Aktualności Forum Graffiti Publicystyka Teleport
[#1] Pierwsze polskie demo na AGA
Swego czasu toczyła się tutaj dyskusja, z której wynikało że pierwszym polskim demem na Amigę było prawdopodobnie Holiday In Moscow z 1989 roku, a czy ktoś może wie i może podać datę powstania pierwszego polskiego dema dla kości AGA?
[#2] Re: Pierwsze polskie demo na AGA

@MUFA-amigaone-pl, post #1

Kurcze, kilka lat temu czytałem w jakimś zinoe, że jest to pierwsze polskie demo na agrafkę... teraz jak to znaleźć?
[#3] Re: Pierwsze polskie demo na AGA

@MUFA-amigaone-pl, post #1

Z tego co kojarzę to RayWorld - Deform & Investation wydane na Polish Autumn Party 1993 w Poznaniu.
[#4] Re: Pierwsze polskie demo na AGA

@sachy, post #3

DziękiOK
[#5] Re: Pierwsze polskie demo na AGA

@sachy, post #3

Też mi się wydaje, że to Rayworld był pierwszy. Swoją drogą przypomniałem sobie to demo po latach i nadal trzyma poziom; Musashi dobry był.

Byłem na Polish Autumn, ale po tylu latach nie pamiętam już reakcji publiki... Gacie i sombrera na pewno spadały.

Taka ciekawostka. O ile RW jest prawdopodobnie pierwszym demem na Agę, to nieco wcześniej wyszedł raport z Mountain Congress, który potrzebował Agi do niektórych obrazków. Czyli to by chyba była pierwsza polska _produkcja_ wykorzystująca nowe układy?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 09:07:08 przez Jazzcat
[#6] Re: Pierwsze polskie demo na AGA

@Jazzcat, post #5

Krótka "recenzja" dema (autor Zibi), która ukazała się w raporcie po tym party:

"Był pokazany teżslideshow na 1200 i demo, które muszę stwierdzić iż jest najlepszym demem jakie kiedykolwiek powstało na Amigę. Demo nazywa się RAY WORLD i zostało zrobione na 1200 przez DEFORM i INVESTATION. Zakodował je MUSASHI i wreszcie pokazał co potrafi. Wszystkie Hardwired, Desert Dream i Technological Death się chowają. Zostały w pełni wykorzystane znakomite możliwości 1200. Dzięki temu demu party pozostanie na długo w pamięci. Grafika i muzyka też są na bardzo wysokim poziomie. Ludzie byli zachwyceni, co chwila z sali dobiegały rzęsiste oklaski. Świat ma się czego uczyć od Musashiego."

Więcej tu: http://ksiegaparties.ppa.pl/1993/93-metryka.html
[#7] Re: Pierwsze polskie demo na AGA

@slay, post #6

Dlatego też w swoim najnowszym artykule uznałem że jednak lepiej jako o pierwszej produkcji napisać o tym demie niż o przytaczanym tu raporcie. Jeszcze raz dzięki wszystkim za udzielone odpowiedzi.
[#8] Re: Pierwsze polskie demo na AGA

@MUFA-amigaone-pl, post #7

Tak przy okazji - Mufa, bardzo dobry art.
[#9] Re: Pierwsze polskie demo na AGA

@Ralpheeck, post #8

Ten slideshow to Arh (Slideshow) by Pissing Plums
Ray World miałem okazję podziwiać na żywo na Polish Autumn Party. Rzeczywiście publika oszalała. Zresztą specjalnie dla Musashiego organizatorzy przyznali dodatkową nagrodę za to demo. Bo Aga demo compo nie było w planach.
[#10] Re: Pierwsze polskie demo na AGA

@exolon, post #9

Nie wienikt co on teraz porabia?
Pamiętam że przeszedł na pc, nawet gierkę dla Pepsi zakodował, ale potem już nic nie słyszałem :(
[#11] Re: Pierwsze polskie demo na AGA

@Jazzcat, post #5

Pamiętam mega tłok na sali, gdzie leciały kompoty. Duży szok zrobił "komancz" i inne efekty w demie TILTu, choć jaka była z tym demem historia - pisano nie raz. Co do RayWorld - były oczywiście mega oklaski i świadomość nadejścia "nowej ery" (jeszcze niewielu miało już wtedy A1200), ale też i zdziwienie, że demo wyszło jako Deform i Investation a nie jako Union, który to przecież już istniał i był zakładany m.in. przez ludzi z tych grup.
[#12] Re: Pierwsze polskie demo na AGA

@MUFA-amigaone-pl, post #7

Fajny tekst, bardzo przyjemnie się czytało. Dzięki.

Mam tylko kilka drobnych uwag odnośnie wątków scenowych.

O ile opisując lata 1989-1991 mogłem przedstawić jedynie pojedyncze produkcje grup Quartet i W.F.M.H.


Pominięcie w tym kontekście grupy Joker wydaje mi się mocno niesprawiedliwe...

pierwsza naprawdę duża impreza, która rozsławiła tę formę spotkań amigowej braci parających się sceną, to słynne party w Żywcu z czerwca 1992 roku.


Ale dlaczego akurat Żywiec a nie Warszawa I (marzec 1992 )? Wawa to też już była całkiem spora impreza, o wiele większa niż Gdynia; samo music compo trwało ponoć kilka godzin :) Poza tym to właśnie tam wyszło kultowe Deformations, które przez długi czas uważane było za najlepsze polskie demo.


Osobiście znałem w moim mieście kilkudziesięciu amigowców, w tym kilkunastu posiadaczy Amigi 1200, jednak żaden z nich nie nabył maszyny z AGA przed 1995 rokiem.


Widać obracaliśmy się w nieco innym towarzystwie. Pamiętam, że w 1994 u nas na dzielni wszyscy mieli już 1200 z HD, a my ze Slayerem nadal A500 (z przełącznikiem chipu) i czuliśmy z tego powodu dyskomfort i ból rzyci :)


we wrześniu 1993r, na party Polish Autumn w Poznaniu, zostaje wystawione demo dla „AGAty” RayWorld


W październiku.

I jeszcze ostatnia uwaga. Na zdjęciu podpisanym "Laureaci party w Żywcu" stoją panowie odbierający nagrodę za Technological Death (XTD, P.G., nieznany mi osobnik i Kopara). To było drugie party w Żywcu (1993), a w tekście wspominasz tylko o pierwszej edycji... Zresztą aż by się prosiło wzmiankować o kilku ważnych scenowych zjawiskach, których w latach 1993-1994 nie brakowało - np. rzeczony Technological Death/Mad Elks, dominacja Silesii czy pierwsze wizyty zagranicznych gości na polskich parties, tym bardziej, że grom poświęcasz całkiem sporo uwagi. Ale ogólnie to szczegóły. Drobiażdżki, które pewnie większości czytelników nie będą przeszkadzać. Ogólnie good job!

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 11:42:33 przez Jazzcat
Na stronie SCENA.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem