu kineskop nagrywanego kamerą z przeplotem :):)

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2014 23:07:01 przez zeter
[#13] Re: Papierowy magazyn Ha!Art, artykuły o demoscenie itp.

@zeter, post #12

hmm - jeśli się wie o co chodzi w 8bitowej (czy też retro) grafice to nie robi się takich rzeczy.
interpolacja to zaprzeczenie podstawowych założeń pixelartu

najwyraźniej nie znasz tych założeń

ważne, że piszą o scenie ;)
ja jeszcze nie czytałem - jakiś opinie ?
[#14] Re: Papierowy magazyn Ha!Art, artykuły o demoscenie itp.

@jokov, post #13

ja jeszcze nie czytałem - jakiś opinie ?


Przeczytałem, są dwa artykuły godne uwagi: "Maszyny, które mogą wszystko" oraz "Brzemię złotego wieku demosceny", ze wskazaniem na pierwszy który jest po prostu doskonały. Reszta niestety słabsza (co nie znaczy że bardzo słaba, po prostu średnia), albo są to wywiady w których nie ma nic odkrywczego albo wręcz zapchajdziury w których piszący nie bardzo wie o czym pisze. Ale dla tych dwóch warto kupić.

Ciekawy jest sam punkt widzenia - bardziej poważne spojrzenie na zjawisko demosceny jako część historii sztuki, chociaż dla niektórych z nas którzy doświadczyli osobiście tamtych czasów takie spojrzenie może być przeintelektualizowane lub zbyt akademickie czy przesadne. Na przykład zjawisko fejkowania stampów którym wtedy nikt sobie głowy nie zaprzątał i nie dobudowywał do niego wielkich teorii tu urasta niemal do rangi anarchistycznego, antysystemowego manifestu itp.

Ważne i ciekawe są wnioski, między innymi na temat złotego wieku demosceny który prawidłowo jest pozycjonowany w pierwszej połowie lat 90tych, natomiast później następuje już tylko zjazd i nieuchronny upadek. Ważne jest podkreślenie że demoscena zawdzięczała swój rozkwit zamkniętym platformom sprzętowym jak C64 czy Amiga, które dawały ludziom wspólny punkt odniesienia i oceny włożonych w dzieła wysiłków, natomiast późniejsze komputery o budowie modułowej spowodowały zanik tej spajającej demoscenę cechy. Prawidłowo też została podkreślona rola Amigi i jej dojrzałego chipsetu:



Warto poczytać.
[#15] Re: Papierowy magazyn Ha!Art, artykuły o demoscenie itp.

@slay, post #11

do mnie doszło dopiero dziś... Choć właściwie powinno z tydzień wcześniej, ale oczywiście Poczta (du)Polska się postarała, było jakieś uszkodzenie, o czym dowiedziałem się dopiero odbierając dziś inną awizowaną przesyłkę. No i gazetka jest pogięta :( A w dodatku po pobieżnym przekartkowaniu widzę, że dwie strony sklejone na krawędzi.
[#16] Re: Papierowy magazyn Ha!Art, artykuły o demoscenie itp.

@jubi, post #14

Jubi - zgadzam sie co do artykułow ktore wymieniles jako najbardziej wartosciowe. "Maszyny mogą wszystko" to rewelacyjna 14 stronicowa analiza demosceny napisana przez informatyka bedacego jednoczesnie poetą prozaikiem. ja bym jeszcze wyroznil oba teksty Bartka Dramczyka, czyli Voyagera. i wywiad z Yerzmyeyem. rozwalila mnie zupelnie lista 113 najwazniejszych dem na Ami...

Nalezy pamietac ze nie czytamy C&A tylko powazny magazyn o sztuce, wspolfinansowany przez ministerstwo kultury i sztuki :) takze neiktore rzeczy dla nas oczywiste opisywane sa z zupelnie innego punktu widzenia. Polecam kazdemu !
Na stronie SCENA.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem