Aktualności Forum Graffiti Publicystyka Teleport
[#31] Re: Revision 2024 - live

@slay, post #1

Przewiduję, że w ciągu 3-4 lat PC 4K COMPO zmieni się w WEB 4K COMPO. Przyznam się, że nie potrafię oceniać tych czterokilobajtowych skryptów w JavaScript. Niby wszystko jest zgodnie z zasadami - kod ma max. 4096 bajtów i odpala się na komputerze z czystym systemem operacyjnym (bo przecież jest przeglądarka). Ale jakoś nie pasuje mi, że to uruchamia 2GB obcego kodu, potężne narzędzia, a my klaszczemy uszami, że skrypt przesuwa scrolla na 16 rdzeniach CPU i GPU, które potrafi ogrzać małe osiedle.
Ja bardzo chętnie będę oglądał takie skrypty ale w osobnej kategorii. Nie mieszałbym ich z czterokilobajtowymi perełkami wyrzeźbionymi w kodzie.
Ale jednocześnie zgodzę się z każdym kto się ze mną nie zgodzi bo te produkcje spełniają wymagania i trudno będzie postawić jakąś granicę co jest 4K, a co nie.
5
[#32] Re: Revision 2024 - live

@slay, post #1

Nie podoba mi się to w co wyewoluowało ASCII/ANSI/PETSCII compo. Tym razem nazwano je „TEXTMODE COMPO” - i słusznie, bo tych standardów jest cała masa (choćby małoatarowy ATASCII).
Jaki jest sens robienia tekstowych obrazków z samych prostokątnych znaczków? Gdy dany standard ma wiele kolorów w trybie tekstowym to właściwie jest po prostu (często świetna) bitmapa w niskiej rozdzielczości. Niektóre standardy mają nawet kilka odcieni jednego koloru więc jest cieniowanie, antialias. To się dosłownie niczym nie różni od OLDSCHOOL GFX. Chyba nie taka była idea tworzenia obrazków ze znaków tekstowych. Przez to ASCII prawie umiera, bo te obrazki skonwertowane do „tekstowych pixeli” je masakrują. Trochę to bez sensu.
4
[#33] Re: Revision 2024 - live

@MDW, post #32

W wielu sprawach się z Tobą zgodzę. Ascii to sztuka tworzenia obrazków ze znaków - takich, jakimi piszemy, a nie dowolnych kolorowych. Ale co kto lubi. Z tym, że o ile kiedyś miało to sens, bo swapperzy rysowali sobie te logosy w listach w edytorach tekstowych, o tyle teraz jest to wyłącznie sztuka dla sztuki.

4K - tu już od dawna jest dyskusja na temat tego ile dodatkowych GB jest wykorzystywane tak naprawdę (biblioteki, niekiedy nawet czytanie sobie plików systemowych). 4K powinno być odpalane w jakimś bardzo sandboxowym środowisku, bez dostępu do bibliotek graficznych i wspomagających, tylko do podstawowych funkcji. Ale z drugiej strony - to jest konkurs, w którym koderzy się ścigają we własnej dyscyplinie, więc skoro wszyscy się umówili, że hulaj dusza, ważne żeby TEN JEDEN plik miał 4kB, to niech tak będzie. Może jedynie ograniczyłbym dostęp do jakichkolwiek katalogów - żeby sobie intro nie podbierało sampli z systemu na przykład. Odwoływanie się do bibliotek systemowych nie wymaga raczej grzebania po dysku, prawda? Więc nadal byłyby możliwości, a ewentualne podbieranie dodatkowych plików byłoby wyłączone. Tu by się musiał jakiś koder wypowiedzieć zresztą (chociaż pytać kodera od czterokilówek co jest w porządku, jest jak konsultowanie ustawy antyalkoholowej z alkoholikiem).

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2024 18:59:04 przez XTD
4
[#34] Re: Revision 2024 - live

@XTD, post #33

No właśnie chyba niepotrzebnie o tych 4K pisałem. Party "przechodzę" zazwyczaj po fakcie, siedząc przed TV, gdy nikt i nic mi nie przeszkadza i tak mnie jakoś poniosło, bo byłem na świeżo po oglądaniu PC 4K INTRO. Chyba nie warto w tej kategorii grzebać, bo nie dojdzie się do kompromisu. Niech się dzieje co chce. Oglądajmy i się bawmy.

ASCII to oczywiście sztuka dla sztuki. Tak samo jak prawie wszystkie inne kategorie demoscenowe (może poza dzisiejszymi obrazkami i dzisiejszą muzyką). Takie oderwanie się od codzienności, robienie tego co się chce, bez project managerów, klientów, zaszywania mikro-płatności, rysowania/komponowania zgodnego z oczekiwaniami graczy czy zleceniodawców.

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2024 20:21:35 przez MDW
[#35] Re: Revision 2024 - live

@MDW, post #34

Ale jednak jakieś ograniczenia muszą być. Inaczej mógłbym np. wystawić plik, który będzie miał 13 bajtów i będzie to mocny edytor tekstu z bajerami. Po prostu będzie to plik "word.bat", w którym umieszczę "winword.exe". Sam plik ma 13 bajtów (komenda + enter), ale odpala coś znacznie większego. I chyba nikt tak naprawdę nie będzie bił brawa, że napisałem rozbudowany edytor tekstu w 13 bajtach, prawda?
3
[#36] Re: Revision 2024 - live

@XTD, post #35

Tak wlasnie działa loadwb. Sama komenda jest niewielka, a sam workbench jest min. w workbench.library.
[#37] Re: Revision 2024 - live

@slay, post #1

Pany, co tu się odwaliło w tegorocznym Amiga DEMO? Wyglądało toto jak poskładane w VisualSutdio losowe efekty, z muzyką z Protrackera, z końcówki lat 80' wyeksportowane wtyczką Amiga-assembly. Przecież jeszcze pare lat temu nie przeszłoby to nawet selekcji! Te wszystkie "dema" powinny zajać ostatnie miejsce. Ex aequo.
2
[#38] Re: Revision 2024 - live

@_arti, post #37

no jakby najlepsze intra dać jako demo to by zwięszyło to poziom demo compo
4
[#39] Re: Revision 2024 - live

@michal_zukowski, post #38

Szczerze to jak oglądałem demo compo na Amigę, to bardzo żałowałem, że zapomniałem już Amosa. Bym skrzyknął At0ma i byśmy zrobili jakieś demo jak dawniej - i pewnie by całkiem dobrze wypadło.
7
[#40] Re: Revision 2024 - live

@MDW, post #31

Przewiduję, że w ciągu 3-4 lat PC 4K COMPO zmieni się w WEB 4K COMPO.


Na pierwszych edycjach Revision (lata 2011 - 2013) były nawet kategorie Web Browser Demo, a nawet Web Browser Intro - ale nie cieszyły się one za wielką popularnością i zostały wycofane.
1
[#41] Re: Revision 2024 - live

@michal_zukowski, post #38

jakby najlepsze intra dać jako demo to by zwięszyło to poziom demo compo


Zorganizowałem wspólne oglądanie na powieszonym screenie, wódeczka, sałatka, dobre towarzystwo, dzień wcześniej bardzo udane intro compo... nastroje przygotowane na Amiga demo compo, a tu nic specjalnego. Normalnie czułbym się zawiedziony, gdyby nie towarzystwo.
2
[#42] Re: Revision 2024 - live

@Skotos, post #41

No moja żona oglądała w tym czasie polską biedakomedie z kurdej-szatan w tym czasie. Nie wiem, kto spędził lepiej czas :)
1
[#43] Re: Revision 2024 - live

@michal_zukowski, post #42

Zakładam, że Skotos.
2
[#44] Re: Revision 2024 - live

@Gandalf, post #43

Przesadzacie. W pandemii była masakra.

2020 r. OK, ale 2021 masakra i 2022 chyba też kiepsko.

Najlepsze compos ostatnio to pamiętam 2019 r. Same rewelacyjne dema.
1
[#45] Re: Revision 2024 - live

@_DiskDoctor_, post #44



to jest połowa stawki, 6 miejsce
[#46] Re: Revision 2024 - live

@michal_zukowski, post #45

No wiem, przecież oglądałem na żywo na sofie.

Było kilka fajnych.

W 2021 r. nie było.
[#47] Re: Revision 2024 - live

@michal_zukowski, post #45


O Boże!

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2024 09:13:34 przez BULI
2
[#48] Re: Revision 2024 - live

@slay, post #1

Sporo fajnych produkcji. Przepiękne grafiki i dużo dobrej muzyki.
Niestety, oglądam z poważnym poślizgiem. Sąsiad ponownie zalał fekaliami 2 piętra w moim bloku, włączając ponownie moje mieszkanie. Wiecie, taki klimacik, rodzina, wszyscy odświętnie ubrani, sałatka, jajka i kapiące szczyny z sufitu po ścianie
W mojej kategorii w tym roku w "Oldschool Graphics" z tego co widzę, to ciężko by mi było wejść do pierwszej dziesiątki. Potem sobie rozpiszę moje rozkminy w pixelach bo warto się nad tymi pracami pochylić.
[#49] Re: Revision 2024 - live

@slay, post #1

Dema na Amigę nie były takie najgorsze. Po prostu retro na maxa. Klasyczne pięćsetkowe produkcje z typową dla dem końca lat 80 dłużyzną, czarnym tłem i uczuciem satysfakcji gdy dotrwa się do końca. Ludzie chcą pięćsetkowego retro i dostali pięćsetkowe retro. Czysta retro-zabawa twórców bez silenia się na cokolwiek. I tak nie jest źle, bo są zoom-rotatory i kilka innych elementów wykraczających poza lata 80. Ale już za 2-3 lata pewnie cofniemy się do najwcześniejszego retro i będziemy oglądać kręcący się wektor, czytać lecący pod nim scroll i części 20-minutowego dema będziemy przełączać spacją. 200% retro.

Poza tym pamiętajmy o podstawowej zasadzie amigowania - „Amiga to nie tylko komputer”. Amiga nie jest od tego żeby ją włączać i coś na niej robić. Jej miejsce jest w szafie obok pięciu innych A600 z wybielonymi obudowami i nowymi klawiszami.

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2024 10:42:10 przez MDW
7
[#50] Re: Revision 2024 - live

@MDW, post #49

Rzadko kiedy sie zgadzam z MDW ale tu ma chłop racje

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2024 15:36:53 przez HOŁDYS
1
[#51] Re: Revision 2024 - live

@MDW, post #49

Ale już za 2-3 lata pewnie cofniemy się do najwcześniejszego retro i będziemy oglądać kręcący się wektor, czytać lecący pod nim scroll i części 20-minutowego dema będziemy przełączać spacją. 200% retro.


https://www.pouet.net/prod.php?which=94129
1
[#52] Re: Revision 2024 - live

@MDW, post #49

Za dwa-trzy lata AI wygeneruje jednym promptem lepsze demo niż TBL
2
[#53] Re: Revision 2024 - live

@_arti, post #52

Już raz poprosiłem o kod prostej gry w Amosie :) Polecam spróbować ;)

A na Revision było zajebiście!!!
3
[#54] Re: Revision 2024 - live

@slay, post #1

Co do dem to dwa pierwsze mi się na tyle podobają, że zostają ze mną na dysku. Do oglądnięcia od czasu do czasu. I jeszcze dentro Spreadpoint bo trafił do mnie ten prosty efekcik z druciakową siecią.
1
[#55] Re: Revision 2024 - live

@BULI, post #47

Jedna dyskietka i do słuchania, obraz to żart.
Można by rzec, że AI generuje obraz w czasie rzeczywistym.

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2024 01:13:09 przez koczis
[#56] Re: Revision 2024 - live

@koczis, post #55

Podejrzewam, że projekt miał być z założenia intrem 4K (i wydaliby to pod szyldem Crystal, jak dawniej bywało ;) ), ale koniec końców użyli większego modka i rzecz urosła do dentra. I bardzo dobrze, bo muzyka Dizziego jest tiptop.
2
[#57] Re: Revision 2024 - live

@kempy, post #56

Czy to 4k intro Binary to ta sama grupa z Chorawcja ktora zrobila miazgle na A500 w 1993 killer jak Technological Death ?



Ostatnia aktualizacja: 10.04.2024 17:05:00 przez HOŁDYS
1
[#58] Re: Revision 2024 - live

@HOŁDYS, post #57

Czy to 4k intro Binary to ta sama grupa z Chorawcja ktora zrobila miazgle na A500 w 1993 killer jak Technological Death ?


https://www.pouet.net/groups.php?which=1068
Na stronie SCENA.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem