Aktualności Forum Graffiti Publicystyka Teleport
  kategoria: Ludzie
[#1] Zapytaj Quartet...
Tak w ramach przypomnienia, chciałbym zasygnalizować miłośnikom sceny, że w już w najbliższą sobotę, w Gdańsku, na RetroKomp 2016 będzie możliwość poznania wszystkich membersów legendarnej grupy Quartet (powtarzam - WSZYSTKICH). To pionierzy polskiej crack+demosceny, twórcy pierwszego magazynu dyskowego na Amigę ("Kebab") oraz jego papierowego odpowiednika (nie wspominając już o "64 Plus 4"). Ogólnie, szychy nie z tej ziemi.

Wstępnie umówiłem się z nimi na video wywiad i jeśli nic nie stanie mam na przeszkodzie to jest duża szansa na powodzenie całego przedsięwzięcia. Pytania przygotowuję od początku tygodnia, ale może i Wy chcielibyście dorzucić conieco od siebie? Piszcie w tym wątku pytania jakie chcielibyście żebym zadał tym arcy ciekawym gościom (tylko błagam, nie w stylu - "jaki numer buta nosi Duddie?" ).

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2016 21:39:55 przez MarX
[#2] Re: Zapytaj Quartet...

@MarX, post #1

Numer buta pomińmy. Jak się odbywał proces crackowania. Czyli dostajesz grę na dwóch dyskietkach w systemie NDOS i co dalej z tym się dzieje, że w efekcie gra jest scrackowana z dołączonym intrem i zazwyczaj skoczną melodyjką. (: Czym się zajmuje na co dzień i dlaczego w Chinach, ile średnio oiro można wyciągnąć miesięcznie (domyślam się, że nie pracuje na taśmie przy skręcaniu tosterów). A gdyby podał jeszcze ile mierzy wzrostu to przemnożone przez numer buta posłużyło by mi za PIN do karty.

pozdro
[#3] Re: Zapytaj Quartet...

@MarX, post #1

Ile czasu zajęło zakodowanie kebaba?
[#4] Re: Zapytaj Quartet...

@agrajek, post #3

Mam zachowany list od redakcji papierowego Kebaba, zastanawiam się czy nie poprosić o złożenie na nim autografów :)
[#5] Re: Zapytaj Quartet...

@MarX, post #1

Spytaj, czy oddali znaczki.


No i czy na pewno wszyscy, tak jak piszesz?


Ostatnia aktualizacja: 21.09.2016 07:19:03 przez Fei
[#6] Re: Zapytaj Quartet...

@Fei, post #5

@groovebox - z tego co pamiętam oni crackowali gierki na C64
@Fei - upsss... no to mnie oświeciłeś. Więc ujmę to inaczej - przyjadą core'owi membersi grupy Quartet. Pasuje ?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2016 07:29:05 przez MarX
[#7] Re: Zapytaj Quartet...

@MarX, post #6

Quartet: przyjazd zapowiedzieli Jemasoft, Hi-Man, Polonus, Mr.Raf i Duddie, czyli można powiedzieć skład założycielski i trzon QRT na C64 i Amidze.
[#8] Re: Zapytaj Quartet...

@MarX, post #1

Pytanie do Duddiego: Dałeś ogłoszenie w Kebabie ze napiszesz demo lub program za kasę (ceny już od 50tys jeśli dobrze pamiętam) czy było jakieś zainteresowanie? Czy miałeś jakieś propozycje napisania dema? i jak to się stało że napisałeś demo Fill the power dla grupy Artemis, biznes czy naprawdę byłeś memberem tej grupy?
[#9] Re: Zapytaj Quartet...

@exolon, post #8

@exelon - i to jest niezłe pytanie OK
[#10] Re: Zapytaj Quartet...

@MarX, post #1

1. "Holiday in Moscow" Quartetu z sierpnia 1989 to najstarsze polskie demo jakie można dzisiaj znaleźć. Czy to faktycznie Wasza pierwsza produkcja na Amigę?

2. W roku 1989 Polska stanowiła totalne pustkowie scenowe jeśli chodzi o Amigę. Jak sądzicie, dlaczego idea sceny nie była wtedy dla Polaków atrakcyjna?

3. Dlaczego Polonus nigdy nie zrobił dema na Amigę?

4. W Kebabie #5 można przeczytać, że kończycie wydawać maga z kilku powodów: bo część redakcji straciła zapał, bo zbyt byliście zajęci „64 plus 4 & Amiga”, a poza tym giełdziarze chamsko brali za Kebaba kasę, mimo Waszego sprzeciwu. Czy były jeszcze jakieś powody? I dlaczego po prostu nie przekazaliście Kebaba innej grupie (tak jak np. Crusaders zrobili z Eurocharts)?

4. Czy któryś z Szanownych byłby dziś w stanie dokończyć frazę: "Kebab śmieszy, Kebab radzi, Kebab…"? ;)

5. Duddie w intrze do Kebaba #2 zrobił pierwszą wypełnianą wektorówkę w Polsce. Skąd czerpał wiedzę?
[#11] Re: Zapytaj Quartet...

@MarX, post #1

Jako fan Quartetu zrobiłem jakiś czas temu kompilację wszystkich ich produkcji jakie tylko znalazłem. Na różne platformy. Część z moich prywatnych dyskietek.
Jak ktoś jest zainteresowany zapoznaniem się z ich twórczością, to wrzucam na drive
QUARTET TRIBUTE
[wyróżniony] [#12] Re: Zapytaj Quartet...

@exolon, post #11

Czy C64 demo "Siurpryza" wydane w zeszłym roku na poprzedniej edycji LOAD ERROR to wypadek przy pracy, czy są plany na kolejne produkcje? No i czy na LOAD ERROR 2017 zrobią jakieś demo na Amigę?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2016 13:17:12 przez slay
[#13] Re: Zapytaj Quartet...

@exolon, post #11

Zapomniałem napisać że moja kompilacja Quartetu to plik po windowsa.
[#14] Re: Zapytaj Quartet...

@slay, post #12

@Slay & Jazzcat - świetnie, dzięki, na was zawsze można liczyć OK
[#15] Re: Zapytaj Quartet...

@exolon, post #13

windows 10 wspanialomyslnie mi go zablokowal :)
[#16] Re: Zapytaj Quartet...

@juen, post #15

Bo to pod starszego Windowsa jest. Spróbuj 98 SE.
[#17] Re: Zapytaj Quartet...

@recedent, post #16

Robiłem to na XP ale sprawdzałem na Win7 i też chodzi. Składane na programie Autoplay Media Studio a nie wiem czy on na najnowszych windach działa.
[#18] Re: Zapytaj Quartet...

@exolon, post #17

Dziękówka, śmiga na win7 :)

P.S. W Kebabie #1 można przeczytać że AMOS przewyższa C
[#19] Re: Zapytaj Quartet...

@Jazzcat, post #10

2. W roku 1989 Polska stanowiła totalne pustkowie scenowe jeśli chodzi o Amigę. Jak sądzicie, dlaczego idea sceny nie była wtedy dla Polaków atrakcyjna?

Myślę, że na to pytanie można sobie odpowiedzieć samemu. W tamtych czasach Amiga była komputerem drogim i niedostępnym. Swego czasu spotkałem, w Gdańsku właśnie, człowieka (już nie pamiętam, czy był scenowcem czy userem, z resztą wtedy nie było takiego rozgraniczenia), który opowiadał jak sprowadzał do Polski jedną z pierwszych (bodaj 10) Amig i musiał uzyskać pozwolenie w odpowiednim ministerstwie (jeszcze komunistycznym), ponieważ był to "komputer o dużej mocy obliczeniowej". Scena amigowa rozwinęła się wtedy, gdy Amigi stały się w miarę przystępne cenowo, czyli te 2-3 lata później.

Na pytanie 4 też znam odpowiedź, ale nie będę spoilował ;)
[#20] Re: Zapytaj Quartet...

@Fei, post #19

musiał uzyskać pozwolenie w odpowiednim ministerstwie

Bo Ruskom przemycano Motorole do rakiet.
[#21] Re: Zapytaj Quartet...

@Vato, post #20

Pytanie do Duddiego - czy odpowiedział kiedyś jakoś na demko "Revange of Magnus" na małe Atari, w którym to padają pamiętne słowa:"... schowaj Amigę, wyciągnij Spectrum spod szafy i zacznij wszystko od nowa". Tak to jakośbyło, jeśli dobrze pamiętam. ;)
[#22] Re: Zapytaj Quartet...

@Fei, post #19

No to oczywiście jeden z głównych powodów, ale byłbym rozczarowany, gdyby się okazało, że jedyny. Amiga była wtedy średnio dostępna, ale 8-bitowce już nie. W drugiej połowie lat 80. komodorki czy małe Atari zaczęły się licznie pojawiać w domach, a mimo to jedyną polską grupą na C64 przez wiele lat pozostawał Quartet. Dlatego albo w tamtych czasach Amigowców było faktycznie za mało, żeby mogła powstać scena (bo scenowcy to zawsze niewielki procent ogółu userów), albo idea sceny nie była jeszcze wtedy dla ludzi atrakcyjna, bo musieli się najpierw nacieszyć grami i użytkami?
[#23] Re: Zapytaj Quartet...

@Jazzcat, post #22

To faktycznie ciekawe, bo scena Atari w tym czasie już prężnie działała. Pamiętam, że oglądałem wtedy mnóstwo polskich produkcji na ten komputer. Ze sceną C64 nie miałem styczności, koledzy grali głównie w gry.

Jeśli ten wywiad z RK będzie nagrany, z ciekawością go obejrzę. Nie wiem za wiele o początkach demosceny w naszym kraju.
[#24] Re: Zapytaj Quartet...

@Fei, post #19

wiec nasuwa sie pytanie do QUARTETU skad mieli swoje pierwsze amigi :)
[#25] Re: Zapytaj Quartet...

@Deftronic/..., post #21

Bardzo dobrze pamiętasz! Szacunek! Nie wiedziałem, że kumasz atarową pre-scenę. szeroki uśmiech
A pamiętasz te teksty ze scrolla w "Revenge of Magnus"?
"Sprzedaliśmy ChipWara i pojechaliśmy do Berlina po Amigi..."
"Hej K.K. Co ty na to?" (i w tym momencie robi się lustrzane odbicie scrolla)
"Miłek narysował ludzika na pół ekranu i chce żebym go animował. Sądząc po tym scrollu chyba mi się uda."

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2016 18:47:10 przez MDW
[#26] Re: Zapytaj Quartet...

@MDW, post #25

Pewnie, że pamiętam. Byłem Atarowcem i zbierałem wszystkie dema, zanim później zostałem Commodorowcem i Amigowcem. :D Wciąż mam Atari, swoje dyskietki sprzed lat i te dema. ok, racja
[#27] Re: Zapytaj Quartet...

@Deftronic/..., post #26

Mnie by bardziej interesowało czy :
1 - Nadal maja swoje sprzęty, czy nostalgują? W sumie mam nadzieję że sami tez wspominają czasy, a nie że tylko chcą być wspominani.
2 - Co maja z retro sprzętu?
3 - Co po latach jeszcze potrafią? Komendy? Nazwy dem?
4 - Co zostało z tych starych przyjaźni scenowych? Kolegują się z kimś z tamtych lat?
[#28] Re: Zapytaj Quartet...

@Ralpheeck, post #27

Mnie kiedys po latach Dalthon/Joker powiedział, że wyrwany w środku nocy ze snu poda calą mapę pamięci zx spectrum i inne takie. W końcu pisał demka na zx spectrum tego się nie zapomina. No chyba że po 20 latach. :)
[#29] Re: Zapytaj Quartet...

@exolon, post #11

Fantastyczne kompedium... Nie wiecie, czy ktoś nie zrobił takiego czegoś, tylko z zinami, lub rocznikami?
Na stronie SCENA.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem