Aktualności Forum Graffiti Publicystyka Teleport
  • Scenowe requiem

03.11.2016 00:13, autor artykułu: JazzCat & Slayer
odsłon: 4398, powiększ obrazki, wersja do wydruku,

Dzisiaj przypominamy kilku polskich scenowców, których nie ma już wśród nas.

Update: 01.11.2024.

Axel D.

19.01.1973 - 19.06.2024

Adam "Axel. D" Durok to jeden z założycieli grupy Black Bit (późniejszej Illusion), która nieśmiertelność na scenie zyskała głównie dzięki Silesii. Przede wszystkim grafik, ale też muzyk i tekściarz. Jego najważniejszym scenowym dokonaniem i zarazem podsumowaniem twórczości graficznej pozostaje slideshow Faces (który to notabene sam sobie zakodował w Amosie), gdzie znalazły się prace publikowane wcześniej w magach czy na parties. Napisał tez muzykę do pierwszych dem Illusion - Proffanation i Aberrations.



Axel D. i Stan (wtedy jeszcze Stanley) przyjęli mnie wiosną 1993 do grupy Illusion, ale osobiście poznaliśmy się dopiero na Polish Autumn w październiku. Zawsze uśmiechnięty, bezkonfliktowy, z nieodłącznym papierosem w ręku. Pamiętam zabawne zdarzenie związane z Primaverą w Starachowicach, na którą nie pojechałem, za to wystawiłem moduł. Kilka dni po party Adam napisał, że zająłem trzecie miejsce i należy mi się 50 zł. Byłem w szoku! Załączył pusty identyfikator, sugerując, żebym go wysłał organizatorom jako dowód, że jednak na party byłem i może w ten sposób uda mi się dostać kasę. Zrobiłem jak polecił. Wszak 50zł było wtedy warte dużo więcej niż dziś. Niestety fortel się nie udał... Organizator odpisał, że kłamię, bo wcale mnie tam nie było, że kasy żadnej nie dostanę i w ogóle, że mam spadać na bambus. Z godnością oddaliłem się zatem w kierunku wspomnianej rośliny. (jazz)

Profil Axela D. na Demozoo
Moduły Axela D. na Amiga Music Preservation



Bartman

1977 - 1997

Bartek Kalinowski odszedł w 1997 roku. Bartman był doskonale zapowiadającym się muzykiem, który udzielał się najpierw w grupie Vacuum, a później Flying Cows. Popularność przyniosły mu melodyjne chipsongi z serii EMC, a także wydany w 1995 roku music disk No More Dreams, gdzie znajduje się mój ulubiony moduł Bartmana - Love Drugs. Klimat wczesnych lat 90. (gdzieś tam pobrzmiewają echa Sealowego "Crazy"), fajne solo na trąbce, Jogeirowe patenty na pseudo-delay. Broni się do dziś. Z tym utworem wiąże się pewna anegdota. Latem 1995 Bartman odwiedził mojego kolegę Zulusa i puszczał mu ten moduł, a Zulus natychmiast zwrócił uwagę na doskonałe, gładkie zapętlenia sampli. Brzmiały jak u Heatbeata. Jak się okazało, Bartman opracował jakaś prostą, szybką metodę tworzenia idealnych loopów, którą zresztą prezentował Zulusowi, ale ten ostatni był już pod wpływem i nic nie zapamiętał… Szkoda… Później pojawił się zacny Mobius Loop Maker (pierwszy oryginalny soft jaki kupiłem) i sprawa przestała mnie interesować. Niestety nikt już nie zapyta o to Bartmana. (jazz)



Profil Bartmana na Kestra Amiga Database
Moduły Bartmana na Amiga Music Preservation



Budgie

16.12.1980 - 29.05.2005

29 maja 2005 roku w wypadku samochodowym zginał – 24 - letni wówczas - Kamil "Budgie" Kaczmarek. Był przede wszystkim grafikiem, ale pisał także teksty, a nawet skomponował kilka modułów. Związany był między innymi z takimi grupami jak Apathy, Absurd, Appendix, Dreamweb, 100% Prophets czy MadWizards. Z tą ostatnią formacją współpracował przy tworzeniu grafiki do kilku dem na procesory PPC (m.in. Another Dream Away czy Till I Feel You). (slay)



Profil autora na Kestra Amiga Database
Profil autora na Demozoo



Gacuch (Accord)

1975 - 02.12.2012

Marcin Gackowski zmarł w 2012 roku. Na scenie obecny był właściwie od samego początku: jego pierwszy music disk Sigh ukazał się na pierwszym polskim party - Gdynia '91. Jako nadworny muzyk Old Bulls miał okazję pisać soundtracki do najsłynniejszych dem tej grupy jak choćby Damage czy Fugazi. Był niezwykle produktywny. Jego moduły pojawiały się regularnie w magach, chip packach i kolejnych music diskach: Illusion, Orgasm i Bee (już pod szyldem Gel Design). Marcin pisał też o scenie na łamach Amigowca; najczęściej recenzje najnowszych dem i raporty z parties. (jazz)



Moduły Accorda na Amiga Music Preservation
Profil Accorda na Kestra Amiga Database



Insane

1999

Tomasza "Insane" Tulickiego pożegnaliśmy w 1999 r. Na Amidze działał jako grafik w Madwizards (robił m.in. panele do pierwszego numeru Zosi i tytułową grafikę do Save Da Vinyl #7), był też aktywny w pecetowej grupie Hellcore. Zaczynał jako Dr Tool w tarnowskiej formacji aFc w latach 1994 - 1995. (jazz)



Mars

30.09.1976 - 20.10.2005

Andrzej Marcjasz był członkiem takich grup jak Nah-Kolor, Mystic, Dinx Project, Obsession i The Interceptors. Największą scenową popularność zdobył jako swapper w grupie Mystic. Pisał także teksty do amigowych magów (m. in. Nie Z Tej Beczki, Gedan, czy Brain Degenerator). Z Marsem spotkałem się po raz pierwszy na legendarnym party Intel Outside 1, na ktorym to dzielnie rozprowadzał pośród uczestników najnowszy (a dziś niestety niemal kompletnie zapomniany) slideshow grupy Mystic - Visions of the Art. Odszedł od nas w 2005 roku. (slay)

Profil Marsa na Kestra Amiga Database



Mr. Larmer

7.09.2001

Czesław "Mr. Larmer" Maroń to koder z grupy Wanted Team. Specjalizował się w cracktrach i toolach (w tym Track2File czy RNC Copylock Decoder), zrobił też sporo slave'ów do WHDLoad. Oprócz tego jest koderem pierwszego dema Wanted Team o nazwie Wanted Cars.

Memory page
Profil Larmera na Demozoo



Raider

7.05.1981 - 2.06.2016

2 czerwca 2016 roku zginał tragicznie w wypadku samochodowym Grzegorz Frydrych, znany na scenie jako Raider. Pod koniec lat 90-tych był członkiem grupy Moons, dla której zakodował kilka amigowych intr. (slay)



Profil Raidera na Kestra Amiga Database



Thorus

1977 - 28.06.1998

Piotr Wałek zmarł w 1998, chorował na nowotwór węzłów chłonnych. Thorus znany jest głównie ze współpracy z Zigiem; wspólnie uczynili z Floppy jedną z najlepszych polskich grup, bo kto dziś nie pamięta dem Embraced albo Untitled? Ale Thorus działał również solo. Zakodował kilka niezłych interek – np. Encore, Jackpot, Short. Na OCS-ie lubił wariacje efektów z linii i punktów i zoomrotatory, a na Adze wszelkiej maści bump mappery. Z Thorusem prowadziliśmy długie rozmowy telefoniczne (pamiętam, że nie miał telefonu i korzystał z uprzejmości swojej babci), bo w latach 1994-1996 byłem członkiem Floppy. (jazz)



Profil Thorusa na Kestra Amiga Database



Vital

Krzysiek "Vital" Silski odszedł od nas w 2012 roku. Miał tylko 23 lata. Był bardzo utalentowanym grafikiem, z wielkim potencjałem. Fascynował go przede wszystkim klasyczny pixel art. Miałem okazję pracować z nim w jednej z firm tworzącej gry na urządzenia przenośne. Niewykluczone, że dziś byłby najlepszym pikselerem nowego pokolenia w Polsce. Ostatnie grafiki Vitala można obejrzeć w - dedykowanej jego pamięci - produkcji The Lost Pixellers vol. 2 grupy Ghostown. (slay)



Profil Vitala na ArtCity



War

1974 - 1990

War zginął w wypadku w pierwszej połowie 1990 roku, a więc w czasie, kiedy polska scena dopiero raczkowała, Mimo to jednak miał w nią wkład. W Megademie grupy Pyrrusians pomagał Dr. Piotrowi robić sinus scrolla, a w słynnym Megademie One Katharsis zakodował część Unibobs. Więcej informacji na temat Wara w tym artykule. (jazz)





P.S. Podziękowania dla: MyCyRa, Don Adana, Readwrite.

 głosów: 4   tagi: war, thorus, bartman, budgie, mars, gacuch, vital, raider, katharsis, requiem
komentarzy: 7ostatni: 01.11.2023 18:28
Na stronie SCENA.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem