Aktualności Forum Graffiti Publicystyka Teleport
  kategoria: Muzyka
[#1] Renoise - profesjonalny tacker
Ostatnio słuchając amigowego wywiadu z niejakim VJ Dominionem dowiedziałem się o najnowszym trackerze o nazwie RENOISE.

Do Fastrackera czy Protrackera ciężko mi wrócić ponieważ zniechęca mnie fakt, iż sporo z obsługi i komend zapomniałem. Jednak przy odrobinie motywacji może skusiłbym się na poznanie tego RENOISE.

Pytanie, czy ktoś z Was go używał/używa? Pomijając zapewne nowe funkcje, jak bardzo różni się w kwestii edycji i tworzenia surowego utworu od klasycznego Protrackera czy Fastrackera?

Po wczytaniu pierwszego lepszego utworu z palety demonstracyjnych zauważyłem, że po zatrzymaniu odtwarzania mogę znaleźć dostępne dźwięki i poplumkać sobie klawiaturą, ale wciskając spację nie mogę edytować patternu.

Czy jest jakaś instrukcja, jakiś tutorial w języku polskim? Czy jeżeli odświeżę sobie komendy efektów z Protrackera to oprócz nich są jakieś nowe?

Czy biorąc pod uwagę, że kiedyś całkiem sprawnie poruszałem się w Protrackerze a następnie Fastrackerze to Renoise będzie najlepszym wyborem, aby przypomnieć sobie ten sposób tworzenia muzyki z jednoczesnym wykonaniem kroku naprzód?
[#2] Re: Renoise - profesjonalny tacker

@Duracel, post #1

jak bardzo różni się w kwestii edycji i tworzenia surowego utworu od klasycznego Protrackera czy Fastrackera?

Patrząc od podstaw to zasada jest ta sama. Zabawa zaczyna się w linii komend i funkcji, których jest znacznie więcej. Do tego pełna obsługa VST i MIDI,
ale wciskając spację nie mogę edytować patternu.

Wejdź w Edit/Preferences i w zakładce Plug/Misc zaznacz FT2 przy Space record/stop mode
Czy jest jakaś instrukcja, jakiś tutorial w języku polskim?

Nie spotkałem się ale dostępny HELP w języku angielskim był bardzo przystępnie napisany.
Czy biorąc pod uwagę, że kiedyś całkiem sprawnie poruszałem się w Protrackerze a następnie Fastrackerze to Renoise będzie najlepszym wyborem... ...z jednoczesnym wykonaniem kroku naprzód?

To będzie gigantyczny krok na przód Nie zastanawiaj się tylko zacznij zabawę z tym programem.
[#3] Re: Renoise - profesjonalny tacker

@Duracel, post #1

Co to znaczy profesjonalny tracker?
[#4] Re: Renoise - profesjonalny tacker

@Jazzcat, post #3

[wyróżniony] [#5] Re: Renoise - profesjonalny tacker

@Jazzcat, post #3

Co to znaczy profesjonalny tracker?


No że ma dużo gałeczek i pstryczków :)
[#6] Re: Renoise - profesjonalny tacker

@AceMan, post #5

No że ma dużo gałeczek i pstryczków :)


Blisko ;)
Chodzi oczywiście o możliwości i brzmienie.

Zawsze uważałem, że trackery mają swoje urokliwe, specyficzne brzmienie. Jednak właśnie tutaj upatruję ten "profesjonalizm", że słuchając muzyki nie jest ona naznaczona narzędziem wykonania. Nikt nie będzie w stanie powiedzieć - o! to jest zrobione na trackerze. Oczywiście bez przesadnego nadęcia :)
[#7] Re: Renoise - profesjonalny tacker

@Duracel, post #1

To już nie jest tylko tracker, to DAW w pełnym tego słowa znaczeniu (DigitalAudioWorkstation). Dodam, że po kilku nieudolnych próbach stworzenia FastTrackeraIII, w końcu ktoś się zabrał za temat bardzo poważnie i dopiął swego. Ograniczenia w wersji demo dla zwykłego trackerowania, praktycznie żadne. Brak obsługi ASIO, brak renderu do WAV, po jakimś czasie będzie wyskakiwał monit, że długo korzystasz, a wersja przeznaczona dla ciebie leży na półce w sklepie. A 60 oiro, to śmieszne pieniądze za tak potężne narzędzie.

Ja skróty klawiaturowe skonfigurowałem sobie tak samo jak to się ma w ProTrackerze. Generalnie jest cały konfigurowalny. I sama konfiguracja zajęła mi sporo czasu. Ale w ten sposób nie mam problemu z korzystaniem z trackerów naprzemiennie.

W miarę możliwości mogę pomóc.
[#8] Re: Renoise - profesjonalny tacker

@Duracel, post #6

Jeśli potrzebujesz brzmienia synthesizera polecam free VSTi: FireBird 2 W sieci jest dostępnych jeszcze kilka banków z brzmieniami. Ale jak wiadomo największą satysfakcję będziesz miał jak sobie sam coś ukręcisz na gałach.

Btw. Ktoś zna jakieś przydatne free wtyczki VST/VSTi?
[#9] Re: Renoise - profesjonalny tacker

@groovebox, post #7

Ja skróty klawiaturowe skonfigurowałem sobie tak samo jak to się ma w ProTrackerze. Generalnie jest cały konfigurowalny. I sama konfiguracja zajęła mi sporo czasu. Ale w ten sposób nie mam problemu z korzystaniem z trackerów naprzemiennie.


hmm a czy byłaby możliwość, żebyś przesłał mi zarchiwizowany katalog Twojego skonfigurowanego programu? Jeżeli faktycznie skonfigurowałeś wszystko jak w Protrackerze to skorzystałbym z Twojego wysiłku tym bardziej, że ja muszę sobie odświeżyć nawet skróty z Pro i Fastrackera.

To było smutne jak któregoś razu próbowałem coś tam pokombinować w Fastrackerze i okazało się, że tyle mi uleciało z pamięci :/
[#10] Re: Renoise - profesjonalny tacker

@Duracel, post #1

dowiedziałem się o najnowszym trackerze o nazwie RENOISE

Pierwsza wersja pojawiła się prawie 14 lat temu, więc jaki najnowszy?
[#11] Re: Renoise - profesjonalny tacker

@Pinto, post #10

A jest jakiś nowszy i nowocześniejszy tracker?
[#12] Re: Renoise - profesjonalny tacker

@Duracel, post #11

Renoise wydaje się najbardziej profesjonalnym. Kiedyś dłubałem nieco w PT, ale więcej siedziałem na FT. Po wielu latach postanowiłem wrócić do tematu i sprawdziłem Renoise. Mimo ogarniania z grubsza idei trackerów przytłoczył mnie i spodobały mi się jednak współczesne DAWy. Z niedrogich to FL studio i Reaper. Z darmowych moim faworytem jest LMMS, który mimo swej nazwy doskonale działa pod windą, zwłaszcza z wtyczkami VST. Jest parę tutoriali na YT. Prostota tworzenia kompozycji sprawiła, że trakery mimo, iż to legenda, odpalam rzadziej. Fajne wtyczki dołącza na DVD magazyn Estrada i Studio. Instrumenty, syntezatory, filtry i efekty. Każdy kolejny numer zawiera wszystkie dotychczas publikowane, jest ich sporo. Oczywiście będą pasować także do Renoisa. Ostrzegam, to wciąga. Można eksperymentować cały dzień i nie skomponować ani jednej zwrotki :)
[#13] Re: Renoise - profesjonalny tacker

@Duracel, post #6

Zawodowe brzmienie to wypadkowa umiejętności, wiedzy, doświadczenia i smaku, a nie narzędzi…

A sam Renoise to zacny kawał softu. Jeśli miałeś do czynienia ze starymi trackerami to Renoise wydaje się dla Ciebie idealny. Na bank będziesz zadowolony. A przy okazji zapoznasz się z filozofią VST.
[#14] Re: Renoise - profesjonalny tacker

@Jazzcat, post #13

Gdzie go można zdobyć?
[#15] Re: Renoise - profesjonalny tacker

@dragon_x, post #14

[#16] Re: Renoise - profesjonalny tacker

@dragon_x, post #14

No bez jaj... www.renoise.com.
[#17] Re: Renoise - profesjonalny tacker

@Krashan, post #16

Na tej stronie byłem. Myślałem, że jest jakas wersja na Amigę...
[#18] Re: Renoise - profesjonalny tacker

@dragon_x, post #17

...prawda? Bo tego można byłoby się spodziewać na portalu amigowym. Zasadniczo temat nie za bardzo pasuje do działu.
[#19] Re: Renoise - profesjonalny tacker

@dragon_x, post #17

Niestety do osiągnięcia przygniatającej większości tego, co daje Renoise, Amidze zwyczajnie brakuje mocy obliczeniowej.
[#20] Re: Renoise - profesjonalny tacker

@Krashan, post #19

Na PC pracuję na Abelton live , Pro Tools i Ignite. Muszę wypróbować ten program.

Szkoda, ze nie na Amigę... :(
[#21] Re: Renoise - profesjonalny tacker

@Jazzcat, post #13

Zawodowe brzmienie to wypadkowa umiejętności, wiedzy, doświadczenia i smaku, a nie narzędzi…


Jaaaasne, bo przecież Protracker brzmi tak jak Renoise, a "doświadczony i wysmakowany" muzyk i na małym Atari stworzy studyjne brzmienie

Wczoraj obejrzałem 5 odcinków Tutorialu, który znajduje się na stronie samego Renoise :) No jest to już jakiś zaczyn, bo przynajmniej mniej więcej człowiek się dowiaduje co gdzie jest rozplanowane. Ale ta edycja po naciśnięciu ESC, to przyznam szczerze dziwny pomysł.
[#22] Re: Renoise - profesjonalny tacker

@Duracel, post #21

Jaaaasne, bo przecież Protracker brzmi tak jak Renoise, a "doświadczony i wysmakowany" muzyk i na małym Atari stworzy studyjne brzmienie

No ale komponuje i aranżuje się muzykę, a nie brzmienie. 24 bity w 96 kHz z nikogo automatycznie muzyka nie zrobią...
[#23] Re: Renoise - profesjonalny tacker

@Duracel, post #21

Ale ta edycja po naciśnięciu ESC, to przyznam szczerze dziwny pomysł.

Przecież napisałem Ci jak zrobić aby to było pod spacją.
[#24] Re: Renoise - profesjonalny tacker

@Krashan, post #22

No ale komponuje i aranżuje się muzykę, a nie brzmienie. 24 bity w 96 kHz z nikogo automatycznie muzyka nie zrobią...


Ale przecież wyraźnie pisałem, że mam na myśli profesjonalne możliwości i brzmienie. Nikt nie odbiera kunsztu artystycznego, niektórym amigowym muzykom scenowym :)

Nie wiem czy jest sens tłumaczyć różnice, bo oprócz jakości próbkowania sampli są tak oczywiste, że aż niezręcznie o nich pisać. Archaiczny podział ścieżek na te w kanale lewym i prawym bez naturalnego stereo, brak w narzędzi choćby w postaci naturalnie brzmiącego echa dla szybkich nutek... itd. itd.
[#25] Re: Renoise - profesjonalny tacker

@Duracel, post #24

Zrobisz jakiś kawałek w Renoisie, chętnie posłucham.
[#26] Re: Renoise - profesjonalny tacker

@Duracel, post #24

Masz rację ale co stworzone na Amidze to na Amidze... :)
[#27] Re: Renoise - profesjonalny tacker

@Sounder, post #23

Przecież napisałem Ci jak zrobić aby to było pod spacją.


Tak, ja się odnoszę do obsługi którą oni oryginalnie zaproponowali i którą podają w tutorialu.
[#28] Re: Renoise - profesjonalny tacker

@Krashan, post #25

Zrobisz jakiś kawałek w Renoisie, chętnie posłucham.


No jak kiedyś da Bóg, to na pewno wrzucę.
Obecnie, od roku zmagam się ciągle ze zdrowiem, a w tym stanie ciężko się nad czymś dłużej skupić jak ciągle ból doskwiera.
[#29] Re: Renoise - profesjonalny tacker

@Jazzcat, post #13

Dokładnie tak.
Równie dobrze można się obstawić całą masą realnego sprzętu (syntezatorów cyfrowych, analogowych, całą szafą efektów itp) i niczego to może nie wnieść do sprawy bo zabraknie czynnika X. Nie sprzęt i nie soft stanowi o profesjonalizmie.
Nie zmienia to oczywiście faktu, że Renoise to potężne i wszechstronne narzędzie a dla kogoś kto rozpoczynał zabawę z muzyką od Protrackera (tak jak ja) jest przyjaznym środowiskiem.
[#30] Re: Renoise - profesjonalny tacker

@Sounder, post #29

Przeczytałeś co napisałem w #24?
Na stronie SCENA.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem