Aktualności Forum Graffiti Publicystyka Teleport
[#1] Soundtracki z recyclingu
Z grafikami to było dużo, ale pamiętacie czy jakaś muzyka była wykorzystana w innym demie, innej platformie lub wcześniej wystawiana na compo? Ja z tego co pamiętam to Unreal Underwater Scorpika był w pecetowym Dreamland S!P jak również amigowym Fates Dax i Unison. I dałbym sobie rękę uciąć że ktoś z naszych na Rush Hours kodował demo do tej muzyki, ale chyba nie wystawiał :(
[#2] Re: Soundtracki z recyclingu

@Ralpheeck, post #1

Praktyka spotykana we wczesnch demach na Atari




Tu trzeba przewinąć do ok. godziny.



Co do drugiego pytania to na Demozoo jest są takie produkcje podlinkowane pod tym kawałkiem: link. Zresztą podobnie możesz przeszukiwać inne utwory i zobaczyć w jakich produkcjach się pojawiały.

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2022 08:10:33 przez nogorg
[#3] Re: Soundtracki z recyclingu

@Ralpheeck, post #1

Stingray - może przez przypadek - użył tego samego kawałka z intra Whelpz:



[#4] Re: Soundtracki z recyclingu

@kempy, post #3

No i oczywiście Blow by nah kolor i TimeOut by Haujobb & C-Lous & Limited Edition, z kawałkiem Mufflera.
[#5] Re: Soundtracki z recyclingu

@jimiche, post #4

Chyba mamy rekordzistę, i to u nas na naszym podwórku.
Te-x-mas 7
W demkach
Trayanda / DiNX Project




Overhead /Dinx Project


no i jeszcze wg creditsów w
Kociokwik - Przyjaciele Stefana B


Chociaż, trzeba przyznać że Xtd wypuścił aż trzy wersje tego modułu
Te-x-mas 7
Te-x-mas 7 x-tra-ns version
Te-x-mas 7 Dark Version
[#6] Re: Soundtracki z recyclingu

@Ralpheeck, post #5

szkoda tylko że często, gęsto, muzyka jest lepsza w demach niż cała reszta...
[#7] Re: Soundtracki z recyclingu

@Ralpheeck, post #5

Chyba mamy rekordzistę


Rekordzistę czego? https://demozoo.org/music/21901/


To było zabawne zobaczyć



Ostatnia aktualizacja: 04.08.2022 21:24:12 przez nogorg
[#8] Re: Soundtracki z recyclingu

@nogorg, post #7

Amstradowa wersja tej muzy jest w demku Voyager '93 by Beng (w sekcji 6):


Ta sama była w jednej gierce na małym Atari i C64, trzeba przewinąć ok 4 min:


Moim zdaniem Amstradowa wersja najładniejsza. :)

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2022 02:15:26 przez ZbyniuR
[#9] Re: Soundtracki z recyclingu

@ZbyniuR, post #8

Pełna długość Amstradowej wersji. :)
[#10] Re: Soundtracki z recyclingu

@ZbyniuR, post #9

Tam się ktoś wysilił i zrobił cover więc jest wkład jakiejś własnej pracy.


A tu nie:
1
[#11] Re: Soundtracki z recyclingu

@ZbyniuR, post #8

zarowno Jesper kyd jak i to amstradowe plumkanie zerżnięte z gierki PANTHER z małego atari ( muzyka Whittakera)

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2022 12:52:04 przez Greczkin

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2022 12:53:05 przez Greczkin
[#12] Re: Soundtracki z recyclingu

@Greczkin, post #11

Wiele osób miało to Jesperowi za złe, ale ja uważam, że zrobił to świetnie, jedynie mógł wspomnieć w credits'ach o źródle inspiracji.

...zerżnięte z gierki PANTHER z małego atari ( muzyka Whittakera)
Tu można dyskutować z czego zerżnięte bo... Panther na C64 wyszedł rok wcześniej niż na Atari, a Kyd powiedział:
That was 1985 when I got my first computer, a Commodore 128. At that time
I started watching C64 demos and playing tons of games. Listening to what
Martin Galway, Rob Hubbard, Tim Follin, Dave Whittaker, Ben Daley, etc...
[#13] Re: Soundtracki z recyclingu

@Greczkin, post #11

zerżnięte


Mocne słowo jak na... nie wiem w sumie kogo. Istnieją określenia bardziej na miejscu dla takiego zabiegu. Może warto poszerzyć nieco słownictwo? Szczególnie, że kawałek Jespera to znacznie więcej niż fragment linii basu z Panthera. Który, swoją drogą, bardziej przypomina wersję C64 niż Atari. Zapożyczenia czy cytaty w muzyce to nic niespotykanego ("3D Demo II" anyone?). W tym kawałku przewija się też klasyczny motyw z Oldfielda.

ps: wersja amstradowa ewidentnie bazuje na tej Jespera Kyda, a nie Whittakera.

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2022 14:16:09 przez nogorg
[#14] Re: Soundtracki z recyclingu

@nogorg, post #13

Nie można ugładzać ewidentnie złych rzeczy jak w tym wypadku zajumanie kawłka utworu . To go nie rozgrzesza że był dobrym muzykiem . slowo " zerżniete" pasuje idealnie, naduzyciem kulturalnym byłoby np zaje..ie. Co to za nowomoda na ugładzanie zła ?
a co do panthera to uwielbiam wersje z atari a z c64 nie da sie sluchac.
[#15] Re: Soundtracki z recyclingu

@nogorg, post #13

a co do "cytatu" to jakby wyglądał tekst z cytatem składającym się z 10 zdań wciskanym co dwa inne zdania ?
[#16] Re: Soundtracki z recyclingu

@Greczkin, post #14

Nie można ugładzać ewidentnie złych rzeczy jak w tym wypadku zajumanie kawłka utworu .

Jak napisał nogorg: "Zapożyczenia czy cytaty w muzyce to nic niespotykanego". Poczytaj sobie: Prawo cytatu. Można mieć jedynie zastrzeżenia co do wspomnianych przeze mnie credits'ów. Ale może okazać się, że Kyd nie miał wpływu na treści w demie. Wysłał muzykę z informacjami do koderów i tyle jego wpływu na powstanie dema mogło być.

Jako atarowcowi (tak sądzę po Twoich wpisach) coś Ci opiszę: XXL poprosił mnie o cover utworu Tim'a Follin'a do swojej gierki. Cover zrobiłem, wysłałem i musiałem się prosić i nalegać aby w credits'ach umieszczono nazwisko autora oryginału. Po dłuższej wymianie zdań udało mi się do tego doprowadzić, ale ta sytuacja dała mi do myślenia i innych coverów do ASMY już nie wysyłałem.
[#17] Re: Soundtracki z recyclingu

@Greczkin, post #14

Nie można ugładzać ewidentnie złych rzeczy jak w tym wypadku zajumanie kawłka utworu .


To Twoja prywatna ocena. Moja jest inna. Ja uważam, że jest bardzo fajnie zaadaptowany motyw ze starej gry, zapomnianej już w czasach 16-bitowców. Przypuszczam, że dla ludzi z jego pokolenia było to tak oczywiste i czytelne, że nie czuł potrzeby żeby to zaznaczać. Pewnie nie docenił zapalczywości dyletantów, którzy to z opóźnieniem odkryją. Zresztą zamaskowanie takiego motywu, nawet jeśli byłby 'zerżnięty' skądś to dla muzyka banalnie proste zadanie. Jeśli Kyd miałby taki cel to by to uczynił i nigdy byś tego motywu nie poznał, ani czym się inspirował. Ten motyw nie jest też jakoś specjalnie wybitny, żeby się na niego rzucać jak na żyłę złota, ale zapewne ma dla pewnej grupy ludzi ładunek sentymentalny i o to chodziło. Skoro Kyd pozostawił to w takiej formie to znaczy, że chciał aby to było łatwe do odczytania mrugnięcie okiem do tych, którzy Panthera jeszcze kojarzyli. Dla reszty, w tym dla mnie, mogłoby tego motywu tam wcale nie być i kawałek nic by nie stracił.

Aczkolwiek to nie należy do tematu tego wątku, dlatego nie będę dalej tej dyskusji kontynuował.
[#18] Re: Soundtracki z recyclingu

@nogorg, post #17

szkoda słów ..

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2022 15:24:39 przez Greczkin
[#19] Re: Soundtracki z recyclingu

@nogorg, post #10

A tu nie:

Dobrze, że w credits jest przynajmniej Jester/Sanity. Dziwne, że ta muzyka została tak po prostu powtórnie użyta. Mogliby ją jeszcze milion razy użyć w najlepszych produkcjach, a ja i tak zawsze będę to kojarzył z Extension. Uwielbiam to demo. Ten utwór tak bardzo lubię, że jest jednym z utworów kandydujących do muzyki jaką zagrają na moim pogrzebie. szeroki uśmiech
[#20] Re: Soundtracki z recyclingu

@Greczkin, post #18

Serio? A pamiętasz grę Magia Kryształu na Atari XL/XE? Muzyka podczas gry jakby znajoma....

https://youtu.be/uW7HpBF01t4?t=34

[#21] Re: Soundtracki z recyclingu

@ZbyniuR, post #8

Ta sama była w jednej gierce na małym Atari i C64, trzeba przewinąć ok 4 min:


Hardwired.. jak nic
1
[#22] Re: Soundtracki z recyclingu

@karolb, post #20

Nosz to przecież Marchewkowe Pole - Lady Pank. :)

Ale te nutki na menu początkowym to też znany kawałek, tak myślałem czy to Kombi albo Kapitan Nemo, a to przecież Rezerwat i kawałek Zaopiekuj sie mną. :)
1
[#23] Re: Soundtracki z recyclingu

@Skotos, post #21

Już dawno tego scrolaka w tej Amstradowej wersji nie czytałem, ale o ile pamiętam to tam była wzmianka że muza jest z Amigowego demka. W czasach przed-internetowych nie można było tak łatwo ustalić czy nasz wzór jest twórcą czy także tylko naśladowcą. Tak czy inaczej to demo jest z '91, a ta gra Panther z '86 więc... Jak to mówią, naśladownictwo jest najwyższą formą uznania (lub pochlebstwa wg innych wersji), dlatego ja bym tak psów na tych naśladowcach nie wieszał, bo nie sądzę aby twórcy jakoś od tego zubożeli, albo aby spotkały ich z powodu posiadania fanów jakieś inne nieprzyjemności. Nawet kapele grające do kotleta czy na festynach nie muszą sie tłumaczyć że grają nie swoje utwory, przynajmniej dopóki sami je grają, zamiast puszczać nie swoją muzę z playbacku. Więc myślę że z prawnego punktu widzenia nagranie filmiku w YT z muzą z gry jest większym przewinieniem niż dokonanie konwersji na inną platformę.
Choć z drugiej strony startowanie na demoscenie z nie swoją udaną kompozycją jest nieuczciwe wobec kogoś kto spłodził własną może mniej fajną. Ale nawet w Idolu jak startujący wybierze popularniejszy kawałek to ma większe szanse na finał niż ktoś kto wybierze coś od czego nóżka nie chodzi. Każdy artysta musi podjąć decyzję czy promuje swój talent i gusty czy gra pod publiczkę, i niech potem nie jęczy że żałuje tego wyboru. ;)
PS. Obie Amigowe wersje mnie rozczarowują.
[#24] Re: Soundtracki z recyclingu

@ZbyniuR, post #22

Przepraszam wszystkich za ciągnięcie offtopu, ale też np. gra Hans Kloss na Atari XL/XE i C64.
Tutaj już nie tylko muzyka, ale też postać itd. Ktoś komuś płacił za prawa autorskie? Chyba nie, bo to były takie czasy :). Piękne z jednej strony :)

https://youtu.be/nl8f5oEETzU

[#25] Re: Soundtracki z recyclingu

@karolb, post #24

Wypowiedzi Greczkina trącą trolo-hipokryzją. Jestem ciekaw czy brał udział w tej dyskusji: link i czy czytał te informacje: link

Chciał 'dopiec' Amidze sugerując, że Atari zostało 'okradzione' ze świetnego swoją drogą kawałka Whitaker'a, ale prawda okazała się zgoła inna.
Nie lubię takich fanbojowskich zagrywek mimo tego, że POKEY jest dla mnie najlepszym układem dźwiękowym ok, racja
[#26] Re: Soundtracki z recyclingu

@MDW, post #19

To jest właśnie dziwne, bo tamtym demie mógłby być podpięty dowolny inny kawałek i tak samo by pasował do efektów. A nie byłoby takiego dysonansu czy o coś tutaj więcej chodzi, czy to ma być jakiś tribute dla Jestera, dla Extension, czy jakiś inny rodzaj nawiązania. Poza tym "X" to nie wyłapałem podobieństw. Że na Atari brakowało trackerowych muzyków to ja rozumiem, ale z jakiegoś powodu chłopaki lubili wykorzystywać właśnie amigowe evergreeny

-> do 7:30
[#27] Re: Soundtracki z recyclingu

@AmiClassic, post #25

Dzięki za linki, ja również uwielbiam POKEY'a, bo pierwszy komp to 800XL, czasopisma TA, MA, L.K.Avalon rządził, itd. :)
[#28] Re: Soundtracki z recyclingu

@karolb, post #27

...ja również uwielbiam POKEY'a...
OK
Jak rozwiniesz moją stopkę to znajdziesz 'dwa w jednym' (Atari XL + Amiga)
Czy to podpada pod recykling?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2022 13:32:17 przez AmiClassic
[#29] Re: Soundtracki z recyclingu

@karolb, post #24

Obie wersje były wydane przez L.K. Avalon, więc... ?
Twoją ciekawość może zaspokoić wywiad z autorem wersji C64:


Ostatnia aktualizacja: 06.08.2022 20:20:42 przez zyga64
Na stronie SCENA.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem