Aktualności Forum Graffiti Publicystyka Teleport
  kategoria: Muzyka
[#31] Re: Jak prawidłowo tworzyć sample ?

@nogorg, post #30

A tak przy okazji. Gdzie można znaleźć fajna kolekcje sampli pokatalogowanych wg instrumentów, najlepiej w wav?
Kiedyś szukałem takiej realistycznej harmonijki ustnej i armstrągowskiej trąbki, i były same sztywniaki
[#32] Re: Jak prawidłowo tworzyć sample ?

@Ralpheeck, post #31

Nie udzielałem się w tym temacie, ponieważ nie mam doświadczenia obecnie w robieniu sampli do ProTrackera. Kiedyś robiło się to prosto - samplowało się monofonicznym samplerem prosto na Amigę z jakiegoś keyboarda (to działka kolegów) albo samemu się samplowało z czegoś tam (kaseta, gitara itd.) i wychodziło to dobrze. A teraz widzę setki teorii na temat brzmień, prawidłowego sposobu konwersji itd. Tylko czy na pewno tę teorię słychać w obencych modułach i aż tak bardzo odstają one brzmieniowo od tych dawnych?

Moim zdaniem, po kilku próbach (zarzuconych, bo obecnie PT mnie wkurza) najlepszym sposobem nie jest wcale uzyskiwanie jakiegoś brzmienia, żeby równie dobrze brzmiało na ProTrackerze jak na PC w 16/44100. Po prostu się nie da - zawsze to pójdzie w dół i to w taki sposób, że nieraz aż boli. Najlepszym sposobem byłoby stworzenie sobie jakiejś bazy sampli robionych na zasadzie - przerobić z różnych VST-ków i innych bajerów masę pojedynczych sampli najlepiej jak się da, nawet lekko je przesterować, podbić, cokolwiek. Ale nie używać od razu, bo nie tędy droga. To, co w założeniu miało pięknie grać, zniechęci. Ale zniechęci jedynie na początku. Gdy potem usiądzie się np. po dwóch dniach do ProTrackera i przejrzy bazę już obrobionych sampli, może się okazać, że całkiem nowy pomysł się urodzi na bazie tych właśnie brzmień, które wyszły.

Poza tym w PT zawsze ważne było współbrzmienie instrumentów a nie ich pojedyncze brzmienia. Nieistotne, że jakiś sampelek szumi - do dynamicznego utworu, gdzie jest dużo perkusji, bez problemu się nada - jeżeli tylko brzmienie jest fajne.
[#33] Re: Jak prawidłowo tworzyć sample ?

@AceMan, post #2

dlaczego G#3 a nie A-3 ?
[#34] Re: Jak prawidłowo tworzyć sample ?

@mt12345, post #33

Może słyszy tylko do 13kHz tak jak ja. Starość, nie radość.
[#35] Re: Jak prawidłowo tworzyć sample ?

@wlodi5, post #1

wlodi5: Radzę również spojrzeć na ten kawałek:



(jeden z moich ulubionych modułów ever, w ogóle)

Mimo, że z 1993, jest w nim dużo fajnych tricków, jeśli chodzi o kompozycję na fortepian - załaduj sobie i pooglądaj :)
[#36] Re: Jak prawidłowo tworzyć sample ?

@XTD, post #32

No ja mam podobnie jak piszesz.

Czasem wystepuje u mnie "napad" na robienie sampli, zeby rozbudowac swoja baze, wtedy uzywajac Cubase i pluginow robie brzmienia na ktore mnie nachodzi, a potem konwertuje do 8bit/IFF, zazwyczaj w trzech wersjach: A-3, D-3 i A-2, a dalsza obrobke (docinanie, loop, czasem resampling) robie juz w Protrackerze (3.62).

Zeby uniknac burdelu w trackach zawsze pilnuje zeby czestotliwosci sampli w PT zgadzaly sie z wysokoscia tonow, wzorujac sie na tabelce, ktora kiedys tu wklejalem (ktos zacytowal wyzej, byla w temacie o komendach do PT).

Do masowej konwersji uzywam Adobe Audition 1.0 (hi Sachy!), sukcesora Cool Edit Pro, ktory (bodaj jeszcze do wersji 2.0) obsluguje amigowy format IFF, a "w locie" mozna sample poddac obrobce za pomoca skryptu z dowolnie ustawionym processingiem (limiter, maximizer etc.).

Dodatkowo - Amiga jest podlaczona do LAN i ma odpalona Sambe, wiec sample/moduly zapisuje sobie na dysku udostepnionym w sieci, dzieki czemu zaraz po Save w Audition sampelek od razu moge wczytac bezposrednio w Protrackerze, nie wychodzac z programu, nie przerywajac zabawy.

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 21:05:07 przez mccnex
[#37] Re: Jak prawidłowo tworzyć sample ?

@mccnex, post #36

Wlasnie zajarzylem, ze temat z maja :)
[#38] Re: Jak prawidłowo tworzyć sample ?

@argasek, post #35

No Argasek, nie podejrzewałem Cie o taką wrażliwość :)

Distant call, to również u mnie pierwsza dziesiątka modułów ever.
Na stronie SCENA.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem