Aktualności Forum Graffiti Publicystyka Teleport
  • Packet Radio - część 3

08.02.2005 16:53, autor artykułu: Dariusz Krzempek
odsłon: 6340, powiększ obrazki, wersja do wydruku,

Funkcje AmiComa

Tym razem zajmiemy się funkcjami AmiComa, których nie opisałem w poprzednim odcinku. Zaczniemy od komend TNC. Od razu wyjaśniam, że wszystkie komendy kierowane do TNC czy baycommodemu zaczynają się od przyciśnięcia klawisza ESC w nowej linii okna TX. Znaczenie podstawowych komend:

Packet Radio » c - połączy z wybraną stacją (bramka, węzeł, bbs, etc.) Połączenie można realizować na dwa sposoby, wybrać funkcję Connect... z menu Function i wpisać znak węzła lub z linii poleceń w oknie TX. Pierwsze rozwiązanie jest proste i oczywiste. Drugie wygodniejsze choćby dlatego iż dużo szybsze. Na przykład, chcę połączyć się z moim lokalnym węzłem SR9ZDN który znajduje się w Tychach. Od nowej linii raz naciskam ESC pojawi się znak: "»" Dalej piszę "c", znak węzła "sr9zdn" i return, czyli: "» c sr9zdn" W oknie monitora pojawią się informacje o próbie połączenia (SABM+). Jeżeli sprzęt działa jak należy i dobrze skonfigurowałeś AmiComa a węzeł w zasięgu, połączenie prawie gwarantowane. Po połączeniu, węzeł wita tekstem powitalnym który czasem zawiera ciekawe informacje.
» d - natychmiastowe rozłączenie.

» pac (rozmiar) - rozmiar pojedynczej ramki, zakres 16-256. Wartość ta jest ustalona na stałe w pliku "konfig.ac". Jednak można ją modyfikować w trakcie połączenia. Dzięki temu istnieje możliwość ustalenia dokładnie jaki ma być rozmiar ramki. Przed pierwszym połączeniem (najlepiej z bbsem), ustaw minimalny rozmiar czyli 16. Teraz zaadresuj wiadomość do siebie, sposób w jaki to należy zrobić zawiera help bbsa, który otrzymasz po komendzie "h". BBS-ów jest wiele i wiele jest odmian oprogramowania które na nich pracuje, opisanie wszystkich metod wysyłania, odbierania, przeglądania wiadomości czy listów jest niewykonalne. Opiszę tylko jeden najpopularniejszy sposób, działający prawie wszędzie. Zaadresowanie listu prywatnego wygląda tak:

sp sq9hyq @ sr9zdn.ka.pol.eu
(tytuł:) to tytuł
(treść) tutaj treść a na końcu
/ex

"SP" wysłanie listu prywatnego, do osoby o znaku "sq9hyq" (to ja) która posiada skrzynkę na bbsie sr9zdn.ka.pol.eu. "/ex" zakończenie, jest to równoznaczne z wysłaniem wiadomości. Przy okazji wyjaśnię jak wysłać biuletyn:

sb amiga @ pol
(temat)
(treść biuletynu)
/EX

"SB" to skrót od Send Bulletin, oznacza że wysyłasz biuletyn który może przeczytać każdy. "amiga" to dział tematyczny, dyskusji prowadzi się wiele na różne tematy, jednych interesuje UFO drugich Amiga. Dzięki podziałowi można ustawić sobie filtr wiadomości, który wyświetli tylko te które nas interesują. To pozwala zaoszczędzić czas na przeszukiwanie wielu kilobajtów tekstu. "@pol" dla polaków, taki list nie wyjdzie poza granice kraju, zostanie rozesłany po wszystkich polskich BBSach. Można zaadresować @ww czy @eu, wtedy wskazane jest aby biuletyn był w języku angielskim. Chyba nie trzeba wyjaśniać dlaczego. (temat) to temat. (treść..) piszesz od ręki lub wysyłasz wcześniej przygotowany tekst, za pomocą funkcji File->Send File-> Text, pojawi się requester gdzie wybierasz plik i OK. Kiedy prześlesz wszystko co chciałeś, w nowej linii napisz "/EX" zakończenie, jest to równoznaczne z wysłaniem biuletynu. Myślę że wszystko jest jasne, żadnej w tym filozofii nie ma. Wracamy do parametru "pac".

Kiedy już zaadresujesz list, poszukaj pliku tekstowego wielkości około 10 kB który wyślesz do siebie. Nie zastanawiaj się co mi chodzi po głowie, zaufaj mi i czyń co piszę. Wyślij przez (menu) File->Send File-> Text. W oknie RX pojawi się tekst koloru białego. W tym momencie uważnie obserwuj ramki które wysyłasz np.:

fm SQ9HYQ to SR9DKA ctl I72^ pid F0
any new software on Packet
Radio

fm SQ9HYQ to SR9DKA ctl I73^ pid F0
for Amiga?

i te którymi BBS potwierdza twoje np.:

fm SQ9HYQ to SR9DKA ctl RR7-
fm SQ9HYQ to SR9DKA ctl REJ7-

Jeżeli BBS potwierdza ramki jedna po drugiej, tekst idzie bez dłuższych przestojów, możesz zwiększyć parametr "pac" do 32, czyli piszesz: "» pac 32. Jeżeli BBS nadal dobrze odbiera dane, nie ma powtórek (REJx-), możesz dalej zwiększać parametr. Może zaistnieć sytuacja że ustawisz maksymalną wielkość 256 a BBS dalej świetnie będzie odbierał. Wtedy należy cieszyć się, masz wspaniałe połączenie. Ale kiedy BBS zaczyna potwierdzać twoje ramki prośbą o powtórzenie, wtedy należy wrócić do przedostatniej wartości i na stałe wpisać ją w konfig.ac. Po ustawieniu "pac" możesz skasować list który wysłałeś sam do siebie.

Packet Radio » max (ilość) - ilość ramek wysłanych za jednym razem, zakres 1-7. Parametr ten już jest ustawiony w pliku konfig.ac, jednak czasem zachodzi konieczność aby zwiększyć/zmniejszyć ilość przesyłanych ramek naraz. Proponuję abyś poeksperymentował trochę, zobaczysz w czym rzecz.

» t (wielkość) - czas opóźnienia (txdelay) od momentu włączenia nadawania do modulowania paczek z danymi. Wielkość tą zmieniasz wtedy kiedy, węzeł poinformuje cię że twój txdelay jest za długi (***txdelay to loong!) i rozłączy cię. Wtedy zmniejszasz wartość o 2 i próbujesz ponownie i tak aż do skutku. Kiedy już węzeł nie będzie miał zastrzeżeń a połączenie będzie utrzymane, końcową wartość parametru txdelay ustaw w konfig.ac. Może zaistnieć sytuacja że txdelay będzie za krótki, objawy są takie że ty wołasz a węzeł nie odpowiada pomimo że poziom twojego sygnału będzie wysoki. Prawdopodobnie twoje lub węzła radio ma dłuższy czas reakcji na "zadziałanie" niż ustawiony txdelay. Wtedy wydłużaj txdelay co 4.

» i (znak) - zmienia aktualny znak użytkownika na inny. Czasem przydaje się kiedy odwiedzi cię ktoś kto również ma licencję krótkofalarską minimum drugiego stopnia, nie ma w domu dostępu do PR a chciałby pobiegać sobie po sieci. Po ponownym uruchomieniu AmiComa, twój znak z powrotem wróci na każdy port. Jeśli zapamiętasz powyższe komendy, wszystko stanie się prostsze.

Na zakończenie tego etapu kilka rad. BBS-y to stacje które mają w swoim znaku "-8", mój HOME BBS to SR9ZDN-8. Przy pierwszym połączeniu z BBSem, zazwyczaj zanim będziesz mógł wysyłać biuletyn, maile itp. BBS zapyta cię o kilka istotnych danych, które należy podać zgodnie z prawdą. Bramki internetowe najczęściej mają na końcu znaku "-10" np.: SR9ZAA-10.

Packet Radio Teraz kiedy już umiesz wysyłać listy i biuletyny, czas abyś nauczył się odbierać i wysyłać Dane Binarne czyli pliki graficzne, dźwiękowe, archiwa itd. Dla przykładu ściągnę jakiś plik z dysku BBSa sr9zdn-8. Tradycyjnie wpierw należy połączyć się, po ramce powitalnej naciskam "d" i enter. Jestem na dysku, poruszam się po nim tak samo jak na PC'towym DOSie, help dostępny po "?" lub "h". Ściągnę plik C:PICTURESSQ9OT1.JPG. Z menu AmiComa wybieram File->Read File-> Auto w requesterze wybieram katalog w którym ma się nagrać plik i wpisuję nazwę pliku taką samą jaka widnieje na dysku BBS-a. Na dolnej belce programu pojawi się RA <nazwa pliku> 0 - to znaczy że AmiCom jest gotów do odbierania danych. Piszę "bget (nazwa pliku)" czyli "bget sq1ot1.jpg" i enter. Pozostaje tylko czekać aż wszystko przejdzie. Wysyłanie jest bardzo podobne. Na dysku BBSa piszesz "bput (nazwa pliku)" i enter. Później z menu programu File->Send File-7gt; Auto, pojawi się requester w którym wybierasz plik który chcesz wysłać i OK. BBS-a mamy z głowy, ale jak przesłać dane binarne np. kumplowi?

Nic prostszego, dla przykładu połączę się z kolegą Marcinem SQ7GDB, który mieszka w Łodzi (JO91RR) i prześlę mu plik Autobinem. Po połączeniu z Marcinem, piszę //WA czyli np.: //WA plik.lha i enter. W odpowiedzi dostałem coś takiego; (AC): Ready for automode-filetransfer. tzn. że program Marcina jest gotowy do odbioru danych w trybie Autobin. Z menu AmiComa File->Send File wybieram Auto, w requesterze wybieram plik.lha i OK. Teraz pozostaje mi tylko czekać aż całość przejdzie przez sieć Packet Radio i wyląduje na dysku Marcina. Proste? Jasne że tak!

Packet Radio Teraz nauczysz się wysyłać dane binarne w postaci poczty prywatnej, ale zanim to się stanie, najpierw musisz nauczyć się obsługiwać program 7+. To koder/dekoder podobny w działaniu do programu UUencode z Internetu. Nie będę cię drogi czytelniku zanudzał opisem wszystkich dostępnych komend programu. Skupimy się jedynie na przygotowaniu 7plusa do codziennego użytku. Jestem pewien że na codzień korzystasz z jakiegoś File Menagera. Odkąd DOpus4.14 jest darmowy a Jacek Rzeuski dalej rozwija ten wspaniały program, razem przygotujemy w nim specjalny przycisk z programem 7+, który będzie przygotowywał dane binarne do wysyłki jako poczta prywatna lub biuletyn na BBSa. A więc skopiuj opowiedni dla twojego procesora plik 7plus_xxx który znajduje się w tym archiwum do C:, zmień nazwę pliku na "7plus" i uruchom DOpusa. Z menu Project wybierz Configure. Kliknij na Buttons i wybierz jakiś pusty przycisk. W oknie "Button edit screen" odszukaj pole tekstowe "Name" i wpisz obok "7+". Kliknij na New entry, następnie klikając na przycisk Command ustaw "AmigaDOS", obok w polu tekstowym napisz "C:7plus -p -sb 11000" i enter. Flagi: CD source, Output window i Rescan source. Kliknij na OK i Save. W DOpusie wybierz sobie jakiś plik binarny np. jakieś archiwum.lha. Zaznacz i kliknij na przycisk 7+ który utworzyłeś. Po chwili zobaczysz zakodowany jeden plik o nazwie takiej samej jak archiwum z rozszerzeniem .7pl ale jeżeli plik jest dłuższy niż 11000 zostanie on podzielony na części o nazwie archiwum.p01, ..p02, ..p03 itd. Kiedy będziesz ściągał jakieś dane z BBSa zakodowane programem 7+ zostaną one zapisane w katalogu "BIN" AmiComa. Będą w postaci ASCII.

Packet Radio Aby zamienić je na postać zjadliwą dla komputera czyli zdekodować, zaznacz plik.7pl lub pierwszą część (...p01) wieloczęściowego np. archiwum.p01 i kliknij na przycisk 7+. Program poskłada wszystko w całość i zamieni na gotowy plik. 7+ ma pewne ograniczenia, może dzielić pliki o dużych rozmiarach max. na 255 części o zdefiniowanym rozmiarze. Może się zdażyć że wielkość pliku który chcesz przepchnąć kumplowi na skrzynkę przekroczy możliwości 7plusa, musisz wtedy zdefiniować większy rozmiar cięcia niż 11000, który wcześniej ustawiliśmy. Ale i tu jest ograniczenie, więc nie przesadzaj. Wróćmy do wysyłania danych 7+. Teraz kiedy już wiesz jak przygotować dane, czas w końcu je wysłać. Adresujesz list, w tytule wpisz nazwę "pliku" 7+, dalej w treści możesz wstępnie napisać kilka słów do adresata co to jest, następnie z menu AmiComa File->Send File wybierz "7plus". W requesterze kliknij na plik.7pl, jeżeli jest więcej plików .p01... p02... itd. zacznij od pierwszego .p01 i OK. Czekasz, aż przejdzie i gotowe lub wysyłasz kolejny kawałek adresując nowy list. Ufff... komendy TNC, wysyłanie i odbieranie danych mamy z głowy. Czas zająć się pozostałymi funkcjami AmiComa nie opisanymi w poprzednich częściach.

Funkcja Undo (Function->Undo) służy do powrotu do poprzedniego znaku jaki rozpoznał AC przy połączeniu. Może prościej na przykładzie, jesteś połączony z lokalnym węzłem np. sr9zdn, dajesz rozkaz M po którym łączysz się z BBSem, na ekranie pojawia się napis "*** connected to SR9ZDN" to tekst po którym AC rozpoznaje znak połączonej stacji. Niestety taki tekst lub "*** reconnected to SR9ZDN" może wystąpić np. w jakimś biuletynie który ściągasz z BBSa. Wtedy AC głupieje, myśli że połączył się z kolejną stacją i zmienia znak wyświetlany na górnej belce okna TX (port) na znak który był zawarty w odbieranym tekście. W tym momencie przydaje się funkcja Undo, która cofa o znak wstecz wyświetlany na aktywnym porcie.

Funkcję Clipboard (Function->Clipboard->...) która niezałapała się na opis w poprzednim odcinku. Clipboard inaczej Schowek chyba wszyscy wiedzą do czego służy. Przechodzimy więc odrazu do przykładu jak wyciąć interesujący kawałek tekstu z okna RX. Przyciśnij RAmiga+l (prawy klawisz "Amiga" + "l") lub wybierz z menu, funkcję "Function->Clipboard-> Mark Block". Na listwie MH (na samym dole) pojawi się napis *** STOP *** MARK BLOCK *** w oknie RX za pomocną myszki zaznaczasz text który chcesz skopiować do schowka, raz kliknij myszką na początku następnie dwa razy na końcu tekstu. Przez moment tekst podświetli się na niebiesko po czym wszystko wróci do normy ale! na listwie RX (środkowa) pojawi się litera "L". Tekst który umieściłeś w "schowku" można wysłać przez "File->Send Clipboard" lub nagrać na dysk "Function->Clipboard-> Save...". Można też wydrukować "Print" lub skasować "Clear" wtedy "L" znika.

Kolej na funkcję "BoxCheck". Aby spełniała swoje zadanie, BBS z którego korzystasz musi zezwalać na korzystanie z funkcji Boxcheck. Zapytaj o to operatora twojego BBS-a. Przykład dla BBS-ów z FBB: Wylistuj pocztę np. L 48700-48710, wylistuje 10 maili z przedziału od 48700 do 48710. Następnie przyciśnij klawisze prawy Amiga + B lub wybierz z menu funkcję Function->BoxCheck-> Boxcheck Show. Zamiast okna RX pojawi się okno z listą wiadomości. Myszką zaznacz biuletyny, które chcesz przeczytać, następnie naciśnij klawisz R - AmiCom sam wyśle żądanie przeczytania wiadomości, które zaznaczyłeś. Dzięki funkcji "Boxcheck" nie trzeba ręcznie wklepywać numeru wiadomości która nas interesuje np. r 48700.

Packet Radio I tak dotarliśmy do ostatniej funkcji "Standardtext" która zamyka serial o AmiComie. Funkcja ta służy do podwieszania pod klawisze różne teksty np. podpisy, gotowe zestawy komend (po co klepać jedno i to samo w kółko) jakieś dodatkowe informacje. Wszystko co napiszesz w text.ac będzie wysłane po przyciśnięciu odpowiedniego klawisza. Po wywołaniu funkcji z menu na samej górze pojawi się tekst "Standard-text: Press A-Z" teraz naciśnij klawisz C, I, N, P lub Q zostanie wyświetlone to co zostało umieszczone pod nimi tj. w pliku text.ac który został omówiony w poprzednich odcinkach. Na tej samej zasadzie możesz cokolwiek przypisać pod resztę klawiszy. Dla przykładu stworzę pod klawiszem "B" swój podpis którym podpisze się pod listem do kumpla Marcina SQ7GDB :) A więc, tworząc nową komendę pod klawiszem "B" robię tak. Na końcu pliku text.ac za konfiguracją komendy #quit, za tekstem od nowej linii piszę; #B


_
//Pozdrawiam Vy73! od Darka - Do spotkania na WW /ch 4000
_ //AX.25 : SQ9HYQ @ SR9ZDN.KA.POL.EU
//Ampr.org: sq9hyq@wloclawek.ampr.org - tylko tekst!
/e-mail : darek.k.fm@interia.pl

/ex

I zapisuję plik. Teraz wyślę z BBS-a list do Marcina SQ7GDB i podpisze się pod nim tak jak to widać na załączonym screenie.

Chciałbym poinformować iż na AmiComie można pisać i czytać z polskimi znakami w standardzie AmigaPL. Wystarczy że skopiujesz spolszczony font dla AmiComa w miejsce starego. Nie zapomnij zaktualizować indexu (FixFonts) i już możesz pisać z ogonkami. Font znajdziesz również w archiwum z program 7plus.

Nasz serial dobiegł końca ale od AmiComa są dużo lepsze programy do Packet Radio. Opisanie samego AHP, który swoimi możliwościami wielokrotnie przewyższa AmiComa, zajęłoby wiele odcinków. Jeżeli nadal interesuje was ten temat, mogę opisać Amiga Host Packet czy ProfiPacket. Wszystko zależy od was. Muszę mieć bodziec aby zasiąść do dalszej pracy. Ten bodziec to wy drodzy czytelnicy. Jeżeli otrzymam odpowiednią ilość listów od chętnych na ten temat, nauczę was korzystać z AHP lub ProfiPacket czy też, opiszę emulator AmigaTNC v1.3.

    
dodaj komentarz
Na stronie SCENA.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem