Aktualności Forum Graffiti Publicystyka Teleport
  • Kolory MagicWB

25.03.2006 20:05, autor artykułu: Robert Jackowski
odsłon: 9410, powiększ obrazki, wersja do wydruku,

Wielu z nas miało lub ma problem z paletą kolorów na blacie swojego Workbencha. Mam na myśli kolory ikon dostosowanych do pakietu MagicWB. Osobiście nie instalowałem na swoim AmigaOS 3.1 MagicWB. Jednak programy, z których korzystam dość często mają ikony dostosowane do palety MagicWB. Przede wszystkim zaś korzysta ze wspomianej palety kolorów niezbędny w systemie pakiet MUI. Elementy (kontury) okien są zabarwione na różowo, nie wspominając ikon tworzonych z myślą o MagicWB, które wyglądają fatalnie - są różowe. Co za koszmar? Wcale nie jest tak źle. Przedstawię tu jeden ze sposobów na zmodyfikowanie palety Workbencha tak, aby była zgodna z kolorami MagicWB.

Pragnę zastrzec, że nie pomoże tu słynny kopniak z półobrotu Chucka Norrisa. Tu trzeba troszkę pomyśleć i podziałać, a zapewniam, że bedziemy mieli z tego wiele satysfakcji. Przy okazji dowiemy się więcej o naszym systemie, a to są zawsze bezcenne informacje.

ŹRÓDŁO PLIKÓW

Aby rozwiązać problem kolorów w ikonach typu MagicWB oraz w pakiecie MUI pobrałem z Aminetu archiwum o nazwie fullpalette.lha. Istnieje wiele innych programów służących podobnym celom, np. polski Colourlock. Również sam pakiet MagicWB zawiera odpowiednie narzędzie do ustawiania kolorów. Jednak ja nie instalowałem MagicWB, a Full Palette zadziałał mi od razu. Zostałem więc przy nim.

WYMAGANIA

Co najmniej AmigaOS 3.0. System 3.5 i 3.9 ma własne narzędzie rozwiązujące kwestię kolorów MagicWB. Posiadam kartę graficzną Voodoo3, a ekran mam otwarty w 16 bitach. Mimo to problem mnie także dotyczył.

INSTALACJA

Wybrałem metodę ręczną instalacji Full Palette, chociaż znajduje się tam program instalacyjny. Zrobiłem to dokładnie według opisu w dokumentacji do programu, czyli przewodniku zawartym w pliku FullPalette.guide

  1. Kopiujemy plik FPPrefs do katalogu c:
  2. Wstawiamy do s:startup-sequence (koniecznie bezpośrednio po poleceniu systemowym IPPrefs) następującą linię:

    FPPrefs

  3. Kopiujemy program konfiguracyjny FullPalette (naturalnie razem z jego ikonką) do katalogu z systemowymi narzędziami do tego celu, a więc do SYS:Prefs
  4. Ja skopiowałem dodatkowo plik z dokumentacją FullPalette.guide do katalogu HELP:
  5. Należy zrestartować komputer, aby uaktywnić łatkę FPPrefs.

KONFIGURACJA

Ustawmy teraz odpowiednie kolory na paletę z MagicWB i zablokujmy je, aby nie były zmieniane przez żaden program. Uruchamiamy program konfiguracyjny FullPalette z katalogu Prefs. Paleta MagicWB wykorzystuje kolory od 4 do 7. Uwaga. Kolory numerujemy od zera. Kolory systemowe to numery od 0 do 3. Ich nie zmieniamy. Natomiast kolory 4 - 7 ustawiamy na następujące wartości składowych: (15, 30, 15), (22, 44, 22), (21, 36, 15) i kolor nr 7 (31, 43, 19). Wymieniłem je według szablonu (Red, Green, Blue). Przy okazji zmieniamy znacznik "Locked" na każdej z modyfikowanych barw. Dzięki temu kolory nie będą zmieniane przez inne programy.


Ustawiamy i blokujemy "Locked" kolory (tu nr 7) według palety MagicWB.

Po wszystkich zmianach naciskamy oczywiście save i już mamy MUI oraz ikony MagicWB we właściwych kolorach. Ewentualnie z menu Workbencha wybieramy Redraw All by system odświeżył ikony, które aktualnie widnieją w oknach czy też na blacie.

NA ZAKOŃCZENIE

Skąd wziąłem wyżej wymienione wartości kolorów? Znalazłem je na polskiej grupie dyskusyjnej o Amidze, obsługiwanej przez serwis Google. Warto się rozejrzeć. Fora to skarbnica informacji! Oryginalnie paleta MagicWB była podana w przedziałach od 0 do 255. Kolor czwarty (123, 123, 123), piąty (175, 175, 175), szósty (170, 144, 124) i kolor siódmy (255, 169, 151). Co ciekawe, paski do zmiany barw w FullPalette miały zakresy następujące: red od 0 do 31, green od 0 do 64, a blue ponownie od 0 do 31. Dzieliłem zatem wartości podane na grupie przez odpowiednią skalę paska, czyli np. dla koloru nr 4 i jego składowej red otrzymałem 123 : 8 ~= 15, dla tegoż samego numeru koloru, ale składowej green dostałem 123 : 16 ~= 30. Co tu więcej pisać. Po prostu zachowałem skale.

    
1 komentarzostatni: 28.03.2006 00:34
Na stronie SCENA.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem