Aktualności Forum Graffiti Publicystyka Teleport
  • King's Quest 3: To Heir is Human

12.01.2013 16:27, autor artykułu: Sebastian Rosa
odsłon: 1645, powiększ obrazki, wersja do wydruku,

King's Quest 3

King's Quest 3King's Quest 3 "King's Quest 3: To Heir is Human" jest nieomalże całkowicie oderwana od całej sagi, przez co dla niektórych jest pozycją nieudaną, nienawiązującą do serii, a dla niektórych tytułem ciekawym z racji tego, że oferuje całkiem inne spojrzenie na świat i przygody. Wcielamy się w postać Gwydiona, który jest służącym w domu maga Mannanana. Mag traktuje go niczym niewolnika, a jedyną rzeczą, o jakiej myśli Gwydion jest unicestwienie go. Początkowo właśnie to jest celem przygody. Gdy to już się nam uda, przyjdzie czas na skorzystanie z wolności, a następnie zabicie trzygłowego smoka, uratowanie pięknej księżniczki Roselli oraz ustalenie faktów odnośnie pochodzenia Gwydiona i jego powiązania z królem Grahamem.

Trzecia odsłona gry wprowadza wiele innowacji do całej serii i pomimo tego, że niektórym nie do końca się ona podoba, stanowi milowy krok w dziedzinie gier przygodowych. Wprowadzono tutaj element upływającego czasu, który ma wpływ na splot wydarzeń w grze, jak również na powodzenie lub niepowodzenie w osiągnięciu celu przez głównego bohatera (na działania poza plecami maga mamy określony czas, a więc musimy się pilnować, wykonując jego polecenia). Bardzo wiele wątków pobocznych, losowość wydarzeń i zwrotów akcji - niekoniecznie mających bezpośredni wpływ na fabułę - sprawia, że gra jest intrygująca i ciekawa, choć z drugiej strony również trudna. Po raz pierwszy w grze przygodowej wprowadzono funkcję automapy, która nie tyle tworzy się w trakcie gry, co dodatkowo, dzięki swoim magicznym właściwościom (wpływ fabuły), pozwala teleportować się pomiędzy lokacjami, oszczędzając cenny czas na przemieszczanie się. Graficznie oraz dźwiękowo gra przedstawia się wyraźnie o oczko wyżej niż poprzedniczki. Nie ma jednak żadnej rewelacji, ale różnice są wyraźnie widoczne i słyszalne, co należy oczywiście zaliczyć na plus.

King's Quest 3 Trzecia część "King's Quest" - pomimo tego, że jest trochę "inna" - oferuje najwięcej różnorodności i zabawy, choć pod pewnymi względami jest nie lada wyzwaniem, zwłaszcza dla mniej doświadczonych graczy. Nie jest zwyczajną przygodą polegającą na zbieraniu i używaniu przedmiotów w celu osiągnięcia jednego, ustalonego celu. Gra jest znacznie bardziej złożona i wymaga od gracza dużo większej uwagi i czasu w realizacji celu, który poznawany jest w miarę rozwoju fabuły. W tych wszystkich wprowadzonych zmianach nie dało się jednak uniknąć pewnego rodzaju niedorzeczności oraz sztucznego, niepotrzebnego utrudnienia. Do ukończenia gry niezbędne jest posługiwanie się magią i zdobycie z nią związanych kilku kluczowych punktów. Będziemy musieli rzucać czary, które należy przepisać słowo w słowo z dokumentacji - jeden błąd/literówka może zakończyć się fatalnie. Zastosowane rozwiązanie przypomina mi zagrywkę z trzeciej części Larry'ego, w którym dołączony do gry magazyn, był tak naprawdę magazynem wykorzystanym w grze, z którego należało czerpać informacje i kluczowe fakty pozwalające kontynuować zabawę. Taka interakcja świata gry z rzeczywistością jest intrygująca, lecz czy naprawdę ma sens?

Co by jednak nie pisać, "King's Quest 3" to gra, w którą warto zagrać, a którą osobiście zaliczam do najlepszej z całej serii. I nie ma co się zrażać, że początek jest trochę dziwny i niepowiązany z tym, co możemy kojarzyć z poprzednimi częściami. Po pozbyciu się Mannanana, znany świat "King's Quest" stanie ponownie przed nami otworem, w znacznie lepszej, bardziej intrygującej odmianie. "Trójka" to ogromne wyzwanie, po której ukończeniu z całą pewnością gracz będzie niesamowicie z siebie dumny.

Gra mieści się na jednej dyskietce i uruchamia na dowolnej Amidze. Bez problemu można ją zainstalować na dysk twardy i jest obsługiwana przez WHDLoad.

 King's Quest 3: To Heir Is Human - Sierra 1989 
60 1 King's Quest 3
50 OCS/ECS
85  
 

dodaj komentarz
Na stronie SCENA.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem