W średniowiecznym świecie, pod wodzą miłościwie panującego króla, żył oddany mu lud. Sielanka trwała do czasu, aż zakradło się zło. Wisiało w powietrzu, a czas odliczany był fazami księżyca. Koniec miał nadejść nieubłaganie, a wówczas jeźdźcy apokalipsy wkroczą do świata ludzi siejąc śmierć i spustoszenie. W zupełnej ciemności rozlegnie się jęk umierających. W zupełnej ciemności, gdyż księżyc przesłoni słońce na wieki... Król posłuchał rady mędrców i udał się do lasu zamieszkiwanego przez druidów wyznających prastare obyczaje. Dowiedział się, że zło wygra, a jego kraina przepadnie na zawsze. Odmienić ten los może jedynie magiczny księżycowy kamień - Moonstone. Niewiele myśląc rozesłał wieści po kraju, że szuka śmiałków, którzy odnajdą ów przedmiot i zaniosą go druidom. Z czterech stron królestwa przybyli mężni rycerze, aby podjąć się tego czynu. Druidzi, poprzez prastary rytuał odprawiany w zapomnianym języku, podarują im pięć wcieleń, aby nieustraszeni mogli podjąć wyzwanie i zmierzyć się ze złem. Ale tylko jeden zwycięży, a właśnie nim możesz być ty...
Mniej więcej tę oto opowieść przedstawia klimatycznie wykonane wprowadzenie do niezwykłej gry "Moonstone: A Hard Days Knight". Na początku wybierasz rycerza, w którego postać chcesz się wcielić. Różnica między nimi polega jedynie na tym, w której części krainy rozpoczniesz rozgrywkę. Krainy bardzo urozmaiconej, w której przemierzać będziesz puszcze, wyżyny, góry, łąki, lasy i bagna. W każdym zakątku krainy znajdziesz specjalne miejsca, w których drewniane skrzynie skrywać będą złoto, broń, zbroje, a także artefakty, czary oraz części klucza otwierającego wrota prowadzące do ostatecznej rozgrywki. Nic jednak nie przychodzi łatwo. Każdego kufra bronią bezlitośni strażnicy gotowi zabić intruza chętnego wykraść ich skarb. Strażnicy są charakterystyczni dla danej części krainy. W lesie i puszczy spotkasz skrzeczących ratmenów, przypominających wyglądem sępy, na bagnach potężne trole, na wyżynach szarżujące odmiany czteronożnych troggów, w górach skaczących baloków. Możesz się również natknąć na występujące w każdym zakątku świata gry hordy troggów lub natrafić na prehistorycznego gada o głowie smoka ziejącego ogniem. To jednak nie koniec, gdyż ostateczna bitwa będzie najokrutniejsza. Aby nie psuć zabawy zdradzę jedynie, że zmierzysz się nie z przeciwnikiem, lecz przeciwniczką. Należy pamiętać, ze nie ty sam chcesz zdobyć nagrodę w postaci wiecznego życia i oswobodzenia królestwa. Twoi rywale nie próżnują i również szukają kamienia. Warto więc czasami skorzystać z sił magicznych i wykorzystać czary do sprawdzenia, czy rywal nie posiada czegoś, na czym bardzo nam zależy lub użyć siły fizycznej, aby mu to odebrać.
Rozgrywka odbywa się w trybie turowym, odmierzanym kolejnymi fazami księżyca. W danej turze możemy wykonywać różne czynności: eksplorować mapę i wybierać przeciwników, walczyć lub skoncentrować się na elementach RPG gry (rzucać czary, zbierać przedmioty, zarządzać inwentarzem, zwiększać siły fizyczne i psychiczne rycerza oraz zdobywać coraz to większe doświadczenie). Na mapie, oprócz miejsc walki znajdują się również rodzinne wioski każdego ze śmiałków, w których przy każdorazowym powrocie otrzymujemy regenerację sił witalnych, dwa odlegle od siebie miasta, w których możemy wygoić nasze rany, sprzedać i kupić broń. Mamy w nich też zielarza, który za niewielką sumę ukoi nasz ból i zatamuje krwawienie. Jest także prorok przepowiadający przyszłość. Gdy nasze libido wróci do normy, można zabawić się z dziewuchami w tawernie i złapać szczęście za nogi grając w kości. Ważnym punktem na mapie jest Stonehenge - tam zawsze możesz się udać i uzyskać, w drodze prastarego rytuału, dodatkowe wcielenie. Ale nic za darmo - musisz druidom w zamian coś dać, zazwyczaj coś magicznego. Dodatkowym punktem wartym odwiedzenia jest osamotniona wieża na skalistym brzegu. Mieszka w niej mag. Może coś Ci dać, lecz pamiętaj, że równie dobrze może coś Ci zabrać. Dodatkowo natręctwo nie popłaca i możesz skończyć marnie i wystąpić w drugiej części "Superfroga".
Jeśli chodzi o uzbrojenie, to zaczynamy w podstawowym rynsztunku: kilka noży, mały miecz, nie za mocna zbroja. Lepszy miecz i mocniejszą zbroję możesz zdobyć w walkach ze strażnikami broniącymi skarbów lub drogą ekonomii - zdobyć pieniądze i kupić. W sakwie na "dzień dobry" siedzi 10 monet złota. Nie starczy na waciki, więc zabawę czas zacząć. W grze znajdziesz artefakty w postaci butelek z żywą wodą (z Częstochowy ;-)), która uzdrowi twe nadwątlone siły. Możesz również wywalczyć pierścień, który podniesie znacząco Twoją mizerną odporność na rany i ciosy. Są także zwoje z zaklęciami, które mogą Ci zaoferować wydłużenie czasu ruchu w turze, podgląd tego, co skrywa kufer lub inny rycerz.
Grafika w grze jest bardzo dobra. Wprowadzenie wręcz bajkowe, wszędzie daje o sobie znać maksymalne wykorzystanie 32 kolorów. Mimo upływu lat grafice nie mam nic do zarzucenia. Wspaniale animowane przerywniki, pięknie, ręcznie rysowane obrazki utrzymane w średniowiecznym klimacie. Muzyka, podobnie, bardzo klimatyczna. Intrygujący, budujący atmosferę motyw muzyczny podczas wprowadzenia, ciekawy moduł podczas wizyty u zielarza czy maga oraz genialna, irlandzka przyśpiewka w tawernie. Muzyka występuje tylko w miastach. Podczas bitwy towarzyszą nam jedynie dźwięki zarzynanych przeciwników. Potwory ryczą, miecze brzękają.
Gra to swoisty prekursor zręcznościówki połączonej z RPG, gdzie krew leje się po zielonych łąkach strumieniami, a hordy przeciwników zalewają Cię z każdej strony. Grywalność tytułu jest głównym atutem programu. Pozwala na przygodę w jednej grze aż czterem graczom na raz, a pojedynek między sobą to naprawdę strzał w dziesiątkę. To absolutny amigowy hit! Szkoda, że nie doczekał się kontynuacji. Jeśli ktoś ominął ten tytuł przez ponad 18 lat od jego powstania, nie powinien się narodzić.
Gra została wydana na 3 dyskietkach. Nie posiada programu instalującego na dysk twardy. Z pomocą przychodzi jedynie WHDLoad, choć bez zarejestrowania tego pakietu możemy rozkoszować się jedynie wprowadzeniem. Do działania wymagana jest A500 i 1 MB pamięci. Zalecam posiadanie drugiej stacji dyskietek, gdyż gra świetnie ją wykorzystuje - lewa część mapy znajduje się na dysku B, a prawa na dysku C.
Kilka rad
Ciosy
Zamach z góry - fire + góra,
Rzut nożem - fire + ukos (w przeciwną stronę od przeciwnika),
Atak szybki - fire + lewo (w stronę przeciwnika),
Ugodzenie z tyłu - fire + prawo (w stronę przeciwnika),
Zasłona mieczem - fire + dół (w stronę przeciwnika),
Atak w górę - fire + ukos (w stronę przeciwnika),
Ścięcie głowy - fire + prawo (w stronę przeciwnika, gdy ten klęczy).
Moonstone: A Hard Days Knight - Mindscape 1991 | ||||
90 | 3 | |||
85 | OCS/ECS 1 MB | |||
100 | http://www.moonstonetavern.co.uk/ | |||